Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Конспект мандрівника: Як без зусиль отримати компенсацію за відмінений або затриманий рейс

  • 05.08.2019 19:22
  • Dmytro
Пасажири в аеропорту

Тисячі туристів щодня застрягають в аеропортах через затримки або скасування рейсів. Але багато хто з них до цих пір не знає, що вони мають право на чималі відшкодування. Пасажири з ЄС вже навчилися відстоювати свої права перед авіакомпаніями. Але українські мандрівники-початківці досить часто про це й не здогадуються. А якщо і знають, то вважають за краще не зв’язуватися з авіакомпаніями. А дарма!

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Липень 2018 року. Будапешт. Українець Дмитро Марунич приїхав до місцевого аеропорту, щоб полетіти додому до Києва. Але не так сталося, як гадалося. Виявилося, що його рейс авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» запізнюється на кілька годин. Чекати свій виліт в галасливому аеропорту задоволення не з приємних, так і не з дешевих. В результаті літак з Дмитром полетів до Києва з затримкою приблизно шість годин.

Знаючи про те, що за запізнення йому призначена компенсація, Дмитро Марунич вирішив спробувати звернутися до перевізника за захистом своїх прав. Але не бажаючи вплутуватися в бюрократичну переписку з авіакомпанією, турист обрав для цього посередника. Останнім часом на ринку авіаперевезень з’явилося кілька онлайн-сервісів, які беруть на себе весь процес спілкування з перевізником в таких ситуаціях.

Дмитро Марунич звернувся за допомогою до ресурсу AirHelp. Заповнивши форму на його сайті, мандрівник приблизно через півроку отримав €250. За вирахуванням комісії сума «на руки» склала €185. З урахуванням того, що квиток до Будапешту в обидві сторони обійшовся в €300, по суті, зворотний політ для мандрівника виявився безкоштовним.

Але це далеко не єдиний випадок, коли українські пасажири за допомогою подібних ресурсів захищають свої права. Наприклад, про такі приклади може розповісти Юлія С. (попросила не вказувати її прізвище), яка вже двічі отримувала компенсації за допомогою AirHelp. Цього року вона повинна була вилетіти з Києва до Відня рейсом Austrian Airlines. Але вже після того, як вона попередньо зареєструвалася, приблизно за 7-8 годин до вильоту перевізник скасував рейс. Та авіакомпанія не відмовилася від пасажира – тоді ж вона надіслала Юлії квитки на денний рейс до Відня, щоправда, з пересадкою через Франкфурт-на-Майні.

Новий рейс прибував до Відня близько 18-00, а скасований о 8-00. Нас так зовсім не влаштовувало. Я зателефонувала на гарячу лінію Austrian Airlines до Австрії, де мені запропонували перебронювати виліт на рейс МАУ о 9-00 ранку. Ми, а летіла я разом з ще трьома пасажирами, вирушили у подорож літаком МАУ. В результаті затримка в прибутті в порівнянні з раніше скасованим рейсом склала приблизно 2 години від запланованого часу прильоту, – розповідає Юлія. – Приблизно за тиждень після повернення я звернулася до AirHelp, заповнивши відповідну форму на їхньому сайті, відправила їм квитки, посадкові на всіх від свого імені (тому що я купувала на всіх чотирьох пасажирів переліт одним квитком). Десь за півмісяця Austrian Airlines підтвердила компенсацію. І потім трохи пізніше надійшла сама виплата в розмірі €800 загалом. За свої послуги AirHelp взяв з нас 25% від суми компенсації. Тобто фактично ми, четверо пасажирів, отримали разом €600 за те, що прибули до Відня на дві години пізніше від раніше запланованого часу.

Але отримати компенсації можна не тільки за допомогою AirHelp, про який згадують, як правило, в першу чергу. Конкурентом подібного ресурсу виступає, наприклад, Compensair. Цей ресурс допоміг українці Кристині Зеленюк отримати компенсацію від авіакомпанії LOT. У минулому році вона летіла з Парижа до Києва з пересадкою у Варшаві.

Рейс з Парижа затримали на півтори години, а літак з Варшави до Києва не дочекався і полетів без нас. Але перевізник нас не кинув – на стійці LOT в аеропорту нам відразу ж дали чеки на таксі і поселення до готелю. Але ніхто не запропонував компенсації. Ми переночували і на наступний день полетіли до Києва, – розповідає вона. – Після прильоту до столиці України заповнили онлайн форму на сайті Compensair, вказавши номер рейсу, проблему і контактні дані. Через два місяці отримали компенсацію €300 за вирахуванням послуг посередникам, який бере собі 25% від отриманої суми від авіакомпанії. Для перерахування коштів важливо мати валютну єврову карту.

Та ресурси-посередники можуть допомогти з компенсацією не тільки на внутрішньоєвропейських рейсах, і не тільки на регулярних. У 2015 році відомий мандрівник Костянтин Ліорек летів чартерним рейсом все того ж LOT з Мадагаскару до Варшави. Але літак прилетів до столиці Польщі з восьмигодинним запізненням.

Відповідно, я пропустив свій рейс до Києва. Мені довелося ночувати у Варшаві, а також купувати новий квиток, – розповідає він. – Але після того як я написав звернення до AirHelp мені вдалося відшкодувати мої непередбачені витрати. Запит оброблявся приблизно три тижні. В результаті авіакомпанія виплатила мені €600. Щоправда, посередник взяв свої стандартні 25% комісії за послуги.

Загалом, за підрахунками AirHelp, на компенсацію мають право 8 млн людей з усього світу, проте тільки менше 2% з них розуміють, що саме вони можуть вимагати за законом. А мають право вони не на якісь копійки, а на досить пристойні суми – часто до €600.

Що ж саме потрібно зробити, щоб отримати компенсацію? Перш за все необхідно:

  • зберегти посадкові талони чи підтвердження бронювання;
  • дізнатися у авіакомпанії чи в аеропорту причину затримки чи відміни рейсу;
  • сфотографувати табло з аеропорту, де вказано про затримку чи скачування рейсу, або зберегти відповідне повідомлення від перевізника;
  • зафіксувати в документах фактичний час прильоту до кінцевої точки подорожі.

Після цього, якщо пасажир не готовий до самостійного спілкування з авіакомпанією з метою захисту свої прав, то йому для початку варто перевірити на сайтах посередників чи має він право на компенсацію. Для цього потрібно на цих сайтах відповісти на декілька запитань, наприклад, звідки та коли був рейс, який був час затримки тощо. Якщо за результатом цього опитування посередник не відмовить Вам у зверненні, то пасажиру потрібно буде завантажити посадкові талони чи підтвердження бронювання. Зазвичай цього досить для того, щоб розпочати процес отримання компенсації від авіакомпаній.

Щоправда, не завжди згадані нами посередники беруться за допомогу. По-перше, вони можуть її не надати у випадках якщо рейс був затриманий не більш ніж на 3 години або скасований більш ніж за 14 днів до призначеної дати вильоту. Крім того, посередники беруться за допомогу, як правило, лише у випадках якщо літак мав вилетіти з території ЄС або повинен був виконуватися авіакомпанією з ЄС і направлятися до ЄС. По-друге, такі компанії можуть не допомогти у випадках, якщо рейс відмінений чи затриманий за погодними умовами, через політичні хвилювання, при загрозі безпеці чи у зв’язку зі страйками співробітників аеропортів чи авіадиспетчерської служби (але не авіакомпанії).

Та загалом, пасажирам нічого не буде коштувати саме звернення до компаній-посередників. Мандрівники, яким не пощастило вчасно долетіти до мети своєї подорожі, сплатять комісію таким ресурсам лише у випадку позитивного рішення спору. Тому у будь-якому разі, якщо ви вважаєте, що ваші права порушені під час авіаподорожі, варто звернутися до онлайн-посередників за відстоюванням Ваших прав. І найголовніше, пам’ятайте, що, наприклад, вже згаданий нами AirHelp пропонує допомогу в отриманні компенсацій за перельоти, які відбулися навіть до 3-х років тому. Тому, якщо зберегли старі посадкові талони на скасовані або затримані рейси, можливо ви ще встигнете поповнити свій бюджет на кількасот євро 😉

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей