Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Генеральний директор SkyUp Airlines Євгеній Хайнацький: «Ми розвиваємося як гібридний перевізник»

  • 09.04.2019 13:27
  • Dmytro
генеральний директор скайап хайнацький

Минулого року почала виконувати польоти нова українська авіакомпанія SkyUp Airlines. Першими рейсами перевізника були чартери для туроператорів. Але потроху в розкладі авіакомпанії, яка використовує в своїй роботи елементи лоукост-моделі, з’являються і регулярні польоти. Про те, куди саме ще розпочне літати в 2019 році SkyUp Airlines, про плани впровадження додаткових платних послуг на борту літака та перспективи відкриття нових внутрішньоукраїнських рейсів в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» розповів генеральний директор авіакомпанії SkyUp Airlines Євгеній Хайнацький.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

– Нещодавно стартував літній сезон в авіації, що розпочався у цьому році 31 березня. Які нові рейси, крім анонсованих кілька місяців тому, збирається виконувати SkyUp Airlines в найближчі місяці?

– Стратегія роботи нашої авіакомпанії полягає в тому, щоб сконцентруватися на рейсах до країн Середземномор’я. Ми продаємо квитки до країн від Португалії до Грузії та Вірменії. Як відомо, з Києва вже відкрито продажі на рейси до Португалії, Іспанії, Італії, Грузії та Кіпру. Крім того, нещодавно стали доступними для купівлі квитки до Єревану та на сезонні регулярні рейси до Болгарії до Варни та Бургасу.

Ми вже запустили одразу 4 регулярні рейси з Харкова до Італії, Іспанії, Кіпру та Грузії, а також один регулярний рейс із Запоріжжя до Іспанії. Також вже відкрито 4 регулярні рейси з Одеси до міст Італії, Іспанії, Грузії та Вірменії.

Серед наших чартерних рейсів, які ми виконуємо на замовлення туроператорів – є рейси до Хорватії, Чорногорії, Єгипту, Туреччини та Тунісу.

Також, ми вирішили в літній період збільшити частоту польотів до Тбілісі з двох наявних до п’яти. Продаж квитків вже відкрито.

Крім цього, ми отримали дозвіл на виконання рейсів до Парижу та Ніцци. Цього тижня ми відкриваємо продаж квитків за цими напрямками.

Ще ми зараз працюємо над тим, щоб отримати права на виконання регулярних рейсів у Китай, в Хайкоу. З минулого року ми виконуємо туди тільки цілорічні чартерні польоти. Сподіваємось, що авіаційна влада Китаю узгодить нашу заявку на виконання регулярних рейсів в Хайкоу і ми переведемо наші чартерні польоти у статус регулярних.

– Чи плануєте літати в інші китайські міста?

– SkyUp Airlines має певну стратегію щодо географії рейсів і, відкриваючи маршрути, ми слідуємо їй. На даному етапі польоти до Пекіну не відповідають цій стратегії.

Але якщо ми будемо бачити попит на будь-який з далекомагістральних напрямків, то обов’язково скористаємося цим та створимо таку пропозицію зі свого боку. З точки зору бізнесу ми дуже гнучкі. Ми слідкуємо за ринком, підлаштовуємося під нього та намагаємося задовольнити попит. Для цього ми готові переформатувати свою компанію та наш флот.

Зараз ми літаємо до Хайкоу (острів Хайнань). Для того, щоб зробити доволі тривалий переліт більш комфортним, ми внесли зміни на маршруті Київ — Хайкоу і з січня 2019 авіарейси на острів Хайнань почали здійснюватися з дозаправкою в аеропорті Алма-Ати. Це дозволило обійти найбільш вітряні ділянки і зменшити загальний час всього польоту. Так, розрахунковий час в дорозі Київ — Хайкоу займає 12 годин 30 хвилин з дозаправкою, розрахунковий час за маршрутом Хайкоу — Київ – 15 годин з дозаправкою.

Щодо комфорту для пасажирів: перельоти Київ — Хайкоу здійснюються на повітряному судні Boeing 737-800 NG, розрахованому на 189 пасажирів. На кожному рейсі для більш комфортнішого розміщення пасажирів, ми залишаємо вільними до 15-20 вільних місць. Розміщення пасажирів можливе з розсадкою по 2 людини на 3 місця. На трьох ділянках польоту ми надаємо пасажирам гаряче харчування та на одній ділянці сендвіч.

авіакомпанія СкайАп

– В кінці березня Державна авіаційна служба України дала SkyUp Airlines дозвіл на польоти за маршрутами Київ — Париж, Київ — Ніцца та Харків — Париж. Коли авіакомпанія може почати літати за цими напрямками?

– Почнемо літати за цими маршрутами у першій половині червня. Цього тижня ми відкриваємо продаж квитків за маршрутами Київ – Париж – Київ з частотою 3 рази на тиждень та Харків – Париж – Харків з частотою 2 рази на тиждень, а також на рейси Київ – Ніцца — Київ з частотою 2 рейси на тиждень.

– В який аеропорт Парижа будете літати?

– Аеропорт Шарль де Голль.

– Чи планує у літньому сезоні SkyUp Airlines почати виконувати нові регулярні рейси, наприклад, з регіональних аеропортів України?

– На сьогоднішній день вже є 5 регулярних рейсів з Харкова до Ріміні (Італія), Барселони (Іспанія), Ларнаки (Кіпр) та Кутаїсі (Грузія), Шарджи (ОАЕ) а також один регулярний рейс із Запоріжжя до Барселони (Іспанія).

Вже відкрито продаж квитків на 4 регулярні рейси з Одеси до Ріміні (Італія), Барселони (Іспанія), Кутаїсі (Грузія) та Єревана ( Вірменія).

В цілому, відповідно до нашої стратегії, ми плануємо розширювати географію польотів з регіонів України до країн Середземномор’я, на яких ми фокусуємося.

– Звідки впевненість в успіху рейсу на Барселону з того ж Запоріжжя?

– Впевненість є тому, що, перш за все, є запит від місцевого туристичного ринку на цей напрямок. Статистика продажів турів через туроператорів з вильотом із Запоріжжя показує, що жителі Дніпра займають приблизно 40% крісел. 30-40% припаде на Запоріжжя і більше 20% на інші сусідні регіони. Тобто і Дніпру, і Запоріжжю потрібні наші рейси.

По-друге, відповідно до стратегії розвитку, цей регіон важливий для нас.

Ми розвиваємося як гібридний перевізник і у цьому маємо переваги. Якщо ми, як лоукостер, маємо намір відкрити регулярний рейс, наприклад, теоретично з Харкова до Мілану, то ми самі повинні оцінювати всі наші ризики, зокрема, чи є достатній пасажиропотік. Якщо такого попиту немає, то ми, пропонуємо туроператорам можливість придбання блоків місць на рейсі, що відкривається.

– Чому не відкриваєте регулярні рейси зі Львова?

– Це наша перспектива.

– А у наступному році?

– В кінці туристичного сезону, в жовтні-грудні, ми готові розглядати відкриття нових напрямків, у тому числі зі Львова. Якщо ми побачимо, що кількість чартерних і можливих регулярних рейсів дозволить нам влаштувати базу в цих аеропортах, ми це зробимо.

– Які конкретні плани з відкриття регулярних рейсів з регіонів на осінь?

– Плануємо восени запустити регулярні польоти за маршрутами Харків — Дубай, Одеса — Дубай та Львів — Дубай. Але ці плани будуть залежати від того, чи підтримає нас туристичний ринок.

– За якими цінами будете продавати квитки на регулярні рейси з регіонів?

– Сітка тарифів буде такою ж, як з Києва. У нас традиційно будуть тарифи без багажу, з багажем, преміум-тарифи. Різниця в ціні між ними досить висока.

– Ryanair славиться своїми цінами від €5…

– У кожної авіакомпанії є своя маркетингова стратегія та відповідні маркетингові інструменти.

Щодо формування цін на квитки, то в SkyUp ціна формується, виходячи не з близькості до дати вильоту, а виходячи з попиту. Наприклад, зараз у нас можна вилетіти до Барселони за $80 в одну сторону за тиждень до вильоту.

– Поставлю глобальне питання. SkyUp Airlines позиціонує себе як український лоукостер. Що це таке? Чи є відмінності від європейських лоукостерів? Крім того, тільки що Ви сказали, що перевізник працює в гібридній моделі — лоукостера і чартерного перевізника. Як це все поєднується?

– Два слова: український лоукостер.

Чому український? Тому що наші акціонери українці і наш капітал теж на 100% український. У нас немає іноземних інвесторів. Всі співробітники авіакомпанії — громадяни України. Ми з гордістю можемо сказати, що ми українці.

Чому лоукостер? Ми вибрали для себе стратегію продажів за лоукост-моделлю. Тобто пасажирові не треба купувати відразу весь комплекс послуг на борту, включаючи харчування. Ми пропонуємо пасажиру обрати ті послуги, які йому потрібні.

У гібридній моделі лоукостера ми об’єднуємо чартерні та регулярні рейси за лоукост-моделлю. Створивши компанію, ми почали з чартерних рейсів і будемо зберігати чартерну нішу, оскільки є великий попит з боку туристичного ринку. Але ми активно розвиваємо регулярну програму: відповідно до стратегії компанії, частка лоукост-рейсів у повному обсязі перевезень буде перевищувати 50%. Плануємо, що у 2019 році частка регулярних рейсів складе близько 40%.

– Чи є відмінності від європейських лоукостерів?

– Суттєвих відмінностей немає. Методологія формування цін одна й та ж. Просто підходи до роботи трохи відрізняються.

– Раз вже заговорили про послуги, розкажіть, будь ласка, скільки ручної поклажі зараз можна взяти з собою на борт літака SkyUp Airlines і чи плануєте урізати ці норми?

– Урізати не плануємо. Але є фізичні межі кожного літака. У нас кожен пасажир з квитком без багажу може взяти з собою безкоштовно 7 кг ручної поклажі.

– Чи є у SkyUp Airlines платний вибір місць при реєстрації?

– На стійці реєстрації у нас є платний вибір місць з додатковим простором для ніг. Також, якщо пасажир хоче обрати конкретне місце, він може зробити це за окрему плату у розділі «Мій квиток» на сайті skyup.aero.

– Чи є або плануєте ввести бізнес-клас в літаках SkyUp?

– Бізнес-класу немає і ми його не плануємо. Але ми плануємо преміум-клас з додатковим набором послуг.

– Коли авіакомпанія запустить можливість онлайн-реєстрації?

– Попередню онлайн-реєстрацію ми плануємо зробити у майбутньому. Зараз безкоштовно зареєструватися на рейс можна на стійці реєстрації в аеропорту.

– Чи плануєте впроваджувати додаткові платні послуги на борту літака?

– Так. І на чартерних, і на регулярних рейсах ми будемо впроваджувати концепцію обслуговування пасажира «Sky Premium». Ця послуга буде включати окрему процедуру реєстрації на окремій стійці, використання бізнес-лаунжу в аеропортах, місця у перших рядах літака, замовлення гарячого харчування на борту.

Також зовсім скоро ми представимо нову концепцію меню, яку назвали «Святкуй свій політ» («Celebrate your flight»). Це ексклюзивно розроблене меню, яке було створено разом з австрійською компанією Do&Co.

Наш пасажир буде мати вибір. Варіант першій — зробити передзамовлення повноцінного харчування, до якого входить закуска, гаряча страва та десерт. Варіант другий — купити харчування на борту літака, наприклад, рол, снеки тощо. Крім того, у продажу будуть різні напої та коктейлі.

Можу впевнено сказати, що це буде одне з кращих харчувань серед українських авіакомпаній. Основна ідея концепції: кожний політ — це вже свято. Ми хочемо, щоб пасажири мали можливість відсвяткувати свій політ.

– Правильно я розумію, що бізнес-лаунж буде і в терміналі F? Коли він відкриється?

– У нас є попередня інформація, що відкриття бізнес-лаунжу заплановано на 15 квітня. Про всі деталі та конкретні дати краще запитати у представників аеропорту «Бориспіль».

– Коли введете преміум-обслуговування? Це буде схоже на Ryanair Priority?

– Ми новатори у всьому, що робимо — від гібридної концепції лоукостеру до концепції харчування. Маємо своє бачення преміум-обслуговування. Як я вже казав, ми будемо впроваджувати концепцію обслуговування пасажира «Sky Premium». До квитка класу «Sky Premium» будуть входити наступні опції: місця у перших рядах літака, відповідне харчування та, можливо, бізнес-лаунж.

– Воно буде однією спільною послугою чи його частини можна буде купити окремо?

– «Sky Premium» об’єднає всі послуги.

– Скільки зараз коштує звичайне харчування на борту SkyUp Airlines?

На чартерних та регулярних рейсах ми безкоштовно надаємо пасажирам сік та воду, незважаючи на те, що лоукост-модель передбачає надання пасажирам тільки безкоштовної води.

Із запуском концепту «Celebrate your flight» на наших бортах можна буде придбати: гарячі сандвічі — орієнтовно €6; снеки — від €2; солодкі закуски — від €1; холодні, гарячі та алкогольні напої — від €2.

– Давайте повернемося до згаданої теми переходу в «Бориспіль». Чому зробили такий крок?

– Все просто — наступний етап у розвитку. У найближчих планах SkyUp Airlines — збільшення флоту, кількості нових напрямків та частот. Для реалізації нашої стратегії розвитку було прийнято рішення про базування літаків SkyUp Airlines на території аеропорту «Бориспіль», в терміналі F, який відкрився після ремонту 31 березня.

– Чи зіграв свою роль фактор вартості аеропортового обслуговування при переході у «Бориспіль»?

– Великої різниці немає у цінах ні на аеропортове обслуговування, ні на послуги хендлінгових компаній.

– У терміналі F пасажири будуть пішки ходити до літаків чи їздити на автобусах?

– Пішохідних стоянок в аеропорту не так багато. У терміналі D їх дві. Зараз розробляється концепція таких стоянок біля терміналу F. В основному, пасажирів будуть довозити до літаків на автобусах.

– Чи не знаєте, лоукостер Wizz Air не планує переходити до «Борисполя» в термінал F?

– Це треба питати у Wizz Air.

– Давайте поговоримо про внутрішньоукраїнські рейси. Навіщо SkyUp Airlines вплутався в цю збиткову справу?

– Ми український лоукост. Ми прагнемо відповідати цьому статусу. Наша стратегія включає розвиток внутрішньоукраїнських рейсів для поєднання різних куточків нашої країни авіасполученням, тому що хочемо, щоб подорожувати всередині України було комфортно та легко. Насправді це важливо, навіть при тому, що у всіх перевізників, що виконують внутрішньоукраїнські рейси, такі польоти збиткові.

– У SkyUp Airlines теж?

– Не можу сказати поки що. Ми тільки-но починаємо продавати квитки. Для авіакомпанії дешевше відкрити рейс Київ — Попрад, ніж Київ — Одеса. Чому? Різниця у тому, що при польотах до Попраду ми не платимо ПДВ, а до Одеси — платимо. Паливо завантажуємо — на рейсах до Попраду ПДВ не платимо, а до Одеси — платимо. За обслуговування у терміналах рейсів до Попраду ПДВ не платимо, а до Одеси — платимо. У результаті собівартість рейса до Попраду нижча, ніж до Одеси.

Безумовно, скасування ПДВ для внутрішніх авіаційних рейсів дало б можливість активного розвитку цього ринку. А ми, як авіаперевізник, у свою чергу розглянули б питання зниження вартості квитків.

У будь якому разі, зараз акціонери SkyUp Airlines прийняли рішення виконувати внутрішні рейси. Ми готові їх розвивати і будемо радити українцям комфортно подорожувати Україною літаками. Ми склали розклад внутрішньоукраїнських рейсів таким чином, щоб було зручно пасажирам — киянам і харків’янам. Кияни можуть вранці прокинутися, полетіти до Одеси, і вже в обід засмагати на пляжі, а ввечері прилетіти назад до столиці.

– Чому тоді не відкриваєте рейс Одеса — Львів?

– Ми не анонсували його відкриття. Але ми вивчали і обговорювали цей рейс. Для того, щоб виконувати рейс Одеса — Львів, треба, щоб у Львові базувався наш літак. І, як я вже казав, це у наших планах. Як тільки ми почнемо базувати літак у Львові, відразу полетимо за напрямком Львів — Одеса.

На період літньої навігації ми збільшили частоту польотів сполученням Одеса — Київ до трьох разів на тиждень. Також є рейс Одеса — Харків —два рази на тиждень. Таким чином, загальна кількість рейсів, які SkyUp Airlines буде виконувати з аеропорту Одеси, складає 18 частот на тиждень.

– Чому не відкриваєте ще один доволі популярний внутрішньоукраїнський рейс Київ —Харків?

– Ми повернемося до цього рейсу, а також до Харків — Львів, Запоріжжя — Львів і Київ — Львів з осені. Нам необхідно оцінити попит на ці рейси та зрозуміти їх точку беззбитковості.

Зараз на наших внутрішньоукраїнських рейсах, які стартують з початку червня, завантаження коливається в межах 10-50%. Це дуже добре. Як правило, в Україні квитки продаються тільки перед виконанням рейсів.

– Але все-таки, що Ви можете сказати про економіку цих рейсів?

– Поки ми анонсували дешеві тарифи — близько 500 гривень за квиток в один бік. Звісно ж, якщо ми будемо продавати усі квитки за такими цінами, то рейс не окупиться.

Поки що для нас внутрішньоукраїнські рейси — це соціальний продукт. Як я вже говорив, у разі скасування ПДВ для внутрішніх авіаційних пасажирських перевезень, цей ринок почне активно розвиватися, авіаперевізникам це дасть можливість відкривати нові внутрішньоукраїнськи рейси.

літак скайап

– За даними Міністерства інфраструктури, авіакомпанія SkyUp Airlines за рівнем пунктуальності вильотів з українських аеропортів знаходиться у кінці рейтингу. Чому так відбувається?

– Давайте розберемося, чому так відбувається. Говорячи про пунктуальність, важливо мати на увазі дві складові — рівень утилізації флоту, а також причини затримки.

Щодо першого, у SkyUp Airlines один з найвищих рівнів утилізації флоту як в Україні, так і у всьому світі. Утилізація флоту — це той час, коли літаки знаходяться в повітрі. За результатами 2018 року рівень утилізації літаків SkyUp Airlines складає більше 15 годин. Це свідчить про те, що у нас дуже щільний розклад. Літак вилетів, прилетів, пройшов технічне обслуговування і полетів далі.

Щодо причин затримок, у зимовий період найдовші затримки в SkyUp Airlines були викликані погодними умовами. Середній показник затримки у лютому склав близько 2,5 години. На жаль, затримка одних рейсів, у свою чергу, зміщувала час вильоту наступних рейсів. На період березня середній показник затримки склав близько 40 хвилин.

Ми молода авіакомпанія, менш ніж за рік наш флот склав 5 літаків і ми працюємо над оптимізацією всіх процесів, покращенням дисципліни виконання рейсів загалом та над пунктуальністю зокрема. Цей критерій дуже важливий для нас. Ми продовжимо працювати над його покращенням, щоб швидкість нашого розвитку не впливала на затримки рейсів. На даний момент це одна з наших задач.

– Але вирішити проблему із затримками можна за рахунок резервного літака. Чому так не робите?

– Наразі ми ведемо перемовини про те, щоб взяти літак Boeing 737-800 (1999 року виробництва), який буде мінімально навантажений. Він буде забезпечувати резервування основного флоту, а також він виконувати Ad-Hoc чартери, тобто разові чартери на замовлення корпоративних клієнтів.

– Скільки зараз літаків у парку SkyUp Airlines і скільки буде до кінця року?

– Зараз парк авіакомпанії SkyUp Airlines складає 5 літаків: це 4 середньомагістральних Boeing 737-800 NG (189 місць) та 1 Boeing 737-700 NG (149 місць).

У квітні-травні флот поповниться ще 3-ма літаками: Boeing 737-800 (1999 року виробництва), який буде виконувати резервну функцію; Boeing 737-800 (2004 року виробництва), який буде обслуговувати регіональні аеропорти; Boeing 737-700 (2003 року виробництва), який буде виконувати рейси для ФК «Шахтар» та пасажирські рейси.

Таким чином, в літній період наш флот складе 8 літаків: 6 середньомагістральних Boeing 737-800 і 2 середньомагістральних Boeing 737-700.

Згідно з планами, до кінця 2019 власний флот SkyUp Airlines буде налічувати 12 літаків.

– SkyUp Airlines перевозить футбольну команду «Шахтар». Чи задоволені співпрацею з цим клубом?

– Так, ми задоволені та вітаємо це співробітництво. Сподіваємося, що наше партнерство буде довготривалим та вигідним для кожної із сторін.

До речі, буквально зараз ми чекаємо на прибуття Boeing 737-700 NG (бортовий номер UR-SQE) у фірмовій лівреї футбольного клубу «Шахтар». Нам знадобилося майже півроку, щоб знайти станцію, яка змогла б реалізувати складну ліврею. В решті решт ми домовилися про співпрацю з американською компанією Dean Baldwin Painting, яка має більш ніж 50-річну історію і є експертом в своїй сфері. Фарбування виконувалося на станції в американському місті Розвелл.

– Чи не виникає труднощів при виконанні чартерних і регулярних рейсів через необхідність перевозити «Шахтар»?

-Ми отримуємо розклад «Шахтара» заздалегідь та одразу вносимо інформацію у нашу польотну програму. Свій розклад складаємо з урахуванням рейсів футбольного клубу.

Автори фотографій: Юрій Танчин, Центр транспортних стратегій та авіакомпанія SkyUp Airlines

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей