Сергій Фоменко: «У нас є наміри щодо організації польотів до інших американських міст»

  • 22.08.2019 13:02
  • Dmytro
Сергій Фоменко

Останнім часом найбільша українська авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» відкриває дуже мало нових маршрутів. А нещодавно у зв’язку з затримкою поставок літаків Boeing 737 MAX навіть змушена була частково скоротити кількість рейсів за старими напрямками. Однак час минає і перевізник все ж таки може повернутися до більш активного освоєння нових ліній.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Нещодавно портал «У відпустку» опублікував першу частину ексклюзивного інтерв’ю з віце-президентом з комерції авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» Сергієм Фоменком, де він розповів про плани МАУ щодо освоєння африканського ринку. В другій частині інтерв’ю йде мова про наміри розвитку авіакомпанії в Азії, Європі та Америці. Не забули ми запитати і про внутрішньоукраїнські польоти.

– Про африканські напрямки поговорили. Ви сказали, що МАУ також веде перемовини про початок польотів на Близький Схід. Куди саме перевізник планує почати рейси?

– Ми дуже інтенсивно ведемо переговори з Саудівською Аравією, зокрема, з місцевою авіакомпанією Saudi Arabian Airlines. Цей перевізник зацікавлений у співпраці з МАУ.  Наразі ми також розглядаємо можливість польотів до Бейруту і Кувейту та включення до маршрутної мережі МАУ більшої кількості міст в Ірані, якщо в цій країні не погіршиться політична ситуація.

– З якими державами найсерйозніше просунулися перемовини?

– З усіма цими країнами переговори проходять добре, зі всіма є конкретні напрацювання. Якби літаки Boeing 737 MAX вже поповнили флот МАУ, ми б змогли оголосити про плани польотів МАУ на 2020 рік.

– Отримати візу в Саудівську Аравію дуже складно для громадян України. Чи не стане це перешкодою для розвитку польотів?

– Так, українцям дуже складно отримати візу. Але дорогу здолає той, хто йде. До Саудівської Аравії ми відзначаємо дуже великий потенційний туристичний потік. Крім того, ми бачимо, що розвиваються взаємовідносини між Україною та Саудівською Аравією в інфраструктурних та будівельних проектах. Ми бачимо попит з боку громадян Саудівської Аравії на подорожі, в тому числі до України. Крім того, ми спостерігаємо зацікавленність в поїздках до Саудівської Аравії через «Бориспіль» з боку громадян інших країн. Дуже логічно поєднувати поїздки з держав Північної Європи через Україну до цієї близькосхідної країни. Ми літаємо до усіх держав Скандинавії. Залишилися, хіба що, Норвегія і Ісландія.

– Літати до Саудівської Аравії будете тільки до Ер-Ріяду або відразу відкриєте польоти за трьома напрямками, права на експлуатацію яких МАУ отримала недавно, – до Даммама і Джидди?

– Думаю, починати треба зі столиці. Але організувати польоти можна і в інші міста, наприклад, до Джидди.

– Хто перший полетить – Saudi Arabian Airlines до України чи МАУ до Саудівської Аравії?

– Я думаю, що оскільки ми виступили ініціаторами початку польотів, то першими полетимо ми. Але Saudi Arabian Airlines дуже зацікавлена у співпраці з нами.

– А коли плануєте почати польоти до Бейруту? Чи не побоюєтеся близькості військових дій в сусідній Сирії?

– Я не говорив, що ми точно полетимо. Але за цим напрямком дуже цікавий пасажиропотік з точки зору польотів між Європою і Близьким Сходом. Київ міг би стати хорошим пунктом пересадки для пасажирів з Лівану до Європи і назад. Ми могли б скласти хорошу конкуренцію аеропортам Стамбула і Варшави за пасажирів за даним напрямком.

Але ми тільки розглядаємо таку можливість. Поки що міжурядова угода про авіасполучення між Ліваном і Україною передбачає, якщо не помиляюся, по одному авіаперевізнику між нашими країнами. Від України таке право не у МАУ. Тому спочатку, напевно, наші авіаційні влади проведуть відповідні переговори, щоб права на польоти могли отримати й інші перевізники.

Крім того, ми, звичайно ж, не будемо літати, якщо будуть виникати й інші проблеми для безпеки, оскільки Ліван межує з Сирією. Тому паралельно ми розглядаємо й інші країни цього регіону для початку виконання рейсів, де ситуація з точки зору безпеки більш спокійна.

– Чому МАУ не літає до цього часу до однієї з найбагатших країн цього регіону – до Кувейту?

– Ми зараз можемо продавати квитки до Кувейту через Дубай і Стамбул на рейси авіакомпаній- партнерів відповідно до умов нашої інтерлайн-угоди. Щодо відкриття прямих рейсів будемо аналізувати де ми можемо отримати більше вигоди і вищий пасажиропотік.

– Колись МАУ збиралася почати польоти до одного з іракських міст – до Ербілю. Чи є бажання відкрити рейси за цим маршрутом?

– Ми планували, але не починали літати. Оцінивши всі ризики, в тому числі страхові, прийшли до висновку, що поки що ми не готові до цього проекту. Зараз призначення на цей напрямок є й у інших українських авіакомпаній, але вони не сильно ним цікавляться. Подібної точки зору дотримуємося і ми. У нас немає якихось конкретних планів полетіти до Ербілю в цьому році.

– Напевно, для українських туристів була б цікавою для відвідування така країна з цього регіону як Оман. Як Ви вважаєте?

– Якщо ця країна цікава для українських туристів, то ми готові розпочати співпрацю з туроператорами, щоб відкрити туди чартерні рейси. Але при вивченні нових регулярних рейсів ми дотримуємося іншої філософії – ми шукаємо, крім українських пасажирів, можливості і для перевезення клієнтів з інших країн. Поки що ми не бачимо наскільки багато ми можемо перевезти пасажирів з Оману через Київ.

– Ви згадали, що МАУ зацікавлена в розширенні карти маршрутів до Ірану. Що заважає здійсненню цих планів?

– Для початку необхідно збільшити число дозволених частот для польотів авіакомпанії. Зараз йдуть відповідні переговори між авіаційними владами України і Ірану.

Особливістю переговорів з країнами Близького Сходу є неможливість досягнення кардинальних рішень за одну зустріч. Тому для початку ми вийдемо на здійснення п’яти з нинішніх чотирьох щотижневих рейсів між Києвом і Тегераном. Після цього перейдемо на виконання щоденних рейсів. І вже тільки після цього ми плануємо почати рейси в якісь густонаселені міста Ірану, крім Тегерана.

– МАУ часто говорить про можливе розширення карти маршрутів до Ірану, Індії, але ніколи не згадує про Пакистан. МАУ не зацікавлена у відкритті рейсів до цієї держави?

– Не можна осягнути неосяжне. Ми можемо поговорити про польоти до Пакистану. Але давайте спочатку поспілкуємося про рейси до Індії. Зараз ми літаємо до столиці Індії – Делі. Нещодавно збільшили туди частотність польотів. Але ми чекаємо, коли наш уряд знову лібералізує візові вимоги до громадян Індії для можливості відвідування України, особливо заможним туристам. Нещодавно Україна скасувала для громадян цієї країни отримання віз в електронному вигляді, повернувши вимогу отримувати їх в консульствах в Індії.

Ми зараз звертаємося з проханням до МЗС України розглянути можливість лібералізації отримання віз для громадян Індії. Мало того, ми чуємо від наших індійських партнерів-туроператорів, що українські консульства в Індії перевантажені заявками на отримання віз, а також те, що легше отримати візи до інших європейських країн, ніж до України. Тому ми зверталися до нашого МЗС і через профільний парламентський комітет, і через об’єднання турагентств України з проханням розглянути питання про введення електронних віз для можливості в’їзду  громадян Індії на територію України.

Я розумію, що існують питання щодо легальної або нелегальної міграції до Європи. Але наші розмови з туристичними компаніями Індії свідчать про те, що в країні з населенням 1,3 мільярда чоловік знайдеться мільйонів 50 туристів з високими статками, які мають на меті саме туристичні подорожі. Тому варто повернути їм можливість отримувати електронні візи для подорожей до України.

Зараз ми возимо багато пасажирів з Індії з подальшою пересадкою в «Борисполі». Але потік туристів з Індії саме до України поки що лімітований. Він стримується жорстким підходом до подачі документів на візу і її отримання. Весь світ зараз переходить на електронну подачу відповідних документів. Я сам подавав документи на отримання такої візи до Індії. Це зручно. А Україна поки що не пропонує такої можливості для громадян Індії. Тому точно такі ж складнощі будуть і для туристів з Пакистану.

Коли для громадян Індії буде запроваджено механізм отримання електронних віз, як це зроблено для громадян Китаю, тоді відразу ми почнемо розмову з Міністерством закордонних справ України про те, що треба впроваджувати такий же механізм і для пасажирів з Пакистану.

– З чим пов’язане скасування отримання віз в електронному форматі для громадян Індії в минулому році?

– Ми до кінця так і не отримали відповідь на це питання від МЗС. Начебто, це було обумовлено питаннями безпеки, зокрема, виконанням угод з Європою щодо контролю нелегальної міграції.

Але, крім МАУ, до МЗС звертаються українські туристичні компанії з проханням про лібералізацію візового режиму для громадян Індії. Подібні листи надходять і від представників туристичних агентств Індії. Все це схоже на той шлях, який Україна пройшла раніше у процесі скасування віз для громадян нашої країни для відвідування держав Європи.

– Якщо вирішиться це питання, то які плани у МАУ з розширення польотів до Індії?

– Ми б збільшували частотність польотів до Делі, а також розглянули б можливість початку польотів до Мумбаї.

Літак МАУ

– МАУ припинила виконувати регулярні рейси до Шрі-Ланки. Чому? Це рішення остаточне чи тільки на час поточного літнього сезону?

– Це рішення було пов’язане з тим, що даний рейс – дуже сезонний. Ми вирішили, що нам невигідно літати до Шрі-Ланки. Цієї осені ми не маємо наміру відновлювати прямі польоти до цієї країни. На жаль, у нас був, в основному, односторонній туристичний пасажиропотік з України та інших країн Європи. Нам вигідніше використовувати літак, який літав до Шрі-Ланки, для виконання рейсів до Делі, звідки у нас cформований різний пасажиропотік. Але якщо до нас звернуться туроператори, ми готові організувати чартерні рейси до Шрі-Ланки.

– Чи є якісь зрушення в питаннях відновлення регулярних рейсів до Узбекистану і Туркменістану?

– Це країни з менталітетом, схожим на країни Близького Сходу. Ми знаємо, що після недавніх президентських виборів в Україні з авіаційною владою Узбекистану був відновлений діалог. Щоправда, поки що наші країни ні до чого не домовилися.

Крім того, ми отримали інформацію про те, що авіакомпанія Узбекистану «Узбекистон Хаво Йулларі» не планує відновлювати польоти до України. А це не сприяє старту рейсів. Ми розуміємо, що відновлення прямого регулярного авіасполучення можливо тільки при одночасній експлуатації повітряної лінії між Україною та Узбекистаном перевізниками з обох держав. Тому поки що залишається тільки продовжувати діалог. Я думаю, що коли-небудь польоти до Узбекистану будуть відновлені. Але поки що не беруся сказати, коли це станеться.

– А з Туркменістаном на якому етапі вирішення питання відновлення прямих рейсів?

– Тут складається подібна ситуація – авіасполучення між країнами можливо тільки в разі одночасного старту польотів як перевізника з України, так і з Туркменістану. Крім того, заважає відновленню рейсів те, що дана держава спочатку хоче врегулювати питання виплати боргу «АероСвіту» перед нею. Україна пропонує Туркменістану подати позов до суду за відшкодуванням. Але його влада цього не робить. МАУ нічим не може допомогти у вирішенні цього питання.

– Чи є напрацювання щодо старту польотів до інших сусідніх країн Середньої Азії, а саме до Киргизстану або Таджикистану?

– Оперативних планів немає.

– Давайте поспілкуємося щодо найчисельнішої країни світу – Китаю. Не один рік ведуться розмови про те, що МАУ розмірковує над розширенням кількості пунктів польотів до цієї держави. Коли це відбудеться?

– Для того, щоб збільшити число рейсів до Китаю, МАУ стикається з декількома проблемами, найбільшими з яких є отримання слотів, тобто часового періоду для прильоту та вильоту, в китайських аеропортах і обліт Російської Федерації. Це два дуже стримуючих фактори для того, щоб додавати прямі регулярні рейси до Китаю. Ми зараз ведемо дуже плідну роботу в питаннях інтерлайн-перевезень з китайськими авіакомпаніями. Здійснюються кроки, але вони не такі швидкі як нам хотілося б.

Можливо, поліпшить ситуацію виділення компенсацій українським перевізникам за обліт території Росії. Ми б тоді розглянули питання відкриття рейсів до Гуанчжоу і Шанхаю.

– Ви маєте на увазі компенсації з держбюджету України? Наскільки серйозно розглядається це питання на рівні уряду?

– Це питання обговорюється. Ми його піднімаємо постійно на зустрічах в Міністерстві інфраструктури. Як мінімум, ми чуємо, що люди з уряду готові розуміти і брати участь в розрахунках. Вони не відмовляються від цього. Це дуже складний проект. Він, напевно, вимагає великої державної волі. Але в історії України були чиновники в Міністерстві інфраструктури, які робили дуже багато вольових рішень, які здавалися нездійсненними. Я весь час згадую покійного міністра транспорту і зв’язку Георгія Кірпу, який свого часу відродив виконання рейсів у межах України.

– Між іншим, нещодавно Росія дозволила транзит деяких українських вантажів через свою територію. Чи не ведуться переговори про відновлення і авіаційного транзиту над РФ?

– У мене немає такої інформації.

– Якщо дозволять, то чи відновить МАУ транзитні польоти над РФ?

– Якщо дозволять літати над Росією, то відновимо. Літати над Росією – це не політичне питання. Це економічне питання. Звичайно, полетимо. Це призведе до скорочення наших витрат. Це те, що болить усім українським перевізникам. Адже, коли ми летимо до Пекіна, у нас відбувається колосальне здорожчання рейсу через збільшення використання палива і аеронавігаційних послуг, а також зростають витрати на експлуатацію літака і на додаткові екіпажі.

Через необхідність обльоту території Росії у нас дуже сильно страждають рейси до Казахстану. Нещодавно ми закрили польоти до Нур-Султана через те, що нам доводилося на 30% збільшувати час польоту до Казахстану в порівнянні з польотом за прямим  маршрутом.

– Якби МАУ дозволили рейси над Росією, то в які країни Азії авіакомпанія відкрила б польоти або збільшила їх частотність?

– Географічно це все зрозуміло. Ми б розширили кількість рейсів і напрямків до Казахстану, Китаю, Таїланду і Індії. У нас же практично «вільне небо» з Казахстаном.

– Поставлю ще одне питання з цієї теми. Якщо дозволять не тільки транзит над РФ, але і виконувати, безпосередньо, рейси до цієї країни, відновить МАУ польоти до Росії?

– Якщо не полетимо ми, то полетить якась інша українська авіакомпанія. Потяги і автобуси ж їздять до Росії, маршрутки ж їздять до анексованого Криму. Крім того, якщо до України полетять російські авіакомпанії і будуть вивозити наших пасажирів через свої хаби, то чому МАУ не може зробити те ж саме – вивозити російських пасажирів через «Бориспіль» транзитом до інших країн?

– А чи залишився ще пасажиропотік між Україною і РФ?

– У МАУ немає. Чи залишився на ринку, ми не стежимо.

– Давайте поспілкуємося про протилежні напрямки. Які у МАУ плани з розвитку польотів до Америки?

– У нас є наміри щодо організації польотів до інших американських міст, крім Нью-Йорка і Торонто, куди ми вже літаємо. Поки що ми працюємо за інтерлайн-угодами з американськими авіакомпаніями. Зокрема, ми дуже багато перевозимо пасажирів разом з перевізником Alaska Airlines. Крім того, у нас є немало спільних перевезень з авіакомпанією Delta Airlines.

Поступово ми прийдемо до того, що додамо частоти на маршруті до Торонто і новий рейс до ще одного міста в США. Для цього логічним був би вибір Маямі, оскільки місцевий аеропорт – це вихід до Латинської Америки. Тут розташований великий транзитний пункт за даним напрямком. Крім того, на польоти до Маямі великий попит з боку пасажирів із сусідніх з нами країн – Білорусі, Молдови, Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Румунії. З цих країн зручно прилетіти до України і далі полетіти до Флориди.

– Чому не розглядаєте інші міста для початку польотів, наприклад, Чикаго, Лос-Анджелес?

– Ми розглядаємо і Маямі, і Чикаго, і Вашингтон. А Лос-Анджелес – це інше узбережжя США. Для безпосадкових польотів за цим напрямком потрібен більш потужний літак, ніж є зараз у МАУ. А до Маямі можна виконувати польоти на наявних літаках.

Як ви знаєте, у минулому році МАУ отримала три літаки Boeing 777, хоча планувалося чотири. На жаль, лізингодавцю не вдалося забезпечити поставку двигунів для четвертого повітряного судна Boeing 777. Але ми не сидимо, склавши руки. МАУ шукає прийнятні рішення для поставки далекомагістральних літаків. Ми ведемо перемовини з постачальниками таких літаків.

– Коли МАУ може почати виконувати рейси до одного зі згаданих міст США?

– Приблизно рік тому ми озвучили наш п’ятирічний план довести парк далекомагістральних літаків до восьми бортів. Він залишається в силі. Коли ми відновимо темп розвитку і будуть зрозумілі наші можливості з нарощування кількості вищезазначених літаків, то повернемося до його реалізації і до планування рейсів до Америки.

– Чи маєте наміри відкривати ще які-небудь далекомагістральні рейси в 2019 році?

– У нас вже дуже інтенсивна експлуатація відповідного флоту. Тому поки що ми будемо літати тільки за нині чинними маршрутами до Таїланду, Китаю, Канади і США. Крім того, ведемо переговори з туроператорами щодо далекомагістральних чартерних рейсів.

– Чи плануєте відкривати такі рейси з регіонів України, зокрема, зі Львова?

– Ми будуємо базу в Києві, а не у Львові. І літаємо до Львова для того, щоб підвозити пасажирів до «Борисполя» під наші далекомагістральні рейси. Теоретично ідея відкриття таких польотів має право на існування, але практично дуже мало мережевих авіакомпаній можуть мати дві бази.

– А чи має намір МАУ взагалі розширювати карту міжнародних маршрутів з регіональних міст України, наприклад, з Одеси до Франції, Греції тощо, чи будете і надалі жорстко дотримуватися хабової стратегії розвитку через «Бориспіль»?

– Звичайно, хабова стратегія розвитку залишається пріоритетною. Зараз у нас з тієї ж Одеси здійснюються до Києва три щоденні рейси, можливо, збільшимо частоту до чотирьох рейсів. Але з Одеси ми також літаємо до Риги, до Стамбула. Напевно, ми могли б поставити рейс Одеса-Париж, якби аеропорт Парижа Шарль-де-Голль працював вночі.

– Якщо вже заговорили про європейські напрямки, не можу не запитати про перспективи відкриття нових маршрутів до країн ЄС. Чи є перспективи відкриття нових рейсів до Європи?

– Часто для того, щоб відкрити нові маршрути або поставити рейси в більш зручний час, МАУ стикається з проблемою отримання необхідних слотів. Ми, наприклад, не можемо отримати нові слоти в аеропорті Амстердама. Там все розподілено між старими гравцями. Такі приклади дуже сильно обмежують наш розвиток.

– Навіщо МАУ нові дозволи в Амстердамі?

– МАУ необхідно отримати слот з раннім вильотом з Амстердама, щоб ми могли привезти в «Бориспіль» транзитних голландських пасажирів і надати їм послугу перевезення за нашими маршрутами до країн Близького Сходу і Азії. Цікаво, що раніше ми виконували такі рейси, але потім аеропорт Амстердама повідомив про відсутність можливості надати нам відповідні слоти. На всі наші запити щодо отримання попереднього дозволу –негативна відповідь зі сторони аеропорту.

– Можливо, в Нідерландах таким чином хочуть захистити інтереси свого національного перевізника KLM?

– Якщо це так, то це дуже погано. Це те, про що ми говоримо завжди нашим чиновникам, що на всіх міжурядових авіаційних переговорах повинні обговорюватися не лише питання лібералізації прав на польоти, а й проблеми щодо технічної забезпеченості виконання таких прав. Тобто українським авіакомпаніям повинна бути забезпечена технічна можливість реалізації прав на польоти. Іншими словами, наші перевізники не повинні відчувати проблем з отримання необхідних слотів в іноземних аеропортах. Таке ж право має бути забезпечене і європейським авіакомпаніям в Україні, але симетрично. Інакше це називається несправедливою конкуренцією. Не можна від цього сором’язливо відвертатися і йти. Це не дає можливості розвиватися українським авіакомпаніям.

– Наскільки я розумію, у МАУ є подібні проблеми і з польотами до Брюсселю?

– Так, і це відбувається в центрі Європи, в столиці вільної Європи в Брюсселі. Між Україною та Брюсселем продовжує діяти міжурядова угода про авіасполучення, суть якої зводиться, за моєю думкою, до того, що необмежене число прав на польоти між нашими країнами є недоцільним.

Зараз за угодою між Україною і Бельгією дозволяється для кожної країни по 9 польотів на тиждень. У нас значним попитом користується рейс до Брюсселя. У мене виникає питання – чому Бельгія не хоче збільшити хоча б до 14 частот на тиждень, щоб два рази на день здійснювати рейс Київ-Брюссель? Моя думка – це захист власних позицій і зайвий урок того, що під час перемовин треба відстоювати інтереси своєї країни.

– Портал «У відпустку» писав про те, що МАУ не дають слоти в іншому паризькому аеропорту – Орлі. Вирішилася ця проблема?

– Ні, не вирішилася. У 2019 ми туди вже літати не будемо, оскільки літній сезон майже завершився. Але у нас до цього часу немає інформації про те чи зможемо ми виконувати польоти за бажаними слотами у 2020 році. Ми будемо звертатися до нашої Державіаслужби, МЗС, і наполягати на тому, щоб умови міжурядової угоди про авіасполучення України з Францією виконувалися на рівноправних умовах. Якщо до «Борисполя» літає французька авіакомпанія Aigle Azur з аеропорту Орлі, то й український перевізник має право на польоти до цього паризького летовища. Ми пропонували співпрацю цій французькій авіакомпанії, але на наше звернення вона так і не відповіла.

-В чому могла полягати співпраця?

– Наскільки нам відомо, Aigle Azur володіє великою кількістю слотів в аеропорту Орлі. Ми їм пропонували розглянути можливість стикування з нашими рейсами до Близького Сходу й Азії і запропонувати для транзитних пасажирів зручний графік рейсу з Парижа до «Борисполя», а ми б уже далі забезпечували перевезення до кінцевого пункту. Але, напевно, вони теж зацікавлені в перевезенні транзитних пасажирів через Орлі.

– Є ще кілька досить привабливих європейських країн з точки зору пасажиропотоку. Чи має намір МАУ розпочати польоти до тієї ж Норвегії?

– Звичайно, плануємо розпочати польоти. Конкретніше зможемо відповісти після того як проведемо всі необхідні переговори і будемо починати виконувати рейси.

– Цієї зими?

– Ні.

– Плануєте почати польоти спільно з SAS, яка оголосила про початок рейсів цієї осені?

– Ні. Ми самі туди полетимо.

– Хто з України буде літати до Норвегії? Все-таки це досить дорога країна для українських туристів.

– Напевно, на початковому етапі буде трохи замало українських туристів. Але багато може бути норвезьких мандрівників, які прилетять до України. Ми хочемо, щоб до нашої країни прилітали заможні туристи і витрачали гроші.

Крім того, туристи з Норвегії можуть потрапити до багатьох південних і південно-східних країн за допомогою рейсів МАУ і пересадки в «Борисполі».

– Що заважає відкрити рейси до Норвегії цього року?

– Є план розвитку авіакомпанії, якого треба дотримуватися. Прийде час, ми відкриємо рейси.

– Також МАУ не літає до Північної Європи до Естонії. Чи є наміри щодо організації рейсів до цієї держави?

– Поки що не скажу нічого конкретного. Ми вже літаємо до сусідніх Латвії і Литви. Але у нас в планах є польоти і до Таллінна.

– Чому в МАУ немає регулярних рейсів до багатьох країн на Балканах?

– Як я казав, осягнути неосяжне неможливо. Я бачу, що існують чартерні сезонні рейси до Хорватії, Болгарії. Але до Болгарії є і регулярні рейси у нашого партнера Windrose. Ми продаємо квитки пасажирам цього перевізника з Болгарії на наші напрямки з «Борисполя».

Балкани – цікаве питання. Головне, що нам потрібно для себе оцінити і зрозуміти, –  з якою частотою і в які міста ми можемо виконувати польоти протягом цілого року. Ми не зацікавлені здійснювати сезонні рейси. А балканські країни дуже орієнтовані на прийом до себе туристів. Нам же потрібно робити ставку на транзит. Для цього необхідно аналізувати в яких країнах є найбільший транзитний пасажиропотік.

– Ми не згадали Туреччину. Які плани у МАУ з відкриття регулярних рейсів до цієї країни?

– Нещодавно ми почали літати до Ізміра. Ми будемо і далі відкривати регулярні рейси до Туреччини. Для цього ми розглядаємо такі міста як Бодрум і Даламан. Це будуть наші наступні пункти, куди ми плануємо розвивати мережу регулярних рейсів з України.

Поточне завантаження рейсів до Ізміра добре, оскільки зараз літній туристичний період. Ми задоволені цим маршрутом. Рейс стикується з іншими  внутрішніми напрямками у межах України. Крім того, ми бачимо, що пасажири з Ізміра почали бронювати квитки на рейси МАУ через Київ на осінь-зиму.

– Наскільки МАУ вдалося перехопити транзитний потік з Ізміра у Turkish Airlines?

– Turkish Airlines – досить великий національний перевізник. Але робота йде нормально. Ми вже бачимо бронювання на північ Європи, на Кавказ.

– Чи не ведуться переговори про відкриття регулярних рейсів до Анталії?

– Поки що туристичний потік з України задовольняється чартерними рейсами українських авіакомпаній.

– Але є і самостійні мандрівники, яким, можливо, були б цікаві регулярні рейси з Києва до Анталії?

– Відкрити регулярні рейси Київ-Анталія – хороша ідея для МАУ, але, з точки зору, перевезення турецьких туристів. Ми бачимо, що у них є присутній інтерес відвідувати Україну. Вони до нас летять рейсами зі Стамбула, з Анкари, а тепер вже й з Ізміра. Точно так само ми можемо перевозити мандрівників з Анталії. З України пасажири добираються до Анталії за допомогою великої кількості чартерів. А ось туркам важко дістатися України з Анталії – їм треба летіти транзитом через інші турецькі міста. А коли буде прямий рейс, то вони зможуть ним скористатися для відвідування України.

Літак МАУ

– Трохи запитаю про внутрішні рейси. Чи планує МАУ відкрити рейс Київ – Кривий Ріг?

– Якщо в Україні буде все-таки прийнято державну програму підтримки внутрішніх  рейсів, то ми полетимо. Якщо ж від політиків ми не почуємо нічого, крім розмов і обіцянок, то все буде залежати від аеропорту і потенціального пасажиропотоку. Ми без цієї програми освоїли вже польоти до дев’яти українських міст.

– А чи розглядаєте можливість польотів до Миколаєва та Ужгорода?

– Ми постійно ведемо переговори з цими регіонами. Нас цікавлять два питання – готовність аеропортів і вирішення питання з ПДВ.

– Хіба аеропорт Ужгорода може приймати літаки МАУ?

– Поки що технічний стан аеродрому в Ужгороді нам не підходить. Крім довжини смуги, у нас є питання щодо наявності та стану світло-технічного обладнання, можливості виконання рейсів у поганих метеоумовах тощо. Але всі ці питання можна вирішити інвестиціями. Якщо влада знайде необхідні кошти, то ці питання можна узгодити.

– Поставлю ще декілька запитання відносно програми лояльності МАУ. Останнім часом МАУ дуже сильно звузила можливості використання миль за своєю програмою лояльності «Панорама». Чому так сталося?

– Накопичення миль у цій програмі діє тепер за принципом «якщо учасник витрачає багато грошей або замовляє більше послуг, то він отримує більше бонусів». Програма Panorama Club повинна була модифікуватися. Коли більше 30 років тому зароджувалися подібні програми, тоді в авіації діяв принцип – чим довше літав пасажир, тим дорожче це йому коштувало і, відповідно, тим більше він отримував бонусів. Але зараз це не завжди спрацьовує. Тому ми змінили принцип нарахування миль – якщо ти витрачаєш на $10 доларів більше, то і миль ти отримуєш більше. Крім того, якщо раніше пасажиру необхідно було накопичувати милі, щоб отримати квиток, то тепер він може в будь-який момент витратити свої милі, щоб отримати 10%, 20% або 30% знижки. Ця програма стало більш динамічною, нею стали користуватися більше пасажирів. Крім того, відтепер милі можна передати на благодійність.

– Та раніше за рахунок миль можна було зробити апгрейд до бізнес-класу.

– Тепер можна за рахунок миль отримати знижку для придбання квитка до бізнес-класу.

– Чи маєте намір дати можливість учасникам програми за рахунок миль купувати додаткові послуги, наприклад, харчування на борту?

– А навіщо? Пасажири отримали основну перевагу – за рахунок миль отримувати знижку на квитки. Ми хотіли дати можливість вибору. А найкращий вибір – це використання знижки.

– Поставлю ще одне питання щодо сервісу МАУ. Читачі порталу «У відпустку» запитують чому авіакомпанія спільно з УЗ не запустить проект єдиного квитка, коли за одним квитком можна було б скористатися як послугами МАУ, так і УЗ?

– У всьому світі залізничні компанії працюють за системами, напрацьованими авіакомпаніями. Ми плануємо знову закликати УЗ оновити власне  програмне забезпечення, щоб почати продавати єдині квитки. В Україні існує понад 1200 населених пунктів, які можна пов’язати в рамках цього проекту. Раніше ми направляли в УЗ відповідне звернення.

– Наостанок поставлю більше теоретичне питання. Багато аеропортів, в тому числі, в Європі не працюють вночі. До яких наслідків для МАУ може привести закриття «Борисполя» на ніч?

– Якщо «Бориспіль» перестане працювати цілодобово і скоротить час роботи до 10 або 12 годин, то відповідно в авіакомпаній буде менше можливостей виконувати і обслуговувати там свої рейси, а це, в свою чергу, призведе до скорочення передумов розвитку авіаперевізників. «Борисполю» ж доведеться ділити свої капіталовкладення на меншу кількість повітряних операцій. Як результат, аеропортом стане незручно користуватися, він втратить свою конкурентну перевагу над Стамбулом і російськими летовищами. Зараз аеропорт «Бориспіль» має конкурентну перевагу – він перебуває у лізі хабових аеропортів, а закриття на ніч, суттєво зменшить можливості для розвитку. На мій погляд, не варто втрачати ті можливості, які вже напрацьовані, особливо, зважаючи на наявність потужних аеропортів-конкурентів поруч.

Фото авіакомпанії МАУ

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей