Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Комерційний директор аеропорту «Харків» Владислав Ільїн: «В переговорах з Ryanair і Wizz Air ми вважаємо пріоритетом відкриття нових рейсів до Німеччини»

  • 06.03.2019 10:00
  • Dmytro
комерційний директор аеропорту харків владислав ільїн

В минулому році до України розпочав польоти найбільший європейський лоукостер Ryanair. Для старту своєї роботи в нашій країні перевізник вибрав аеропорти «Бориспіль» та «Львів». Тисячі українців вже встигли скористатися дешевими перельотами з України. Але лоукостер не планує зменшувати обсяги перевезення пасажирів. Тому вже в цьому році до аеропортів, звідки літає Ryanair, може долучитися «Харків». Коли саме розпочне польоти з цього міста лоукостер та куди буде виконувати рейси, а також про перемовини з іншими авіакомпаніями про відкриття нових маршрутів, в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» розповів комерційний директор аеропорту «Харків» Владислав Ільїн.

– Які авіакомпанії планують почати польоти з Харкова в цьому році?

– У 2018 році наш аеропорт обслужив понад 960 тисяч пасажирів. Впевнений, що в 2019 році ми зможемо досягти пасажиропотоку 1,2 млн чоловік. Тобто зростання буде приблизно на 25%. Багато в чому це станеться за рахунок приходу нових авіакомпаній і розширення карти польотів вже існуючих перевізників.

Зокрема, в цьому році починає польоти з Харкова до Баку азербайджанська авіакомпанія Buta Airways. Крім того, почав виконувати, крім чартерних, регулярні рейси лоукостер SkyUp. Першим таким напрямком став Харків-Шарджа. Після того, як польоти в Шарджу будуть припинені в травні, з вересня перевізник почне літати в Дубай. Також в березні починає польоти в Рим і Мілан італійський лоукостер Ernest.

панорама аеропорту харків

Крім того, пріоритетом для нас в цьому році є успішне проведення переговорів з Ryanair і старт їх польотів з нашого аеропорту. Плануємо, що в цьому році Ryanair все-таки полетить з Харкова.

На сьогодні в переговорах з Ryanair труднощі виникають, в більшій мірі, операційного плану. Наприклад, якщо з тієї ж Польщі до Львова рейс виконується близько години, то до нас – дві. Виходить, що замість одного рейсу до Харкова, лоукостер може виконати з Польщі два рейси, наприклад, до Львова і Мілану.

Такі ж питання виникають і при переговорах з Wizz Air про розширення карти маршрутів з нашого міста. Ми вже фактично домовилися з ними про нові напрямки, але операційні питання заважають їх реалізувати у найкоротшій термін. Наприклад, в ЄС існує правило про те, що екіпажі не можуть працювати більше 12 годин. Але при розрахунку польотів з Харкова іноді так виходить, що лоукостер не вписується в це обмеження.

Наприклад, Wizz Air цікавиться розширенням географії польотів від нас до Німеччини. Але у перевізника немає жодної бази в цій країні. Виходить, що для того, щоб вкластися в зазначені 12 годин і виконати рейси з Харкова до Німеччини, Wizz Air необхідно спочатку полетіти з найближчої до нас бази. Одна з таких знаходиться у Вроцлаві. Тому літак спочатку виконує політ з Вроцлава в Дортмунд, потім до Харкова, потім назад до Дортмунду і вже після цього повертається до Вроцлава. Складно підібрати для Харкова такі стикування, щоб укластися в 12 годин. Доводиться дуже ретельно шукати варіанти, що ускладнює процес реалізації запланованого.

– Про відкриття яких саме напрямків ведете переговори з Ryanair і Wizz Air?

– Не відкрию нічого нового. Найбільший нерозкритий потенціал на рейсах з Харкова знаходиться на маршрутах до Німеччини. Серед пасажирів з Харкова користуються попитом приблизно ті ж напрямки, що і серед киян. Тому ми ведемо переговори щодо відкриття рейсів в ті ж німецькі міста, звідки вже літають зі столиці України європейські лоукостери. Зокрема, зараз у них найбільше рейсів з Києва в такі міста Німеччини як Берлін, Франкфурт-на Майні та Мюнхен (Меммінген).

Відносно переговорів з Ryanair, то в пріоритеті для початку польотів Німеччина і Польща. Харків певною мірою схожий як ринок для нових напрямків на Київ і, в деякій мірі, зі Львовом у плані наявності бізнес- і родинних зв’язків з цими країнами. Будь-який новий рейс – це бізнес-проект. Тому краще відкривати польоти на напрямках, де можна з більшою впевненістю розраховувати на успіх.

Крім того, є кілька інших країн, куди з Харкова міг би літати Ryanair. Наприклад ми б хотіли, крім Німеччини та Польщі, з’єднати Харків з Прибалтикою. Я думаю, що великий потенціал є для розвитку рейсів в Литву та Латвію. Менше літають в Естонію.

Також ми обговорюємо з Ryanair польоти в країни Середземномор’я. Але ці плани можуть бути реалізовані вже тільки з літа 2020 році. Адже рейси в Німеччину і Польщу менш схильні до сезонності.

– Ryanair полетить з Харкова в цьому році навесні або вже восени?

– Шанс на те, що Ryanair полетить з літнього розкладу, польоти за яким стартують в останню неділю березня, є, але він маленький. На літній розклад вже сплановане завантаження майже всіх літаків. Але авіакомпанія дуже динамічна – весь час якісь рейси відміняються, а якісь з’являються.

Тому, я думаю, що з літнього розкладу, якщо і з’являться рейси, то не більше одного-двох напрямків. Але вже більше рейсів у Ryanair з’явиться з Харкова з зимового розкладу.

– А Wizz Air планує відкрити нові напрямки з Харкова?

– Wizz Air вже розпланувала все на літній розклад. Я думаю, що якщо щось і з’явиться, то ближче до осені. Також, як і в випадку з Ryanair, ми обговорюємо з Wizz Air, в першу чергу, відкриття нових рейсів до Німеччини. В цілому, в переговорах з Ryanair і Wizz Air ми вважаємо пріоритетом відкриття нових рейсів до Німеччини.

– Wizz Air не планує відновити польоти за маршрутом Харків-Лондон, які були припинені нещодавно?

– В цьому році це дуже маловірогідне. Якщо і відновить, то вже в 2020 році. Ми не призупиняли переговори з Wizz Air про те, щоб знову почати польоти за цим маршрутом. Але ми обговорюємо можливість виконання рейсів за цим напрямком і з іншими авіакомпаніями.

wizzair в харкові

– Напевно, з Ryanair обговорюєте таку можливість?

– Так. Для цього перевізника даний напрямок є одним з ключових, куди б вони не літали. З якого б куточка вони не починали літати, Лондон з’являється одним з перших.

– Чи планує розширювати свою присутність в Харкові ще один європейський лоукостер – Ernest?

– Для початку Ernest буде дивитися на те, як себе покажуть перші два напрямки, які вже оголошені – до Риму і Мілану. Моя думка полягає в тому, що ця авіакомпанія вже не буде поки що ставити нічого нового з аеропорту Харкова. Якщо і будуть літати за новими напрямками, то вже в 2020 році.

– Чи немає у Вас даних про завантаження рейсів Ernest з Харкова? Про те, скільки продано квитків?

– Є загальні відгуки від Ernest про те, що більшим попитом користуються рейси до Риму, ніж до Мілану. Продажі в Рим хороші. Але і завантаження літаків в Мілан непогане.

Знову ж таки, тенденція на нових рейсах з України полягає в тому, що основна маса квитків купується в останні два тижні до вильоту. Тому, я думаю, що через тиждень-два картина буде більш ясна. Крім того, не сильно активно продають квитки на нові рейси особливо, невеликих авіакомпаній, і авіакаси, до того поки ці рейси фактично не почнуться.

– Чи ведете з кимось, крім Ryanair, переговори щодо відкриття рейсів до Польщі?

– Після того як восени відкриється з Харкова рейс Wizz Air до Кракова більшість великих польських міст отримають авіасполучення з нами. Складно придумати якісь інші перспективні напрямки в Польщу, окрім Познані. Навряд чи вдасться завантажити рейс, наприклад, до Любліну при тому що навіть з Києва його виконання виявилося невдалим.

Але ми ведемо переговори щодо відкриття польотів до країн Середземномор’я, зокрема, зі SkyUp. З червня вони відкривають регулярні рейси до Барселони. Раніше від нас виконувалися тільки чартерні польоти в це іспанське місто.

– В принципі, які перспективи розвитку цього українського лоукостера в аеропорту Харкова?

– SkyUp почав базувати в нашому аеропорту один зі своїх літаків. Авіакомпанія вважає наш аеропорт перспективним для свого розвитку. Базування дозволить перевізнику відкрити декілька нових маршрутів. Крім вже оголошених рейсів до Одеси, ми обговорюємо з ними відкриття рейсів до Праги. Очікуємо, що перельоти до Чехії стартують в цьому році, але поки що невідомо, розпочнуться вони з літа чи тільки ближче до зими.

Далі будемо аналізувати зі SkyUp інші маршрути, в тому числі більш довгі. Базування літака в аеропорту дає для цього додаткові можливості. Примітно, але SkyUp поки що буде єдиним перевізником, який забазує у нас літак.

– SkyUp подав заявку в Державну авіаційну службу України з проханням надати їй права на виконання польотів за маршрутом Харків-Париж. Обговорювала авіакомпанія з Вами можливість відкриття польотів за цим напрямком?

– Обговорювали, саме тому була подана така заявка. Але для початку треба вирішити питання обмежень по кількості призначених авіакомпаній між Україною і Францією. Поки що SkyUp в них невключений. Але начебто французька авіаційна влада готова позитивно розглядати заявки українських авіакомпаній. Тому, думаю, що є максимальні шанси на відкриття рейсів Харків-Париж.

Таким чином, на сьогодні ми робимо ставку на активних переговорах з трьома лоукостерами – Ryanair, Wizz Air і SkyUp. Але ми не забуваємо і про класичних перевізників. Зокрема, аеропорт веде перемовини з однієї з найбільших європейських авіакомпанії про відкриття прямих рейсів в один з основних авіахабов в ЄС. Невпевнений, що рейси розпочнуться в цьому році, але, сподіваюся, що зможемо оголосити про це в 2019 році, а самі польоти почнуться в 2020 році. Зараз для харків’ян доступні рейси тільки в чотири таких хаба – Стамбул (аеропорти Ататюрк та Сабіха), Варшаву, Київ і Мінськ.

– Ви не згадали Qatar Airways. Чи ведете з ними переговори про відкриття рейсів в Доху?

– З ними також ведемо переговори та проводимо зустрічі. Але поки що немає чітких домовленостей, як це, наприклад, відбувається з Ryanair, який хоче доповнити Харковом перелік пунктів вильоту з України.

Наприклад, Turkish Airlines легше було швидко прийняти рішення та відкрити рейси з Харкова, оскільки з нашого регіону є великий прямий потік до Стамбулу. Це дозволяє забезпечити стабільне високе завантаження щоденних рейсів. У Доху ж такого великого point-to-point потоку поки що немає, хоча він дуже динамічно зростає, а Qatar Airways і Turkish Airlines працюють, по суті в одній ніші – залучення трансферних пасажирів в свої хаби для подальшого розвезення по світу. На наш погляд це одна з основних причин, чому так довго тривають переговори з Qatar Airways. Незважаючи на це ми продовжуємо перемовини та надаємо перевізнику інформацію та аналітику стосовно динаміки розвитку пасажиропотоку нашого аеропорту.

– Чи задоволені Ви співпрацею з авіакомпанією МАУ? Чи планує вона почати виконувати з «Харкова» регулярні польоти ще куди-небудь, крім Києва, як це відбувається зараз?

– Ми невпинно аналізуємо попит з боку мешканців нашого регіону про те, куди б вони хотіли полетіти. Коли ми бачимо, що він збільшується на тому чи іншому напрямку, то пропонуємо почати польоти за цим напрямком МАУ. Але у МАУ стратегія розвитку побудована на тому, щоб перевозити всіх своїх пасажирів з регіонів спочатку в свій хаб в «Борисполі», а потім розвозити по всіх інших напрямках. Тому переговори з МАУ про відкриття будь-яких прямих рейсів з Харкова дуже важкі.

Першим таким напрямком, який вони почали експлуатувати з нашого аеропорту, був маршрут в Тель-Авів. Вони стартували його в 2014 році. Після невеликої двомісячної перерви МАУ відновлює польоти за ним в березні поточного року з 4 рейсами на тиждень.

Також МАУ пробувала літати від нас за деякими іншими напрямами, наприклад, до Грузії, Італії або всередині України в Одесу. Але, за їхніми підрахунками, попит, яким користувалися ці рейси, не був достатнім.

– Чому МАУ припинило виконувати рейси в Тель-Авів? Звучала версія про якісь складнощі з цінами на авіапаливо в «Харкові» …

– Нас здивувало рішення МАУ в середині січня призупинити польоти з Харкова в Тель-Авів. Якщо в 2014-2015 роках МАУ виконувало два рейси на тиждень за цим напрямком в літній період і один рейс в зимовий, то в 2018 році – по чотири і два рази відповідно. Це говорить про те, що авіакомпанії вдалося залучити пасажирів на цей маршрут і попит був настільки високий, що перевізник вирішив збільшити кількість рейсів. Тому говорити, що цей рейс неуспішний, не варто.

– Чи не планує МАУ нарощувати частоту польотів з Києва до Харкова?

– У минулому році ми обговорювали з МАУ, щоб в деякі дні тижня додати частоти. Але зараз розмова про розширення вже не йде. Навпаки, МАУ заявляє про оптимізацію своєї роботи, в тому числі і внутрішньоукраїнських рейсів. І це, не дивлячись, на те, що на один з двох щоденних рейсів, ранковий, з Харкова до Києва дуже складно купити квитки – його завантаження практично 100%.

Якщо МАУ вдасться вирішити свої фінансові питання, то є великі шанси, що в наступному році цей перевізник збільшить кількість частот до Києва.

– Як Ви вважаєте, чому МАУ не вдалося зробити успішним рейс Харків-Одеса, а у SkyUp це вийде?

– Авіакомпанії працюють за різними бізнес-моделями – МАУ називає себе мережевим перевізником, хоча і з елементами low-cost моделі, а SkyUp – з самого початку позиціонує себе низькобюджетною авіакомпанією. В результаті SkyUp декларує більший наліт годин на один літак, ніж у МАУ. Крім того, у SkyUp і МАУ різняться компонування салонів – у першого перевізника в літаках тільки економ-клас, а у другого – є і бізнес-клас. Внаслідок цього у літаків SkyUp більше місць, порівняно з літаками МАУ. Це повинно призводити до більш низьких витрат SkyUp на перевезення одного пасажира.

Також у МАУ був незручний час прильоту до Одеси – вночі, що є не дуже цікавим для пасажирів. Сподіваємося, що у SkyUp рейси до Одеси виявляться успішними, оскільки літак туди буде прилітати о 17-00.

– В аеропорту Львова сподіваються, що був би успішним і рейс Харків-Львів. Проводите з будь-якої авіакомпанією переговори про відкриття польотів за таким маршрутом?

– Ми дуже тісно спілкуємося і співпрацюємо з аеропортом Львова. Ми вели переговори з МАУ про можливість відкриття рейсів Харків-Львів. Вели і зі SkyUp. Якщо у SkyUp виправдаються сподівання на напрямок до Одеси, то велика ймовірність того, що з часом вони придивляться і до рейсу до Львова. В принципі, потенціал для відкриття рейсів з Харкова до Львова є. Дуже важливим і показовим чинником є те, що з року в рік збільшується кількість людей, які подорожують з Харкова до Львова.

Зараз пасажири подорожують між Харковом і Львовом через Київ. Не дуже багато, але ці показники можна порівняти з числом пасажирів, які літають з Харкова до деяких міст Європи з пересадкою в аеропортах-хабах. Поки що через досить високі ціни тільки, по суті, бізнесмени можуть дозволити собі літати з Харкова до Львова через Київ. Тому, я вважаю, що у перспективі нам вдасться запустити ці рейси. Цілком можливо, що хтось із авіакомпаній почне літати за ним вже в 2020 році.

– Ви не згадали можливість того, що польоти у напрямку Харків-Львів могла б почати дочірня компанія перевізника Wizz Air – Wizz Air Ukraine. У минулому році авіакомпанія заявляла про такі плани. На жаль, угорська фірма такі внутрішньоукраїнські рейси виконувати не має права, а ось її «дочка» могла б здійснювати…

– Поки що ми з Wizz Air не обговорювали можливості співпраці з її «донькою». Можливо, ми це обговоримо на наступній зустрічі. Але, думаю, що в цьому році Wizz Air тільки оголосить більш конкретні плани про відновлення роботи дочірньої компанії, а полетить вона вже, напевно, тільки в 2020 році.

Wizz Air Ukraine зможе літати не тільки всередині України, а й в інші країни, які не є членами єдиного авіаційного простору Європи. Поки що за міжнародними нормами, авіакомпанія з ЄС не має права виконувати польоти з України в треті країни. А ось «донька» такого перевізника отримає таку можливість, оскільки у неї буде статус української авіакомпанії. Наприклад, Wizz Air дуже хоче відновити польоти з Києва і Харкова до Грузії в Кутаїсі. За часів роботи Wizz Air Ukraine в 2013 році – до початку 2014 року ці рейси для даного перевізника були одними з найуспішніших.

Я впевнений, що відновлення роботи Wizz Air Ukraine призведе до збільшення кількості баз даного перевізника в Україні. Зараз у авіакомпанії є база у нас в країні тільки в аеропорту «Київ» ім. І. Сікорського.

– Чи планують будь-які авіакомпанії скорочувати частотність польотів з «Харкова» або взагалі закривати які-небудь маршрути?

– На сьогодні ніхто такого не планує. Зазвичай, авіакомпанії скорочують частоти в низький сезон, тобто взимку. А вже настав березень. Всі, хто хотів скоротити або оптимізувати, вже це зробили. Мало того, як я вже згадував, з кінця березня МАУ відновлює польоти до Тель-Авіва – відразу з частотою чотири рейси на тиждень.

– Правильно я розумію, що навесні цього року вже не варто очікувати відкриття нових, раніше неоголошених, рейсів з Харкова?

– Однозначно, в березні-квітні вже не буде інших нових рейсів. За такий короткий час ніхто не встигне відкрити такі напрямки. Необхідно мінімум два-три місяці до старту рейсу, щоб продати хоча б мінімально-необхідну кількість квитків.

Але є шанс на такі маршрути в травні. Можливо, відновить польоти з Харкова до Грузії нова грузинська авіакомпанія Myway Airlines, яка в минулому році виконувала ці рейси. Ми ведемо з ними переговори, щоб перевізник відновив рейси в Тбілісі з квітня-травня. Поки в продажу цих квитків немає, але вони повинні з’явитися в найближчий час.

pegasus в харкові

– Ми ще не торкалися авіакомпанії YanAir. Як би Ви охарактеризували співпрацю з цим перевізником?

– У 2016 році ми активно з ними спілкувалися, але до певних рішень, тобто до відкриття рейсів, не дійшло. Хоча в травні-вересні минулого року вони виконали оголошені плани по виконанню рейсів Харків-Батумі. На цей сезон вони також відкрили продаж квитків на рейси до Батумі з частотою два рази на тиждень.

Пару років тому ми обговорювали з ними рейси в Тбілісі. Але до реалізації цих задумів діло не дійшло. Крім того, ми пропонували YanaAir почати польоти до Тель-Авіва в літній період в денний час, на відміну від МАУ, яка літає від нас до Ізраїлю вночі. Але переговори ні до чого не привели. На сьогодні, YanaAir, в більшій мірі, виконує від нас тільки чартерні рейси.

– Чи ведете переговори з ще якимось авіакомпаніями, наприклад, великими національними перевізниками сусідніх країн?

– У минулому році ми продовжили співпрацювати з грецької авіакомпанією Ellinair, яка відкрила від нас рейси до Салонік.

Ми завжди ведемо перемовини з дуже великою кількістю перевізників, починаючи від австрійської Laudamotion, у якої є бази не тільки в Австрії, але і в Німеччині в Штутгарті і Дюссельдорфі, до латвійського AirBaltic. Крім того, ми зустрічалися з нідерландським перевізником Transavia, щоб почати польоти з Харкова до Амстердаму, а також з її дочірньою французькою компанією – Transavia France, щоб обговорити можливість відкриття рейсів з Харкова до Парижа.

Напевно, складніше знайти зокрема європейську авіакомпанію, з якою ми не ведемо переговори. Ринок дуже динамічний, тому намагаємося бути на зв’язку з усіма перевізниками. Наприклад, після банкрутства Air Berlin багато її літаків перейшло Eurowings, з якою також обговорюємо можливість початку польотів з Харкова.

– Поставлю ще одне глобальне питання. Не секрет, що до 2014 року з «Харкова» найбільше рейсів було до Москви. Яким чином після введення заборони на польоти між Україною та РФ перерозподілився пасажирський потік з Вашого аеропорту?

– Так, до 2014 року більшість пасажирів, якім потрібні були далекомагістральні перельоти, для пересадки вибирали рейси до Москви. Звідти вони більше всього відлітали до Америки і Китаю. Сьогодні за цими напрямками пасажирів, в основному, перевозять Turkish Airlines і LOT, а також МАУ. Але попит на інтерконтинентальні рейси з боку пасажирів нашого аеропорту, все-таки, перевищує пропозицію. Тому нам треба залучити ще одного перевізника, який міг би перевозити наших пасажирів через один з найбільших європейських авіахабів.

turkish airlines в харкові

– До речі, ми не згадали LOT. Чи планує ця авіакомпанія збільшувати частотність польотів з Харкова?

– LOT почав польоти з Харкова в 2016 році. Спочатку вони виконували шість рейсів на тиждень, потім перейшли на щоденні польоти. Після цього потроху нарощували до 8, потім до 9, минулого літа вже виконували 11 рейсів на тиждень. Зараз ми ведемо з ними роботу, щоб збільшилася кількість польотів до 14, тобто до двох щоденних рейсів. Можливо, що вдасться це зробити або в цьому літньому сезоні, або вже в наступному.

– Чи плануєте впровадження в аеропорті «Харкова» будь-яких нових нововведень для пасажирів?

– Цього року ми замінюємо паркувальну систему – встановимо нові паркомати. Вона запрацює в березні. Її перевагою є те, що пасажири зможуть оплачувати парковку не тільки готівкою, але і картами. Крім того, на другому етапі плануємо впровадити можливість оплати паркування за допомогою смартфонів.

Також ми плануємо повністю перепланувати схему руху по парковці. Сьогодні на першу і другу лінію перед терміналом можуть заїхати тільки технічні або службові автомобілі, наприклад, поліція або швидка допомога, або авторизована служба таксі. Ми ж хочемо, щоб на першу або другу лінію могли під’їхати на короткий проміжок часу, без можливості парковки, будь-які машини, щоб висадити або забрати пасажирів.

Фото з Facebook сторінки аеропороту “Харків”

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей