Поруч з популярним і розкрученим Таїландом є країна, яка заслуговує не тільки на увагу, а й на окрему мандрівку. В М’янмі на туристів чекають культові архітектурні пам’ятки, екзотична азійська культура, прекрасні морські пляжі і природа. Про все це ми вирішили розповісти вам і скласти маршрут подорожі цією цікавою країною південного сходу Азії.
Багато років ця країна мала назву Бірма і подекуди можна почути саме її при згадці сучасної М’янми. Непроста і різнобічна історія спіткала бірманців, корінне населеня М’янми, за багато століть. Часто територія країни опинялася в окупації, була у складі імперій. Власне Бірмою її теж назвали під зовнішнім впливом, що так і не було сприйнято її народом. Тому у 1989 році держава отримала офіційну назву – М’янма. Довгий час країна була закритою для туризму, що дозволило зберегти безцінні пам’ятки і природу у гарному вигляді. Зараз в М’янмі багато чого змінилося на краще і практично кожен мандрівник має змогу побачити на власні очі чудові буддийські храми, зануритися у життя привітного народу країни, насолодитися практично первозданною природою і відпочити на все ще не наповнених туристами пляжах Бенгальської затоки та Андаманського моря. Дуже часто мандрівники намагаються поєднати М’янму з Таїландом під час азійського турне, саме тому ми згадали цю країну на початку. З Бангкока дуже зручно і дешево дістатися до М’янми, але існують також і авіарейси з України лише з однією пересадкою (наприклад flydubai/Emirates). Громадянам України для в’їзду до М’янми потрібна електронна віза, яку можна отримати на сайті>> Вона надає право перебувати на території М’янми протягом 28 діб, цього цілком вистачить, щоб здійснити захопливу, цікаву і різноманітну подорож цією екзотичною країною.
В якості прикладу ми проклали маршрут подорожі з Янгона, колишньої столиці М’янми, найбільшого міста, економічного і промислового центру. До Янгона виконується переважна більшість міжнародних рейсів, тому спланувати маршрут найпростіше з цього мегаполісу, в якому між іншим мешкає понад 4 мільйони людей, а ще там купа архітектурних пам’яток, історичних місць, музеїв, культурних центрів і просто гарних місць для прогулянок. Як і держава вцілому Янгон за багатовікову історію також пережив багато подій і змінював назву. Зараз можна почути як місто називають Рангуном, як його називали за часів Британської імперії. З тих часів залишилися не тільки ця назва, а й архітектура – католицький собор Святої Марії, синагога Мусмеах Єшуа, будівля Високого суду та інші.
Але головні пам’ятки Янгона – це звісно буддійські храми і пагоди. Найвідоміша в місті пагода Шведагон, якій понад 2600 років. На території комплексу знаходиться величезна золота ступа заввишки 98 метри і архітектурний ансамбль з невеликих храмів та ступ.
Не менш вражає пагода Суле, якій понад 2000 років. Також відзначимо пагоду Бо Татанк, пагоду Зуба Будди, де за легендою зберігається власне зуб Будди, від чого і назва. Ще одна пагода Каба-Ей відома тим, що у ній знаходиться статуя срібного Будди, на яку пішло понад 500 кг цього коштовного металу.
Недалеко від пагоди Шведагон розташована пагода Чаутаджі з унікальною статуєю Будди, що лежить, завдовжки 55 метрів. Вік статуї оцінюють в понад 1000 років і її розмір дійсно вражає навіть досвідчених мандрівників.
Серед музеїв Янгона варто побувати у Національному музеї з дуже багатою колекцією артефактів історії країни і у незвичайному тематичному музеї боротьби з наркотиками, де розповідають про те, як М’янма подолала цю злочинну діяльність.
В центрі Янгона знаходиться невелике озеро Кандоджуї, на березі якого розташований відомий серед місцевих і туристів ресторан Каравейк. Він розміщений на баржі і виконаний у традиційному бірманському стилі, а територія оточена власним садом. В ресторані подають страви берманської кухні і влаштовують цікаві шоу.
Щоб зануритися у колоритне життя місцевих мешканців можна не тільки гуляти кварталами Янгона, а й проїхатися на Янгонскій кільцевій залізниці. Повне коло автентичний потяг проїжджає приблизно за 3 години, тому зможете роздивитися звичайні житлові райони, околиці Янгона і власне янгонців.
Приблизно за 190 км на північних схід від Янгона розташована унікальна пагода Чайттійо, недалеко від селища Кяйкто. Її особливість у камені, що нависає на краю скелі, на якому збудована ступа, а сам камінь пофарбований справжнім золотом. Дістатися до пагоди можна пішки стежиною близько 3 км, проте на горі відкривається прекрасний вид на місцевість.
Після огляду Янгона вирушайте всередину країни, де на вас чекають неповторні пам’ятки і природні парки. Для цього можете орендувати автомобіль або скористатися місцевими автобусами. На північ за 370 км розташована столиця М’янми – місто Найп’їдо, яке отримало цей статус відносно нещодавно у 2005 році. Хоча Найп’їдо не має видатних пам’яток, проте там ви зможете відпочити після переїзду і відвідати пагоду Уппатасанті, Сад фонтанів, Національний парк рослин, Сафарі Парк та музей дорогоцінного каміння.
Далі рушайте за 200 км на північний схід до містечка Нампан, яке розташоване поруч з прекрасним озером Інле. Якщо до цього ви знайомилися з міським життям бірманців, то на озері ви побачите справжнє сільське життя. На фоні мальовничого озера місцеві мешканці століттями облаштовували домівки на його берегах і безпосередньо на воді. Там можна побачити унікальні будинки, що стоять на палях з бамбуку, городи на штучних острівках, що плавають, та унікальний спосіб риболовлі. На гостинці варто придбати сувеніри і навіть одяг, які виготовляють з природних матеріалів, наприклад зі стебел лотоса.
На озері є острів, на якому розташований монастир Кішок, що стрибають. Таку назву він отримав через те, що монахи вчать цих тварин виконувати різноманітні складні трюки, чим і розважають туристів. На півночі від озера, в містечку Няуншве побувайте у монастирі Шве Яунгве Кьяунг початку XIX століття, який виконаний з деревини.
Далі на північ, за 1,5 години поїздки від озера зробіть зупинку в містечку Піндайя, де розташований комплекс печер. Лабіринт і галереї печер простягаються на 1,5 км і можуть похизуватися підземними озерами та архітектурним ансамблем зі сталактитів. Але ще зі стародавніх часів печери були облаштовані під буддійський храм і зараз там зберігається близько 8000 статуй Будди. До входу у печери були прокладені кам’яні сходи з галереями. Під час підйому до печер можна буде помилуватися гарним краєвидом.
Наступна зупинка в Мандалаї – одному з найвідоміших міст М’янми. Заснований Мандалай був всередині XIX століття тодішнім королем, тому в місті і досі знаходиться великий королівський палац. Хоча з усього комплексу оригінальним зберігся тільки фортечний мур, проте навіть відновлений палац вражає своєю архітектурою. Всередині комплексу працює історичний музей.
По сусідству з Мандалаєм знаходиться містечко Мінгун, яке відоме через ступу Мінгун-Пайя – унікальну споруду, яка мала стати найбільшою пагодою у світі, але була закінчена лише на третину.
Поруч з Мінгун-Пайя також варто побачити цікаву пагоду Сіньбюме у білих кольорах і Мінгунський дзвін – другий за розміром у світі. Він був виготовлений для Мінгун-Пайя, але так і залишився стояти лише поруч з пагодою. Кожен відвідувач має змогу вдарити в дзвін і відчути потужність звуку цього велета.
Серед пам’яток Мандалая відзначимо монастир Багайя, монастир Швеїнбін, храм Махамуні, пагоду Санда Муні, пагоду Кутодау і дерев’яний міст У-Бейн, який став місцевим символом. Міст з’єднав Мадалай з Амарапурою, колишньою столицею М’янми, а зараз лише районом великого міста. Прогулянка мостом У-Бейн завдовжки 1,2 км дозволить вам помилуватися видами на озеро Таунтоме.
Далі рушайте уздовж річки Іраваді, яка сама по собі цікава природна пам’ятка, до міста Паган (друга назва Баган), яке нещодавно було занесене до спадщини ЮНЕСКО. Фактично Паган важко назвати повноцінним містом, адже теріторія складається переважно з археологічних зон, історичних об’єктів і руїн стародавнього міста. Сучасне населення мешкає у навколишніх селах. Переважна більшість пам’яток Пагана виникла у XI-XIII століттях, коли місто було столицею однойменного царства. На величезній території розкидані тисячі храмів, пагод, ступ, статуй Будди, різноманітних будівель і монастирів. З кожним роком число відкритих для туристів об’єктів зростає, адже там постійно відбуваються реставраційні роботи.
Храм Дамаянджі – найбільший в Пагані, його зовнішні тераси доступні для туристів, але всередину потрапити не можна через замуровані входи.
Храм Татбінью у свою чергу – найвищій в Пагані і складається з комплексу ступ, бібліотек і святилищ.
За годину поїздки від Пагана розташований монастир Таунг Калат, один з найгарніших у світі, тому що збудований він на самотній горі Попа. На верхівку цього згаслого вулкану прокладено 777 сходинок, подолавши які ви зможете насолодитися неповторними краєвидами і дослідити традиційну архітектуру монастиря.
Подальший маршрут прокладіть на захід М’янми у бік моря, де знаходиться загублене стародавнє місто Мраук-У. Колись це був великий торгівельний порт, куди припливали кораблі з різних куточків Азії і навіть Європи. Зараз Мраук-У перетворився на популярний туристичний об’єкт, де можна погуляти серед стародавніх пагод, ступ, фортечних споруд, що оточені джунглями. Через популярність в Мраук-У досить гарно розвинений туристичний сервіс, тому можете легко запланувати кількаденну зупинку.
На останок залишилося відпочити на пляжах М’янми. Як ми вже казали, вони досі не наповнені туристами, але подекуди для комфортного відпочинку вже створені усі умови. Приблизно на півшляху між Мраук-У і Янгоном знаходиться чудовий пляж Нгапалі. Там на туристів чекають чистий і лагідний пісок, готелі від бюджетних до класу “люкс”, ресторани зі свіжими морепродуктами, прекрасні умови для дайвінгу і простого байдикування під пальмами.
Якщо ваша подорож припадає на квітень, тоді будете мати чудову нагоду взяти участь у фестивалі Тінджан, який “розпочинає” сезон дощів в М’янмі. протягом трьох днів усі мешканці країни обливають один одного водою і влаштовують різноманітні заходи. У великих містах, на кшталт Янгона, відбуваються цілі шоу і концерти, що супроводжуються безперервним поливанням водою. Ця подія додасть до вашої подорожі яскравих і у прямому сенсі мокрих емоцій 🙂
Маршрут подорожі:
Янгон – Кяйкто – Найп’їдо – Нампан – озеро Інле – Піндайя – Мандалай – Мінгун – Паган – гора Попа – Мраук-У – Нгапалі – Янгон
Щоб забронювати або отримати більше інформації про готелі та оренду авто, клікніть у надані нижче скріншоти або лінки.
На час подорожі знайшли для вас кілька прикладів гарних готелів:
Янгон – 4* Rose Garden Hotel
Мандалай – 3* Capital Hotel
Нгапалі – Az Family Resort II