Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Кількість пасажирів МАУ продовжує зростати. Авіакомпанія відзвітувала за перше півріччя

  • 15.07.2019 09:00
  • Dmytro
Літак МАУ

Найбільша українська авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» продовжує показувати позитивну динаміку збільшення пасажиропотоку. У той же час показники могли бути ще кращими, якби перевізник не зіткнувся з проблемами, на вирішення яких він не може вплинути.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

За перше півріччя поточного року МАУ перевезла більше 3,8 млн пасажирів, йдеться у повідомленні авіакомпанії. Це майже на 8% більше, ніж за аналогічний період 2018 року. При цьому на регулярних рейсах практично половину – 49,3% – складає частка транзитних пасажирів.

Крім того, перевізник покращив коефіцієнт зайнятості пасажирських крісел – він зріс з 77% у минулому році до 79% у 2019 році. Також позитивна динаміка відмічається і стосовно показника пунктуальності відправлення рейсів МАУ – за перше півріччя поточного року він склав 83% проти 77% в 2018 році. Щоправда, перевізник зменшив на 0,2% кількість рейсів до 30 тисяч.

В цьому році МАУ не вдавалася до агресивного розширення своєї карти маршрутів. З початку року перевізник відкрив тільки два нові міжнародні регулярні рейси: з Києва до Ізміра та з Херсона до Бургаса.

Мало того, авіакомпанія навіть була змушена зменшити у квітні, травні та червні кількість деяких рейсів з Києва до Запоріжжя, Херсона, Івано-Франківська, Баку, Мінська, Риги, Женеви, Амману та Анкари.

Основною причиною таких рішень стала затримка поставки літаків Boeing 737 MAX. Вони повинні були почати літати на регулярних рейсах авіакомпанії з середини квітня поточного року.

На жаль, поки що залишається не вирішеним питання стосовно того, коли Boeing 737 MAX будуть допущені до експлуатації після двох трагедій з цими літаками. Відповідно і їх поставка для МАУ відкладається. За перше півріччя поточного року авіакомпанія поповнила свій флот лише двома літаками Embraer-195.

Таким чином, на сьогодні парк МАУ налічує 42 повітряних судна різних модифікацій, включаючи 28 Boeing 737 NG. Середній вік літаків становить 11,6 років.

Виконавчий директор «Української авіатранспортної асоціації» Микола Щербина відмічає, що, хоча обсяг перевезень пасажирів МАУ зріс, але темпи зростання сповільнились.

Чи означає це, що МАУ втрачає ринки? На мій погляд, ні. Звісно що експансія іноземних авіакомпаній на український авіаринок, особливо лоукостерів, погіршує умови діяльності вітчизняного перевызника. Однак, сповільнення темпів зростання МАУ пояснюється іншими причинами, – каже він. – По-перше, це затримка з отриманням літаків Boeing 737 MAX. По-друге, менеджмент авіакомпанії виконує програмне завдання наглядової ради щодо фінансового оздоровлення авіакомпанії. На жаль, невідомий фінансовий результат роботи в першому півріччі. Однак, можна передбачити, що він позитивний, так як, зокрема, обсяг перевезених пасажирів збільшився при одночасному зменшенні кількості виконаних рейсів.

Експерт авіаційного ринку Віктор Логвиненко вважає правильною обрану тактику МАУ на поточний рік. Для того, щоб підготуватися до подальшого розвитку, авіакомпанії необхідно накопичити сили, зазначає він, доповнюючи, що для цього потрібно призупинити зростання маршрутної мережі.

Адже не можна осягнути неосяжне – для запуску кожного напрямку необхідні серйозні капіталовкладення, – розповідає Віктор Логвиненко. – Мало того, я би оптимізував існуючі маршрути – десь би скоротив частотність, а деякі експериментальні рейси закрив би до кращих часів. В першу чергу, я маю на увазі довгі маршрути – як не крути, але такі рейси складно окупити. Тобто я б на місці авіакомпанії кілька разів задумався – а чи варто їх утримувати лише для збереження маркетингового присутності?

У той же час, на думку Віктора Логвиненко, необхідно зміцнювати позиції на старих перевірених маршрутах. Вони більше підкоряються математичним і економічним законам розвитку, каже він, звертаючи увагу, в першу чергу, на короткі напрямки. Зараз авіакомпаніям набагато прибутковіше робити гроші на таких рейсах, зазначає Віктор Логвиненко.

Тенденція розвитку МАУ не відрізняється від загальної ситуації. Авіаексперт, секретар громадської ради при Державіаслужбі Кирил Новіков відзначає, що динаміка росту пасажиропотоку через українські аеропорти теж вповільнюється. За даними Державіаслужби України, за перше півріччя поточного року пасажиропотоки через вітчизняні летовища збільшились, у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, на 21% до 10,8 млн чоловік (за січень-червень минулого року проти такого ж періоду 2017 року зростання у відсотках складало 26%).

Це зумовлено декількома причинами, головна з яких та, що ринок поступово насичується, каже Кирил Новіков.

Бо в Україні не так багато охочих літати постійно, а не раз в рік на відпочинок. У зв’язку з цим, на мою думку, в найближчий час у МАУ може дещо уповільнитися зростання прямого пасажиропотоку, тобто з України за її межі та в зворотній бік, – розповідає він. – Але за рахунок постійного збільшення транзитних пасажирів, що подорожують по світу, роблячи пересадки в «Борисполі», компанія продовжуватиме зростати. Цьому сприятиме і залучення в парк літаків МАУ далекомагістральних повітряних суден, що відбулося торік.

Крім того, за словами Кирила Новікова, не можна не відзначити трансформацію МАУ через суттєве збільшення конкуренції, адже щороку в Україні починають працювати декілька нових авіакомпаній. Майбутнє – за гнучкістю, клієнтоорієнтованістю і здатністю знаходити компромісні рішення, вважає він.

У більш довгостроковій перспективі для подальшого активного розвитку МАУ потрібні інвестиції, а також вихід на нові ринки. Авіакомпанія вже практично повністю покрила своїми рейсами західні і північні країни. Тому перевізнику необхідно приділяти особливу увагу розвитку польотів на схід і південь. На жаль, східний напрямок, особливо Середню Азію, багато в чому складно розвивати через необхідність обльоту Росії або обмежень на виконання польотів від місцевих авіаційних влад. В такому випадку рішенням для МАУ було б відкриття нових рейсів до південних країн, наприклад, до Ефіопії. Але для цього перевізнику необхідно дуже серйозно підготуватися до таких польотів, в тому числі прорахувати економіку нових маршрутів.

У той же час подальший активний розвиток МАУ стримують проблеми, вирішення яких перебуває поза компетенцією перевізника. Авіакомпанія планувала в цьому році отримати кілька нових літаків Boeing 737 MAX. Але через заборону на їх використання перевізник скутий нестачею провізних місткостей для відкриття нових рейсів або збільшення частот за вже експлуатованими. Крім того, МАУ складно конкурувати з авіакомпаніями з сусідніх країн при перевезеннях пасажирів на схід, як вже трохи зазначалося. Через заборону для українських перевізників літати транзитом над Росією вітчизняні авіакомпанії змушені витрачати додаткові час і паливо на обліт цієї країни. У той же час конкуренти з інших держав не скуті такою необхідністю.

Крім того, залишається проблемною і ситуація з вартістю палива. Не зважаючи на прийнятий в кінці минулого року закон щодо посилення контролю за виробництвом, експортом та обігом нафтопродуктів в Україні, вартість авіаційного палива для заправки літаків в аеропортах України не знизилась і суттєво перевищує ціну палива в іноземних аеропортах, каже Микола Щербина. Без відміни чи хоча зниження акцизу на авіаційне пальне зростання авіаційних перевезень в Україні буде проблемним, вважає він.

Та все ж, за словами Миколи Щербини, МАУ разом з аеропортом «Бориспіль» продовжують створювати український авіатранспортний вузол. Як вже зазначалося, на регулярних рейсах кожен другий споживач послуг української авіакомпанії є транзитним пасажиром.

Це вагомий вклад авіакомпанії зростання українського експорту. Одночасно авіакомпанія МАУ є фінансовим донором розвитку регіональних аеропортів України,- розповідає Микола Щербина. – Це пов’язано, по-перше, з тим, що МАУ є найбільшим авіаперевізником на внутрішніх рейсах. По-друге, недосконале цінове регулювання Міністерством інфраструктури діяльності Украероруху з надання послуг аеронавігаційного обслуговування призводить до того, що збори за ці послуги в районі аеропорту «Бориспіль» значно перевищують витрати Украероруху на їх надання, а для регіональних аеропортів навпаки.

У короткостроковій перспективі МАУ може розраховувати на подальше зростання пасажиропотоку. На жаль, за декілька місяців тимчасово припиняють польоти до України такі відомі перевізники як Air France та Brussels Airlines, а British Airways взагалі йде з українського ринку. Така ситуація може позитивно відобразитися на обсягах перевезень МАУ, оскільки рівень конкуренції на деяких європейських напрямках спаде.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей