Подорожі під час коронавіруса. Розповідають очевидці, які зараз мандрують світом

  • 10.03.2020 14:00
  • Dmytro
Українці

Зараз тисячі українців вагаються – їхати чи не їхати у подорожі до близьких та далеких країн. Активне розповсюдження захворювання, спричиненого новим типом вірусу (2019-nCoV), дається взнаки. Щодня ми бачимо і читаємо безліч жахливих новин з цього приводу. Щоб краще розібратися, а щось ж саме відбувається закордоном, чи дійсно все так погано для мандрівок, портал «У відпустку» поспілкувався з трьома українцями, які зараз перебувають у Франції, Італії та Океанії.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Мандрівник Максим Циркель: «Складається враження, що в Європі коронавірус мало кого хвилює»

– Судячи з ваших фотографій з Facebook, ви нещодавно подорожували Європою. Чи не боїтеся мандрувати під час активного поширення нового коронавірусу? Не хотіли скасувати поїздку?

– Ні, зовсім не було бажання скасовувати! Подорожую я дуже багато. Коронавірус точно не стане причиною для того, щоб я добровільно щось скасував.

Але через вірус у мене була відмінена поїздка до Китаю. Причина, як і у багатьох інших мандрівників, банальна – авіакомпанія скасувала рейси до цієї країни. Хоча подорож планувалася ще з грудня.

Минулого тижня я перебував у Ніцці, у Франції. До цього був у Сінгапурі. Планував ці поїздки близько 6 місяців тому.

В Європі коронавірус взагалі нікого не хвилює. Наприклад, в аеропортах Кракова, Франкфурта-на-Майні і Ніцци, в яких я побував за останній час, ніхто нікому не виміряє температуру і нічого не питає. Медичні маски також ніхто не носить. Тому, якщо не дивитися новини, то складається враження, що про вірус тут ніхто не знає. Європа живе звичайним життям.

Франція

Правда, кажуть, що інакша ситуація в Італії, де кількість хворих значно більша, ніж в інших європейських країнах. На жаль, декілька днів тому одна з авіакомпаній скасувала мій запланований політ до Венеції цього тижня.

На відміну від Європи, в якій взагалі нічого не змінилося, в Азії до вірусу ставляться набагато відповідальніше. У Сінгапурі всюди проводять співбесіди на тему самопочуття та історії поїздок, виміряють температуру в аеропорту, готелях і торгових центрах. На кожному розі стоять дезінфектори. Мені шкода, що в Європі всього цього немає.

Максим Циркель

– Ви не хочете скасовувати поїздки бо не вірите в можливість заразитися, тому що любите подорожувати Європою чи тому що авіакомпанії не повертають кошти за квитки?

– Я люблю подорожувати. Я навіть поїздку до Італії не хотів скасовувати. І не бачив реальних причин відмовлятися від цього. Вважаю, що заразитися можна в будь-якому місці, навіть не виїжджаючи за межі свого району. Ніколи не знаєш яким випадковим чином вірус потрапить до будь-якого куточку землі. Боятися цього нерозумно. Як то кажуть, від долі не втечеш.

– Чи змінилися ціни в Європі на різні туристичні розваги через паніку серед туристів? Можливо, ті ж готелі знизили ціни?

– Авіаквитки стали дешевші. Це факт. Зараз саме час купувати:) А ось по готелям я не помітив значного зниження цін. Хоча в певних регіонах воно таки спостерігається. Наприклад, у Венеції я зміг забронювати номер в п’ятизірковому готелі світової мережі всього за €75 за добу. На жаль, я був змушений скасувати цю бронь.

Франція

– Швидше за все, в зв’язку з тим, що люди зараз бояться подорожувати, в популярних місцях стало менше туристів. Помітна така особливість? Чи багато пам’яток призупинили свою роботу?

– Туристів стало менше. Гуляти поряд з основними визначними пам’ятками стало приємніше. При цьому не спостерігається їх масового закриття. Кожен об’єкт приймає рішення самостійно. Наприклад, Лувр вирішив призупинити роботу.

Підприємець Роман Ваврик: «Спочатку я не відчував, щоб серед італійців розповсюджувався панічний настрій»

– Наскільки мені відомо, ви нещодавно полетіли до Італії. Не побоялися нового вірусу?

– В моїй компанії, яка займаєтеся перевезеннями в Італії, стався форс-мажор – необхідно було терміново забирати машину з автомобільного сервісу в Римі. Це досить дороге задоволення – там парковка коштує €30 на добу. 10 днів автомобіль вже там простояв. Далі чекати не можна було. Приблизно тиждень тому я поїхав автомобілем зі Львова до Кракова, там залишив машину на парковці та полетів рейсом Ryanair до Рима. В літаку, який розрахований приблизно на 180 пасажирів, летіли тільки 17 пасажирів.

– Як перетинали кордони? З’явилися складнощі?

– До Кракова я їхав зі Львова на власному автомобілі. На польському кордоні польські прикордонники, коли запитали про те, куди їду, буди дуже здивовані моєю подорожжю до Італії. Вони навіть не оглядали машину. Щоправда, запитали яким чином буду повертатися до України. Я відповів, що, мабуть, знову через польський кордон, але через інший перехід. Після цього вони здихнули з полегшенням.

В аеропорту Кракова не вимірювали температуру. Я не помітив когось в медичних масках там. Може хтось один і був в них одягнутий. Хоча, можливо, по прильоту з Італії відбуваються перевірки. Але загалом в аеропорту Кракова відчувається певна напруженість. Коли я стояв в черзі на посадку, прочистив собі горло, трохи кашлянувши. Відразу поблизу мене в радіусі двох метрів нікого не було.

– Як вас зустрів аеропорт Рима?

– Аеропорт був спустошений. Людей було мало. Мабуть, іншими рейсами прилетіло ще менше пасажирів. Після проходження прикордонного контролю перед виходом до міста стояв спеціальний пункт, де, як я здогадався, мабуть, дистанційно вимірювали температуру тіла.

– Взагалі яка зараз ситуація в Римі? Люди одягають медичні маски?

– В аеропорті Рима я не помітив кого-небудь в медичних масках, окрім декількох співробітників та працівників, які вимірювали температуру. Весь обслуговуючий персонал, а також прикордонники були без масок.

А ось сам Рим виявися дуже спустошеним. На вулицях дуже мало людей. До автосервісу мені потрібно було добиратися або на таксі, або на шатлі та метро. Так ось ані в шатлі, ані в метро людей практичного не було. На залізничному вокзалі Termini, де я робив пересадку з шатла на метро, було приблизно 300 людей. Це для нього нетипово, там завжди багато людей. На вокзалі було більше таксистів, ніж пасажирів. До речі, ось вже на Termini побачив декілька людей в медичних масках. Наскільки я зрозумів, це були туристи з Японії.

Після того як я забрав машину з автосервісу я проїхав з Риму до Болоньї та Венеції. Спочатку я не відчував, щоб серед італійців розповсюджувався панічний настрій. Вони вели звичайний спосіб життя. В медичних масках і костюмах хімічного захисту я нікого не бачив. Єдине помітив, що людей на вулицях стало помітно менше. В Україні більше паніки, аніж в Італії.

Поряд з моїм будинком в містечку поблизу Болоньї знаходиться заклад, де продається вино на розлив по бокалам. Ще тиждень тому там була звичайна кількість відвідувачів. Тоді ж я був у супермаркеті в невеликому містечку поблизу Флоренції. О 8 ранку було багато людей, всі без масок, приїхали скуплятися. Всі посміхалися, всі були веселі.

Але багато чого змінилося після того як 8 березня італійська влада запровадила карантин в 14 містах на півночі країни, в тому числі в Мілані і Болоньї. Тоді ж в цих регіонах серед людей розпочалася паніка. Багато хто намагався виїхати сім’ями звідти. Зараз прибережні готелі в сусідніх регіонах, наприклад, в містах Ріміні, Порто Гарібальді, вщент заповнені такими біженцями. В інших регіонах паніки і істерики немає – всі сидять вдома.

Крім того дуже боляче італійцям ще одне обмеження – всі футбольні матчі відтепер відбуваються без глядачів.

Зараз я вже в Польщі. Довелося повертатися з певними труднощами. Оскільки Австрія закрила кордон з Італією. Я повертався через Словенію.

– А яка ситуація з харчами? Ще на початку розповсюдження захворювання ми могли бачити кадри з італійських супермаркетів з пустими полицями?

– Це відбувалося в перший день зараження. Зараз все нормально. З полицями все ок. Продуктів досить, ціни не підвищувалися. Після того, як влада попросила заспокоїтися, пообіцявши, що все буде добре, що харчів вистачить усім, вони заспокоїлися.

Якою ще могла бути додаткова причина, чому італійці спустошили полиці? Багато хто з них вирішив залишитися вдома десь на три тижні. Тому вони скупили багато харчів.

– Чи менше туристів зараз в Італії?

– Мені здається, що туристів стало менше. Але я помічав туристичні групи з гідами. Коли я виїжджав з Риму, то побачив, що поблизу піраміди Цестія та Колізею в рази менше туристів, ніж зазвичай.

Італія

Поменшало клієнтів і в торгових центрах. На першому моєму фото відомий шопінг центр. Зазвичай тут не проштовхнутися. Але зараз клієнтів немає. Автомобілі – це машини співробітників. На іншому фото – офіси. Там виписують інвойси. Також нікого немає.

Італія

– Чи змінилися ціни на якісь туристичні чи транспортні послуги?

– Ні, ціни практично не змінилися. Але думаю, що найближчим часом, це відбудеться, щоб заохотити клієнтів. Наприклад, вартість дизельного пального вже впала з €1,48 до €1,32 за літр. Причому його і раніше за €1,48 було важко знайти. Зараз всі працюють в збиток.

Втім, наприклад, в моєму бізнесі ціни підвищилися, оскільки зменшилася конкуренція – багато компаній та водіїв виїхали з Італії.

– Чи підвищилися ціни на ліки в аптеках? Чи наявні в продажу медичні маски?

– Масок немає взагалі. На «чорному» ринку можна купити одноразову тришарову маску за €1 і навіть €2.

– Чи правда, що у італійців є звичка обніматися та цілуватися при зустрічах? Це, мабуть, сприяло розповсюдженню вірусу.

– Правда, але зараз вже цієї звички немає. Відмовилися тому що по телевізору сказали, щоб між людьми дотримувалася дистанція щонайменше 1 метр.

– Як італійці сприймають обмеження, які запровадили інші країни на польоти громадян Італії до них? Ображаються?

– Вони позитивно дивляться на життя. Не ображаються. А навіть згуртувалися. Італійці намагаються вести звичайний життя, звичайно, з рекомендованими обмеженнями. Як тільки потрапляєш до Італії і ваш телефон реєструється в місцевій мобільній мережі, відразу отримуєте sms з порадами відносно коронавірусу, що треба робити, а що не треба з посиланням на спеціальний сайт.

Мандрівник Костянтин Ліорек: «Подорожі необхідно планувати. Хоча зараз дуже складний час для будь-яких мандрівок»

– Ви завзятий мандрівник. Дуже багато часу проводите за кордоном. Судячи з фото на вашому Facebook, ви зараз подорожуєте Океанією. Не хотіли скасувати поїздки через новий коронавірус?

– Так, я зараз подорожую країнами Океанії. Вони знаходяться в північній і південній частині Тихого океану. Щоб їх об’їхати, необхідно зробити безліч багатогодинних перельотів. Зараз я на Фіджі. Вся це подорож планувалося більше, ніж півроку тому. Тому нинішня ситуація з коронавірусом в деякій мірі вплинула на мої перельоти, але не вплинула на моє бажання здійснити цю подорож.

Багато квитків було куплено заздалегідь. Тому якби я захотів їх повернути, то втратив би приблизно 85% вартості. Я придбав квитки за дуже дешевими тарифами, які не доступні тим, хто їх купує з вильотом зараз або за пару місяців до подорожі.

Тому я продовжую свою мандрівку. Я вже зробив більше половини перельотів. Поки що практично все йде за планом. Я сподіваюся успішно закінчити всю подорож приблизно до квітня.

Костянтин Ліорек

– Чи виникли якісь нові складнощі з перельотами, викликані спалахом цього вірусу?

– Зараз кожен переліт – це величезний стрес. Кожен рейс – це фактично новий острів і нова країна. А в нинішній ситуації кожна з них запроваджує якісь свої запобіжні заходи. Немає якогось загального переліку обмежень. Є тільки приблизний список країн, мандрівників звідки не пускають до інших країн. Зокрема, зараз фактично заборонено подорожувати мандрівникам з Китаю, Південної Кореї, Японії, Італії, Ірану, якщо після поїздок до цих напрямків не пройшло щонайменше 14 днів. Але в деяких країнах цей термін підвищили до 21 дня, а також збільшили перелік напрямків за рахунок Австралії, США, Сінгапуру, деяких інших регіонів Азії. У цьому списку вже більше двох десятків країн. І ніколи не знаєш який напрямок ще туди включать.

Наприклад, Тувалу не пустила додому свою збірну з крикету, яка летіла з Японії. Їм сказали, що треба відсидітися 14 днів на Фіджі. І тільки після цього їх пустять додому.

Дуже багато рейсів переноситься. Навіть не на години, а на дні. Це, звичайно, створює масу логістичних проблем в дорозі. У мене вже було, як мінімум, 8 змін часу – від кількох годин до двох днів запізнення. На жаль, мені, напевно, доведеться відмовитися від поїздки до однієї з країн просто тому що там запровадили драконівські заходи для відвідування.

Точно у мене випадає з планів така територія як Американське Самоа. Для того, щоб туди потрапити, турист повинен перед цим побути, як мінімум, 14 днів в сусідній країні під назвою Самоа зі столицею в місті Апіа. У мене немає цих 14 днів для того, щоб поїхати на один-два дня до Американського Самоа. Це правило було запроваджене на початку березня.

– Які ще заходи безпеки з’являються через коронавірус в країнах, де ви подорожуєте?

– У всіх абсолютно аеропортах, куди я прилітаю, в маленьких і великих, вимірюється температура у всіх пасажирів. А також заповнюється, як мінімум, одна, а іноді і дві, форми з питаннями про те, в яких країнах ви побували за останні два-три тижні. Крім того, в них треба перерахувати чи є якісь симптоми захворювань, наприклад, біль в горлі, температура.

Але, як правило, люди не ходять в медичних масках, тут немає якоїсь великої паніки. Звичайно, на паспортному контролі співробітники одягнуті в них, оскільки їм так наказали.

Крім того, дуже-дуже мало іноземних туристів, їх практично немає. Це дуже видно по літаках, які заповнені на 20-30%, в кращому випадку, на 50%. Дуже різко впав туристичний потік з сусідніх багатих країн – Австралії і Нової Зеландії. З Австралії не можна долетіти до багатьох місць, наприклад, до Кірібаті, Науру, Тонга, Самоа, Соломонові острови. На сьогодні вони не дозволяють прилітати пасажирам з Австралії, навіть транзитним.

Але в деяких випадках можна в’їжджати з Брісбена, але не можна з інших міст, наприклад, Мельбурна або Сіднея.

Костянтин Ліорек

– Чи змінилися якось ціни на послуги для туристів через зниження попиту?

– Я не помітив особливого падіння цін на якісь туристичні розваги або житло. У разі скасування рейсів готелі йдуть на якісь поступки. У мене було кілька бронювань номерів, якими мені не вдалося скористатися, але кошти за які мені повернули. Хоча вони могли цього і не робити.

З авіаквитками ситуація складніша. У мене є невикористані перельоти через те, що авіакомпанія Fiji Airways перенесла кілька своїх рейсів. Як мінімум, пропали два їх польоти – один вона скасувала, а другий мені не потрібен оскільки летіти безглуздо без першого.

Деякі перевізники не повертають гроші за невикористані рейси, наприклад, є така прекрасна авіакомпанія Air Vanuatu або Talofa Airways. Вони пропонують заморозити мої квитки на рік. Я їх розумію, адже вони несуть багатомільйонні збитки через те, що багато туристів не змогли приїхати з далеких країн з Європи або Америки. Навіть з найближчої Австралії різко скоротився потік туристів.

Костянтин Ліорек

– Чи є проблеми із забезпеченням продуктами в країнах Океанії через спалах коронавірусу?

– Я поки що не бачу якихось проблем з цим. Вони в основному завозяться з сусідніх Австралії і Нової Зеландії. Полиці магазинів не порожні. В аптеках я теж не бачу якогось ажіотажу з приводу масок або ліків. Але в тутешніх країнах є своя специфіка. Це маленькі напрямки, які захищають себе надзвичайно жорсткими вищевказаними заходами.

– Щоб Ви порадили туристам зараз – чи планувати подорожі на найближчі місяці?

– Я б порадив зрозуміти чи потрібна вам поїздка до тієї чи іншої країни, промоніторити ситуацію там. Крім того, необхідно відстежувати можливі зміни щодо правил в’їзду.

Також треба пам’ятати, якщо у вас були поїздки до Італії, то деякі країни можуть просто не пустити до себе. Те ж саме стосується подорожей з Японії, Південної Кореї або Китаю. З відмітками відвідування цих країн ви зараз будете нев’їзними до багатьох напрямків. Необхідно два або навіть три тижні побувати в інших, так би мовити чистих, зонах, щоб довести, що ви вільні від нового вірусу.

Але подорожі необхідно планувати. Хоча зараз дуже складний час для будь-яких мандрівок, особливо, до віддалених країн. У подібних подорожах не існує можливостей для альтернатив, як в Європі, коли можна полетіти іншим рейсом або поїхати взагалі альтернативним транспортом. У віддалених країнах дуже часто за необхідними маршрутами літає тільки одна авіакомпанія.

Костянтин Ліорек

Також крім обмежень, пов’язаних з коронавірусом, бувають інші обмеження, наприклад, уряд Самоа ввів ліміт на кількість рейсів Fiji Airways за маршрутом Фіджі-Самоа. У авіакомпанії Samoa Airways через заборону на польоти Boeing 737 MAX залишився тільки один літак, який може здійснювати польоти за подібними напрямками. Тому чиновники Самоа вирішили, що в даній ситуації на перевезеннях до Самоа заробляє Fiji Airways і ввели фактично заборону на польоти цій авіакомпанії до них. В результаті зараз здійснюється тільки один переліт між країнами на тиждень. Це створює масу проблем. Раніше літаки літали три або чотири рази на тиждень.

В цілому, зараз кожен політ це стрес. Приїхавши до аеропорту, ти не знаєш, що тебе може чекати. Кожен день запроваджуються якісь заходи щодо безпеки. Я намагаюся відстежувати ситуацію. Попереду у мене ще Тонга, Вануату, Соломонові острови. Добре, що у мене логістика здійснюється не через Австралію, оскільки в такому випадку у мене точно був би поламаний маршрут. Всі перераховані вище країни не пускають людей з Австралії. У мене вона буде остаточним пунктом перед перельотом додому. Я перебуваю в постійному нервовому напруженні. У мене кожен ємейл від авіакомпаній викликає шок. У минулому році я потрапив до Венесуели під час протестів, а тепер ось в Океанії під час спалаху нового коронавірусу.

Фото Максим Циркель, Роман Ваврик, Костянтин Ліорек

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей