Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Євгеній Хайнацький: «Головне дотерпіти до закінчення карантину і відкриття кордонів. Далі все дуже швидко відновиться»

  • 14.08.2020 19:54
  • Dmytro
Євгеній Хайнацький

Криза – час для можливостей. Тоді, як багато бізнесів занепадає, деякі підприємці займаються новими проектами, які за деякий час можуть стати лідерами в своїх галузях. І українська авіація – не виняток.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Зараз в Україні йде робота над створенням, щонайменше, двох нових авіакомпаній. Одна з них буде займатися чартерними перевезеннями, можливо, вже восени поточного року. Колишній генеральний директор авіакомпанії SkyUp Airlines, а нині консультант з авіаційного бізнесу Євгеній Хайнацький в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» трохи розповів про створення нових підприємств. Не могли ми не зачепити і питання його звільнення зі SkyUp Airlines.

– Чи багато зараз бажаючих інвестувати в українську авіацію?

– Давайте відразу з прикладу. Зараз в Україні проходить етап сертифікації дві авіакомпанії – Bees Airline і «Схід-Захід».

– В чому буде їх відмінність від відомого Вам SkyUp Airlines?

– Якщо ми говоримо про Bees Airline, то ця авіакомпанія створюється інвесторами-громадянами України. Вона буде займатися чартерними перевезеннями. Кому вона складе конкуренцію?

– Тому ж SkyUp Airlines, а також МАУ, Azur Air Ukraine.

– У чому?

– Забере частину клієнтів у цих авіакомпаній.

– В умовах можливого подальшого зростання ринку авіаперевезень всім вистачить місця. Ще рік тому чартерні перевезення здійснювали Azur Air Ukraine, МАУ, SkyUp Airlines, Windrose, а також YanAir, Anda, «Буковина», «Дарт», «Браво» з декількома застарілими літаками.

Хто зараз з другої групи перевозить чартерних пасажирів? Є тільки авіакомпанія Jonika, яка виконує чартерні рейси до Тівату з «Києва». Тобто ці перевізники відійшли від чартерного бізнесу.

Крім того, скоротили свій флот МАУ, Windrose, а SkyUp Airlines його не збільшила. Azur Air Ukraine отримав додатковий літак Boeing 767. Проте цей перевізник переорієнтує свої далекомагістральні повітряні судна на екзотичні чартери: до Домінікани, на Кубу, Мальдіви, Шрі-Ланку, до Таїланду, В’єтнаму. Це правильне рішення для такого типу літаків. До Туреччини і Єгипту Azur Air Ukraine буде виконувати перельоти на менших Boeing 737-800 та Boeing 757-300.

Якщо завтра відновиться попит, які авіакомпанії зможуть його задовольнити? Якщо туристи знову полетять, як це було раніше, ми зіткнемося з нестачею якісних літаків для перевезення чартерних туристів. Буде дефіцит.

Цей дефіцит треба буде чимось покрити. Власники Bees Airline бачать перспективу в тому, що після відновлення ринку їх літаки будуть затребувані. Власником виступає громадянин України пан Смирний. Він розуміє, що таке авіація. Він колись давно вже мав відношення до авіації.

– Звідки у Bees Airline з’являться літаки?

– Авіакомпанія візьме два літака в лізинг у відомої американської лізингової компанії. Найвірогідніше, це будуть літаки, які раніше літали в парку МАУ.

Це дуже цікавий проект. Це буде чартерний проект. Є хороші якісні літаки. Колектив, який збирається в авіакомпанії, дуже професійний. У мене немає сумнівів, що перевізник пройде сертифікацію в Державіаслужбі. У мене немає сумнівів, що вже восени нова авіакомпанія Bees Airline зможе виконувати рейси. Я впевнений, що вона буде успішною.

На сьогодні у менеджменту цього перевізника немає завдання розвивати регулярні рейси. Проте якщо стратегія зміниться, можливо, авіакомпанія вийде і в цей сегмент ринку.

– Ви очолите Bees Airline?

– Я не заперечую, що я, можливо, буду працювати в цій авіакомпанії. Але це буде залежати тільки від договірних відносини між мною і власником. Ми ще спілкуємося і поки не конкретизували умови моєї роботи.

– На ринку обговорюється, що Bees Airline має певне відношення до туроператора Tez Tour. Чи це так?

– Якщо мені хтось пояснить навіщо Tez Tour авіакомпанія, тоді я продовжу дискусію. У цього туроператора дуже хороші відносини з перевізником Windrose з 2010 року.

Для того, щоб відкривати свою авіакомпанію, у туроператора повинні бути солідні обсяги перевезення туристів. Наприклад, як у туроператора Join Up!, який перед створенням своєї авіакомпанії викуповував у перевізників вже не блоки місць на рейсах, а цілі рейси.

В той же час, у Tez Tour поки що немає таких обсягів перевезення туристів до Туреччини та Єгипту, на яких сконцентрований цей туроператор. Я поки не чув, щоб Tez Tour планував нарощувати їх до обсягів того ж Join Up! або такого туроператора як TPG. Також не чув про подібні плани від туроператорів Pegas, TUI, Coral Travel, Kompas, Alf, «Орбіта».

На мою думку, найближчий до відкриття своєї авіакомпанії туроператор TPG – це точно такий же туроператор з багатьма напрямками як Join Up! Кілька років тому TPG розглядав можливість створення своєї авіакомпанії.

Крім того, створити свою авіакомпанію міг би такий великий туроператор як TUI. Це компанія p великими амбіціями. Зараз TUI поступово нарощує свою частку ринку.

– Тобто Bees Airline буде літати для TPG і TUI?

– Стратегічно Bees Airline повинен буде літати для всіх. Не буде жодного «кишенькового» туроператора. Це буде авіакомпанія для всіх бажаючих – така ж, як і всі інші, крім Azur Air Ukraine і SkyUp Airlines.

– Вам не здається дивним йти з такого великого перевізника як SkyUp Airlines до авіалінії з двома літаками?

– Так. Тому я зараз займаюся не тільки цим проектом. Я виступаю консультантом в трьох проектах. Поки що я не можу про них говорити. Зараз вони в зародковому стані. Я ними почав займатися не так давно. Але це дуже цікаві проекти, які будуть працювати на благо авіації.

– Ви маєте на увазі в тому числі авіакомпанію «Схід-Захід»?

– Ні. Цю авіакомпанію відкриває інший український інвестор, який вже є серед акціонерів іншого перевізника в Україні. Вона, скоріш за все, буде передавати свої літаки в «мокрий» лізинг за кордоном. Фірмі «Схід-Захід» я не надаю консультації.

– Два інших проекти теж будуть авіакомпаніями?

– Не тільки. Один з проектів – так, але інший точно ні. Це буде суміжний з авіакомпаніями бізнес.

– Давайте повернемося до ситуації, через яку Ви покинули SkyUp Airlines. Що сталося? Чи варто хвилюватися клієнтам цього перевізника?

– Під час кризи я, як і вся команда SkyUp Airlines, працювали 24 години на добу. Частина команди працювали над вантажними перевезеннями. Інша частина займалася спеціальними рейсами.

До речі, звідки з’явилися спеціальні рейси? Спочатку це була моя ідея. З нею я звернувся до акціонерів, а потім до Міністерства інфраструктури. Відомство це схвалило. І ми запустили ці рейси.

В чому полягала ідея? Ми розуміли, що у держави немає коштів на евакуаційні рейси. Тому ми запропонували організувати такі спеціальні рейси, на яких встановимо єдиний тариф, щоб українці могли повернутися додому в умовах обмежень на авіасполучення. Люди були готові купувати квитки за п’ятсот, тисячу, дві тисячі доларів. Але рейсів, щоб дістатися до України просто не було. Вони скасовувалися просто на очах усіма авіакомпаніями світу.

Після нас цю ідею підхопили інші українські авіакомпанії, наприклад, МАУ, Azur Air Ukraine.

Я до останнього дня роботи в авіакомпанії займався саме SkyUp Airlines. Я по-іншому не міг робити, бо цю авіакомпанію ми створювали з нуля. Адже спочатку бізнес-план і проект були моїми. Я прийшов з ними до власників Join Up! Юрія і Олександра Альб. Після цього ми разом зайнялися цим проектом. Вони акціонери та інвестори.

Я не міг займатися іншими проектами. Я себе віддавав цій авіакомпанії, всього себе.

Багато хто мене знає на ринку. Я завжди робив, роблю і буду продовжувати робити одну справу – допомагати розвитку цивільної авіації в Україні. Я буду всіма правдами і неправдами розвивати авіаційну галузь України. Це моє кредо.

– Де ви працювали до SkyUp Airlines?

– Колись в авіакомпанії «АероСвіт». Потім я працював в Windrose. Тоді власники чотирьох українських авіакомпаній «Донбасаеро», «Дніпроавіа», «АероСвіт» і Windrose об’єднували їх в «Українську авіаційну групу». Там я на посаді радника генерального директора в Windrose займався об’єднанням чартерних перевезень всіх перевізників.

Після того як я виконав цей проект, мені більше не треба було там залишатися.

Після цього я перейшов до нової авіакомпанії AirOnix Airlines. Незалежно від того, скільки авіаліній в Україні, я буду допомагати кожному новому перевізнику. Потрібно було допомогти і AirOnix Airlines. Спочатку цей проект йшов добре. Але потім через конфлікт генерального директора з акціонерами в авіакомпанії почалися проблеми. В результаті перевізника не стало. Але ми спробували зробити цей проект.

Крім того, у мене є своя брокерська компанія, яка надає як консультаційні послуги, так і послуги з організації чартерів.

Проте все своє життя я мріяв створити якісний продукт. Такого продукту не вистачало в українській авіації. Я вважаю, що таким можна назвати SkyUp Airlines. За два роки ми досягли божевільних результатів за світовими мірками. Про нас довідалися в багатьох країнах світу. Ми виконували спецрейси майже до усіх країн Європи і до багатьох в Азії. Це дуже хороший бренд і дуже хороша авіакомпанія.

Якщо в Україні є українські інвестори, які готові вкладати кошти в українську авіацію, то я всіма руками і ногами за них. Якщо вони до мене звернуться за оцінкою, експертною допомогою або підказками, я відкрито їм в цьому допоможу. Я не можу відмовити, тому що це допоможе розвитку української авіації.

Коли я чую про те, що відкривається новий проект, я оцінюю ризики для тієї компанії, де я зараз працюю. Якщо новий проект не буде негативно позначатися на моїй нинішній фірмі, я буду всіма правдами і неправдами допомагати новому проекту. В іншому випадку я буду тільки підказувати куди йти і що шукати.

Як я вже сказав, зараз в Україні йде підготовка над створенням двох авіакомпаній. Крім того, відпрацьовуються три проекти, які будуть обслуговувати авіалінії. Я їм теж намагаюся допомогти з консультаціями, віддаючи знання, які можуть бути корисні для розвитку авіації в Україні. Все.

– У якому фінансовому стані ви залишили SkyUp Airlines?

– Це можна зафіксувати. Я гордий і щасливий, що, йдучи з компанії, вона фінансово стабільна. Перевізник може сам себе утримувати – і не один день, і, можливо, не один місяць. Я пішов з авіакомпанії в той момент, коли в компанії все добре. Там не треба вводити кризовий менеджмент.

– Тому що гроші за квитки отримали, рейси скасували, а після цього вирішили гроші пасажирам не віддавати?

– Авіакомпанія вже віддала за невикористані квитки мільйони гривень. Крім того, частина пасажирів погодилася перенести свої рейси, наприклад, на осінь, а частина скористалася пропозицією про переведення сплачених сум у ваучер з вигодою +20%.

– Чи залишаться у перевізника гроші на той час?

– Кожен новий рейс генерує нові надходження грошей. Наприклад, на напрямку Київ-Катанія нам треба було повернути, припустимо, п’ять тисяч квитків. Але якщо розбити всіх цих клієнтів на всі рейси, виявиться, що на кожному з них таких пасажирів 12-15. Коли перельоти відновляться, авіакомпанія без проблем їх перевезе. Адже SkyUp Airlines зможе продати квитки ще на приблизно 170 крісел на тому ж рейсі. Тому я зараз не бачу проблем у авіакомпанії з ліквідністю. Головне дотерпіти до закінчення карантину і відкриття кордонів. Далі все дуже швидко відновиться.

Фото Євгенія Хайнацького

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей