Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Раннє бронювання пакетних турів. Які ризики приховують низькі ціни

  • 17.10.2019 12:35
  • Dmytro
Захід сонця

Багато хто купує пакетні тури для відпочинку закордоном заздалегідь, користуючись низькими цінами. Не за три чи чотири тижні, а кілька місяців до запланованої поїздки. В такий спосіб можна доволі суттєво зекономити на подорожі – мало не до 50%. Але варто знати і про ризики, які приховані в ранньому бронюванні турів.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Чому так дешевше

Більшість туристів, які користуються для організації відпочинку пакетними турами, насамперед до Туреччини чи Єгипту, бронюють їх за місяць-два до вильоту. А дехто взагалі віддає перевагу лише «гарячим» пропозиціям. Туроператори, які пропонують “last minute” тури максимально знижують ціну, щоб якось покрити собівартісь чартерного квитка. Не дивно, що найчастіше туристи питають турагентів саме про такі тури. Адже розповіді про відпочинок в п’ятизіркових готелях за $200 доларів на тиждень – це не казки, а реальність. Хоча подібних пропозиції небагато, а під час високого сезону і взагалі практично немає.

Втім є ще один варіант, який дозволяє суттєво зекономити та краще спланувати свій відпочинок. Мова йде про раннє бронювання. Це тури, які можна купити мало не за півроку до подорожі. Багато готелів надають туроператорам суттєві знижки, якщо їм вдасться продати тури заздалегідь. В такому разі вони гарантовано збувають частину своїх номерів, а вже перед самим сезоном чи під час нього можуть продавати з суттєвою націнкою решту. Багато хто користується такою можливістю купити раніше, але дешевше і такий підхід має багато переваг.

За словами директора мережі турагентств «Поїхали з нами» Олега Кулика, плюсів у раннього бронювання дуже багато.

«В сукупності купівля турів в такий спосіб у більшості випадків дозволяє заощадити суттєві суми. Нещодавно один мій знайомий полетів до Туреччини, купивши за раннім бронюванням тур за 100 тисяч гривень. Але перед самим вильотом путівок до вибраного готелю вже не було в продажу, а за два-три тижні вони коштували 200 тисяч гривень. Тобто економія досить велика, – розповідає він. – Про що це говорить? Раннє бронювання дозволяє туристу вибрати собі готель з набагато ширшого переліку, ніж, наприклад, під час придбання «гарячого» туру. Крім того, за кілька місяців до вильоту готелі надають знижки на свої номери до 50%, що дозволяє заощадити істотну суму туристам. При цьому багато туроператорів дозволяють не відразу оплачувати всю вартість туру – можна спочатку заплатити, припустимо, 10-30%, а решту суми ближче до вильоту».

Схожі думки і у інших учасників туристичного ринку. За словами виконавчого директора «Української асоціації туристичних агентств» Павла Григораша, головний плюс раннього бронювання – можливість за адекватною ціною забронювати конкретний готель.

«Популярні місця відпочинку часто продають всі номери ще до початку сезону, тому є сенс брати заздалегідь, – каже він. – Крім того, часто до плюсів відносять і нижчу вартість. Але вона не завжди гарантується туроператором».

Засновник туристичної компанії «Гарний Відпочинок» Олександр Довгопол каже, що у раннього бронювання три найголовніших переваги:

  • Найнижча ціна. Як правило, готелі і авіакомпанії при ранньому бронюванні дають максимальні знижки. Тому тарифи з раннього бронювання дешевші «гарячих» путівок;
  • Найкращі готелі і найзручніші рейси найчастіше розкуповуються швидко. Коли ви бронюєте тур заздалегідь, то можете вибирати ті готелі і перельоти, які підходять саме вам, а не ті, які залишилися в продажу;
  • Спокійна підготовка до відпочинку. Якщо ви бронюєте тур заздалегідь, то можете спокійно спланувати і закінчити всі свої справи: робота, школа, дитячий садок тощо.

Підводні камені

Втім, якби у раннього бронювання були одні плюси, то практично всі б купляли саме такі пакети. На жаль, у подібних путівок є і ризики, про які мало хто хоче розповідати. Мінуси турів за раннім бронюванням полягають тільки в двох речах, вважає Олександр Довгопол.

Гроші з вашої кишені раніше переїжджають до кишені готелю або авіакомпанії. Хоча зараз майже за всіма напрямками можна забронювати тур з передоплатою всього 20-30%, а решту треба віддати тільки перед вильотом, – розповідає він. – Якщо зміняться плани, то повернути всю суму оплати, швидше за все, не вдасться. Тому раннє бронювання підходить в першу чергу тим туристам, у кого життя в достатній мірі ритмічне.

Павло Григораш відносить до ризиків купівлі турів за раннім бронюванням те, що готель може «горіти» в сезон і, як наслідок, дати більш низьку ціну безпосередньо перед виїздом. Таке трапляється, як правило, на туристичних ринках Туреччини та Єгипту, рідше за іншими напрямками, каже він.

Крім того, Павло Григораш нагадує, що гривня може різко впасти по відношенню до іноземних валют. Якщо турист заплатив лише частину вартості туру, то в такому разі іншу частину йому буде перераховано за новим курсом. А це може знівелювати різницю в ціні туру за раннім бронюванням і при звичайній купівлі. Втім, можна відразу заплатити всю суму за весь тур, але в такому разі потрібно бути впевненим у своєму туроператорі, щоб він не припинив свою діяльність до часу відпочинку, каже Павло Григораш.

Олександр Довгопол додає, що при купівлі турів, в тому числі і з раннього бронювання, туристу може трапитися недобросовісний турагент.

«Я чув про турагентства, які брали гроші від туристів і не бронювали тур, – продовжує він. – Щоб цього уникнути, варто купувати путівки в перевірених туркомпаніях, з історією та репутацією».

Пляж на Мальдівських островах

Проте у раннього бронювання ще є інші ризики, про які нам розповів один з турагентів на умовах анонімності та про які варто пам’ятати туристам, які віддають перевагу пакетним турам.

Я б не сказав, що це ризики, які притаманні тільки ранньому бронюванню. Вони трапляються і при купівлі звичайних турів. Наприклад, в 2016-2017 роках один-два туроператори застосовували наступну схему. Не всі, а лише деякі. Схема полягала в тому, що туроператор набирав через турагентів велику кількість заявок на тури за раннім бронюванням, акумулював їх у себе, але не передавав інформацію в закордонні готелі про те, що у них заброньовані номери. У свою чергу готельєри бачили, що продажі їх номерів йшли неактивно, – розповідає цей турагент, що попросив про анонімність. – Представники ж цього туроператора зверталися до готельєрів, повідомляючи їм, що продажі номерів в їхні готелі, начебто, йдуть слабувато. І просили надати їм великі знижки або пропонували провести акцію, щоб привернути увагу туристів. Готельєри, розуміючи, що вони можуть не продати свої номери, йшли на надання знижок. Після цього туроператор типу запускав акцію і за якийсь час висипав готельєрам величезну кількість бронювань. Хоча насправді їх було здійснено ще до проведення цієї акції, тобто за вищою ціною.

Але цей гарний маркетинговий хід добре працює, коли готелі бачать, що у них неактивно продаються номери, і, як наслідок, вони готові піти назустріч туроператорам. Але в цій ситуації є і зворотній бік, який може негативно позначитися на туристах, продовжує співрозмовник. Адже якщо в подібному випадку готельєри не дадуть знижок, то туроператор може зазнати збитків. Мало того, ще більша проблема може бути в тому, що коли туроператор все-таки направить з запізненням до готелю всі зібрані раніше бронювання, то в готелі вже може не бути необхідної кількості номерів, каже турагент. Тоді виникає так званий овербукінг з вини туроператора, тобто туристам, які забронювали номери за раннім бронюванням, не вистачає місць в готелі, пояснює він.

Але в останні рік-два туроператори практично не застосовують таку схему, оскільки Туреччині, яка є найпопулярнішою країною для відпочинку серед українських туристів, вдалося підвищити обсяги продажу номерів. Подібні схеми застосовувалися кілька років тому, особливо, в 2016 році, коли в Туреччину припинили їздити на відпочинок туристи з Росії. Цього року практично ніхто з туроператорів не грав в подібні схеми, – каже турагент.

Але це не єдина схема, якою можуть зловживати туроператори. Туркомпанія може домовитися з якимось готелем про екскюзивний продаж номерів в ньому або бере на себе зобов’язання гарантовано продати велику кількість номерів в обмін на велику знижку. Однак, якщо продажі турів до цього готелю йдуть слабо, тоді туроператор намагається перекинути туристів з інших готелів, щодо яких немає гарантованих зобов’язань, до того, в якому він повинен обов’язково продати певну кількість кімнат, розповідає співрозмовник. При цьому туристам повідомляють про те, що в раніше заброньованому готелі, нібито, овербукінг, говорить він. В принципі, це не становить особлививої проблеми, якщо новий готель краще заброньованого. Але буває, що готель приблизно на рівні заброньованого або, що найгірше, новий готель гірше за сервісом, ніж попередній, продовжує він.

В той же час іноді трапляються випадки, коли в овербукінгу винен сам готель. Розпродавши більше номерів, ніж є в наявності, він потім відмовляє туристам у поселенні, каже співрозмовник видання. Та зрозуміти хто саме винен у непоселенні дуже важко – туроператор звалює провину на готель, а готель – на туроператора.

При цьому про такий, нібито, овербукінг туристу можуть повідомити як ще в Україні, тобто до вильоту, так і вже на місці в країні прильоту, розповідає турагент. У першому випадку у туриста ще є можливість відмовитися від переброньованого готелю і повернути гроші від туроператора. Хоча в такому випадку він навряд чи зможе купити швидко тур до готелю того ж рівня. Але сумнішою ситуація може бути, якщо про, нібито, овербукінг турист дізнається вже після приземлення в країні відпочинку. Тобто його просто ставлять перед фактом, що його везуть до нового готелю, каже співрозмовник. І це проблема, адже турист вже не захоче, у більшості випадків, повертатися до України. Хоча такі випадки досить рідкісні, відзначає він.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей