Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

МАУ рішуче порізала розклад рейсів для боротьби зі збитками. Пасажири вже відчули наслідки

  • 01.11.2019 15:19
  • Dmytro
Літаки МАУ

Трохи більше місяця, як Євгеній Дихне очолив найбільшу українську авіакомпанію «Міжнародні авіалінії України». Новий топ-менеджер, довго не вагаючись, прийняв декілька болісних рішень, які мають на меті повернути МАУ в коло прибуткових авіакомпаній.

Рішучі кроки

Євгеній Дихне – відомий авіаційний кризовий менеджер. На колишнє місце своєї роботи – до аеропорту «Бориспіль» – він потрапив у 2014 році. Тоді його було призначено в.о. генерального директора підприємства. Це були надзвичайно важкі роки для української авіації. Анексія Криму, окупація частини Донбасу, подальша заборона на польоти до Росії негативно відобразилися на роботі аеропорту.

Та Євгенію Дихне вдалося за кілька років вивести аеропорт до числа найбільш прибуткових державних підприємств України. За період 2015-2018 рр. летовище вдвічі збільшило пасажиропотік. При цьому за підсумками 2018 року аеропорт отримав 2,3 млрд гривен прибутку. В той час як 2014 рік приніс «Борисполю» 140 млн гривень збитків.

Тут треба зауважити, що у 2017 році генеральним директором аеропорту був призначений Павло Рябікін. Але Євгеній Дихне залишився його першим заступником, тобто одним з том-менеджерів «Борисполя».

Скоріше за все, саме завдяки успішному управлінню в кризових ситуаціях акціонери «Міжнародних авіаліній України» вирішили запросити Євгенія Дихне очолити авіакомпанію. Цей досвід може стати неоціненним для визволення МАУ з пастки збитків. Нагадаємо, що однією з задач, що була поставлена перед новим топ-менеджером перевізника, є вихід на прибуткову діяльність.

Очоливши авіакомпанію, Євгеній Дихне вже за декілька тижнів розпочав приймати доволі вольові та непопулярні рішення. Спочатку були повністю згорнуті польоти до Казахстану. Надзвичайно протяжний обліт РФ для того, щоб потрапити до цієї країни, робив такі рейси нецікавими для перевізника з точки зору прибутку.

Та, як виявилося пізніше, це був лише перший сигнал. На минулому тижні МАУ анонсувала широкомасштабну оптимізацію своїх рейсів. Перевізник був невблаганний навіть до такого, здавалося б, надзвичайно важливого маршруту, як Київ-Пекін. Згорнули польоти і до найближчих сусідів – з 16 листопада МАУ не буде літати до Мінська. Тепер фактичним монополістом на маршрутах з України до Білорусі стане білоруська авіакомпанія Belavia. Складати конкуренцію буде лише «Мотор Січ», яка продовжує літати до Мінська з Запоріжжя.

Які наслідки для МАУ спричинить оптимізація стане відомо за декілька місяців, якщо не тижнів. Але пасажири вже постраждали від нових рішень менеджменту перевізника. Несподівана новина болісно вдарила по планам багатьох мандрівників, змусивши їх оперативно корегувати свої плани. Тисячі клієнтів МАУ зіткнулися с перенесенням часу вильоту або взагалі зі скасуванням рейсів. Звісно, що така новина призвела до вибухового зростання звернень пасажирів з запитами до авіакомпанії.

Як повідомив у Facebook Євгеній Дихне, після оголошення в минулу п’ятницю новини щодо оптимізації до перевізника станом на вечір 29 жовтня надійшло 67 тисяч запитів від пасажирів. Рекорд був поставлений саме в останні дні – більше 30 тисяч звернень надійшло з вечора понеділка до вечора вівторка. При цьому третина запитів була опрацьована через соціальні мережі.

Різке збільшення навантаження працівників МАУ призвело до того, що перевізник не зміг оперативно допомогти багатьом пасажирам з «постраждалих» рейсів. Соціальні мережі рясніють негативними відгуками щодо того, як їм не вдалося уладнати зміни свої рейсів.

Коментарі МАУ

Коментарі МАУ

Коментарі МАУ

Проте багато хто з клієнтів позитивно коментує вирішення їх проблем з переносом рейсів.

Коментарі МАУ

Коментарі МАУ

Чи допоможе оптимізація МАУ

Наразі ніхто не може зі 100%-ою впевненістю дати прогноз чи призведе скорочення певних авіарейсів до покращення фінансового стану МАУ. Схоже на те, що разом з оптимізацією неприбуткових рейсів перевізник спробує вдатися до підвищення цін на свої квитки. Ось наведемо декілька прикладів того як змінюються ціни на квитки авіакомпанії до та після 16 листопада, тобто дати після якої у МАУ відбудеться скорочення польотної програми.

Наприклад, візьмемо напрямок Київ-Париж. Зазвичай ціни на квитки дорожчають ближче до дати вильоту. Але не в цьому випадку. В рамках оптимізації МАУ скоротила одну з двох щоденних частот до столиці Франції. Як наслідок, мандрівка на тиждень з вильотом 7 листопада та прильотом 14 листопада обійдеться пасажирі в 9,6 тис. гривен. А ось вже подорож після оптимізації – 21-28 листопада буде коштувати 13,6 тис грн (тут і надалі ми будемо вказувати саме ці два періоди, щоб нас не звинуватили в необ’єктивності).

Квитки МАУ

Квитки МАУ

Так, хтось скаже, що ціни зросли зовсім з інших причин, наприклад, завдяки зменшенню конкуренції. Нагадаємо, що нещодавно на маршруті Київ-Париж припинила виконання рейсів французька авіакомпанія Aigle Azur, а інший перевізник з цієї країни – Air France – призупинив рейси до весни. Втім з Києва до Франції продовжує літати інша українська авіакомпанія SkyUp Airlines. Щоправда, літає вона у віддалений французький аеропорт Бове.

Також можна помітити дорожчання на напрямку Київ-Відень, де, за даними ресурсу Routesonline, перевізник скоротив частотність польотів з 12 рейсів на тиждень до 7. Наприклад, квитки для мандрівки на 7-14 листопада коштують біля 3,8 тис. гривень. А ось на 21-28 листопада – 4,3 тис. гривень.

Квитки МАУ

Квитки МАУ

Трохи дорожчають квитки і на напрямку Київ – Тель-Авів. Якщо на 7-14 листопада вони коштують 6,4 тис. грн, то вже за два тижні – на 21-28 листопада – їх загальна мінімальна ціна підвищується до 7,6 тис. грн.

Квитки МАУ

Квитки МАУ

Втім в більшості випадків МАУ не зважилися на подібні кроки, а, навіть, трохи зменшила ціну (хоча тут свою роль відіграло власне вище згадуване правило – чим більше часу до вильоту, тим менші ціни). Помітно, що така ситуація складається на напрямках, де МАУ має надзвичайно сильну конкуренцією з лоукостерами.

Наприклад, МАУ вирішила призупинити рейси за однією з двох щоденних частот на маршруті Київ-Варшава. Та навіть в цьому випадку авіакомпанія змушена продавати квитки дешевше. Наприклад, квиток на рейси 7-14 листопада будуть коштувати 2,8 тис. грн, а ось на рейс за два тижні – 21-28 листопада – 2,6 тис. грн.

Квитки МАУ

Квитки МАУ

Оптимізація відбулася і на маршруті Київ-Стокгольм. За даними ресурсу Routesonline, МАУ зменшить кількість рейсів на тиждень за цим напрямком с 11-12 до 7. Та на цінах це поки що не відбилося. Квитки на вище зазначені дати подешевшали з 3,5 тис. грн до 3 тис. грн.

Квитки МАУ

Квитки МАУ

На жаль, МАУ вирішила продовжити оптимізацію і на наступний літній сезон 2020 року. Якщо спочатку з системи бронювання зникли оптимізовані рейси лише на час зимової навігації, наприклад, до Пекіна чи Аммана, то згодом перевізник вивів їх і з літнього розкладу. Тому українським пасажирам доведеться брати це до уваги при плануванні своїх подорожей на наступний рік.

Рейси виводяться з систем поетапно. Поки рейс невиведений, він відкритий до продажу. Така технологія. На даний момент ми скасовуємо всі рейси і повністю закриваємо такі маршрути як Пекін, Мінськ, Рига, Амман і проріджуємо частотність на багатьох інших напрямках. Повертатися до них влітку ми не плануємо. У той же час немає нічого такого, що не може бути змінено. Поживемо побачимо, – запевнили портал «У відпустку» в МАУ.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей