Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Туризм після коронавіруса. Думки експертів галузі і мандрівників

  • 30.03.2020 15:25
  • Dmytro
Подорож острів книги окуляри

Ще місяць тому мало хто з нас міг уявити, що більшість літаків в Європі будуть залишатися на землі, а аеропорти стоятимуть порожні. Таке можна було побачити лише у фільмах фантастики чи жахів. На жаль, зараз це не кадри з кінострічок, а наша реальність. Проте ми всі сподіваємося, що ситуація зміниться вже незабаром. І подорожі знову стануть невід’ємною частиною нашого життя.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

У зв’язку з пандемією нового коронавіруса більшість мандрівників пригнічені. Найближчі подорожі скасовані. Авіакомпанії з величезними проблемами повертають гроші. Навіть не всі готелі йдуть на поступки туристам. Оскільки хвороба розповсюджується, то дуже важко планувати нові подорожі. Таке відчуття, що нема кінця-краю негативним новинам. Проте всіх нас цікавить питання що далі і як туризм буде відновлюватися після епідемії.

Ми дізналися що з цього приводу думають відомі українські мандрівники та експерти туристичної галузі. Вони краще обізнані з тим, що відбувається з туризмом, спілкуються з іноземними колегами та більш професійно підходять до планування подорожей.

Обізнані оптимісти

На жаль, більшість з них не приховують своїх песимістичних очікувань у найближчий час. Зараз основна проблема полягає в тому, що складно дати точний прогноз розвитку подій у сфері туризму, зазначає керівник напрямку Єгипет туроператора Tez Tour Україна Іванна Чучман. Пандемія коронавіруса торкнулася не тільки України. Це – світова проблема. В таких умовах хочеться, щоб, в першу чергу, просто всі були здорові, каже вона.

Подорожі

Відомій мандрівник Костянтин Ліорек вважає, що не варто тішити себе думкою про те, що скоро будуть скасовані всі обмеження на польоти.

Аеропорти зупиняються. Наприклад, нещодавно я повертався зі Стамбула, по суті, останнім евакуаційним рейсом до України. Так ось в новому величезному аеропорту Стамбула панує абсолютна порожнеча. А це ворота з Азії до Європи, – продовжує він. – Крім того, припиняють виконувати рейси багато відомих авіакомпаній, наприклад, перевізники країн Перської затоки і Туреччини. Ми занурюємося в незрозумілу ситуацію.

Костянтин Ліорек наводить приклад Австралії, яка вирішила закритися чи не на півроку від решти світу. Тому він прийняв рішення перервати свою самоізоляцію в цій країні і повернутися до України.

Я не знаю як будуть вибиратися з інших країн мої друзі, наприклад, з Тайваню або Балі, – каже він.

Тревел-блогер Маріанна Лєдок вважає, що зараз, звичайно, можна і потрібно планувати майбутні подорожі. Ніхто не забороняє мріяти, тим більше це допомагає налаштуватися на позитивний настрій, зазначає вона.

Але квитки на перельоти я б зараз не купувала, оскільки багато авіакомпаній знаходяться в кризовому стані. Тому можливі скасування рейсів в майбутньому, – зазначає вона.

Не радять цього і інші експерти. Наприклад, відомий блогер-мандрівник Іван Лях каже, що не дивлячись на те, що зараз авіакомпанії пропонують купувати квитки за досить низькими цінами, він поки що не робить цього.

Якщо зараз витрачу гроші на перельоти, а потім треба буде змінити дати поїздки, наприклад, через продовження карантину, швидше за все, не отримаю назад «живі» гроші від перевізника, – пояснює Іван Лях. – Тому я дочекаюся скасування обмежень. І тільки потім буду купувати квитки у тих авіакомпаній, які підтвердять виконання польотів за цікавими для мене маршрутами.

Подорожі

Тревел-блогер Софія Вовк взагалі не рекомендує купувати квитки на найближчий місяць-два. Вона зараз перебуває в Мексиці, поруч з всесвітньовідомим туристичним містом Канкун.

Щодня тут закриваються великі мережеві готелі і весь персонал розпускають по домівках. Я сумніваюсь, що за місяць-два вони відновлять свою роботу, – говорить вона. – Проте якщо ви готові ризикнути грошима, то на кінець літа-осінь, напевно, вже можна підбирати варіанти перельотів і турів. Але тільки якщо вам не шкода буде розлучитися з «живими» грошима в разі скасування рейсів.

Софія Вовк сумнівається, що після пандемії коронавіруса авіакомпанії почнуть швидко відновлювати свої рейси до різних країн світу. Вона не думає, що відразу буде безліч бажаючих кудись рванути далеко помандрувати.

Напевно, багато людей буде вичікувати деякий час, перш ніж кудись поїхати, – прогнозує Софія Вовк. – Та й не так багато українців після затяжної фінансової кризи зможуть собі дозволити подорожі до далеких регіонів світу.

Дивіться на Китай

Засновник і керівник проекту «Вечірня школа подорожей» Тетяна Дробязко вважає, що після скасування карантину не буде ефекту відкладеного попиту на подорожі. У найближчий рік варто очікувати спаду попиту на поїздки за кордон, очікує вона.

Якщо спиратися на приклад Китаю, то карантин у нас триватиме приблизно до кінця весни. Весь цей час багато людей не буде працювати, а деякі навіть втратять роботу. Все це призведе до зниження доходів населення. Крім того, виїхати відразу після карантину буде означати піддати ризику своє робоче місце в умовах безробіття, – зазначає Тетяна Дробязко. – Також відразу після закінчення карантину люди не зможуть дозволити собі подорожі, оскільки багатьом треба буде вирішувати накопичені проблеми за час карантину. Крім того, багато українців будуть просто боятися виїжджати за кордон через поширення нового коронавіруса в інших країнах.

Китай

Про Китай нагадує також Іван Лях. Він вважає, що заборони на поїздки будуть зніматися не раніше літа.

У Китаї змогли побороти наслідки поширення коронавіруса приблизно за два з половиною місяці. Якщо застосувати ці терміни до України, то виходить, що обмежувальні заходи будуть зняті у нас приблизно в червні-липні. Нагадаю, що карантин у нашій країні запровадили в середині березня, – каже він. – Але можливість подорожувати більш-менш без обмежень з’явиться трохи пізніше, ніж у червні-липні. Адже частина країн, розуміючи, що вони істотно ризикують впускаючи іноземних громадян, швидше за все, досить довго не будуть знімати заборону на в’їзд. Але напрямки, економіка яких суттєво залежить від туризму, мабуть, відмовляться від обмежень як тільки з’явиться технічна можливість.

Чекаємо на позитив

Проте більшість мандрівників все ж таки чекають на позитивний розвиток подій в подальшій перспективі. Директор турагентства Tabu Tour Максим Циркель вважає, що під час нинішньої економічної кризи припинять роботу або збанкрутують багато учасників туристичного ринку, але ті, хто залишаться, отримають великі прибутки.

Ми очікуємо божевільний туристичний бум відразу після стабілізації ситуації. Люди будуть настільки втомленими від карантину та ізоляції що насамперед кинуться купувати тури і квитки. Оператори і авіакомпанії будуть стимулювати цей процес шаленими знижками. Наприклад, моя компанія на даний момент повністю мінімізувала витрати на час карантину і готова без втрат протриматися до травня в очікуванні стабілізації, – говорить він.

На даний момент є чітке розуміння, що повітряний простір України рано чи пізно відкриють, продовжує Іванна Чучман. До цього часу накопичиться відкладений попит, в першу чергу, на масові бюджетні напрямки, зазначає вона.

Подорожі

Наскільки великим він буде поки що складно дати прогноз. Треба враховувати факт, що зараз багато українців перебувають у відпустках і навряд чи зможуть взяти його повторно в найближчий час, – зазначає Іванна Чучман.

Маріанна Лєдок очікує, що після скасування карантину люди поїдуть, швидше за все, в пакетні тури до знайомих місць: Єгипту, Туреччини, ОАЕ, Шрі-Ланки тощо, а також до тих країн, які не будуть сильно зачеплені карантином.

Не варто забувати про подорожі, за які вже сплачені кошти і від яких не відмовляються туроператори. Виконавчий директор «Української асоціації туристичних агентств» Павло Григораш вважає, що після скасування карантину і зняття обмежень на перельоти туристи, в першу чергу, відправляться до Єгипту і Туреччини. Причина банальна – на цей час багато українців запланували собі відпочинок в цих країнах, купивши тури в тому числі за раннім бронюванням. Але через карантин туроператори не відправляють туристів. Правда, і скасувати тури без штрафів не можна. Тому немало туристів вже домовилися або домовляються про перенесення відпочинку в цих країнах на більш пізні дати, розповідає Павло Григораш.

Багато туроператорів пропонують обрати не конкретні дні нової подорожі, а діапазон можливих дат, наприклад, до кінця вересня або жовтня. Є навіть пропозиції щодо 2021 року, – каже він.

В той же час наскільки активно будуть продаватися нові тури залежатиме від фінансового стану клієнтів на момент відкриття кордонів і цін на туристичні послуги, вважає Павло Григораш.

Масовий турист в Україні завжди був чутливий до вартості відпочинку. Припускаю, що найдешевше коштуватимуть тури до Єгипту, а до Туреччини трохи дорожче, – очікує він.

Єгипет

В той же час Тетяна Дробязко каже, що у неї є відчуття, що основний удар прийме на себе масовий туризм, тобто пакетні тури. Їх купує та частина населення, яка турбуються за свій відпочинок, очікує вона.

А ось сегмент самостійного туризму не так сильно постраждає. Там очікується несуттєвий спад, оскільки мандрівники все одно захочуть подорожувати. Але через зниження доходів вони все ж таки трохи зменшать кількість поїздок. Тобто тут теж буде спад, але не настільки критичний як в масовому сегменті, – каже Тетяна Дробязко.

Самостійні мандрівники будуть їздити, як і раніше, куди завгодно, очікує Маріанна Лєдок. Але при цьому їм треба буде брати до уваги, щоб були відкриті кордони і не було труднощів з переїздами до третіх країн, а також з поверненням додому, нагадує вона.

Варто спробувати

Падіння попиту на подорожі призвело до того, що авіакомпанії та готелі все частіше пропонують досить вигідні ціни. Як ми вказували на початку, поки що зв’язуватися з авіалініями професійні мандрівники не радять. А ось на готелі варто звернути увагу.

Зараз багато готелів пропонують знижки, акції або лояльні умови бронювання. Однозначно цим треба користуватися. Особисто я працюю з мережею AccorHotels. Зараз її ціни на проживання в серпні-вересні в середньому на 20% менші, ніж були місяць тому. Я для себе вже зробив пару бронювань. Але я не рекомендував би планувати що-небудь раніше липня, – стверджує Максим Циркель.

Готель

Це чудовий момент для того, щоб бронювати готелі, якщо ви плануєте поїхати в подорож через півроку-рік, вважає Іван Лях. Зараз більшість мереж пропонує забронювати проживання за хорошими цінами, каже він.

Я так суджу виходячи з моїх бронювань Hilton і Belmond. Мало того, готелі стали гнучкіше ставитися до побажань клієнтів. Якщо раніше бронювання за найнижчим тарифом можна було скасувати лише зі штрафом, то тепер готелі дуже часто дозволяють перенести їх на інші дати без санкцій, – розповідає Іван Лях.

Він пояснює таку політику готелів тим, що їм простіше працювати, ніж авіакомпаніям. За його словами, мережі можуть законсервувати об’єкт і розпустити персонал по домівках, а перевізникам недоступна така опція. Незважаючи на те, що частину персоналу вони все-таки відправили у відпустки або перевели на віддалену роботу.

У авіакомпаній все одно залишаються постійні витрати, наприклад, платежі за лізинг літаків, – каже він. – В той же час готелям достатньо мати інформацію про те, скільки людей планує приїхати до них на відпочинок, щоб спланувати свій грошовий потік. На відміну від авіакомпаній, бронювання готелів не зобов’язує клієнта оплачувати проживання тут і зараз. Мережі достатньо інформації про те, скільки людей до них приїде за півроку-рік, щоб спланувати свою майбутню роботу.

Наприклад, зараз можна забронювати готелі в Італії на початок осені коли там відмінна погода, каже Іван Лях. Їм достатньо отримати від вас попереднє бронювання, щоб спланувати діяльність. Якщо ви не приїдете, то все одно приїдуть інші туристи, продовжує відомий блогер-мандрівник.

Італія

Невідомість

Мабуть, не варто розраховувати на те, що після пандемії туристичний ринок повернеться до попереднього стану. Максим Циркель обережний у прогнозах щодо того як може змінитися туристичний попит після кризи.

Ринок може дуже сильно змінитися, як і побажання мандрівників. Я знаю, що авіакомпанії готують дуже смачні ціни на далекі напрямки. Це може істотно вплинути на вибір країни для відпочинку. Думаю, що людям захочеться відкривати щось нове, побувати там, де раніше ніколи не були, – очікує він.

Крім того, після скасування обмежень попит на авіаперевезення до сусідніх країн будуть підігрівати ті українці, які на час карантину повернулися з заробітків з Європи. Тому європейські напрямки матимуть додатковий попит, очікує Павло Григораш.

Україна

Може отримати додаткових клієнтів і вітчизняна туристична індустрія. Тетяна Дробязко вважає, що, принаймні, цього літа істотно збільшиться попит на відпочинок всередині країни. Причому вона має на увазі саме короткий відпочинок на кілька днів.

Людям не вистачатиме позитивних емоцій. Тому в умовах економічної кризи будуть затребувані короткі поїздки в межах країни на три-чотири дні, або на невеликі свята, – очікує вона. – Це будуть нетривалі бюджетні поїздки. Причому навіть не на море, в ту ж Затоку. Ті, хто може собі дозволити такий морський відпочинок, швидше за все, оберуть, як і раніше, закордонні курорти.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей