Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Підсумки роботи авіагалузі України в 2018 році. Прогнози експертів на 2019

  • 08.01.2019 11:04
  • Vitalii
аеропорт

У 2018 році українська авіація продовжувала демонструвати рекордні показники роботи. Вперше в історії України пасажиропотік аеропортів перевищив 20 мільйонів пасажирів. Крім того, на наш ринок вийшов провідний європейський лоукостер Ryanair. В результаті на ринку різко загострилася конкуренція, що дозволило пасажирам купувати квитки навіть за 5 євро. Портал «У відпустку» проаналізував підсумки минулого року і ми запитали у експертів про їхні очікування на 2019 рік

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Перші показники

Українські аеропорти не стали чекати закінчення святкового періоду і почали публікувати підсумки своєї роботи в 2018 році. Найбільшим результатом зміг похвалитися аеропорт «Бориспіль» – в минулому році він обслужив 12,6 млн пасажирів. Що на 19,4% більше, ніж роком раніше. Такий результат закономірний – це найбільший аеропорт в Україні, який, до того ж, є базовим для лідера українського авіаринку – авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України».

Разом з тим кращу динаміку приросту пасажиропотоку показав інший столичний аеропорт – «Київ» ім. І. Сікорського. У 2018 році тут було обслуговано понад 2,8 млн пасажирів. Це на 51,9% більше, ніж в 2017 році. Найбільшим попитом серед пасажирів користувалися рейси до Мінську (Білорусь), Шарм-єль-Шейху (Єгипет), Варшави (Польща), Анкари (Туреччина), Дубаю (ОАЕ), Анталії (Туреччина), Риму (Італія), а серед внутрішніх напрямків – до Одеси, Запоріжжя, Львова.

Успішно спрацювали в минулому році і регіональні аеропорти. Наприклад, як розповіла в інтерв’ю порталу У відпустку генеральний директор аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького Тетяна Романовська, в 2018 році пасажиропотік цього авіавузла досяг практично 1,6 мільйона пасажирів. Це на 48% більше, ніж в 2017 році.

Позитивних результатів вдалося досягти також аеропорту «Одеса». Як повідомили порталу «У відпустку» в авіавузлі, в 2018 році пасажиропотік аеропорту склав біля 1,45 млн чоловік. Це на 17,8% більше, ніж у 2017 році.

Практично мільйон пасажирів скористалися і послугами аеропорту «Харків». В 2018 році пасажиропотік цього летовища досяг практично 963 тис. чоловік, що на 19% більше, ніж в 2017 році. Це рекордний показник для «Харкова» в його новітній історії.

Також про свої успіхи розповіли деякі невеликі аеропорти. Так, послугами аеропорту Запоріжжя скористалися більше 400 тисяч пасажирів (на 15% більше, ніж в 2017 році). Це рекорд для Запоріжжя за останні 25 років.

Також доповіли про свої показники аеропорти Чернівців, який обслужив більше 73 тисячу пасажирів (+51,6% до 2017 року), і Івано-Франківська – 112,6 тисяч пасажирів. На жаль, останній аеропорт не оприлюднив в своєму повідомленні інформацію про показники роботи в 2017 році, обмежившись уточненням про те, що «порівняно з 2017 роком приріст невеликий, скоріше можна говорити про стабільність».

Допомогли МАУ і лоукостери

Загалом, поки що Державна авіаційна служба України не оприлюднила підсумкові показники роботи авіаринку в 2018 році. Однак на вище наведені аеропорти припадає левова частка пасажиропотоку. Тому з повною впевненістю можна говорити, що Україна вже в третій рік поспіль покаже двозначні темпи приросту пасажиропотоку.

У свою чергу зростання попиту на авіаперевезення обумовлює тенденції, які відзначалися в минулому році на ринку і, які, в свою чергу, ще більше посилювали збільшення пасажиропотоку.

«У 2018 році на авіаринку відзначалися три основні тенденції. По-перше, поступове збільшення попиту на польоти, що призвело, зокрема, до відновлення рейсів в Україну авіакомпанії SWISS та прихід Brussels Airlines. По-друге, посилення конкуренції в зв’язку з відкриттям великого числа нових low-cost рейсів, наприклад, прихід на український ринок Ryanair і відновлення Wizz Air польотів до Харкова. По-третє, в зв’язку з попитом, що збільшився на поїздки до Євросоюзу, в тому числі завдяки введенню безвіза, туроператори продовжували відкривати нові рейси в Європу», – розповідає комерційний директор з авіаційної діяльності аеропорту «Харків» Владислав Ільїн.

Крім того, сприятливо на ринку позначився розвиток українських авіакомпаній. Незважаючи на прихід потужних іноземних лоукостерів, їм поки що вдається стримувати цей натиск.

«Варто відзначити авіакомпанію МАУ, яка також продовжує стрімко розвиватися як хабовий перевізник, оновлює свій парк літаків, а також створила знакову подію для українського ринку – розпочала експлуатацію нового типу далекомагістрального літака Boeing 777. Не можна не сказати про створення нової української авіакомпанії SkyUp, яка активно нарощує флот і готується серйозно закріпитися на українському ринку», – зазначає експерт авіаринку Андрій Ярмак.

У той же час варто зауважити, що на авіаринку відзначаються не тільки позитивні тенденції. Посилення конкуренції ставить перед авіаперевізниками нові виклики.

«Розширення діяльності на українському ринку угорської авіакомпанії Wizz Air, прихід на ринок ірландської авіакомпанії Ryanair та інших іноземних лоукостів, початок діяльності вітчизняної авіакомпанії SkyUp знизили вартість авіаційних перевезень і сприяли їх зростанню, однак значно посилили конкуренціяю між авіакомпаніями на цьому ринку за пасажира. Авіакомпанії працюють на межі собівартості, а на деяких маршрутах навіть в збиток. Це загальна тенденція на ринку авіаційних перевезень в світі, – розповідає виконавчий директор громадської спілки «Українська авіатранспортна асоціація» Микола Щербина. – Однак, вона свідчить, що потенціал зростання українського ринку авіаційних перевезень вичерпується. Без зростання доходів громадян України та підвищення привабливості нашої країни для іноземних туристів ринок очікує стагнація».

Але зростання попиту на авіаперевезення загострило ще одну проблему українських авіакомпаній – нестачу парку повітряних суден. Фактично, слідом за зростанням пасажиропотоку авіакомпанії не встигають замовляти собі літаки.

«Минулий рік був важким для авіаційної галузі України. На жаль, виробничі потужності та парк повітряних суден авіакомпаній виявилися не готові до стрімко триваючого росту пасажиропотоків на регулярних і чартерних напрямках. Через брак резервних літаків були численні затримки, скасування, зміни розкладу та планів польотів у всіх українських перевізників. Сподіваюся, що кожен зробив для себе відповідний висновок і врахував його в своїх планах на 2019 рік», – коментує генеральний директор авіакомпанії SkyUp Airlines Євген Хайнацький.

Продовження росту

Поки що ніщо не віщує зміни позитивного тренду на українському авіаринку. Авіакомпанії, в першу чергу, лоукостери, озвучують плани про розширення карти польотів і частот на вже експлуатованих напрямках. Наприклад, в літнього сезону навігації має намір літати з Києва на нових п’яти маршрутах Ryanair.

«Я впевнений, що українська авіація продовжить розвиватися, якщо не трапиться якийсь політико-економічний катаклізм. Однак темпи розвитку стануть більш помірними 10-15%. Продовжать активно розвиватися і лоукостери на нашому ринку. Не здивуюся, якщо Wizz Air все-таки відновить свою українську дочірню компанію, щоб отримати додаткову конкурентну перевагу перед Ryanair. Сподіваюся, що до кінця року буде закінчено будівництво нової смуги в Одесі і аеропорт запрацює на повну силу», – говорить Андрій Ярмак.

Схоже, що зниженням темпів зростання пасажиропотоку очікує весь ринок. Стримуючими чинниками будуть все ж такі низькі доходи українців, а також військові і політичні ризики. Останні пов’язані з виборами президента і парламенту в Україні в цьому році.

«Думаю, 2019 рік має також показати зростання перевезень, але вже не такий активний, як у попередні роки. Збільшення своїх обсягів перевезень заявляють практично всі авіакомпанії. Прихід нових авіакомпаній, збільшення частоти польотів існуючих, відновлення роботи регіональних аеропортів – все це говорить про позитивну динаміку в розвитку авіації України. Заважати розвитку може тільки нестабільна військова і політична обстановка в країні. А сприяти розвитку буде збільшення парку повітряних суден у авіакомпаній, оновлення парку, можлива поява резервних літаків у авіаперевізників», – продовжує Євген Хайнацький.

На думку Владислава Ільїна, в 2019 році з потенційних проблем ринку можна виділити актуальні для минулого року низьку купівельну спроможність в порівнянні з країнами ЄС, а також посилену конкуренцію. Комбінація цих чинників буде значним чином «тиснути» на фінансові результати авіакомпаній, що виконують рейси в аеропорти України, вважає він.

Разом з тим, українській владі під силу впоратися з деякими проблемами. Це дозволить гравцям авіаринку відчувати себе більш впевнено на гостро конкурентному полі.

«Вирішення цілого ряду відомих проблем також може сприяти продовженню зростання на авіаринку. По-перше, це наведення ладу на ринку авіаційного пального. Його використання не за призначенням та низька конкуренція виробників і імпортерів пального на ринку призводять до завищених цін на авіаційне пальне в аеропортах України. По-друге, необхідно встановити справедливі збори за аеронавігаційне обслуговування в повітряному просторі України, особливо це стосується зборів за обслуговування в районі аеропорту. Підвищення в 2010 розміру плати за послуги з організації повітряного руху на підході та в районі аеродрому, яка встановлена в євро, дала можливість державному підприємству Украерорух оновити обладнання, необхідне для надання зазначеної послуги. За час, що минув, обсяги авіаційних перевезень через аеропорти України значно зросли, що є підставою для зменшення тарифів за послуги аеронавігаційного обслуговування і Міністерство інфраструктури зобов’язане це зробити. Слід зазначити, що завищені ціни на авіаційне пальне та розміри плати за аеронавігаційне обслуговування в першу чергу і в більшій мірі негативно впливають на діяльність вітчизняних авіакомпаній», – вважає Микола Щербина.

Також, на жаль, за словами Миколи Щербини, залишилась невирішеною проблема розширення ринку авіаційних перевезень з України шляхом підписання Угоди про спільний авіаційний простір з ЄС, укладання угод про повітряне сполучення з Японією, Ефіопією, Пакистаном та іншими країнами Азії і Африки, лібералізації умов повітряного сполучення з Китаєм, Індією, Узбекистаном, Туркменістаном, Ліваном та іншими.

Окрім того, гостро стоїть питання модернізації аеропортів в Україні. Не дивлячись на приємні підсумки авіаційного 2018-го року, потрібно усвідомити важливий момент: без якісної аеропортової інфраструктури подальше зростання уповільниться, вважає авіаексперт Кирило Новіков. Справа у тому, нагадує він, що з декількох десятків діючих на початку Незалежності України аеропортів, сьогоднішній «бум» пасажиропотоку генерували лише десять діючих летовищ.

«Тобто світові авіакомпанії зрозуміли «смак» польотів в Україну, але вони також свідомі, що «вбиті» аеродроми і відсутні термінали в регіональних аеропортах стримують подальшу експансію. Що робити? Очевидно, вихід лише у початку реконструкції аеропортової інфраструктури. Регіональна і державна влада вже третій рік відновлює аеропорт «Херсона», другий рік триває будівництво аеродрому в одеському аеропорту. У Запоріжжі до осені 2019-го очікується введення в експлуатацію нового терміналу. А от будівництво нового аеропорту між містами Дніпро та Запоріжжя, на мою думку, потребує детального вивчення», – вважає Кирило Новіков.

І хоча будівництво або реконструкція потребує значних коштів, в України є унікальний шанс протягом наступних 5 років дійсно заявити про себе в якості транзитної держави із якісною інфраструктурою. А тому, вважає Кирило Новіков, важливо продовжити співпрацю із світовими фінансовими донорами та кредиторами. Однією з таких анонсованих співпраць є підписання угоди із China Airport Construction Group Corporation, яка зобов’язалася вже виконати будівельні роботи в українських аеропортах, закінчує авіаексперт.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей