Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Керівник Wizz Air Йожеф Вараді: За кілька років Wizz Air може продавати навіть побутову техніку

  • 14.09.2020 20:35
  • Dmytro
борт літака віззейр

Незважаючи на поточні проблеми, пов’язані з Covid-19, авіакомпанії намагаються планувати свою роботу на період після пандемії. Наприклад, популярний в Україні лоукостер Wizz Air вже розмірковує над тим, як збільшити свої неавіаційні доходи. Одним з варіантів може стати продаж… побутової технікі.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Однак це не плани цього року. Поки що авіакомпанії намагаються побороти поточну кризу. Про те, як дає собі раду в умовах пандемії лоукостер Wizz Air, як можна оцінити політику ЄС в сфері обмежень на перельоти та чому немає великої кількості банкрутств авіакомпаній розказав керівник авіакомпанії Йожеф Вараді в інтерв’ю польському виданню Fly4Free.

– Друга хвиля пандемії коронавірусу фактично розпочалася, і разом з нею повертаються нові обмеження в окремих країнах. Як ви вважаєте, чи зробила Європа висновки з весняного локдауну?

– Європа не зробила абсолютно жодних висновків. Чесно кажучи, ми розраховували лише на одне – якщо обмеження будуть узгоджені між країнами, вони будуть набагато ефективнішими та дозволять авіаційній галузі швидше відновлюватися. Натомість ми бачимо повну відсутність координації, і це дуже шкодить галузі в цілому. З моєї точки зору, не пандемія заважає людям літати, оскільки при всіх обмеженнях літак зараз є найбезпечнішим видом транспорту. Ми більше ризикуємо заразитися, наприклад, у супермаркеті. Найбільшою проблемою для пасажирів є невизначеність – подальші обмеження унеможливлюють прогнозування та планування будь-якої подорожі. Це найбільша проблема, яка стримує попит.

– Що, на вашу думку, є ідеальним рішенням? Якщо не заборона перельотів, то це мають бути тести, карантин чи інше рішення?

– На мою думку, принаймні на європейському рівні, не повинно бути обмежень для перельотів. Люди повинні літати вільно, а уряди не повинні обмежувати. Деякі обмеження можна зберегти для боротьби з пандемією. Питання про методи контролю, звичайно, відкрите, проте ми знаємо, що літати літаком безпечно. Немає підстав не вірити, країни в Європі роблять однаково добру роботу щодо стримування пандемії коронавіруса. І якщо так, то чому ми повинні тестувати пасажирів, які летять з Берліна до Варшави, а не, наприклад, з Гданська до Катовіце? Можливо, рішенням є тести в аеропортах, які застосовуються у багатьох країнах, коли результат відомий протягом півгодини.

Wizz Air

– Covid-19, безумовно, змінив звички та поведінку пасажирів. Які найбільші зміни, на вашу думку? Чи будуть вони постійними? Чи лише тимчасовими? І коли ситуація нормалізується, споживачі повернуться до своїх старих звичок?

– Багато з цих змін є тимчасовими. Винахід вакцини, безсумнівно, поверне світ до відносної нормальності. Що ми бачимо зараз? Звичайно, зараз люди замовляють квитки на найближчі дати. Це пов’язано з невизначеністю. Також дуже змінилося те, куди ми подорожуємо. Люди ж, які летять на роботу або відвідують родину, подорожують так само. У літній сезон багато людей вирішили відпочити на морі. Тож у нас було багато перевезень до теплих країн, хоча напрямки змінювались залежно від обмежень окремих урядів. На даний момент немає серйозного бізнес-потоку. Люди похилого віку також мало подорожують, оскільки вони більше схильні захворіти на коронавірус і не хочуть цим ризикувати. Молодь не цікавиться пандемією, тому вона подорожує, бо це найкращий час для них – квитки дешеві, як і житло, можна їхати куди завгодно.

– Авіація відновлюється повільніше, ніж очікували багато людей. Коли, на вашу думку, може настати момент, в якому перевізники насправді почнуть значно розширювати свою пропозицію?

– Ситуація, звичайно, динамічна, але я думаю, що вакцина стане переломним моментом. Не знаю, коли це станеться – ми чуємо, що вакцини можуть бути готові до кінця року, можливо, навесні 2021 року. Сезон свят буде дуже важливим для всієї галузі – люди захочуть повернутися додому.

– І коли Wizz Air досягне допандемічного рівня?

– У нас все краще, ніж загалом в авіації. Особисто я думаю, що влітку 2021 року ми будемо дуже близькі до рівня 2019 року, хоча, звичайно, все буде залежати від того, як тоді виглядатиме ситуація з Covid-19.

– Чи враховуєте ви як окремі країни справляються з пандемією, плануючи свою мережу на наступне літо? Цьогорічні відпустки показали, що, плануючи відпочинок, туристи обирають «безпечніші» країни, тобто вони частіше летять до Греції чи Хорватії, а не, наприклад, до Іспанії.

– Ми вивчаємо ринкові потреби кожного і намагаємося зрозуміти, як змінюються споживчі переваги. Для цього нам, безсумнівно, доведеться динамічно перебазовувати наші літаки і змінювати розклад. Це є одним із наслідків пандемії. Тож якщо пасажир віддає перевагу безпечним напрямкам, ми маємо адаптуватися до нього і таким чином змінити нашу мережу сполучень.

– Одним із наслідків пандемії є надзвичайно дешеві квитки, оскільки авіакомпанії роблять усе, щоб заохотити пасажирів літати. Керівник Ryanair Майкл О’Лірі кілька років тому сказав, що настане момент, коли Ryanair буде пропонувати квитки безкоштовно і заробляти гроші на всіляких додаткових послугах, які купуватимуть пасажири. Звичайно, контекст цих слів сьогодні дещо інший, оскільки вони були вимовлені під час авіаційного буму. Проте чи згодні ви з тим, що в нинішній ситуації цей прогноз може збутися?

– Неавіаційний дохід завжди був пріоритетом для Wizz Air. В даний час продаж додаткових послуг становить близько 45-50% наших доходів і постійно розвивається. Я згоден з тим, що авіакомпаніям в майбутньому доведеться зробити ставку на додаткові послуги, щоб диверсифікувати доходи, однак, звичайно, не до 100%. У певний момент ми, звичайно, зароблятимемо більше на не авіаційних доходах, ніж на доходах від квитків.

– Чи існує якась ціль, наприклад, у відсотках, яка б задовольнила Wizz Air і до якої ви прагнете?

– Ми не думаємо про конкретну цифру, проте рівень 60-70% неавіаційних доходів, безумовно, є найбільш реалістичним у найближчі кілька років. У цьому напрямку буде розвиватися наш бізнес – ми повинні змусити пасажира прив’язатися до бренду Wizz Air і побачити вигоди для себе в придбанні додаткових послуг, навіть не обов’язково пов’язаних з перельотами.

Літак Wizz Air

– Наразі ж це лише доходи, суворо пов’язані з поїздками. Дивлячись на те, як розвиваються неавіаційні послуги Wizz Air, невідомо, чи залишилось ще щось, що можна відокремити від квитка, щоб спробувати заробити на цьому… Сьогодні пасажир платить практично лише за крісло, то що може бути джерелом цих додаткових доходів?

– Потрібно думати про квиток на літак як про перепустку, яка дає пасажиру доступ до магазину. Наше завдання – запропонувати продукти, щоб переконатися, що пасажир буде ними зацікавлений і ми зможемо максимізувати доходи. Традиційно це були послуги, пов’язані безпосередньо з перельотами – плата за більший багаж, вибір місць або харчування. На другому етапі ми почали зосереджуватись на продажі послуг інших компаній, проте безпосередньо пов’язаних із поїздкою, таких як страхування, готелі чи оренда автомобілів. На третьому етапі я бачу можливість розширити асортимент продуктів, які можуть знадобитися нашим клієнтам. Wizz Air може продавати фінансові продукти або будь-які товари, які можуть знадобитися нашим клієнтам. У нас велика клієнтська база. Ми хочемо розсовувати кордони все далі і далі, щоб виходити до нових сегментів.

– А які товари та послуги може продавати Wizz Air?

– Насправді це може бути що завгодно. Можу уявити, що за кілька років ми зможемо продавати холодильники, побутову техніку чи банківські позики. Питання полягає в тому, як ви привернете увагу пасажирів до цих продуктів і як виграє від цього ваш клієнт: чому він купуватиме щось у нас, а не в когось іншого? Це питання, якими найближчим часом буде займатися вся авіаційна галузь. І ми хочемо бути в авангарді цієї гонки.

– Однак для досягнення цієї мети потрібна лояльність з боку пасажирів. І це, мабуть, не найкраще в авіаційній галузі, оскільки пасажир зазвичай їде туди, де дешевше. Проте з іншого боку, ми спостерігаємо дедалі більше розчарування пасажирів, які не можуть повернути свої гроші за скасовані рейси через пандемію місяцями. На вашу думку, з часом це може виявитись проблемою для перевізників – чи пам’ятатимуть пасажири ці проблеми?

екіпаж віззейр

– Якби це було так, ми б багато в чому виграли, тому що, власне, з поверненням коштів за квитки ми впорались досить добре. Однак я знаю, що людська пам’ять, як правило, коротка, тому стратегічною метою нашої авіакомпанії є утримання низьких витрат, одночасно пропонуючи пасажирам найдешевші квитки на літак.

– Від початку пандемії ви повторювали, що багато авіакомпаній збанкрутують в її результаті. Проте зараз – за невеликими винятками – галузь виглядає досить потужною. Чи означає це, що перевізники виявилися сильнішими, ніж ми думали, чи це просто питання величезної державної допомоги, яку отримали авіакомпанії?

– Ми, безумовно, побачимо більше банкрутств, бо особливо сьогодні в Європі не так багато авіаліній, які могли б пережити кризу. Я думаю, ми можемо перерахувати їх на пальцях обох рук. Звичайно, уряди втручаються і пропонують допомогу перевізникам. Це не можна зупинити, проте це лише утримання збиткових компаній за рахунок платника податків.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей