Звикли мандрувати Європою, але мрієте побачити абсолютно нові культури? Вже відвідали більшість сусідніх країн та готові вирушити у далеку подорож? Приглядаєтеся до Азії? У такому разі радимо прислухатися до порад, які дав в інтерв’ю порталу «У відпустку» відомий мандрівник Євген Іхельзон, співвласник компаній «Я люблю Азію» та My name is Travel.
– Якщо турист вперше їде у самостійну подорож до Азії, яку країну порадили б йому для початку?
– Найдешевша і найближча для нас країна – це Туреччина. Сюди переліт коштує смішні гроші для українців. Та й відпочинок в самій країні дуже сильно подешевшав через девальвацію місцевої валюти в минулому році. Напевно, для багатьох буде секретом, що в Туреччині, крім all inclusive, є гірські стежки і незвідані пляжі. Я б порадив вирушити в тур по Лікійської стежці, з’їздити до Каппадокії або турецького Курдистану. Нескінченно цікаво можна провести час в місцевості недалеко від Вірменії або Ірану.
– Як дістатися в ці місця?
– До Туреччини в Стамбул або Анкару без проблем можна долетіти з України, наприклад, турецьким лоукостером Pegasus Airlines. Рейси в обидві сторони можна без проблем знайти за $100. Далі вже по самій Туреччині літає ще кілька інших дешевих авіакомпаній – крім Pegasus Airlines, це Onur Air, Atlasglobal і AnadoluJet. Вартість квитків у них наближається до $25-30. Все це можна купити, не виходячи з дому.
Крім того, тим людям, які люблять їздити потягами або автобусами, можна вирушити в подорож і такими видами транспорту. Але це буде досить тривала за часом подорож – зі Стамбула до Курдистану доведеться добиратися два дні.
– А хіба до Курдистану безпечно подорожувати?
– Поки що не було небезпечно. Випадків того, щоб щось сталося з туристами, до цього часу. Туреччина – це одна з найбезпечніших країн для подорожей.
– На Туреччині Азія не закінчується. Куди б ще порадили з’їздити українським туристами?
– До країн Центральної Азії, наприклад, Киргизстану і Узбекистану. Багато хто з нас думає, що там нецікаво, що там колишній СРСР. Насправді це не так. Це дуже самобутні країни. Там багато що змінилося за час після розпаду СРСР. Більше того, ці дві країни дуже сильно відрізняються одна від одної.
Можливо, туди не такі дешеві перельоти, як до Туреччини. Але сама подорож по цим країнам не потребує великих витрат у мандрівників.
– Що саме можна побачити в Узбекистані?
– Узбекистан – це колиска людської історії. В першу чергу, треба їхати до таких місц як Бухара, Самарканд, Хіва. Я хочу сказати без перебільшення, що це, напевно, найцікавіші міста для туристів у країнах колишнього СРСР. У цій частині світу міст з такою концентрацією унікальних історичних пам’яток більше ніде немає.
У кожному місті є свої власні цікавинки. У Самарканді – це монументальні пам’ятники, наприклад, Гур-Емір – мавзолей Тамерлана, де покоїться самаркандський правитель великий Амір Тимур. Також там можна подивитися мечеть Бібі-Ханим, яку побудував для своєї дружини Амір Тимур. У Бухарі заворожує сам комплекс старого міста, в якому залишилося дуже багато медресе і мечетей XVI-XVII століть. Хіва – це ціле старовинне місто, що зберіглося за стіною. Таких місць не так багато залишилося в світі.
– Чи вірно я розумію, що зараз Узбекистан не досить відомий в світі як туристичний напрямок?
– Ні. Це дуже відомий напрямок для європейських і американських туристів. Ті, хто цінує насправді історію і культуру, їдуть за враженнями до Узбекистану. Просто в Україні поки що мало хто знає про привабливість цієї країни. Але якщо приїдете до Узбекистану в травні або у вересні, побачите, як багато там європейців. Настільки багато іноземних туристів, що місцеві жителі, які працюють у туристичній індустрії, розучилися розмовляти російською мовою, але стали говорити англійською. Зараз там простіше розмовляти англійською.
– Яким чином найкраще доїхати до Узбекистану? Через Стамбул? Адже вже багато років, як немає прямого авіасполучення України з цією країною.
– Ні, краще долітати через Казахстан – за допомогою рейсів через Алмати або Астану. А там пересідати на літаки до Узбекистану.
– У 2004-2005 році в Узбекистані відзначалися серйозні соціальні заворушення, пролилася людська кров. Як зараз в країні з безпекою?
– В цьому році Узбекистан увійшов до десятки найбезпечніших країн світу для самостійних подорожей. З азійських країн туди увійшли ще Сінгапур, Гонконг та Індонезія. Я вже багато років їжджу до Узбекистану, тому можу сказати, що там абсолютно безпечно.
– Ви радили поїхати ще до Киргизстану. Яких вражень там можна набратися?
– Киргизстан – це унікальний природний заповідник розміром з цілу країну. Це величезна місцевість, на якій живе всього лише п’ять мільйонів чоловік. На відносно невеликій території можна побачити абсолютно різні пейзажі, починаючи від зелених гір, порослих кедрами, і закінчуючи цілковито випаленою пустелею. Тут водяться і верблюди, і бабаки, і коні… Гори, ліси, гірські озера з прозорою чистою водою… Це одна з тих країн світу, де з річок можна безпечно пити воду. Тут в річках живе дика форель, наприклад. У цій країні природні ресурси не експлуатуються, в основному, через нестачу населення для того, щоб завдати серйозної шкоди природі.
– На скільки днів треба їхати до Узбекистану і Киргизстану, щоб подивитися всі основні визначні пам’ятки і нікуди при цьому не поспішати?
– На мою думку, оптимальний термін – це 20 днів. Приблизно порівну припаде на кожну з цих країн. Але для того, щоб глибоко їх вивчити, треба провести там по два-три тижні.
– Наскільки дороге проживання в цих державах?
– Бюджет – це складне питання. Все залежить від того, скільки людей їде разом і до проживання в якому класі готелів вони звикли. Але можу запевнити, що на проживання та харчування тут не витратите більше грошей, ніж в Києві. Єдине, на що доведеться витратити істотну суму – це переліт з України до Центральної Азії і назад. А вже на місці не відчуєте жодних особливих навантажень на гаманець, як це може бути, наприклад, в Гонконзі, Сінгапурі або Ізраїлі.
Проживання не сильно дороге. Там взагалі немає дуже дорогих готелів. Умови проживання розраховані на умовний середній клас – двомісний номер в готелі коштує від $10-20 до $40 за добу. Я б сказав, що ціни на проживання можна порівняти з нашими Карпатами. Але рівень вражень не можна порівняти з поїздкою, припустимо, у Херсонську область.
– Для громадян України, як і раніше, не потрібні візи для відвідування Узбекистану і Киргизстану?
– З усіх країн колишнього СРСР зараз нам потрібні візи тільки для в’їзду до Туркменістану.
– Якщо туристи вже побували в Центральній Азії, куди б ще радили їм з’їздити?
– З мого багаторічного досвіду, самостійні мандрівники, які вирушають до Азії, починають своє знайомство з Індії. Це відбувається з різних причин – хтось марить Індією, хтось любить індійську культуру, а хтось не готовий витрачати гроші на дорогі подорожі. Адже, чим далі від України, тим дорожче обходиться переліт. А в Індію дешевше летіти, ніж навіть в той же Узбекистан, хоча летіти довше.
Індія – це дуже яскрава країна. Це зовсім інший світ. Це світ, який нам незнайомий. До Індії можна повертатися безліч разів. Я 23 роки подорожую до Індії.
– У різних туристів Індія викликає протилежні почуття – від позитивних до різко негативних. Чому так відбувається?
– Я думаю, що для людини, яка перший раз летить до Індії, потрібен якийсь провідник – або гід, або друг. Просто треба показати деякі моменти, щоб людина не вступала в конфлікт з реальністю. Тоді все пройде гладко. Я звозив до Індії за весь цей час десь тисячу чоловік. Я впевнений, що приблизно 900 з них коли-небудь точно повернуться до цієї країни. Їм вона подобається, вони полюбили Індію.
Звичайно, в Індії є свої нюанси. По-перше, це перенаселення. Деякі міста, наприклад, Делі, куди, власне, і приїжджає більшість туристів в перший раз, лякає своєю перенасиченістю кольорів, людей, звуками, величезними дорогами і метро, де їздять мільйони людей.
Індія в перший раз може нанести нокдаун непідготовленому туристу. Необхідно заздалегідь вивчити як ходити, як переходити дорогу, де купувати продукти, як спілкуватися з людьми. В Індії люди незвичайні. Це інша культура, тут у людей інша міміка, жести, у них немає поняття свого особистого простору, вони максимально доброзичливі. А нашим людям це може здатися підступністю.
Тобто деякі українці психологічно не готові це все сприймати. Тому їм потрібен добрий друг, який може показати, як себе вести. Тоді все буде добре. На третій день подорожі всі вже остаточно починають насолоджуватися.
– Можете навести приклад того, до чого треба бути готовим в Індії при першому її відвідуванні?
– Треба бути готовим, наприклад, до того, що люди будуть не зі зла підходити і питати звідки приїхав турист. Вони можуть підходити просто на вулиці і просто тому що турист їм сподобався своєю незвичайною для них зовнішністю. У 90% з них немає абсолютно ніякого злого умислу, вони просто хочуть поговорити та попрактикувати англійську, наприклад.
Крім того, може здатися нереальним перейти в якомусь місці величезну дорогу. Але треба йти і всі зупинятимуться. Тому що якщо ви не йдете, то вони їдуть. Це дуже просто. Люди розуміють один одного. Все побудовано на мікро-жестах, поглядах. Іноді можна запитати ціну, продавець назве одну, ви відчуєте, що вона висока, то можете тільки на нього подивитися і він одразу ж скаже ціну нижче. В Індії все побудовано на дуже тонких речах, які місцеві розуміють, а людині зі сторони це може здатися диким або незвичайним. Наприклад, в Індії у людей немає дистанції з зовнішнім світом, з іншими людьми, люди не визнають особистий простір. Також люди можуть спати прямо на вулиці поруч з собаками. Там їх ніхто не чіпає.
Крім того, люди можуть їсти руками. Наприклад, це прийнято навіть в вищих класах індійського суспільства. Ви можете прийти в найдорожчий ресторан і побачити, як люди, одягнені від Версаче, їдять руками. Тому те, що відбувається навколо, деяких наших людей це може захопити, а інших, навпаки, налякати.
– Ви сказали, що до Індії прилітають в перший раз, як правило, через Делі. Чому так відбувається?
– До Делі найдешевші авіаперельоти. Їх найбільше і вони найбільш зручні. Крім того, це правильно, коли туристи починають своє знайомство з Індією зі столиці. Коли я говорю, що міста Узбекистану і Киргизстану найцікавіші на просторах колишнього СРСР, то в Азії, на мою думку, такими є Делі і Катманду – столиці Індії та Непалу відповідно.
Делі в історичному сенсі – це неповторне місто. Тут можна прожити тиждень, просто оглядаючи пам’ятки, наприклад, Національний музей чи історичні мечеті, чи форти. Не варто забувати, що Делі – це столиця дев’яти імперій, які змінювали один одного протягом епох. І всі вони збереглися в тому чи іншому вигляді. Наприклад, це урядовий квартал, який побудували британці, або Старий Делі – Шахджаханабад, який побудував правитель Великих Моголів Шах Джахан. По суті, кожна влада, яка приходила до Делі, будувала свою власну столицю. Всі вони збереглися, починаючи з IX-X століть. Кожні 100-200 років ці правителі змінювалися і кожен будував свою столицю.
Крім того, в Делі є і нові пам’ятки, наприклад, Лотосовий храм або Храм Акшардхам – це величезними індуїстський комплекс, побудований за всіма лекалами давнини і багато в чому навіть кращий, ніж древні.
– Ок, Делі подивилися. Куди далі – дивитися інші регіони або їхати до інших країн?
– Індія – це величезна країна, що складається з 29 штатів і 7 союзних територій. Я б порадив не розпорошуватися по всій Індії, а для початку подивився райони Північної Індії – місто Джайпур, який є столицею штату Раджастхан, а також місто Агра. Тільки цього достатньо на півтори-два тижні.
У Раджастхані кожне місто – це окрема фортеця або величезний форт, які збереглися до наших днів і всі вони з себе представляють гігантський архітектурний ансамбль. Мало того, кожне місто тут як окремий культурний регіон, що відрізняються своїми орнаментами або вишивками, а також їжею.
А далі можна відвідати штати Хімачал-Прадеш і Кашмір. Це місця для окремої подорожі, оскільки це гірська місцевість Індії. Крім того, можна відвідати такі північно-східні штати як Західна Бенгалія і Біхар. Це місця, пов’язані з життям Будди. Також тут є гори. Тут дуже цікава бенгальська культура. Це як окрема країна. Там навіть діють свої закони, податки і поліція.
– Наскільки безпечно подорожувати Індією?
– В Індії на вас ніколи не нападуть. Як такого, гоп-стопу там не існує. Тобто пограбування, напади і побиття виключені. Але основна порада – це тримати свої речі – гроші, мобільні пристрої – ближче до тіла, тобто робити так само, як ви це робите в Україні. Потрібно бути готовим до того, що у вас можуть щось вкрасти, тому не варто залишати свої речі без нагляду.
У той же час, судячи з мого досвіду, в готелях забезпечується 100% безпека. Але якщо щось залишили в людних місцях, наприклад, в потязі, метро, на вокзалі, то можуть вкрасти. По суті, рівень безпеки такий, як у Європі, тобто скрізь є кишенькові злодії, люди, які шукають те, що погано лежить.
– Чи можна стверджувати, що Індія дешевша країна для проживання, ніж Україна?
– Напевно, ні. Колись, коли в Україні «долар був по 8 або навіть по 5», тоді Індія була дуже дешевою для нас країною. Зараз ціни в Індії приблизно на тому ж рівні, що і в Україні, а місцями навіть і вище. Наприклад, поїсти в ресторані в Індії зараз вже дорожче, ніж в Україні. В середньому ресторані Делі обід обійдеться на одну особу в приблизно 270 гривень, а іноді і вище.
– Чому так сталося?
– В Індії економіка зростає дуже швидкими темпами. За останні 25 років доходи населення зросли, напевно, в 8-10 разів. В даному випадку подорожчання – це свідчення зростання економіки. Крім того, в Україні тривалий час економіка не подавала ознак життя. Але, в цілому, я б сказав, що Індія – це доступна країна.
– Можете порадити на який рівень зірковості орієнтуватися українським туристам, щоб не потрапити в халепу з готелем?
– Число зірок вже давним-давно мало що значить. Я знаю, що в Делі, якщо ми селимо наших туристів в дво- або тризіркові готелі, то це будуть хороші готелі – з гарячою водою, чистою білизною, гарним Wi-Fi. А іноді можна зняти готель з таким же числом зірок, але він буде жахливим. Тобто стандарти досить розмиті. Але це не тільки в Індії – зараз так у всьому світі.
– Якщо недосвідчений мандрівник вже побував в Індії, де ще в Азії йому варто побувати в першу чергу?
– Зараз за досить доступними цінами можна долетіти до Таїланду. Іноді авіакомпанії проводять хороші акції, продаючи квитки за ціною, як до Індію. Таїланд дуже комфортний з точки зору пересування для самостійних подорожей.
– Що варто подивитися в першу чергу в Таїланді?
– Наприклад, я дуже люблю Бангкок. Там немає моря, тому там немає величезного напливу туристів. Крім того, там дуже багато цікавого в самому місті – незвичайна їжа і історичні пам’ятники. Також по Бангкоку тече річка, якою можна їздити на корабликах. Тобто, це досить миле місце для проживання. Плюс сам Бангкок досить недорогий.
Хоча зараз Таїланд – це вже країна, яка не є для нас дешевою. Через стабільність місцевої валюти там ціни в останні роки тільки зростають. Наприклад, проїзд у метро коштує більше долара. Але так у всьому світі. Тільки в Україні, Азербайджані та, напевно, Індії, проїзд в метро дешевий.
Але якщо турист хоче відвідати буддистські монастирі, то треба їхати на північ Таїланду. Це міста Чіангмай і Чіанграй, які мають прекрасну атмосферу, де можна оселитися на все життя.
У той же час я не люблю пляжі в Таїланді, оскільки все південне та південно-західне узбережжя забито туристами. Але, в принципі, на таких островах в Сіамській затоці як Самуї або Пханган можна досить пристойно провести час. Там хороші пляжі і житло. По суті, весь Таїланд пристосований для туристів.
– Ви згадали про те, що в деяких місцях дуже багато туристів. По суті, такі райони втрачають свою автентичність. Наскільки я розумію, однією з таких автентичних країн залишається М’янма?
– Нам часто люди задають подібні запитання: «До якої країни їхати – Лаосу, В’єтнаму, Камбоджи чи М’янми?»
Взагалі, М’янма – це дуже цікава країна. Вона знаходиться між Індією і Китаєм і, відповідно, там багато переплелося китайського, індійського та місцевого. Це дуже незвичайне місце. На жаль, М’янма швидко перетворюється в туристичну країну. З кожним роком все більше і більше мандрівників їдуть туди. Ще років сім тому це було абсолютно дике місце. Але за останній час там вже з’явився, наприклад, сучасний мобільний зв’язок тощо. А раніше ніде не було і інтернету.
– Що можна подивитися у М’янмі?
– В першу чергу, М’янма знаменита своїми різними буддистськими пам’ятниками, зокрема, храмами. Вони знаходяться в таких містах як Янгон, Паган і Мандалай. Це три основних міста, куди б я порадив поїхати туристам. Крім того, М’янма має чудові пляжі, які дуже недооцінені. На відміну від Таїланду, через погані дороги ніхто взагалі не їздить відпочивати на пляжі М’янми.
– Можете порадити ще азійські країни, куди можна поїхати за ось цією невтраченою автентичністю? Де можна побачити Азію в незайманому вигляді?
– Таких місць ще зберіглося безліч. Наприклад, це Іран, Пакистан, Оман, Йорданія.
– Хіба в тій же Йорданії вже не багато туристів?
– Це лише початок. Йорданія – це дуже спокійна автентична країна. Там все залишилося як було. Крім відомої всім Петри там ще ціла велика країна. До того же Іран теж їздять туристи. У світі зараз немає жодної країни, куди не їздять туристи. Наприклад, чи можна говорити про те, що Індія перестала бути автентичної країною? Ми можемо таке сказати про Таїланд – там дійсно дуже багато туристів. Таїланд – зараз номер один країна в Азії по відвідуваності. Тому ця держава повністю перелаштувалася під туристичний потік. І це не дуже добре. Але все ж навіть в Таїланді ще є куточки, де можна побачити цікаве місцеве життя.
– Ок, якщо мова йде про Іран, куди можна поїхати, щоб поменше перетинатися з туристами?
– Це вся країна. В Ірані люди до цих пір не розуміють, що таке туризм. Там досі запрошують всіх людей до себе додому в гості. Місцеві жителі вважають, що туристи приїхали і їм ніде жити, тому кличуть до себе в гості. Це все сприйняття гостинності, вони всіх приїжджих сприймають як друзів. Точно така ж приблизно ситуація в Пакистані. Люди просто бачать дуже мало іноземців.
– А чому в Ірані місцеві жителі бачать мало іноземців?
– Справа в тому, що багато років Іран перебував і перебуває під санкціями з боку Заходу. Тому громадянам США і Великобританії вкрай не рекомендується туди їздити. Це наклало відбиток на кількість мандрівників, які відвідують цю країну. По суті, туристи почали їздити до Ірану тільки в останні 4-5 років. Це сталося завдяки тому, що іранці почали відкривати свою країну, стали легше видавати візи. Тому до Ірану стало легше приїхати.
Також і Пакистан починає спрощувати видачу віз. До цих пір в цю країну віза для українців коштує $160. Крім того, її складно отримати. По суті, подібні ситуації обумовлені тим, що ці країни свого часу не хотіли бачити на своїй території іноземців. Але зараз туризм став цікавий всім, тому навіть такі раніше закриті країни стали потроху боротися за туристів. У світі більше 200 країн і всі вони хочуть бачити у себе туристів, всі хочуть отримати від туристичного ринку якусь свою частку. Надалі ця боротьба буде посилюватися.
– В такому разі куди варто їхати в першу чергу в Ірані? Куди летіти?
– В першу чергу, варто відвідати столицю – Тегеран. До речі, туди з України виконуються польоти літаками МАУ за не надто високою ціною. Також раджу відвідати Ісфахан, Шираз, Язд, Персеполіс, Пасаргади. Це стародавні історичні місця.
При цьому Іран – це дешева країна. Мало того, мені здається, що після недавньої сильної девальвації місцевої валюти, Іран став найдешевшою країною в Азії зараз. Умовно кажучи, за $1-2 можна проїхати пів-Тегерану на таксі.
– Правда, що в Ірані є свої пляжні курорти?
– Так є. Але чоловіки і жінки відпочивають на окремих пляжах. Крім того, для відпочинку на пляжі треба мати відповідний одяг. Ці курорти знаходяться досить далеко від місць, які відвідують туристи, на березі Перської затоки, а також на островах в цій затоці.
– Не раз чув, що в Ірані є якісь обмеження в одязі?
– Так, звісно. В Ірані треба дотримуватися дрес-коду як чоловікам, так і жінкам. Наприклад, чоловікам недозволено ходити в шортах, а жінкам не можна відкривати руки і волосся, тому їм треба ходити в хустках. Але це безболісна вимога. За її порушення ніхто не карає.
– Тобто нікого не змусять платити штрафи за порушення дрес-коду?
– За це можуть зробити зауваження. Примітно, для того, щоб отримати візу, необхідно прийти на співбесіду в консульство теж пристойно одягненим, а жінкам ще й сфотографуватися в хусточці. Так що знайомство з Іраном починається вже з дрес-коду у консульстві.
– У Пакистані теж є дрес-код?
– Також є. Схожий. Але в Пакистані можна ходити з непокритою головою, наприклад.
– Наскільки все суворо з уживанням алкоголю в Ірані і Пакистані?
– В Ірані алкоголь практично не продається. Він там заборонений, в тому числі в готелях. У Пакистані таке обмеження діє в залежності від регіону.
– А що взагалі цікавого можна побачити в Пакистані?
– У Пакистані є гірська і рівнинна частини. Рівнинна частина менш приваблива для туристів. Але там є залишки таких міст, наприклад, як Мохенджо-Даро і Хараппа. Це найдавніші міста цивілізації долини річки Інд. Крім того, цікаві з точки зору архітектури такі міста як Карачі, Ісламабад, Мултан, Лахор. Загалом, Пакистан це країна з дуже різноманітною культурою. Багато українців знають її як ісламську республіку, але це зовсім не так. Там проживають християни, індуси і так далі. Взагалі-то це країна з демократичною системою управління.
Гірська частина – це зона проживання різних племен, частина з яких сповідують іслам, а частина доїсламські вірування. При цьому найчастіше вони одягаються в національні костюми, живуть у дуже віддалених і глибоких ущелинах, наприклад, в такій місцевості як Калашська долина. У гірській частині Пакистану можна знайти чудові види на восьмитисячники – гори, висота яких перевищує вісім тисяч метрів.
– Наскільки безпечно зараз відвідувати Пакистан?
– Непотрібно їздити до небезпечних регіонів і все буде добре. Це області на кордоні з Іраном і Афганістаном. Ці частини країни не контролюються урядом. Подібна ситуація, до речі, на Філіппінах. Там є небезпечні регіони, але ми просто туди не їздимо. От і все. Мало того, таку ж ситуацію маємо і в Україні. Ви ж не порадите іноземним туристам поїхати до Донецька, а порадите поїхати, наприклад, до Києва чи Львова. Те саме в Пакистані. На жаль, є країни, де тліють конфлікти. Такі конфлікти є, між іншим, і в Індії.
– Ви згадали Оман. Чим вабить мандрівників ця країна і чи легко до неї в’їхати?
– Це пустельна країна, де є красиві оази і стародавні фортеці. Для відвідування Омана необхідно оформити електронну візу. А прилетіти можна через Дубай, звідки треба буде дістатися на автобусі приблизно за 4 години до столиці Оману Маскат. Крім того, можна і прилетіти – теж з Дубаю. Але це, напевно, буде дорожче, ніж на автобусі. Швидше за все, вартість дороги до Оману буде приблизно на рівні перельоту до Узбекистану. Та, взагалі, сам Оман – це дорога країна. Там рівень цін подібний до Ізраїлю або США.