Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Конспект мандрівника: Купуємо квитки на чартерні рейси

  • 18.05.2019 19:07
  • Dmytro
літак в аеропорті

Існують авіарейси до популярних місць відпочинку, квитки на які не можна забронювати на сайтах звичайних онлайн-агенцій з продажу авіаквитків. Ці рейси є чартерними і їх особливістю є те, що всі місця на них заздалегідь замовлені одним або декількома туристичними операторами. У той же час ці компанії, домовляючись про подібні рейси з перевізниками, не завжди можуть продати всі викуплені місця в літаках. Тому, щоб не зазнати збитків, вони виставляють їх у вільний продаж. Купуючи авіаквитки на чартерні рейси, можна як наражатися на певні ризики, так і отримати значну вигоду. Тому ми хочемо висвітлити кілька важливих особливостей, які дозволять туристам визначитися з тим, чи варто їх купувати.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Де купити

Авіаквитки на чартери можна купити на сайтах туроператорів і турагентств, спеціалізованих ресурсах, наприклад, Chartershop, а часто і на сайтах самих авіакомпаній. Стали з’являтися вони в продажу на відповідних метапошуковиках, які спочатку створювалися для регулярних авіаперевезень і покликані були допомогти клієнту розібратися у великій кількості тарифів та знайти найоптимальніший. А квитки на чартери до них потрапили пізніше, оскільки їх продаж – це, фактично, виняток, хоча зараз вже і дуже розповсюджений. Туроператору, який замовив рейс у перевізника, важливіше продати квиток в складі турпакету, ніж окремо, тому він зацікавлений його реалізувати разом з туром.

«Чартерний рейс, на відміну від регулярного, це рейс, який замовляється та фрахтується туристичною компанією. Авіакомпанія в даному випадку виступає лише перевізником та не реалізовує квитки», – каже директор туроператора «Аполло-Тур» Андрій Демура.

Якість та безпека

Незважаючи на те, що рейс може бути чартерним, якість обслуговування і рівень безпеки пасажирів не змінюється. Інколи в соціальних мережах можна зустріти думки про те, що чартери – це перевезення з низьким рівнем сервісу. Мовляв, літаки там не нові та й склянку води навряд чи хто принесе. Але це все не так. Точніше сказати, залежить тільки від політики авіакомпанії і послуг, замовлених туроператором для пасажирів. Чартерні перевезення від регулярних відрізняють, фактично, лише два основних моменти – хто є замовником рейсу і умови придбання.

Крім того, при купівлі чартерних квитків не існує обмежень щодо того, громадянином якої країни є покупець та необхідності їх придбання одразу в обидва боки, каже Андрій Демура. «Турист може купити як квиток в один бік, так і в обидва. Більше того, він може, наприклад, полетіти на відпочинок з квитком на чартерний рейс Київ-Анталія, а повернутися – Бодрум-Київ», – розповідає він.

Без надії на повернення

За словами керівника відділу продажів онлайн-ресурсу CharterShop UA Анастасії Іванової, квитки на чартерні рейси є повністю безповоротними і не підлягають змінам, на відміну від квитків на регулярні рейси, де при ануляції можливо повернути невикористані такси.

«У той же час туроператори-замовники рейсів дозволяють проводити заміну імен пасажирів (зі штрафом або без залежно від умов туркомпанії). Також є різниця в процедурі оформлення квитків. Якщо при придбанні квитків на регулярні рейси вони доступні до виписки відразу, то більшість туроператорів надають доступ до друку (виписки) квитків тільки ближче до дати вильоту», – розповідає вона.

Анастасія Іванова каже, що літній сезон 2018 року, коли була дуже велика кількість затримок і скасувань чартерних рейсів, показав, що відсутність адекватного регулювання чартерних туристичних рейсів і визначення відповідальності на законодавчому рівні – це одна з головних проблем ринку.

«Адже при виникненні затримок, переносів, скасувань рейсів пасажири, які придбали квитки окремо від турпакетів, часто не отримують жодних компенсацій за зіпсовану відпустку і за витрати, пов’язані з такими затримками», – говорить вона.

термінал аеропорту

Ціна

Немає єдиної відповіді на питання дешевше або дорожче квитки на чартери. До недавнього часу ціни на чартерні рейси в порівнянні з регулярними були, як правило, нижчими. Але з ростом кількості лоукостерів, які пропонують квитки на регулярні рейси за тарифами, що включають тільки дуже дешеві перельоти, ситуація змінилася. На деяких напрямках авіаквитки у лоукостерів виявляються дешевшими, ніж на чартерах.

Якщо для пасажира, в першу чергу, важлива ціна квитка на чартерний рейс, то його варто купувати не якомога заздалегідь, як це відбувається на регулярних маршрутах, а як можна пізніше, навіть за 3-4 дні до дня вильоту.

«Продають чартерні квитки, як правило, за тиждень до вильоту. Причина проста – до цього часу туроператори намагаються їх реалізувати разом з готелем, тобто у повністю сформованому турі. Але за тиждень до вильоту туроператор, розуміючи, що є високі ризики непродажу таких турів, виставляє у вільний продаж вже самі квитки, щоб окупити хоча б місця, за які вже заплачено авіакомпанії», – розповідає керівник туркомпанії Tourzavod Євген Мандзюк».

В той же час Анастасія Іванова каже, що замовники рейсів вже давно відійшли від практики продажу чартерних квитків ближче до його старту і дають можливість їх замовляти протягом усього сезону.

«Але це не завжди зручно пасажиру, так як є ймовірність зміни розкладу або скорочення чартерної програми. Але якщо туристи не сильно прив’язані до дат і часу вильоту, то можна сміливо купувати квитки, наприклад, в березні на жовтень», – зазначає вона.

Ще один цікавий момент відносно цін стосується того, що іноді навіть дешевше купити тур, ніж тільки квиток. Туроператору ефективніше продати пакетний тур, а потім отримати можливість допродати клієнту якусь іншу послугу, наприклад, екскурсії, ніж просто квиток і все.

Сезонність

Ще однією особливістю чартерних рейсів є те, що вони виконуються, як правило, не цілий рік, а лише на час туристичного сезону в тій чи іншій країні. Винятком можуть бути такі цілорічні напрямки як Єгипет, але й тут на час низького сезону туроператори зменшують кількість рейсів. Тому туристи, розраховуючи на покупку квитків на чартерні рейси в будь-який час року, повинні усвідомлювати, що така можливість буде не завжди.

Зміни в рейсах

Пасажири чартерних рейсів повинні бути готові до того, що їм доведеться істотно коригувати свої плани. В Україні склалася практика, коли туроператори, які замовляють чартери, і авіакомпанії, що їх виконують, можуть безболісно скасувати такі рейси за пару днів до їх виконання, поміняти час вильоту, аеропорт і навіть місто, звідки або куди він буде виконуватися, розповідає Євген Мандзюк.

Андрій Демура звертає увагу, що на чартерних рейсах зміна розкладу – звичне явище, а на регулярних – виключення з правил.

«На регулярних рейсах зміни розкладу практично не відбуваються ніколи. Тому вони і називаються регулярними. При цьому на чартерах зміна розкладу може бути і на більш ранній час, а не тільки на більш пізній. Тому це не можна ототожнювати з затримкою», – каже він.

В сегменті чартерних перевезень авіакомпанії, на відміну від регулярних рейсів, залишають за собою право змінювати час вильоту як на більш пізній, так і на більш ранній в межах доби, зазначає Анастасія Іванова.

«Також вони можуть змінити аеропорт вильоту в межах одного міста без надання транспортного обслуговування між аеропортами або ж змінити тип літака на іншій, ніж заявлений в розкладі, – продовжує вона. – Тому зміни розкладу – це основний недолік в чартерних авіаперельотах, при якому альтернативні варіанти рейсів і повернення коштів не надаються. При виконанні регулярних рейсів система компенсацій прописана більш чітко і регулюється краще. Так як чартерні рейси замовляються у авіакомпаній туроператорами, їх умови багато в чому регулюються саме договором між замовником і авіакомпанією, незважаючи на загальне законодавство про авіаційні перевезення».

З чим пов’язане те, що в Україні чартерні рейси можуть переносити аж до +/- 24 годин?

«Тут тільки економіка бізнесу і ніяких емоцій. Якщо туроператор не зміг продати квитки на той чи інший чартер, він таким чином може скасувати рейс і пересадити пасажирів, які вже викупили тури або квитки на скасований політ, на інші свої рейси. Але такими принципами ведення бізнесу керуються не всі українські туроператори. Крім того, правило зміни вильоту рейсу +/- 24 години необхідно тим туроператорам, які співпрацюють з авіакомпаніями з обмеженим парком літаків і які, в разі поломки одного з них, не можуть дуже швидко знайти резервний борт», – пояснює Євген Мандзюк.

Крім того, регулярні рейси характеризуються більшою постійністю і не так схильні до сезонності. Тут більше стабільності і менше ризику не полетіти вчасно в країну перебування. Якщо й бувають тут затримки, то вони більше пов’язані з людським фактором (наприклад, страйк пілотів) або ж природним (виверження вулкану, снігопади, туман і т.і.). При цьому квитки продаються цілий рік.

летовище

Вибір

Цікаво, але за деякими напрямками чартерні рейси можуть бути єдиною можливість долетіти без пересадок, наприклад, до турецької Анталії, єгипетських Хургади і Шарм-ель-Шейху. Але таких маршрутів все менше, оскільки лоукостери зі своїми регулярними рейсами поступово проникають і на масові туристичні напрямки, де до недавнього часу панували чартерні перевізники. Найчастіше спочатку польоти за тими чи іншими новими маршрутами з України починають виконуватися на замовлення туроператорів в якості чартерних рейсів. Наприклад, до Занзібару або в китайського Хайнаню. Але після того, як ці напрямки стають розкрученими, на них виходять авіакомпанії зі своїми регулярними рейсами.

Таким чином, на думку Євгена Мандзюка, ідеальним покупцем чартерного квитка буде той пасажир, який:

  • купує пакетний тур;
  • лояльний до будь-яких змін рейсу і не проти почекати;
  • азартний і йому головне викупити останній квиток на рейс за $99;
  • любить масовий туризм;
  • важлива можливість за день до вильоту поміняти ім’я та прізвище пасажира в квитку;
  • любить акторську майстерність Тома Хенкса, тобто мріє пожити як його герой в фільмі «Термінал».

У той же час не варто купувати чартерні квитки туристам, які панічно бояться чекати і люблять планувати все аж до хвилини 😉

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей