Епідемія коронавіруса в багатьох країнах згасає, тому у нас ще є шанси на відпустку в цьому році. Плануючи відпочинок, варто скористатися декількома порадами. Можливо, в результаті вам доведеться витратити трохи більше, однак ви не втратите зайвий час, нерви і… знову ж таки гроші.
Ймовірно, так само, як і ми, ви страшенно хочете поїхати у відпустку в цьому році. Багато хто з нас вже з нетерпінням чекає коли ж можна буде спланувати відпочинок, купити квитки, забронювати проживання. Очікування відновлення авіасполучення стає дедалі нестерпнішим для людей, які обожнюють подорожі.
Ми знаємо і розуміємо, що у вас багато питань з цього приводу. А ще більше сумнівів. На жаль, ніхто не знає точні відповіді на них. Коли відновляться рейси? За яких умов можна буде вирушити у подорож? Чи треба буде проходити карантин в країні відпочинку і вдома після відпустки? Чи варто купувати квитки на вересень? Чи може на жовтень? Якщо я забронюю проживання в готелі з басейном на липень, чи зможу я там поплавати? Зараз вам ніхто не відповість на ці питання зі 100%-ою впевненістю.
Проте ми можемо розповісти вам, яких правил варто дотримуватися, як підготуватися і що робити, аби мінімізувати ризик втрати грошей і часу.
У часи невизначеності це перше і найважливіше правило, якого слід дотримуватися, якщо ви не хочете втратити свої гроші. Ми знаємо, що зазвичай бронювання з безкоштовним скасуванням дорожче. Тому багато хто з нас свідомо обходить його, щоб заощадити.
Проте зараз, сплачуючи трохи більше за бронювання з безкоштовним скасуванням, в разі чого ви можете повернути собі гроші або перенести відпочинок на інші дати.
Зараз часи непередбачувані – ще у березні здавалося, що всі ці коронавірусні обмеження швидко знімуть, проте карантини все ще діють, хоча частково і знімаються. Іноземні країни відкриються для туристів у своєму темпі та на власних умовах. Тому ваша гнучкість може мати вирішальне значення.
Безумовно, пандемія змусить туристичні компанії змінитися типові договори з туристами не на вашу користь. Тому уважно читайте, що ви підписуєте, і, перш за все, зосередьтеся на моментах щодо відмови від запланованої поїздки та чи можна її перенести.
Що станеться, якщо ви не захочети їхати? Скільки відсотків від вартості поїздки забере собі туркомпанія? Чи можете ви придбати страховий поліс на випадок відмови від туру? Що робити, якщо скасує поїздку сама туркомпанія? Чи поверне в такому разі вона вам гроші, перенесе подорож чи надасть ваучер для подальшого використання?
Відповіді на ці питання варто знати, адже може виявитися, що, підписавши договір, ви мимоволі погодитеся на заморозку значної суми. Зараз не кожен може собі це дозволити.
Крім того, відповіді на всі ці питання повинні бути конкретно виписані в договорі. Якщо у вас є сумніви, не соромтеся запитувати. Якщо контракт довгий і складний, візьміть час, щоб уважно його прочитати.
Хоча ми рекомендуємо дотримуватися цього правила не тільки під час пандемії, зараз варто приділити йому більше уваги.
Більш дорожчі гнучкі тарифи на авіаквитки – це те, чого ви раніше намагалися уникати. Справді ж? Адже найголовніше – мандрувати якомога дешевше? Ми це розуміємо! Але квитки за такими тарифами дозволять вам спілкуватися з авіакомпаніями більш впевнено, ніж раніше.
В поточних умовах краще заплатити трохи більше, однак придбати квиток з гнучким тарифом. Це дозволить вам змінити плани подорожей чи прізвище пасажира, відкласти дату рейсу або навіть повернути квиток.
Коли ризик високий, такі опції не є марнотратством. Це розумна гарантія збереження ваших грошей. А якщо ви ще й забронювали проживання з безкоштовним скасуванням, то ваші можливі втрати можуть зійти нанівець.
На жаль, поки що ніхто не може з впевненістю відповісти на питання коли саме Україна скасує обмеження на регулярні рейси за кордон. Поки що попередньо була оголошена лише дата відновлення курсування пасажирських потягів та внутрішніх перельотів.
Точно не відомо і щодо планів інших країн приймати українських туристів. Фактично, поки що лише Грузія на рівні уряду повідомила, що вона може приймати мандрівників з 1 липня. Інші країни постійно змінюють свої рішення, знімають або повертають обмеження, запроваджують обов’язкові «медичні довідки» тощо.
Пліток та неперевіреної інформації – ціла купа. Реагувати на кожне таке повідомлення немає сенсу. Не скасовуйте свій рейс лише тому, що ви думаєте, що рейс відмінять. Не відмовляйтесь від поїздки, яку ви запланували через кілька тижнів, бо ніхто не знає, що станеться за цей час. За можливості чекайте офіційних оголошень і приймайте важливі рішення тільки на їх основі. Знайома друга, яка працює в якомусь міністерстві, не є надійним джерелом.
Користуйтесь лише інформацією з перевірених джерел – на сайтах Державної прикордонної служби, Міністерства закордонних справ, Міністерства охорони здоров’я, Всесвітньої організації охорони здоров’я. Тільки там ви знайдете надійну інформацію. Крім того, регулярно читайте повідомлення авіакомпаній, заходьте до свого бронювання та перевіряйте вашу електронну пошту. За необхідності підтримуйте зв’язок з готелем. Перевірте, чи приймає він гостей.
Не варто самому ініціювати добровільне скасування вашого бронювання до того, як це зробить готель чи авіакомпанія. Бо це може коштувати вам дорого! А коли це зробить перевізник або готель, то ви отримаєте всі гроші назад або, в гіршому випадку, ваучер на майбутні подорожі чи поселення.
Напевно, більшість з нас – оптимісти. Ми весь час щось плануємо, щось резервуємо та ще залишаємо час на спонтанні мандрівки. Точніше кажучи, так було раніше. Проте зараз треба змінити наші звички. Тепер час ретельно готувати не тільки план А, але і план В. Настав момент, коли ви не можете спланувати все відразу.
Кожен з нас повинен бути готовий до того, що авіакомпанія скасує рейс безпосередньо перед поїздкою. Або навіть якщо вам вдасться потрапити до іншої країни, готель може, наприклад, за вказівкою місцевої влади, тимчасово призупинити свою роботу.
Ви хочете бути готовими до цього? Тож плануйте так, щоб абсолютно кожен елемент вашої подорожі був надійно гарантований – і щодо можливості відшкодування витрат, і щодо наявності альтернатив. Це стосується, в першу чергу, перельотів і проживання.
До речі, завжди варто, мати і план С. Якщо так виявиться, що всі ваші бронювання, в тому числі альтернативні, перельотів і готелів скасовані, а відпустку не можна відмінити, то що робити в цьому разі?
Завжди має бути щось під рукою. У будь-якому разі ви завжди можете взяти з собою рюкзак та паспорт. Вивчіть місця, куди можна поїхати спонтанно. Тобто навіть завтра. Це може бути щось на кшталт аграрного туризму чи приватного гостьового будинку десь на річці чи озері в вашій чи сусідній місцевості. І навіть якщо виявиться, що там немає визначних пам’яток, завжди можна взяти с собою книгу, щоб почитати її на свіжому повітрі в якомусь селі. Це краще, ніж сидіти вдома!