Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Керівник SkyUp Airlines Євгеній Хайнацький: «Туреччина і Грузія — дві країни, куди ми можемо розпочати виконувати регулярні рейси вже в липні»

  • 16.06.2020 15:15
  • Dmytro
Євгеній Хайнацький

Приблизно три місяці всі ми змушені були сидіти вдома. Карантинні обмеження не дозволяли нам з вами займатися нашою улюбленою справою — подорожувати світом. Нарешті вже з 15 червня український уряд дозволив виконання міжнародних регулярних і чартерних рейсів.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Проте цього виявилося замало, щоб ми повернули собі право на подорожі. Очікується, 15 червня з України буде виконано лише декілька регулярних рейсів. Про те, що саме заважає повернутися до активних перельотів, в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» розповіли генеральний директор авіакомпанії SkyUp Airlines Євгеній Хайнацький та директор з продажів авіакомпанії Олександр Джиджора.

Поговорили також, куди перевізник може розпочати перші регулярні рейси після відновлення авіасполучення, про плани щодо подальшого відкриття нових маршрутів і збільшення парку літаків і, звісно, скасування рейсів під час карантину.

– Коли авіакомпанія SkyUp Airlines відновить виконання регулярних і чартерних рейсів?

Євгеній Хайнацький – Кілька тижнів тому український уряд дозволив відновити міжнародні перельоти з 15 червня, а внутрішнє авіасполучення відкрилося з 5 червня. Але, як не дивно, цього мало для відновлення рейсів. По-перше, для планування графіку рейсів важливо знати, чи залишиться для приїжджаючих до України обов’язкове проходження обсервації протягом 14 днів після прильоту? На сьогодні цю норму ніхто не скасував. Тож не думаю, що в Україні знайдеться багато охочих полетіти на відпочинок з таким зобов’язанням.

По-друге, нам поки що складно отримати від компетентних міністерств інформацію про те, з якою частотою готові приймати наші рейси іноземні аеропорти. Адже в деяких країнах світу запроваджені обмеження на кількість пасажирів, рейсів або інші регулюючі обмеження, такі як наявність експрес-тестів тощо. Про цю проблему мало хто знає.

По-третє, існують обмеження на в’їзд іноземців до самої України. Ми до цього часу не знаємо, що буде з, наприклад, турками, якщо ми їх привеземо регулярним рейсом зі Стамбула.

Відповіді на ці питання ми хочемо отримати від українського уряду. Вони нам потрібні , щоб правильно спланувати наш розклад відновлення рейсів.

На сьогодні ми бачимо, що перші країни – Туреччина і Грузія – готові почати приймати іноземців не раніше 1 липня. Якщо ж ще якісь країни погодяться на це раніше, то ми будемо прагнути до того, щоб почати регулярні перельоти також раніше. Всі засиділися, всі хочуть вже мандрувати. Ми не виняток.

Таким чином, на сьогодні я не готовий відповісти на питання про те, коли і куди ми полетимо на 100%. Нам потрібні документи для того, щоб вирішити куди відновлювати рейси.

– Скільки часу необхідно авіакомпанії для відновлення чартерних і регулярних рейсів?

– Чартерні рейси відновлюватимуться в залежності від того як швидко туроператори зможуть реанімувати свої туристичні потоки. Я припускаю, що для цього туроператорам необхідно два-три тижні.

Така ж ситуація і відносно регулярних рейсів. Для того, щоб ми їх заповнили, нам необхідно, як мінімум, два-три тижні активних продажів.

– Ви сказали, що виконанню міжнародних рейсів заважають заборони інших країн. В такому випадку що заважає авіакомпанії відновити внутрішні рейси?

– Українські аеропорти почали відкриватися з 5 червня. Однак є обставина, яка не дозволяє нам відновити виключно внутрішні рейси. Собівартість цих перельотів дуже висока. Ми не будемо прибутковою авіакомпанією, якщо будемо виконувати тільки внутрішні рейси. Для того, щоб знизити їх собівартість, Україна повинна скасувати ПДВ на ці перельоти. Якщо Верховна Рада прийме відповідний закон, це дозволить швидко наростити кількість внутрішніх рейсів.

Крім того, щоб покрити збитки від внутрішніх рейсів, нам необхідно виконувати прибуткові міжнародні. Поточних вантажних рейсів нам недостатньо для того, щоб покривати такі збитки.

Ми обов’язково злетимо, але дата старту, напрямки і кількість внутрішніх рейсів буде залежати від вирішення вищевказаних проблем.

– Які країни запровадили обмеження на прийом рейсів з України?

– Багато країн світу ввели обмеження щодо прибуття пасажирів до закінчення карантину. Наприклад, таке обмеження діє в Узбекистані – максимум 4 рейси на день. Внаслідок цього нам складно отримати квоту на виконання рейсу. Крім того, і в Україні діє подібне правило – максимум 3 спецрейси на день. Це пов’язано з обмеженістю місць для обсервації і неможливістю стежити за великою кількістю прибуваючих пасажирів.

Друге обмеження – це запровадження тими чи іншими державами списків країн, звідки вони готові приймати туристів. Наприклад, така процедура буде діяти в Греції. Вона щотижня буде оновлювати список країн, звідки можуть в’їжджати мандрівники. Вона зможе як включати до нього нові країни, так і прибирати. Потрапляння до цього списку буде залежати від того, наскільки успішно вдається тим чи іншим країнам подолати поширення нового коронавіруса.

– Чи вірно я вас розумію, що ви підтримуєте запровадження подібних заборон на так би мовити взаємній основі?

– Звичайно ж. Якщо, наприклад, Греція забороняє приїжджати українцям, то і ми повинні заборонити приїжджати грекам до України. Такі заборони повинні запроваджуватися на паритетних умовах з кожною країною, яка вводить обмеження для українців. Ми повинні дзеркально відповідати.

Інший приклад обмежень. Судячи з усього, після відновлення регулярних рейсів по прильоту до Відня українцям необхідно буде проходити експрес-тест на Covid-19. А австрійцям після прильоту до Києва будуть тільки міряти температуру. Це не рівноцінне відношення до громадян різних країн. Тому, якщо австрійська влада прийме рішення про те, що українці повинні будуть проходити якісь додаткові процедури по прильоту до Австрії, то і Україна повинна застосувати аналогічні заходи щодо австрійців.

Але не думайте, що я прихильник заборон. Всім буде набагато легше, якщо в ЄС будуть запроваджені єдині правила в’їзду, які після цього прийме й Україна.

Євгеній Хайнацький

– Давайте повернемося до питання про те, з яких країн почнеться відновлення міжнародного авіасполучення. Правильно я розумію, найбільш ймовірно, що авіакомпанія почне перельоти, в першу чергу, до Туреччини?

– Що ми будемо робити в першу чергу. Ми збережемо перельоти за всіма маршрутами, за якими раніше вже літали. По-друге, за частиною напрямків, за якими ми тільки планували виконувати рейси, ми зменшимо частотність або взагалі їх скасуємо. Наприклад, ми планували розпочати перельоти до багатьох італійських міст. На жаль, ми відмовимося від частини напрямків. Також ми не будемо літати два рази на день до Батумі.

По-третє, незважаючи на відмову від частини раніше анонсованих маршрутів, ми плануємо розширювати географію наших перельотів завдяки відкриттю рейсів до Німеччини, Чехії, Австрії, Туреччини тощо. Тобто ми плануємо, скоротивши частоти і напрямки до одних країн, відкрити нові маршрути до інших. Ми чекаємо, коли відкриється Європейський Союз для українців, щоб додати нові аеропорти до нашого розкладу і розпочати виконання польотної програми. Якщо Туреччина і Україна домовляться про відновлення рейсів з 1 липня, SkyUp Airlines готовий розпочати чартерні перельоти до курортних міст Анталія, Даламан, Бодрум. Крім того, нещодавно ми отримали права на виконання регулярних рейсів з Києва та регіонів до Стамбула. Найімовірніше, ми відкриємо перельоти до цього міста. І, ймовірно, це будуть рейси не лише з Києва. Я впевнений на 100%, що ми полетимо до Стамбула цього літа.

Також у нас є бажання розпочати регулярні рейси до Тель-Авіва з Києва та продовжити з регіонів. Поки що ми не маємо прав на польоти з Києва до Тель-Авіва. Але ми будемо поступово відновлювати перельоти з регіонів до Ізраїлю. Це може відбутися впродовж послаблення карантинних обмежень в цій країні. Крім цього, ми будемо орієнтуватися на пасажиропотік. На жаль, бачимо, що економічна криза призвела до збідніння населення. Тому не можна розраховувати на те, що авіація швидко відновиться.

– Ви згадали про те, що українці збідніли. Яким чином змінилися переваги пасажирів після спалаху Covid-19?

– Коли в березні в Україні запровадили карантин, багато хто думав, що обмеження триватимуть два-три тижні. Тому пасажири ще продовжували купувати квитки і на травневі свята, і на літо.

Але коли карантин продовжили до кінця квітня, пасажири припинили купувати квитки взагалі. Почався період невизначеності. В цей час якщо і купувалися квитки, то на більш пізні дати – на серпень, на вересень. Тобто на ті дати і напрямки, де не передбачалося продовження карантину. А ось на найближчу  перспективу – два-три тижні – продажів практично не було.

Разом з тим динаміка або частка дешевих, середніх або дорогих квитків в загальних продажах не змінилася.

Олександр Джиджора – Поточний обсяг продажів квитків у сотні разів менший, ніж до пандемії. У середньому за день продається плюс-мінус 100 квитків. Як правило, купують на серпень-вересень, трохи менше – на липень. У ці 100 квитків я не включаю квитки на евакуаційні рейси.

– Крім Туреччини, українців вже чекає Грузія. Чи досягнуті конкретні домовленості щодо старту перельотів за цим напрямком?

Євгеній Хайнацький – На сьогодні ведуться перемовини про відновлення авіаційного сполучення та туристичних подорожей між країнами. Але, за інформацією нашого представника, з 1 липня може відкритися Грузія. Так, Туреччина і Грузія — дві країни, куди ми можемо розпочати виконувати регулярні рейси вже в липні.

Але, як і з іншими країнами, у випадку з Грузією нас бентежить одне питання – обов’язкова обсервація по прильоту до України. Коли ми отримаємо офіційний документ щодо скасування цієї вимоги, ми відразу ж відновимо регулярні перельоти і до Тбілісі, і до Батумі.

– Правильно я вас розумію, що без скасування обов’язкового карантину, авіакомпанія не розпочне регулярні рейси до Туреччини та Грузії?

– Ми можемо поставити один рейс до Тбілісі, але на більшу частотність перельотів у нас не набереться пасажиропотоку.

– Є ще одна дуже популярна країна серед українських туристів – Єгипет. Чи є інформація про те, коли вона відкриє свої кордони для відпочивальників?

– За нашою інформацією, ця країна не відкриється ще місяць-два, або навіть і три. Зараз єгипетська влада заявляє про можливе відкриття кордонів з вересня-жовтня. Можливо, у них будуть якісь поліпшення ситуації, але поки Єгипет не підтверджує можливість перельотів ні в липні, ні в серпні. Хоча, можливо, як це було у випадку з Італією, там покращиться ситуація і, як наслідок, країна відкриє кордони для туристів.

– SkyUp Airlines планує серйозно вийти на німецький ринок. З чим це пов’язано?

– Спочатку ми закріпилися на середземноморському ринку. Потім почали відкривати рейси до більш північніших аеропортів. Розпочали перельоти з регіонів до Праги. Мали стартувати до Будапешта. Проте через кризу не встигли анонсувати і відкрити продажі.

Незважаючи на те, що карантин ще не скасовано, ми вирішили продовжити роботи щодо відкриття нових напрямків до інших, так би мовити, більш північніших європейських країн, зокрема, до Німеччини, Польщі, Швеції. Це будуть напрямки, які ми мали нагоду «спробувати» під час виконання програми спеціальних рейсів.

Я думаю, що в цьому році ми відкриємо регулярні рейси до більшості європейських країн, куди ми виконували спецрейси. Ми не здійснювали їх максимум до трьох-чотирьох великих країн Європи. Наприклад, не було необхідності літати до Румунії або Білорусі через відсутність пасажиропотоку або наявності сухопутного кордону.

– Чи означає це, що SkyUp Airlines відкриє регулярні рейси до тієї ж Ісландії, куди ваша авіакомпанія здійснювала спецрейс і куди відкрито багато регулярних перельотів з сусідньої Польщі?

– Щодо Ісландії поки що тайум-аут. Це цікава країна, вона туристична. Але, на жаль, поки що ми не бачимо для себе потужного туристичного потенціалу з боку українців. На тому спеціальному рейсі з Ісландії ми забирали приблизно 100 пасажирів. Ми знаємо, хто з лоукостерів літає до Ісландії з сусідніх країн. З тим же Wizz Air можна спокійно вирушити у подорож з Польщі до Ісландії. Якщо ми будемо бачити потенціал і пасажиропотік, то, звичайно ж, полетимо до цієї північної країни. Але зараз після виходу з карантину я дуже скептично ставлюся до того, що серед українців набереться достатній туристичний потік до Ісландії.

– Куди саме до Польщі плануєте відкрити регулярні рейси?

– Польщу ми відкриємо в цьому році. У нас вже є призначення на маршрут Київ – Варшава.

– Це будуть рейси тільки з Києва, або й з регіонів теж?

– Все залежить від того, коли Україна вийде з карантину. Якщо буде прийнято рішення щодо фактичного відновлення перельотів з 1 липня, то приблизно 10-15 червня ми відкриємо продаж квитків на рейси, які стартують 1-10 липня. Якщо побачимо хорошу динаміку заповнюваності рейсів, то на наступному етапі розпочнемо перельоти до Польщі. Але паралельно ми відкриємо рейси і до Чехії, в тому числі на новому напрямку Київ-Прага.

– Що робить авіакомпанія для того, щоб залагодити скандальні ситуації з пасажирами, які постраждали від скасування рейсів під час карантину?

Пандемія критично вплинула на всю авіаційну галузь і ми не є виключенням. Ми намагаємося розглядати кожну ситуацію індивідуально і знаходити рішення, які в повній мірі або частково задовольнити очікування пасажирів, враховуючи ті обмеження, в яких ми опинилися.

Олександр Джиджора – Так як пандемія фактично призупинила діяльність авіакомпанії, то і надходження грошей на банківські рахунки перевізника практично зупинилися. Тому оперувати ми можемо значно меншим ресурсом. Ми запропонували пасажирам декілька варіантів вирішення питання відшкодування коштів по рейсам, які ми не в змозі були виконати у зв’язку з введенням карантину: повернення коштів відповідно до правил застосованого тарифу або перебронювання на іншу дату без доплат, незважаючи на можливу відсутність місць в дешевих класах бронювання.

А згодом, з досвіду інших авіакомпаній, як альтернативу ми запропонували нашим пасажирам промо-коди в обмін на квитки на скасовані рейси. Сума зарезервованих коштів в промо-кодах становила 120% від вартості початкового квитка. При цьому промо-код може використовувати будь-який пасажир для будь-якого напрямку. Він не прив’язаний до пасажира або паспорту, або початкового маршруту. Його можна передати будь-якій людині.

Виняток було зроблено для спеціальних рейсів. Якщо з якихось причин, наприклад, ми не отримали дозвіл на перельоти від авіаційної влади країни призначення, то ми або шукаємо альтернативний варіант повернення пасажирів додому, або повністю повертаємо кошти.

– Але крім повернення грошей, у багатьох клієнтів SkyUp Airlines були нарікання щодо можливості зв’язатися з авіакомпанією. Що робите для вирішення цієї проблеми?

Олександр Джиджора – Давайте будемо чесними. Наш колл-центр був дуже сильно завантажений. Перші три тижні після запровадження карантину ми  зафіксували такий шквал звернень, який в десятки разів перевищував його нормальну завантаженість. Наприклад, в лютому було 13 тисяч звернень, а вже в березні – 186 тисяч.

Ми намагаємося обробити всі звернення пасажирів в максимально короткі терміни, з огляду на навантаження колл-центру.

– Які правила безпеки для уникнення поширення Covid-19 плануєте запроваджувати після відновлення регулярних і чартерних рейсів?

Євгеній Хайнацький – На днях Державіаслужба опублікувала Рішення з безпеки польотів стосовно експлуатаційних заходів щодо попередження розповсюдження інфекції коронавіруса SARS-CoV-2, яке ґрунтується на рекомендаціях, наданих Європейським агентством з безпеки польотів. Відповідно, ми створили внутрішню робочу групу для розробки та оновлення правил перебування на борту авіакомпанії. Ці правила в подальшому будуть погоджені з Державіаслужбою та відповідатимуть рекомендаціям міжнародної асоціації. Найближчим часом ми опублікуємо їх на нашому сайті та офіційних ресурсах авіакомпанії.

Попередньо, під час консультацій з Державіаслужбою, ми зрозуміли, що в Україні не буде запроваджено вимогу щодо блокування середнього крісла в салоні літака. Проте пасажири повинні будуть носити маски. В аеропортах буде збільшена кількість стійок реєстрації. Крім того, в аеропортах для виключення черг і дотримання соціальної дистанції будуть запроваджуватися якісь обмеження щодо перебування на території певної кількості пасажирів. У свою чергу, це може вплинути на пропускну спроможність аеропортів. Тобто, напевно, буде зменшено кількість вильотів літаків на годину. Крім того, найімовірніше, в термінали не допускатимуться супроводжуючі. Це все обговорюється, але поки що не затверджено.

– Чи плануєте для зменшення контактів між пасажирами і співробітниками аеропортів, запровадити онлайн-реєстрацію пасажирів?

– Зараз аеропорт «Бориспіль» просить авіакомпанії, включаючи чартерні, перевести реєстрацію на онлайн-режим.

Олександр Джиджора – Ми планували розпочати експлуатацію онлайн-реєстрації з початку літнього сезону навігації, тобто приблизно з кінця березня – початку квітня. Але пандемія внесла свої корективи. Авіакомпанія планує запровадити онлайн-реєстрацію з моменту відновлення регулярних рейсів. Якщо ми почнемо перельоти в липні, то протягом двох місяців реалізуємо онлайн-реєстрацію на максимально можливій кількості напрямків, куди ми літаємо.

– Чи плануєте після запровадження онлайн-реєстрації зробити платною реєстрацію в аеропортах?

– Ми будемо стимулювати пасажирів будь-якими способами до того, щоб вони користувалися онлайн-реєстрацією. Адже це знизить навантаження в аеропортах. Ми не виключаємо того, що з часом послуга онлайн-реєстрації може стати платною.

– Чи скоротиться асортимент харчування на борту літака? Будете пропонувати тільки упаковані харчі, як це роблять деякі зарубіжні авіакомпанії для зниження ризику передачі нового коронавіруса?

– Це залежить від того, які санітарні норми прийме регулятор. Якщо він запровадить якісь обмеження щодо харчування в аеропортах або на борту літака, то і ми впровадимо їх.

– Великий ажіотаж отримало правило Ryanair про те, що на борту літаків цього лоукостера будуть заборонені черги до туалетів. Чи плануєте запровадити таке правило і в SkyUp Airlines?

Олександр Джиджора – Ми як перевізник будемо радити пасажирам дотримуватися соціальної дистанції в черзі до туалета.

Євгеній Хайнацький – Так, ми вже внесли зміни до правил поведінки на борту. Бортпровідники повинні контролювати безпечну дистанцію між пасажирами, які чекають на користування туалетною кімнатою.

– Які плани у авіакомпанії щодо скорочення або нарощування парку літаків?

– Наші плани залежать від термінів виходу з карантину кожної країни. Поки про зменшення кількості літаків ми не говоримо. Оскільки зараз більша частина наших повітряних суден задіяна для перевезенням вантажів. При поступовому зростанню завантаження регулярних і чартерних рейсів ми будемо повертати літаки для перевезення пасажирів.

Зараз ми експлуатуємо 11 повітряних суден. Навесні повинні були отримати дванадцятий літак. Проте через карантин це затримується. Але ми його очікуємо. Про подальші плани я зможу сказати за місяць.

Євгеній Хайнацький

– Чи є вже плани відносного розкладу рейсів на зимовий сезон навігації, який стартує в кінці жовтня? Можливо, відкриєте регулярні рейси до Китаю, куди ваша авіакомпанія виконувала спецрейс? Чи плануєте поповнити парк далекомагістральними літаками?

– Поки щодо далекомагістрального флоту не говоримо. Наш авіапарк складається з середньомагістральних літаків Boeing 737. Якщо в найближчий час ми злетимо за тими напрямками, про які ми говорили вище, то ми однозначно будемо виконувати перельоти за ними і взимку. Звичайно ж, додамо рейси і до Єгипту.

– Ще трохи хочу запитати щодо спецрейсів, про які ми вже трохи згадували. Чому квитки на спецрейси дорожчі, ніж на звичайні регулярні рейси? Раніше в авіакомпанії аргументували це тим, що на таких перельотах перевозять пасажирів тільки в одну сторону, а витрати треба покривати на переліт в обидві. Але це не зовсім так. На сайті авіакомпанії можна купити квитки як з України, так і до України. За кордон можуть вилетіти громадяни тих країн, куди здійснюються спецрейси, а назад прилетіти українці.

– Так, ми вивозимо звідси теж пасажирів – але тільки громадян тих країн, куди виконуємо спецрейс, або українських громадян, які мають посвідку на проживання в тій країні. Але у нас немає гарантії того скільки буде таких пасажирів на рейсі – жодного, 5 або 50. Тому ми не можемо спрогнозувати як треба знизити ціни на квитки для українців для повернення на батьківщину.

Але навіть не це головне. Літак повинен максимально довго бути в повітрі. Тобто здійснювати якомога більше рейсів. Всі наші колишні бізнес-плани були розраховані виходячи з нальоту по 450-500 годин на місяць. Це дозволяло досягати низьку собівартість рейсів. Тому ми могли позиціонувати себе як український лоукостер, домагаючись максимально низьких цін на квитки.

Зараз же кожен з наших літаків, які ми не переобладнали під вантажні перевезення, виконує ці спеціальні рейси тільки один раз на два дні. В результаті, грубо кажучи, наліт наших повітряних суден впав у два з половиною рази в порівнянні з докризовим показником.  За багатьма позиціями ми не можемо зменшити наші витрати. У результаті дохід від перевезення іноземних пасажирів покриває тільки несуттєву частину наших витрат, не дозволяючи якось істотно знизити ціни на переліт українцям додому.

– На початку пандемії уряд обіцяв виділити авіакомпаніям якісь компенсації. Отримали допомогу?

– Хочу відразу уточнити – тут не йдеться про компенсацію за спеціальні рейси. Коли держава обіцяла виділити компенсації, то йшлося про допомогу авіакомпаніям, які вивозили в березні українських туристів, які до цього вилетіли на іноземні курорти чартерними рейсами.

По суті, це компенсація за холостий перегін літаків з України на курорти. Через кризу ми не могли продовжувати відправляти туристів за кордон, але були зобов’язані повернути тих, кого ми туди раніше відвезли на відпочинок чартерними рейсами.

Всі українські перевізники, які здійснювали такі евакуаційні рейси, подали до міністерства інфраструктури свої розрахунки понесених витрат. У ЗМІ поширюється інформація, що SkyUp отримав виплати від держави. І тут варто уточнити, що це виплати за рейси до Вуханю та Венеції, які виконувалися на державне замовлення.

– При позитивному розвитку подій, тобто старту рейсів в другій половині червня, який ваш прогноз на решту поточному року?

– Ми будемо спостерігати падіння пасажиропотоку за всіма напрямками – від 30% до 80%. Тому і відкриваємо рейси за новими напрямками для того, щоб компенсувати падіння за старими маршрутами.

Фото SkyUp Airlines

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей