Українці в Ісландії. Оксана Йоханнессон: «Ісландія – це земля вікінгів, яка нагадує відразу кілька планет: від Місяця до Юпітера і Марса»

  • 30.07.2019 19:23
  • Dmytro
Оксана Йоханнессон

Далеко-далеко від основної частини Європи, посеред Атлантичного океану, розкинувся чудовий острів, на якому знаходиться загадкова країна Ісландія. Століттями вона не привертала до себе уваги, спокійно почуваючись на краю світу. Та в останні роки чи не кожен мандрівник забажав відвідати цю державу.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Та чим же так туристів приваблює ця країна? Про це, а також про те, що ж обов’язково треба відвідати в Ісландії, завдяки кому вона відома у світі, як скласти найкращий маршрут, де краще оселитися та які сувеніри привезти додому в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» розповіла українка Оксана Йоханнессон. Вона є сама завзятою мандрівницею і відвідала більше 100 країн світу, а майже 10 років тому переїхала до Ісландії та заснувала разом з чоловіком-ісландцем компанію Terra Islandica, яка спеціалізується виключно на Ісландії й проводить там масштабні експедиції та подорожі.

– Прості українські мандрівники мало що знають про таку країну як Ісландія. Розкажіть, будь ласка, що з себе представляє ця держава?

– Ісландія – це острів, а простіше кажучи, величезний вулкан, що знаходиться в Атлантичному океані, між Американським і Європейським континентами. Її часто називають – «Землею льоду і полум’я».

Це геологічно наймолодша держава на нашій планеті. Ісландії близько 24 млн років. Якщо взяти вік Землі за 1 рік, то Ісландії буде менше, ніж 2 дні. І саме цим вона так приваблива для вчених усього світу: тут намагаються зрозуміти як же утворилася наша планета.

Природа Ісландії

Ісландія – це земля вікінгів, з унікальною історією та культурою, яка мало перегукується з усіма іншими європейськими державами внаслідок довгої ізоляції острова. Тільки тут живуть люди – ісландці, які змогли б з легкістю зрозуміти своїх предків-вікінгів, так як сучасна ісландська мова і є мовою вікінгів, яка дійшла до наших днів майже без змін.

Ісландія – одна з найменш малонаселених країн в світі. Тут живе лише приблизно 350 тисяч населення. При цьому єдність і амбіції нації вражають. Всі досягнення: від літератури і музики до футболу і технологій, в абсолютно різних сферах, часто дають відчуття, що перебуваючи в Рейк’явіку, ти знаходишся не в місті з населенням в 210 тисяч чоловік (це кількість жителів таких міст як Біла Церква або Тернопіль), а в бурхливій космополітичній столиці великої країни.

– Якби туристу запропонували на вибір кілька держав для відвідування, то про які плюси і мінуси Ви б згадали, пропонуючи поїхати до Ісландії?

– Головний плюс – максимальна концентрація унікальних місць, яких немає ніде в світі. Територія Ісландії в 6 разів менша за Україну. Однак ніхто цього не усвідомлює, оскільки пейзажі і види змінюються щодня до невпізнання. Величезні, безмежні розлоги (до цих пір 80% території незаселені), незаймана природа і сюрреалістичні ландшафти точно ніяк не очікуєш побачити фактично в Європі, а скоріше десь на сафарі в Африці, в нетрях Амазонки або на крайньому півночі. Одночасно в Ісландії мандрівник оточений цивілізацією майже на всьому шляху.

Тут багато всього «най-най», не тільки в європейських, але і світових масштабах. Ось лише кілька прикладів: найбільший льодовик в Європі, найпотужніший водоспад в Європі, найактивніший і єдиний повноцінний гейзер в світі, найбільша видимість в світі під водою – до 150 метрів в розломі Сільфра.

І, звичайно, безпека – Ісландія багато років поспіль входить в топ-3 найбезпечніших і благополучних країн світу.

Якщо говорити про мінуси, то я б виділила лише три, які дуже відносні. Це дорожнеча, необхідність все бронювати дуже заздалегідь і мінлива погода.

Природа Ісландії

– Розкажіть про це трохи докладніше, щоб попередити туристів.

– Ісландія – найдорожча країна в Європі. З іншого боку, це не заважає їй досягати рекордів за кількістю туристів в рік: близько 3 мільйонів.

Дуже раннє бронювання: з урахуванням світової мега популярності країни, все потрібно бронювати якомога раніше. Зокрема, для подорожі в високі сезони (червень-вересень та грудень-січень) це необхідно робити за 5-6 місяців і більше, а в інші сезони – за 2 місяці.

Погода: про неї багато ходить легенд, але в цілому клімат Ісландії я б описала як «прибалтійський» – влітку температура повітря становить в середньому +13 °С, а під час досить м’якої зими +5 °С за рахунок течії Гольфстріму.

Погода, дійсно, може змінюватися дуже часто і до цього варто ставитися відразу ж філософськи. І як самі ісландці роблять – ніколи не змінювати своїх планів на догоду погоді.

– Можливо, українці знають, наприклад, відомих на весь світ представників культури, але не знають, що вони родом з цієї країни. В принципі, завдяки кому прославилася Ісландія?

– Тут однозначної відповіді немає, так як період впізнаваності Ісландії я б розділила на два величезних історичних етапи. По-перше, це етап першого поселення і середньовіччя, тобто період вікінгів і саг (IX-XIII століття) і, по-друге, це сучасний період (з 60-х років XX сторіччя), коли почалося економічне піднесення в країні.

Розповім про сучасний період, так як творчість і вплив цього часу часто поширюється далеко за межі Ісландії, але не завжди відомо, що її носіями є ісландці.

Перш за все, яскравим представником цієї епохи є Нобелівський лауреат з літератури – Халлдор Лакснесс і його найвідоміший твір «Самостійні люди». Також я б відзначила одного з найтитулованіших детективних письменників в світі і лідера бестселерів в Європі нашого сучасника Арнальдура Індрідасона.

І, звичайно, музика. Тут, крім добре відомої Бьорк, є Gus Gus, які вже кілька разів приїжджали до Києва і культовий Sigur Rós.

Протягом останніх трьох років в Києві, та й по всьому світу, можна почути пісні «Way Down we go» і «All the pretty girls» групи KALEO. Але все одно слухачі часто не знають, що вся група – ісландці. Свій прорив вони зробили на ісландському музичному фестивалі декілька років тому. Точно так само і з іншим музичним феноменом – групою Of Monsters and Men.

Відзначилися ісландці і в мистецтві: скульптур і художник Олафур Еліассон виставлявся в Pinchuk Art Center кілька разів. Він теж наш сучасник і ісландець.

І кіно: думаю, переважна кількість читачів дивилася фільм «Еверест», але, швидше за все, мало хто знає, що його режисером є добре відомий у себе на Батьківщині ісландець Бальтазар Кормакур.

– Що повинно входити в обов’язкову програму відвідування для туриста, який вперше в Ісландії?

– Тут відповідь залежить виключно від трьох умов: кількості днів, які відведені під подорож, від бажання/можливості включити активності до маршруту, а також виду транспорту (деякі дороги призначені виключно для хороших 4WD джипів).

* Якщо час дозволяє (10-12 днів), то варто зробити круговий маршрут по головній кільцевій дорозі з обов’язковим заїздом у центр країни і точно наповнити його зупинками на активності.

Всі наші експедиції максимально наповнені ними. На мій погляд, саме активності дають абсолютно інше сприйняття Ісландії – можливість побачити країну саме так як вона з’являється на розтиражованих фото, але при цьому дійсно зовсім без людей, залишитися повністю наодинці з природою.

Наприклад, у славетній Льодовиковій Лагуні (яку я називаю «нашою філією Антарктиди») потрібно обов’язково брати моторний човен (zodiac boat) і, пролітаючи повз айсбергів, під’їжджати впритул до найбільшого льодовика в Європі.

На півночі обов’язково взяти невеликий корабель і поїхати на огляд китів (ці місця називають «європейською столицею китів»), в ідеалі поєднуючи з риболовлею. Тоді це подвоєні найсильніші емоції.

І ніщо не зрівняється з польотом на вертольотах: Ісландія саме та країна, де ця дорога активність повністю вартує кожної своєї крони. Не буде перебільшенням, якщо скажу, що Ісландія нагадує відразу кілька планет: від Місяця до Юпітера і Марса. Це найвражаючи пейзажі, які я бачила в світі. А я відвідала понад 100 країн – ні Гранд Каньйон в США, ні Австралія, ні Африка з ними не зрівняються.

Природа Ісландії

* Якщо є лише 3 дні (а так буває дуже часто, судячи зі статистики), то маршрут може бути двох варіантів. Але він повинен обов’язково включати так зване «Золоте Кільце», куди входять: найактивніший Гейзер в світі (і саме він дав назву всім гейзерам), національний парк Тінгветлір з точкою розбіжності тектонічних плит і місцем збору першого парламенту країни, а також водоспад Гульфосс, який часто називають найгарнішим в Ісландії.

Найбільш популярна версія 3-х денного маршруту буде виглядати так: відразу з аеропорту в води «Блакитної Лагуни» – Рейк’явік – «Золоте Кільце» – Чорні пляжі півдня – аеропорт.

Я б радила його відкоригувати і обов’язково додати катання на квадроциклах по чорних пляжах півдня. Тільки так в цьому мега туристичному місці можна відірватися від туристичних натовпів і побачити кілометри безлюдних чорних пляжів, подорожуючи вздовж Атлантики. Також краще саме на завершення подорожі залишити розслаблення в водах знаменитого спа-центру «Блакитна Лагуна», це стане яскравим підсумком.

Менш туристична версія 3-х денного маршруту, але однозначна така ж вражаюча буде виглядати так: аеропорт – Рейк’явік – півострів Снайфедльснес і катання на снігоходах по льодовику Лангйокудль – «Золоте Кільце» – «Блакитна Лагуна» – аеропорт.

Природа Ісландії

– А які місця в Ісландії пропускають туристи, не підозрюючи про їх красу і велич?

– Точно можу сказати, що абсолютно всі регіони країни вражають і до них можна доїхати, хоча деякі з них і важкодоступні.

Якщо говорити про місця, які часто пропускають через незнання або недооцінюють, це Вестманські острови і центр країни (Високогір’я). Під час літніх експедицій Terra Islandica ми обов’язково їх відвідуємо, і свого часу саме навколо них й будували свої маршрути.

Переконана, що тільки з цими регіонами з’являється повне уявлення про Ісландію. Однак, варто враховувати, що центр країни, який називають «Місяцем» (саме тут тренувалися астронавти NASA перед висадкою на Місяць через величезну схожість ландшафту) доступний лише на гарних 4WD джипах. Крім того, дороги відкриті приблизно з 15 червня по 15 вересня (але це потрібно завжди звіряти з дорожньої службою).

Також дуже вражають драматичні і зовсім нетуристичні Західні Фіорди. Проте для них потрібен окремий тиждень часу. Я б навіть сказала 10 днів, якщо планувати трекінг по заповідниках. Так що всім раджу їх планувати в якості другої поїздки до Ісландії.

Таким чином, розділяючи за інтересами, мої поради по регіонах будуть виглядати так:

– якщо цікавлять водоспади, то треба відвідувати південь і північ країни;

– якщо льодовики, то – південь країни;

– якщо кити, то – виключно північ країни;

– якщо спостереження за птахами, то – західні фіорди і північний захід країни.

Вестманські острови

– Коли краще за все відвідувати Ісландію? Наскільки там холодно взимку і тепло влітку?

– Останні 7 років Ісландія стала популярна всі 12 місяців на рік. Тому вже немає такого поняття як «низький сезон». Безумовно, літо (червень-вересень) та Новий Рік (грудень-січень) найпопулярніші. У своїх подорожах під ці дати ми все бронюємо за 9-12 місяців. Однак, інші сезони теж дуже затребувані.

Коротко розповім про кожен сезон:

Літо – дає можливість охопити всю країну, побачити центр країни, пік активності китів, «білі ночі», тому для першої поїздки можна радити цей період.

Осінь – весь вересень ще часто стоїть відмінна погода. Тому цей період можна сміливо вважати нашим північним літом. А ось жовтень-листопад – це міжсезоння, які цікаві можливістю застати перше північне сяйво, але в цілому погода стає нестабільною і дощовою.

Зима – прекрасний сезон, дуже популярний. Чудовий Новий Рік з наймасштабнішим феєрверком в світі, найбільш збереженими різдвяними традиціями в Європі, ідеальним гастро-зануренням в традиційну кухню, катанням на снігоходах і як бонус – північним сяйвом. Також лише в цей сезон можна відвідувати вражаючі льодовикові печери (в інші сезони вхід закритий через можливе танення). Зимові види дуже відрізняються від літньої Ісландії. Це як дві різні країни.

Весна – аж до кінця квітня лежить сніг, після чого відбувається різкий перехід до літа, тому звичної української весни немає. У цей сезон можна з’їздити на північ країни, де покататися на лижах, включаючи heli-skiing, помчати на снігоходах по льодовиках, попаритися в геотермальних джерелах і, з великою ймовірністю, ще встигнути захопити північне сяйво.

Природа Ісландії

– Дорослим буде цікаво в Ісландії, а ось чи сподобається дітям?

– В Ісландії не варто шукати щось на зразок Disneyland. Таких розваг для дітей фактично немає. Є невеликі парки в містах, а також аквапарки в басейнах. Їх можна записати до розваг. Басейни, взагалі, це величезна частина культури ісландців.

В цілому ж, головні враження для дітей це та ж природа і активності, що і для дорослих (наприклад, в певних місцях арктичний рафтинг дозволяється дітям з 8 років) і, звичайно, досвід походу/трекінгу, якщо обраний такий формат.

– Чи потрібно купляти квитки, щоб відвідати ці місця? Якщо так, то скільки вони коштують?

– В Ісландії всі національні парки безкоштовні (крім приватного кратеру Керід, куди вхід коштує €3), тому фактично ніякої плати за спостереженням краси природи немає.

Що варто, дійсно, робити, так заздалегідь бронювати активності: всі вони доступні онлайн. Ісландія – одна з найбільш діджитал просунутих країн в світі. Я особисто вже 3 роки не тримала в руках готівки. Всюди можна користуватися платіжною карткою.

– Ви трохи згадали про ціни. Чи можете навести приклади того, скільки коштують в Ісландії якісь звичайні послуги?

– За свіжими даними Eurostat, у 2018 році Ісландія в черговий раз очолила рейтинг найдорожчих країн Європи, випередивши Швейцарію, Норвегію і Данію. В середньому всі споживчі ціни тут на 56% вищі решти Європи.

Завжди краще говорити предметно, тому ось вартість найбільш популярних позицій «туристичної» їжі: базова піца – €17, келих вина – €10, келих пива €7, кава – €4, обід на двох у звичайному ресторані – €85 (без вина/пива).

Давайте подивимося конкретно на Київ і порівняємо головні статті витрат для подорожі. Для цього я хочу порадити відмінний ресурс Numbeo.com, що показує найактуальніше порівняння цін і вартості життя в будь-яких містах світу. Раджу використовувати його при плануванні будь-яких подорожей за кордон.

Отже, порівняємо Рейк’явік і Київ. І побачимо дуже невтішні відмінності. Споживчі ціни в Рейк’явіку вищі на 188%, оренда – на 192%, ціни в ресторанах – на 318%, ціни в магазинах – на 216%.

Наведу як приклад ще кілька абсолютних чисел. Наприклад, оренда квартири поза центром в Києві буде коштувати близько 9 тис. гривень, а в Рейк’явіку вона буде коштувати в еквіваленті 35 тис. гривень.

Квиток у громадському транспорті в Києві коштує 8 гривень, а в Рейк’явіку – майже 100 гривень. Стартова ціна посадки в таксі становить в Києві приблизно 40 гривень, а в Рейк’явіку – 150 гривень.

Таким чином, для вірного планування бюджету подорожі по Ісландії, я б радила збільшувати, в порівнянні з українськими цінами, в 3 рази вартість послуг та житла, а ресторанів і продуктів – в 5 разів.

Рейк'явік

– Приймаючи до уваги такі ціни, то які б поради дали відносно того, як відносно дешево переміщуватися по Ісландії?

– В ідеалі – на хорошому 4WD джипі, наприклад, Toyota Land Cruiser. Цей клас машини дасть можливість проїхати всюди.

Якщо машина береться в оренду, то хотіла б дати важливу пораду: обов’язково необхідне страхування з повним покриттям – «zero access» (якщо фігурує інша назва, то значить це не повне покриття). Його дають виключно великі компанії.

Лише при такому варіанті ви можете бути впевнені, що машина застрахована і не буде додаткових витрат. А це часто може трапитися, оскільки на дорогах багато туристів і керують всі по-різному. Беручи до уваги ісландські ціни, одна подряпина може вартувати орендарю €300, вм’ятина від €800 тощо.

Можна розглянути і інші варіанти подорожі по країні та їх нюанси:

* Автобуси: курсують за чіткими маршрутами. Всі рейси з Рейк’явіку або другого найбільшого міста країни Акурейрі є радіальними, тобто виконуються у межах одного дня і повертаються до початкового міста. Подорожі на автобусах обмежені за часом, а також дуже незручні взимку, бо тоді в один день можна відвідати лише одне місце. Подивитися всі варіанти таких турів можна на сайті Reykjavik Excursions.

* Можна також поїхати по Ісландії з «будинком на колесах» (motorhome). Незважаючи на свою репутацію бюджетного способу пересування, його вартість в Ісландії (з повною страховкою і в пристойному стані) коштує близько €500 на день + паливо та вода. Вважаю цей варіант виправданим для компаній від чотирьох і більше туристів, так як тоді, дійсно, скорочується вартість додаткового номера в готелі.

*Цікавим варіантом для пересування може стати кемпер (campervan), базова вартість якого близько €150 на день + паливо. Це такі машини зі спеціальним кузовом, де розкладається ліжко на двох осіб, які стали популярними останнім часом.

Варто враховувати, що і «будинок на колесах», і кемпер мають обмеження по швидкості, повинні зупинятися на ніч тільки на обладнаних кемпінгах і не зможуть проїхати в деяких місцях, включаючи центр країни.

Найпопулярніші компанії для оренди цих варіантів – Happy Campers та Campervan Iceland.

Ще одним оригінальним методом пересування може бути автостоп – безкоштовний, але все більш ненадійний спосіб мандрівок. Якщо 5-7 років тому це був цілком дієвий варіант, то зараз можна чекати на машину годинами під проливним дощем. Це пов’язано безпосередньо зі зростанням кількості туристів.

Природа Ісландії

– Ви вже згадали про дорожнечу в Ісландії: як виглядає ситуація з житлом? Які тут, можливо, є способи зекономити?

– Оренда житла займає найбільшу статтю витрат при подорожі до Ісландії. Щоб оптимізувати її вартість, я раджу:

* В межах Рейк’явіка – бронювати заздалегідь і вибирати оренду квартир, а не готелів. Для порівняння: номер у тризірковому готелі може коштувати влітку більше €250 за ніч, а хорошу квартиру можна знайти за €150 за ніч. Проживання в хостелі буде коштувати €70-80 за ніч.

* По решті частини Ісландії – шукати варіанти проживання не тільки серед готелів, але і, наприклад, розглянути ферми, які перетворилися в гестхаузи або сімейні бутік-готелі. Тут можу порадити сайт Hey Iceland, де зібрана найбільша база таких фермерських чи сільських будиночків і котеджів. Він маловідомий серед мандрівників, хоча навіть самі ісландці ним активно користуються.

Але, звичайно, найекономнішим варіантом буде кемпер і намет. Тут варто враховувати сезон і обігрів, який ночами може бути дуже доречним, так як навіть влітку температура повітря може знижуватися до +6 С.

Будинок в Ісландії

– Добре. Подивилися на красу природи. А що б порадили туристу спробувати з місцевої кухні після довгої мандрівки?

– Не можу не згадати найодіознішу, але й одночасно дуже традиційну страву яку, як я вважаю, кожен мандрівник має спробувати і потім скласти власну думку – це hákarl – м’ясо ферментованої гренландської акули, яку за традицією варто запивати місцевої горілкою brennivín.

На цьому гастро-пристрасті закінчу, і перейду до того, що готова сама їсти хоч кожен день:

1) приголомшливе ісландське ягня (lambakjöt) – найкраще м’ясо баранини в світі. У будь-якому вигляді: філе, стейки, запечена нога.

2) лангустин (humar) – точніше, хвостики місцевих лангустинів на грилі, з часниковим маслом і грінками.

3) сушена риба (harðfiskur) – абсолютно різні види, які їдять так: відривають шматочок і кладуть зверху вершкове масло. Мої улюблені – зубатка і пікша.

4) м’ясний суп (kjötsúpa) – наваристий суп з баранини, з овочами і картоплею. Чимось нагадує шурпу, але однозначно має свій неповторний смак.

5) лосось гравлакс (gravlax) – маринований лосось зі спеціями і кропом, який в Ісландії їдять зі спеціальним соусом гравлакс.

6) м’ясна закуска (hangikjöt) – копчена бараняча нога, часто подається і як самостійна страва.

7) паштет баранячий (kæfa) – я люблю його трохи підігріти і накладати на чорний гейзерний хліб і вершкове масло.

Verði þér að góðu! Смачного! -)

– Але, напевно, це ж теж все шалено дорого? Можливо, тут є ринки, які варто відвідати і там скупитися продуктами?

– Продуктових ринків в Ісландії в нашому розумінні (або, скажімо, південноєвропейському) немає взагалі. Тут є тільки супермаркети і спеціалізовані магазини.

Тому при обмеженому бюджеті на подорож єдина альтернатива ресторанам – придбання їжі в супермаркетах і самостійне приготування або хот-доги та сендвічі на заправках, які коштують €5-10.

Авжеж, я б радила відвідати хоча б декілька місцевих ресторанів. Активний розвиток ісландської кухні дозволяє влаштувати повноцінний гастро-тур країною. Можу посперечатися, що навіть досвідчені ресторатори будуть здивовані рівнем певних ресторанів Ісландії.

Варто зазначити, що в ісландському ресторані обід з двох страв коштуватиме приблизно €40-60 на людину (з келихом вина чи пива), а вечеря з трьох страв – близько €80-120 на людину (з келихом вина чи пива).

– Та чи можна зекономити, наприклад, на перельоті до Ісландії?

– З України до Ісландії можна дістатися тільки на літаку. При цьому варто заздалегідь купувати квиток. Зараз є хороші за ціною перельоти з недовгими стиковками через Польщу, Угорщину чи країни Прибалтики. Є чудові рейси і через Лондон, але для цього потрібна транзитна віза.

Для пошуку квитків до Ісландії і внутрішніх рейсів я б хотіла порекомендувати ісландський сервіс пошуку квитків – Dohop, який став кращим в світі в 2016 році.

– Чи правильно я розумію, що після недавнього припинення польотів ісландським лоукостером WOW air стало менше дешевих варіантів дістатися до Ісландії?

– Ні, не думаю. Ісландія – один з найбільш трендових напрямів в світі, тому зараз сюди літає близько 20 світових авіаліній, в тому числі деякі ключові бюджетні європейські авіалінії. Варіантів достатньо. Також певну частину навантаження WOW air підхопив головний національний перевізник Icelandair і в цілому все виглядає оптимістично.

Природа Ісландії

– І, наостанок, які сувеніри Ви б порадили купити в Ісландії? Що варто купити на пам’ять про цю країну?

– Після того як подорожі для мене стали не тільки головною пристрастю життя, але і професією, то моя позиція щодо сувенірів така: я вважаю, що вони повинні бути практичними або смачними. Я дотримуюся чіткої позиції – жорстке «ні» різного роду «пилозбірникам».

Тому рекомендую з Ісландії привозити:

* національний светр, зв’язаний з овечої вовни (часто ручної роботи) – lopapeysa. Це дуже якісний, теплий, автентичний подарунок собі або близьким і сувенір на пам’ять.

* Зі «смачного»: баранячу ногу в маринаді з лісових трав (lambalæri), якою відразу ж можна пригостити всіх вдома.

* Капсули риб’ячого жиру з печінки акули (hákarlalýsi) – найкраща вітамінізація.

* Лікери: дуже популярний місцевий шнапс, настояний на березі Birkir і солодші лікери на основі ревеню або лохини.

Фото Оксани Йоханнессон

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей