Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Йорданія за тиждень: поради з планування та перебування

  • 05.12.2019 14:31
  • Блогер
подорож йорданія

Дар’я Анцибор – мандрівниця, відвідала 40 країн, проїхала 20000 км автостопом Центральною Азією, розробляє індивідуальні планування подорожей. Фольклористка, займається дослідженням традиційної та сучасної культури.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Йорданія в багатьох асоціюється з природою: червоні піски, коралові сади, неймовірно солоне море, безмежні долини й гірські річки. Проте я туди їхала ще й заради дотичності до великої історії. І якщо чесно, навіть зараз не можу сказати, чи мене щось коли-небудь так само вражало, як історичні цінності, які я побачила в цих місцях.

По-перше, тут відбувалася добряча половина важливих біблійних подій: в Йорданії знаходяться ймовірне місце хрещення Ісуса, Мойсеєва гора Нево, всім відомі Содом і Гоморра, замок Ірода, печера Лота, століттям пізніше тут переховувалися перші учні апостолів і збереглися руїни найстаріших християнських церков. А ще мозаїки 520-х років у Мадабі з такою деталізацією, що просто відбирає мову.

По-друге, залишки набатейської культури в Петрі. Навіть якщо ви дуже далека від таких контекстів людина, вас все одно вразять масштаби побаченого. Гробниці й жертовні місця, яким мінімум 2000 років, витесані з кольорових гірських порід і розкидані на кілометри вглиб долини. А ще тут знімали славнозвісного «Індіану Джонса». Одним словом, Петра вас точно вразить і не лишить байдужим. Недарма її називають одним із чудес світу.

По-третє, Йорданія – країна з фантастичною кількістю чудово збережених пам’яток давньоримських часів, адже колись ця територія була форпостом Давньоримської імперії. І фішка в тому, що місцями пам’ятки тих часів тут збереглися чи не краще, ніж у сучасній Італії.

Тому дуже раджу звернути увагу не лише на природні об’єкти (пустелю й два моря – Червоне й Мертве), але й на історичні пам’ятки. А тепер поговоримо про добирання й наш маршрут.

Йорданія Ваді Рам

Як дістатися?

Прямі рейси, хоч і не найдешевші, були ще у 2019 році, але тепер невідомо, коли їх поновлять. МАУ повідомили, що закривають рейс Київ-Амман як невигідний.

Ми летіли комбінацією Wizzair та Ryanair через Будапешт. Вийшло не скажу, що дешево, але в нашому випадку з особистих причин було важливо зробити стиковку саме в Будапешті. Плюс це був новорічний сезон і відлітали ми на вихідних, а не серед тижня.
Одним словом, якщо у вас гнучкіший графік і більше часу на планування, ви можете зловити дійсно супердешеві комбінації від Ryanair через Польщу та Угорщину. Квитки звідти до Аммана коштують часом по 10 євро. Але при цьому пам’ятайте про правила перевезення ручної поклажі.

Через сезон і вихідні наші квитки обійшлися нам у 600 доларів на двох. Купляли ми їх десь за 2 місяці до поїздки. В інший час, якщо ви гарно сплануєте, ціна може бути втричі меншою.

Віза

Віза в Йорданію коштує 40 динарів (1350 грн), оформлюється на місці в аеропорту Аммана. Але є набагато крутіша опція, яку ми дуже зацінили. Називається вона Jordan Pass. Нам він обійшовся в 170 динарів на двох.

Він покриває візу, вхід у Петру (купуючи, ви маєте вибрати кількість днів, яку плануєте провести в Петрі від одного до трьох, від чого залежить вартість паса), Ваді Рам, а також купу музеїв, замків та інших цікавих місць. Також можна до стандартного паса одразу додати квиток до Віфанії на Йордані (ймовірного місця хрещення Ісуса Христа), який в такому випадку коштує 8, а не 12 динарів.

Єдине, що цей пас не покриває кілька церков у Мадабі, але там вхід коштує по 1-2 динари, що цілком можна заплатити самостійно. Загалом же, якщо ви не купите пас, то за 1 день у Петрі треба заплатити 50 динарів. Таким чином, уже тільки віза й одноденна поїздка до Петри перекриє вам купівлю паса. Одним словом, дуже раджу про нього подумати.

джараш йорданія

Маршрут

Ми прилітали вдень 30 грудня, а поверталися 6 січня опівдні. Таким чином у нас був повний тиждень на знайомство з Хошимітським королівством Йорданія.

  • День 1 (30.12) – приїзд до Аммана, заселення в готель у центрі міста, поїздка в Джараш (римські руїни) на авто на пів дня, вечеря й ночівля в Аммані.
  • День 2-3 (31.12-1.01) – ранній переїзд на автобусі до Ваді Муса, заселення, дві доби в Петрі.
  • День 3 (2.01) – ранній виїзд автобусом до пустелі Ваді Рам, тур на джипах на день включно з заходом сонця, вечеря й ночівля в таборі в пустелі.
  • День 4 (3.01) – ранній виїзд із пустелі на таксі в Акабу (пляж, купання в Червоному морі), переїзд на автобусі до Аммана, звідти до Мадаби, ночівля в Мадабі.
  • День 5 (4.01) – поїздка до Віфанії на Йордані (ймовірне місце хрещення Ісуса), гора Нево (де доживав останні роки й помер Мойсей), купання в Мертвому морі, повернення в Мадабу, з 16.00 – прогулянка містом (огляд музеїв і церков), ночівля в Мадабі.
  • День 6 (5.01) – Мадаба (огляд церков і мозаїки), переїзд до Аммана (історичний центр: храм Геркулеса, руїни, археологічний музей, цитадель), ночівля в Аммані.
  • День 7 (6.01) – виліт з Аммана до Будапешта.

У нас було 2 ночі в Петрі, і я вважаю, що це було найкраще рішення стосовно цієї поїздки. Мені настільки там сподобалося, що це досі важко передається словами.

Також ми мали одну ніч в пустелі. Ми забронювали намет через букінг, але по факту в селищі працює практика продавати ночівлі “пакетами” з турами. Оскільки ми мали рівно добу, цей варіант нам чудово підходив. На людину разом з 3-разовим харчуванням (обід, вечеря, сніданок), вечірньою музикою й ночівлею виходило 70 динарів (2360 грн). Пустеля встала нам найдорожче, але воно того вартувало.

З неприємного – місцева специфіка вести бізнес, до якої треба просто приготуватися. Тут дуже довго вирішуються питання (часто через ефект переадресації обов’язків, щоб самому не відповідати), немає поняття цінності часу (сказали, що виїзд о 8.00, то знайте, що раніше 9.00 ви точно не виїдете), якась недбалість і просте заробляння на туристах.

пустеля в Йорданії

Пересування

Ми їздили автобусами Jett, які мають додаток для телефонів англійською. На сайті вже тепер можна купляти квитки онлайн на деякі напрямки. Якщо ви купуєте онлайн, можна приходити за 15 хвилин до відправлення. Є те, що чомусь випало з моєї уваги, але вартувало б дізнатися раніше. В джетів є така штука, яка “програма”. Вони продають квитки з Аммана на день у популярні туристичні місця. Наприклад, є автобус, який завезе вас і в Аджлун, і в Джараш, здається, за 20 динарів. Є в Мадабу, Віфанію та Нево. Є окремий на Мертве море та в Петру. Ми купляли квиток на Петру в одну сторону, але загагом ідея прекрасна. Якби я про неї знала раніше, дещо, напевно, можна було б перепланувати.

З аеропорта до Сьомого кола ми дісталися шатлом, який ходить щогодини. Сьоме коло – це дуже важлива розв’язка в Аммані, і фактично все на ньому починається або закінчується. Звідти в центр йдуть автобуси й маршрутки. Питайте про цитадель, якщо вам в центр, вам підкажуть, на який транспорт сісти. Також можна взяти таксі (2 динари максимум). Маршрутки були дешевшими за автобуси (на двох заплатили менше динара, а за автобус – трохи більше).

Щодо витрат про країні, то з Аммана до Джараша ми їздили з власником готелю на його машині за 35 динарів. З Аммана в Петру джет коштував 11 динарів з людини.

З Петри до Ваді Рама на автобусі за 7 динарів, який забронювали через наш готель. Транспорт розрахований на туристів, це не місцева маршрутка, тож є момент намаху. Коли сідаєш, твій багаж просять помістити в сусідню машину, а посеред дороги виявляється, що за це треба доплатити динар. В нашому випадку мій рюкзак був в тій машині, Ромин з нами. Ми заплатили 15 динарів за двох. Тому на майбутнє, якщо бачите таку “опцію”, знайте, що вона не безкоштовна. Це Йорданія, а не Іран.

З Ваді Рама до Південного пляжа Акаби ми їхали на таксі за 20 динарів. Насправді з пустелі до Акаби ходить джет, але його час нам зовсім не підходив. Ну, і на двох було дешевше взяти таксі.

мертве море йорданія
З Акаби до Аммана (Сьомого кільця) джет коштував 9 динарів за людину. Звідти до Мадаби 2.20 за двох на місцевому автобусі.
Не ловіться на те, що буде казати більшість місцевих. Зазвичай вони всі кажуть, що “автобуса тут уже нема, беріть таксі, 20 динарів”. У таких випадках підходьте до кафешок, розпитуйте перехожих, врешті побачите, що складеться пазл, що все тут ходить, просто, можливо, зупинка знаходиться трохи далі. Ще гарно розпитувати в готелях. Там нам завжди давали адекватну інформацію без намахів.

З Мадаби по району всі ті штуки, які ми хотіли подивитися, реально було встигнути тільки з організованою машинкою. Ми заплатили 50 динарів і думали, що якщо будемо встигати щось більше, то доїдемо ще до панорами Мертвого моря чи Мукавіра. Але наш водій був страх який негнучкий, весь час відповідав, що “це далеко” і що в нього домовлений маршрут з компанією.

Висновок: навіть якщо ви боїтеся брати машину на весь час подорожі в Йорданії, на цей шмат краще таки її брати. Тому що тут реально проблеми з місцевим транспортом: він тут просто не ходить, тут гірські перевали, дуже красиво й хочеться об’їздити більше. Плюс є нюанси з платним купанням у Мертвому морі. Офіційно начебто у ньому заборонено купатися будь-де, окрім як на організованих платних пляжах, вхід до яких коштує 18-20 динарів. На практиці деякі туристи, які самостійно орендують авто, знаходять більш-менш легкі спуски до моря вздовж дороги й навіть купаються там, але потім все одно постає проблема зі змиванням солі. Одним словом, всі ці нюанси за ті ж самі 50 динарів, якщо не менше, можна перекрити, якщо ви візьмете машину на прокат.

Це був єдиний момент, який провис у нашому плануванні, бо я давно не сідала за кермо й не хотіла експериментувати в країні, де взагалі не знають, що таке поворотники й часто не реагують на світлофори. В районі Мадаби машин дуже мало, на шосе Мертвого моря ще менше, тому якраз тут можна було б і поїздити.

З Мадаби до Аммана ми знову дісталися на місцевому рейсовому автобусі. Наш готель розташовувався прямо на Сьомому колі, і це було мегазручно для виїзду в аеропорт на наступний ранок. До аеропорту ми добиралися на таксі за 8 динарів. Якщо врахувати, що шатл, який ходить досить рідко, коштує 3.30 на людину, то сторгуватися на 8 – дуже навіть вигідно.

пустелі Йорданії

Витрати та як зекономити

Не можу сказати, що в Йорданії дешево. Ми раз на день заходили в нормальні ресторани, де лишали 20-25 динарів на двох, ночівлі в нас були різні, але переважно відповідна якість починалася після 25 динарів за ніч. Якщо менше, то номери були дуже базовими, інколи відверто відстійними, які навіть не хочеться радити. Нам дуже сподобалися номери в Мадабі та на дорозі назад в Аммані. Решта були нижче 25 динарів і місцями це був трешак.

Якщо ви дійсно впевнено водите машину, я раджу подумати про оренду, особливо якщо їде невелика компанія. Якщо нам удвох інколи було вигідніше взяти таксі, ніж автобус, то очевидно, що на трьох чи чотирьох ці витрати будуть ще легшими.
Можна не брати приватні тури. Наприклад, якби ми мали машину хоча б на район довкола Аммана й Мертвого моря, то явно дещо скоротили би бюджет. А так, якщо порахувати наші витрати, то приватні переїзди у районі Мадаби, Джараша та тур пустелею встали на двох десь у 180 динарів.

Не їсти в ресторанах, а обирати дешевші кафешки або навіть просто скуплятися в магазинчиках. Тут простіше це зробити в Аммані та інших великих містах, але проблематично в туристичних Ваді Муса або Мадабі. Можете спробувати привезти з дому швидкозапарювані готові сніданки та вечері, бо загалом країна в плані ресторанів не з найдешевших.

Стосовно житла, то завжди можна спробувати каучсьорфінг або жити в наметі. Я маю кілька знайомих, які їздили так Йорданією, і в них, звичайно, поїздка вийшла набагато дешевшою. Ми натомість хотіли мати святковий відпочинок, повноцінно побачити всі природні та історичні об’єкти за короткий проміжок часу в нормальних умовах. І нам все це вдалося.

Якщо не рахувати джордан паса, то за весь тиждень в Йорданії на двох ми витратили 660 динарів (930 доларів). Якщо з пасом, то 1165 доларів, або 1020 євро на двох. Тому так, Йорданія дорога, але, маючи бажання, безперечно, можна відпочити й дешевше. Але в будь-якому разі не відкладайте подорож до цієї дивовижної країни, бо вона точно має чим вас вразити.

Читайте більше тревел-історій автора у блозі Дар’ї Анцибор Стежками та на сторінці в Фейсбук

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей