Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Українці на Кубі. Софія Вовк: «Кубу відвідує дедалі більше туристів зі Східної Європи»

  • 13.01.2020 20:45
  • Dmytro
Софія Вовк

Подорож на Кубу ви запам’ятаєте на все життя. Українці, які жили в часи СРСР, будуть вражені, ще раз поринувши у соціалістичне минуле. А молодші туристи залишаться надовго здивованими. Мало де ще в світі можна зустріти державні готелі, державні ресторани та державні таксі.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Але не тільки революцією та Фіделем Кастро відома Куба. На острів активно їдуть туристи, щоб потішити себе теплим морем, засмагнути на білосніжних пляжах, оглянути історичні будівлі Гавани та насолодитися природою провінцій. Проте українці ще досить мляво подорожують до Куби. Певною мірою це пов’язано з дефіцитом інформації про цю країну та її віддаленістю від України.

Куба

Щоб розказати нашим читачам що саме варто подивитися на Кубі, де оселитися, як пересуватися, в чому різниця між двома валютами на острові та де купити традиційні кубинські сувеніри портал «У відпустку» взяв ексклюзивне інтерв’ю в українки Софії Вовк, яка живе на Кубі та організовує групові поїздки на Острів Свободи.

– Куба знаходиться досить далеко від України. Чому ви б порадили поїхати саме на цей острів?

– Бо це Кариби! Карибський острів з неймовірно гарними пляжами, колоритним життям та унікальною історією. А ще додайте соціалізм, революційну тематику. Сьогодні стиль життя на Кубі в чомусь нагадує СРСР- дефіцит продуктів, відсутність нормальних супермаркетів і транспорту. Наприклад, нещодавно в Гавані була нестача яєць, а зараз – кави. А ще ніде в світі ми не побачимо стільки старих машин, як на Кубі. Мало де залишилось так багато історичних будівель в пошарпаному вигляді поруч з новими готелями. Все це робить подорож на Кубу і складною, і цікавою водночас.

Куба

На острові сотні чудових місць для пляжного відпочинку. Хоча одразу скажу – помилково вважати, що Куба – це лише пляжі. Всім мандрівникам я завжди раджу, крім моря, хоча б на кілька днів приїхати до Гавани та включити у свій маршрут бодай одну з провінцій.

Куба

– Тобто туристи їдуть до Куби, перш за все, за пляжами?

– Так, це найпростіший відпочинок. Багато туроператорів продають all inclusive тури до Варадеро – найвідомішого кубинського курорту. Крім того, можна придбати путівки до Кайо-Санта-Марія, Кайо-Коко тощо. Ці назви походять від слова кайо – українською це коса. В таких місцях, зазвичай, чудові пляжі, зручні готелі, неглибока і прозора вода.

Хочу попередити, що кубинські чотиризіркові і п’ятизіркові готелі – це абсолютно не ті готелі, які звикли бачити туристи в Туреччині і Єгипті. Завжди треба робити похибку на кубинський сервіс. У зв’язку з економічною блокадою з боку США, далеко не все, до чого ми звикли, є на острові. Хоча влада намагається забезпечити готелі всім необхідним, щоб зробити і вибір їжі багатшим і покращити умови проживання у готелях.

Куба

Як на мене, значно цікавіше до Куби подорожувати самостійно або у складі невеликих груп. Тут, як і в будь-якій іншій країні світу, можна забронювати житло, підшукати транспорт і самому спланувати поїздку на острів. Зазвичай, вона складається з двох-трьох днів у Гавані та подорожей регіонами. Наприклад, можна відвідати провінцію Віньялес, яка відома виробництвом сигар. Також варто з’їздити до чудового колоніального міста Трінідад, до якого їхати з Гавани 3,5-4 години. Окрім пляжів, Куба має що запропонувати туристам.

Куба

– Наскільки я розумію, найбільш відомим кубинським курортом є Варадеро?

– Так. Варадеро – це майже 20-кілометровий пляж, дуже довга і вузька коса, яка йде вглиб моря. Де б не знаходився готель, пляж завжди буде поруч. Щоправда, крім пляжу, Варадеро мало що може запропонувати. Так, тут є бари, ресторани, дельфінарій, тури на рибалку та сусідні острови. Дістатися до Варадеро можна як з аеропорту Гавани, так і прилетівши безпосередньо до аеропорту самого Варадеро. Летовище знаходиться за півгодини поїздки на таксі від курорту. Саме сюди прилітають більшість чартерних авіакомпаній.

У Варадеро, як і всюди на Кубі, можна оселитися не тільки в готелях, а й у приватних будинках. Тут вони називаються casa particular. Пропозицій дуже багато, і кімнату з хорошими умовами та локацією можна знайти за $35-40 на добу. Завдяки цьому можна суттєво здешевити свою подорож.

Куба

– Чи цікаво буде відпочивати на Кубі любителям дайвінгу чи снорклінгу?

– Так, а ще тут буде цікаво фанам віндсерфінгу і кайтсерфінгу. Крім того, на Кубі дуже популярні спортивна рибалка та яхтинг. Наприклад, можна взяти яхту в оренду на декілька днів для прогулянки островами.

Цікавий підводний світ, прозора вода і дуже гарна видимість, тихі та спокійні води – все це дає можливість туристам насолодитися водними розвагами в повній мірі. Щоправда, завжди варто робити похибку на специфіку кубинського сервісу та якість спорядження. Часто туристи нарікають на старе обладнання для дайвінгу та відсутність висококваліфікованих інструкторів.

Софія Вовк

– Яким чином можна забронювати згадані вами casa particular?

– Це можна зробити за допомогою звичних нам ресурсів, наприклад, Airbnb чи Hotels.com, або ж шукати кубинські сайти, де пропонують житло. Донедавна готелі чи апартаменти на острові можна було бронювати і через Booking.com, але останнім часом цей сервіс недоступний для Куби. Є інформація, що з початку лютого популярний ресурс з пошуку житла припиняє роботу з кубинськими готелями.

Проте є чимало інших способів підшукати житло на острові. Приміром, в соціальних мережах. Чимало господарів casas particular мають сторінки у Facebook та Instagram. Як правило, бронювати через приватні повідомлення в соціальних мережах дешевше, ніж за допомогою вище зазначених онлайн-ресурсів. Оскільки в такому разі ви будете платити за проживання готівкою і без врахування комісії посередників. На Кубі до цього часу досить проблемно отримати міжнародні перекази. Часто сім’ї, які здають житло на Airbnb, місяцями не можуть отримати свої кошти. Тому їм зручніше шукати клієнтів через соціальні мережі та Tripadvisor.

Куба

Вибір casa particulares дуже великий. Лише в Гавані пропозиція сягає кількох тисяч кімнат. Щоб здавати свої будинки туристам, кубинцям потрібна спеціальна ліцензія.

Як на мене, проживання з кубинською сім’єю значно цікавіше, ніж в готелях. В таких будинках, як правило, здається кілька кімнат для туристів. Всі вони мають санвузол, кондиціонер, сейф, холодильник.

В casa particular також пропонують сніданки. Середня ціна – $5. За ці гроші ви отримаєте яєчню чи омлет, хліб, масло, джеми, багато фруктів, натуральний сік, каву, молоко. В залежності від регіону, меню можуть урізноманітнити сиром та беконом.

Куба

– Якщо туристи зарезервують житло через приватні повідомлення, які гарантії є у іноземців, що вони дійсно отримають заброньоване житло?

– Хочу вас попередити про ще одну кубинську особливість. Навіть якщо ви щось бронюєте через Airbnb чи інші сервіси, немає гарантії того, що вас заселять саме в ту кімнату, яку ви бачили на фото. Кубинці-власники житла ніколи не кажуть туристам «ні, у мене все заброньовано». Бо завжди по сусідству є будинок, де можна когось заселити, або є родичі, в яких є вільні кімнати. Та надто перейматися зміною кімнат не варто. У більшості випадків вам запропонують рівноцінне житло.

Тим, хто вперше планує самостійну подорож до Куби, я рекомендую забронювати  житло на одну-дві добу. А потім вже пошукати собі щось більш цікаве безпосередньо на місці.

Куба

– Добре, туристи забронювали житло через приватні повідомлення. А якщо у них в аеропорту прикордонники запитають документи про бронювання апартаментів?

– З мого досвіду в аеропорту Гавани ніколи не запитують документи щодо бронювання житла. Достатньо назвати адресу, де ви зупинитися. Головне, щоб у туриста були паспорт з терміном дії не менше 6 місяців, туристична картка, а також, наголошую, страховий поліс на весь час перебування на Кубі. Якщо його не буде, доведеться придбати поліс одразу в аеропорту Гавани. Коштуватиме він значно дорожче, ніж в Україні.

– Ви згадали про туристичну картку. Розкажіть, будь ласка, з власного досвіду, як і де вона оформлюється?

– Часто помилково туристичну карту плутають з візою. Хоча, фактично, це один і той самий документ. В туристичній картці вписані ім’я та прізвище, паспортні дані та громадянство.

Цей документ дійсний 30 днів з моменту в’їзду до країни. Картку можна завчасно оформити декількома способами. По-перше, можливо отримати її в посольстві Куби в Україні. Це буде зручно для тих, хто живе у Києві. Термін виготовлення – один день. Тільки треба завчасно підготувати необхідний пакет документів – роздруківки квитків, бронювання житла на весь час перебування на Кубі, квитанцію про оплату консульських послуг і страховий поліс.

Якщо ж їхати до Києва для оформлення туристичної картки не зручно, її можна замовити онлайн (наприклад, за цим посиланням її можна отримати за £24.00, – ред.). Картка приїде до туриста додому звичайною поштою аж за 2-4 тижні.

Для людей, які часто подорожують, є значно простіша опція – можна придбати картку у авіакомпаній, які мають прямі перельоти на Кубу. Наприклад, вилітаючи зі США за картку доведеться заплатити від $50, а з Мексики – $25. Процедура оформлення триває кілька хвилин. Деякі європейські перевізники також продають картки. Таку інформацію варто перевірити безпосередньо у авіакомпанії, якою маєте намір подорожувати до Куби.

Куба

– Давайте повернемося до питань про житло. Про приватні кімнати більш-менш зрозуміло. А що можете порадити з приводу проживання в готелях?

– Наразі, особливо в Гавані, будуються тільки дорогі п’ятизіркові готелі. Там доба проживання коштує $250-300 і вище. Тому, якщо туристи звикли жити в недорогих готелях, вони можуть зіткнутися з їх дефіцитом. В Гавані немає гарних двозіркових чи тризіркових готелів за $50-70 на добу.

Крім того, є ще одна особливість. Тут є 30-40-річні готелі, які належать державі. Тому вам треба бути готовими до «відповідного» сервісу. Наприклад, там можуть бути старі меблі, але зручне розташування.

Номери в готелях раджу бронювати саме онлайн. З ними не буде ситуацій, коли вас переселять в інше місце.

– Теж саме стосується і Варадеро?

– Там трохи доступніше житло. В Варадеро можна знайти тризіркові готелі. Та навіть і старі двозіркові готелі. Таке житло буде коштувати $70-80 за ніч.

– Який тип харчування зазвичай пропонується в готелях Куби?

– Чимало готелів у курортних містечках пропонують систему all inclusive з триразовим харчуванням. Щоправда, часто туристи нарікають на те, що воно дуже одноманітне. Але це кубинська реальність.

Крім того, є готелі, які пропонують тільки сніданки. Також туристи можуть харчуватися в ресторанах для іноземців. Ціни від $20-30 на особу. Але можна знайти і кубинські кафе, де вам буде досить і $5, щоб непогано поїсти.

Куба

– А хто з іноземців, власне, відпочиває на Кубі?

– Українці повинні розуміти, що на Кубі багато росіян, особливо, у Варадеро. Куба та Росія – давні друзі, тому туристів з РФ тут багато. Їм не потрібні туристичні картки. Крім того, між Москвою і Гаваною здійснюються прямі регулярні авіарейси.

Та зараз до Куби прилітає дедалі більше туристів зі Східної Європи. Мабуть, ця країна стає більш популярною чи доступнішою.

Але головні кубинські туристи – це канадці. З Канади на курорти Варадеро, Кайо-Санта-Марія, Кайо-Коко літає дуже багато чартерів. А-от громадянам США заборонено летіти до Куби з метою туризму. Тому американських туристів тут небагато. Нещодавно США стали навіть більш жорсткими – вони заборонили заходити своїм круїзним лайнерам до Гавани.

– Як краще дістатися з України на Кубу?

– Я б радила моніторити акційні пропозиції авіакомпаній. Наприклад, нещодавно у Turkish Airlines можна було придбати квитки з України до Куби в обидва боки за $500.

Також варто розглядати перельоти з пересадкою в Нідерландах, Німеччині, Франції, Бельгії, Іспанії. В середньому за неакційний квиток з багажем треба буде заплатити $800-1000.

Крім того, якщо ви не боїтеся комбінувати свої перельоти лоукостерами, можна спробувати дістатися Куби за допомогою таких перевізників. Але тоді ви, скоріш за все, проведете трохи більше часу у дорозі.

Куба

– В яку пору року краще їхати на Кубу?

– В принципі тут сезон цілий рік. Наприклад, з листопада до лютого температура вдень 25-30 С. Ввечері трохи прохолодніше і вітряно. Температура моря комфортна для нас, хоча кубинці не купаються. Для них – це зима.

А вже з березня і майже до кінці літа встановлюється дуже спекотна погода, до +40 С. В цей час всі кубинці сидять на пляжах. Втім туристів вже менше, оскільки температура повітря занадто висока для них.

Найменш популярні місяці для візитів це кінець серпня-жовтень, коли тут багато дощів. Крім того, у вересні-жовтні можливі урагани.

– Про пляжний відпочинок трохи згадали. Розкажіть, будь ласка, куди їхати на Кубі любителям історії та архітектури? В першу чергу до Гавани?

– Так, до Гавани. В 2019 році тут святкували 500-річчя цього міста. Щоб відреставрувати головні пам’ятки міста, значні кошти виділили держава і ЮНЕСКО.

Куба

Наприклад, закінчилася реставрація Капітолію – найбільш відомої будівлі Гавани. Вона тривала кілька років. Вхід до Капітолію коштує для нас $10.

Куба

Поряд з Капітолієм знаходиться Великий театр Гавани Алісії Алонсо, де можна подивитися кубинський балет, а ще колоніальні будинки та палаци. Дореволюційна Гавана була одним з найгарніших міст світу. Щоправда, після революції і націоналізації в місцевих будинках зробили комуналки. З часом більшість з цих будівель стали пошарпаними, втратили багатство і колорит.

Куба

Крім того, я завжди рекомендую всім заглядати до старих готелів, збудованих в кінці ХІХ – на початку XX століть, наприклад, до Ambos Mundos. Саме тут проживав Ернест Хемінгуей. Або до Hotel Nacional de Cuba, де свого часу збиралася місцева мафія.

Необов’язково зупинятися в цих готелях. Можна просто піднятися до тераси готелю або зайти до бару на келих мохіто і одночасно роздивитися будівлю. Тим більше, що це безкоштовно. Лише до апартаментів Ернеста Хемінгуея в Ambos Mundos, де зараз функціонує міні-музей, вхід коштує $5.

Тим, хто любить історію, я раджу відвідати музей історії кубинської революції. Також в Гавані багато картинних галерей, історичних музеїв тощо. Їх можна вивчати тижнями. За вхід до цих місць іноземцям треба буде заплатити $5-10.

Куба

Мало хто знає, але і в Гавані є статуя Ісуса Христа. Така ж знаходиться в Ріо-де-Жанейро.

Крім того, в столиці Кубі можна відвідати оборонну фортецю, старі площі та адміністративні будівлі в континентальному стилі. Раніше там жили губернатори, а зараз – розташовані музеї.

Куба

– Але цікаві пам’ятки можна побачити не лише в Гавані. Куди б ще ви порадили поїхати туристам на Кубі?

– Так, звичайно. Тим, хто планує подорож провінціями, варто поїхати до Піналь-дель-Ріо. Там знаходяться фабрики з виробництва сигар. Також можна побачити прекрасні ландшафти – гори та долини. Це вже сільська Куба. До речі, ландшафт долини Віньялес занесений до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Куба

– Які ще міста Куби варто відвідати? Наприклад, Сантьяго-де-Куба?

– Звісно, Сантьяго-де-Куба варте уваги. Часто його називають містом Фіделя Кастро. Саме там він похований. Щоправда, місто знаходиться трохи далеко від Гавани. Щоб туди дістатися, треба їхати на авто годин вісім. Альтернатива – нічний автобус або місцеві авіалінії.

Транспортні проблеми на острові ускладнюють життя не лише місцевим, а й туристам. Якщо ви плануєте в маршрут своєї подорожі включити віддалені від Гавани регіони, то вам, зважаючи на відстані, варто планувати провести на острові два-три тижні. Може здаватися, що Куба – невеликий острів, але це не так.

– А в чому проблема з транспортом? Взагалі як краще пересуватися Кубою?

– Як не дивно, найбільш зручним способом для цього є таксі. Вам це може здатися дорого, але це не так.

Куба

На Кубі дуже мало громадського транспорту. Для туристів доступна лише одна автобусна компанія Viazul з парком доволі старих автобусів. Оскільки їх мало, то частота рейсів не дуже велика і, зазвичай, квитки викупляють досить швидко. Хоча подорожувати автобусами – найдешевший варіант для пересування островом.

Наприклад, квиток з Гавани до Варадеро коштує $10. Поїздка на шерінг-таксі або, як їх тут називають, colectivo, вам обійдеться у $25. Це таксі, яке збирає декількох туристів, щоб здешевити поїздки. При цьому пошуком пасажирів займаються не мандрівники, а саме агентство, яке надає послуги таксі. Все, що вам потрібно зробити, це попросити господаря будинку, де ви проживаєте, щоб вам забронювали місце в авто. Якщо ж ви не хочете їхати з незнайомими вам туристами, то така подорож на таксі обійдеться вам у $80-100.

– Зважаючи на проблеми з транспортом, чи надає хтось на острові послуги з прокату автомобілів?

– Оренда є. Але вона дорога, знову ж таки, тому що на острові мало автомобілів. Кілька тижнів тому ми з друзями брали в оренду машину. Вона обійшлася нам в $95 на добу. І це ще добра ціна. Середня ціна – $100-120 плюс паливо.

Щоправда, тут ви натрапите на іншу проблемою. На Кубі постійні труднощі з паливом. Далеко не на всіх автозаправних станціях воно може бути в наявності. А якщо і є, то ризикуєте стояти у великій черзі. У підсумку ви матимете дороге авто і втрачений час на АЗС.

Як на мене значно краща альтернатива – таксі. На острові є чимало водіїв, які готові подорожувати з вами тижнями з середнім тарифом $120 за добу зі вже включеним в ціну паливом.

Куба

– Ви трохи згадали про місцеві авіалінії…

– Так, на Кубі є місцева авіакомпанія Cubana. Але у неї теж дуже невелика частота польотів. Крім того, літаки старі та є нормою перенесення часу вильоту.

– А велосипедами, наприклад, можна пересуватися Кубою?

– Куба є дуже зручною для велосипедистів. Тут немає великих перепадів висоти. Тому для тих, хто любить подорожі велосипедами, Куба буде комфортною. Крім того, кожні дві-три години дорогою є містечко чи село, де можна зупинитися для ночівлі.

Куба

– Про міжміський транспорт зрозуміло. А яким чином краще пересуватися містами? Також на таксі? Чи, можливо, тут є метро, наприклад?

– Метро немає. В Гавані є громадський транспорт. Якщо перерахувати на гривні, то проїзд в столиці буде коштувати 50 копійок. Але проблема в тому, що автобуси курсують раз на 30-40 хвилин. Туристам буде незручно користуватися, оскільки вони втратять багато часу. Тому краще або ходити пішки, або брати таксі.

Для пересування Гаваною теж є шерінг-таксі, які за один-два долари можуть вас підкинути до потрібного місця. Але туристам їх дуже важко відрізнити від звичайних таксі, з якими найдешевша поїздка буде коштувати $5. Та з туриста візьмуть не менше $10.

Також можна скористатися коко-таксі. Це перероблені мопеди с кабінами у формі кокосу. Але вони також коштують $10.

Варто придбати квиток на туристичні екскурсійні автобуси, які є у багатьох великих містах світу. Квиток на день коштує $10. На різних зупинках можна виходити і заходити до такого автобусу безліч раз протягом дня.

І, звичайно, не можу не згадати про найпопулярніший місцевий вид транспорту серед туристів – кольорові кабріолети. Тарифікація поїздок йде погодинно. Одна година коштує в середньому $30-40 в залежності від класу автомобіля, його стану, маршруту. Рекомендую взяти хоча б на годину такий автомобіль і зробити фото. В мене є знайомі водії, яка катаються на Ford’ах 1928-ого року. Це справді унікальний досвід.

Куба

Взагалі на Кубі дуже мало автомобілів і коштують вони дуже дорого. Міжнародні автомобільні компанії не представлені на острові. Це пов’язано з ембарго США, про яке я вже згадувала. І це стосуються не лише машин, а й побутової технікі, супермаркетів тощо. США забороняють співпрацювати з Кубою усім великим міжнародним компаніям. Якщо вони будуть вести бізнес на острові, то позбавляться такого права в штатах.

Крім того, на Кубі діють великі імпортні мита. Тому автомобілі на острові коштують шалених грошей. Приміром за старого «Москвича» тут попросять близько $20 тис. Відповідно, дуже багато кубинців займаються таким бізнесом – літають до Росії, скуповують там запчастини, які там вже є непотребом, а потім продають на Кубі за шалені кошти.

Також автомобілі ввозяться з Китаю і за допомогою посольств іноземних держав, які спочатку привозять їх для себе, а потім перепродають місцевим жителям.

– Так, Куба доволі своєрідна країна. Наскільки мені відомо, на острові функціонують дві валюти. Це правда?

– Справді, це так. Дуже ускладнює життя наявність двох валют. Станом на зараз ситуація наступна. Є кубинський песо CUP (за 1 долар США дають 24 CUP) і є кубинський конвертований песо CUC (за 1 долар США дають приблизно 1 CUC).

Аде на Кубу вигідніше їхати з євро, а не доларами. Кубинська влада бере податок під час обміну доларів. Тому за 100 доларів США ви отримаєте лише 86 CUC, а ось за €100 – 106-107 CUC.

Обміняти валюту можна як в держаних обмінниках, тут вони називаються Casas de Cambio, так в у господарів вашого житла, які пропонують більш вигідний курс. В Casas de Cambio буде однаковий курс на всю країну.

– Перша валюта для місцевих жителів, а інша – для туристів?

– Так помилково вважати. Різниця в тому, що є тип магазинів, які приймають лише кубинські песо. Це дешеві крамниці з пільговими цінами та ринки. А є магазини, де можна платити тільки за допомогою CUC або і звичайними кубинськими песо, і CUC. Крім того, варто пам’ятати, що туристи можуть розраховуватися в будинках, таксі та музеях тільки в CUC.

Втім немає великої необхідності завжди мати при собі дві місцеві валюти, оскільки вони вільно перебувають в обігу. Тобто немає різниці якою з них ви платите – в перерахунку на євро це будуть приблизно однакові суми.

Та треба пам’ятати різниці у вигляді самих купюр. На звичайних кубинських песо завжди надруковані портрети, а на CUC – монументи.

Куба

Зараз йде мова, щоб залишити тільки звичайний кубинське песо або дозволити вільний обіг доларів і євро. Але поки що від влади немає якогось чіткого рішення.

– До речі, наскільки вільно на Кубі можна розраховуватися банківськими картками?

– Тут працюють Visa і MasterCard. Але перед мандрівкою варто перевірити в своєму банку, чи можна буде розрахуватися вашою карткою на Кубі. Крім того, тут не працює American Express.

Та взагалі-то Куба – це країна, де практично за все треба платити готівкою. Лише інколи, наприклад, у відомих готелях чи деяких ресторанах можна розрахуватися карткою. Тому вона потрібна лише для того, щоб знати готівку з банкомата.

– Ще одне фінансове запитання. Чи треба давати чайові на Кубі?

– Так, обов’язково. Дуже багато кубинців заробляють собі на життя завдяки чайовим. Але немає єдиного тарифу. Якщо до рахунку в $20 ви дасте $2 чи навіть $1, офіціанти будуть задоволені. Офіціанти, таксисти, гіди живуть за чайові. Їм треба давати хоча б $1-2 у місцевій валюті.

– Чи радили б ви відвідати місцеві ресторани? Що там варто скуштувати?

– Куба – це не країна для гурманів. Місцева кухня, чесно кажучи, не вражає. Є багато курятини, є багато свинини, але є величезні проблеми з яловичиною. Зазвичай на гарнір пропонують лише рис.

Куба

Втім можна спробувати морепродукти. Майже в кожному ресторані вам запропонують лобстерів, креветки. В дорогих ресторанах лобстер буде коштувати $25-30. Втім, в будинках, де ви орендуєте житло, вам можуть його приготувати за $12-15.

На Кубі дуже багато ресторанів – державних, приватних, сімейного типу. Та треба бути готовими до того, що далеко не все з запропонованого меню буде доступним для замовлення. Все це пов’язано, як я вже казала, з дефіцитом тих чи інших продуктів в країні. Тут немає великих супермаркетів, де можна закуповувати постійно свіжі харчі. Тому, перш ніж замовити, в кубинському ресторані завжди треба запитувати, що саме з меню є в наявності.

Як правило, чим дорожчий ресторан, тим більше, якщо це державний, то вибір страв там буде кращим.

Самі кубинці їдять базову їжу – це рис і боби. Одна з улюблених страв – це суміш рису з бобами. Овочеві гарніри тут можна зрідка де зустріти, адже овочі набагато дорожчі за рис. Зробити картопляне пюре на Кубі буде дуже дорого.

Крім того, місцеві жителі їдять дуже багато різновидів бананів – зелені, жовті, різного розміру, якісь з них прожарюються, якісь проварюються.

Куба

– Зважаючи на певну закритість Куби, чи є труднощі з підключенням до інтернету?

– На Кубі працює тільки одна компанія, яка надає телекомунікаційні послуги – державна ETECSA. Віднедавна компанія розпочала продаж так званих туристичних sim-карт. Вони дійсні лише 30 днів, в коштують $25 та включатимуть передплачений 1 гігабайт інтернету. Також в пакеті будуть доступні певна кількість хвилин розмов і sms.

Але і це вже хороша новина для туристів. Адже раніше звичайну sim-карту продавали за $40, з яких лише $10 йшло на рахунок. За ці кошти можна купити тільки 1 гігабайт даних. Інтернет тут дуже дорогий.

Крім того, можна купити карту з доступом до Wi-Fi. Це дуже популярна послуга. 1 година коштує $1. Дуже багато точок доступу, наприклад, в готелях, на площах міст, в свекрах, де стоять відповідні роутери.

Куба

Також треба бути готовим до того, що не завжди ви знайдете хороший інтернет. Хоча в Гавані вже працює 4G. У провінціях, особливо, в селах, покриття дуже слабеньке.

– Чи будуть проблеми у туристів у спілкуванні, якщо вони знають лише англійську?

– На Кубі – іспанська мова. Навіть в будинку, де ви будете орендувати житло, не завжди з вами зможуть спілкуватися англійською. Господарі будуть знати лише базові вирази цією мовою.

Кубинці, які працюють з туристами, можуть спілкуватися англійською. Крім того, можна зустріти англомовного місцевого жителя на вулиці в Гавані. А ось в провінції це буде зробити складніше.

Куба

– Чи є на Кубі якісь незвичні для нас правила?

– Варто наголосити, що на Кубу заборонено ввозити дрони. Якщо хтось їх буде десь запускати, то буде мати великі проблеми з поліцією. Тут є дуже багато режимних об’єктів, тому влада боїться, щоб їх фото не потрапили куди не треба.

З власного досвіду скажу, що Куба – одна з найбезпечніших країн, де я бувала. Дуже мало поліцейських можна зустріти на вулицях. Особливо, якщо порівнювати з Мексикою. Тут можна самій спокійно гуляти о третій чи четвертій годині ночі. Максимум, що може статися, це чоловіки попристають з компліментами та запросять на каву. Тут немає випадків збройних нападів. Можливо, це пов’язано з тим, що на Кубі практично немає наркотиків і, відповідно, не існує потреби для наркоманів шукати кого пограбувати.

Звичайно, кубинці п’ють ром. Але у них немає коштів на те, щоб постійно спиватися.

Але якщо щось і трапиться, то поліція буде завжди на боці туристів. Для Куби важливо, щоб весь світ знав, що тут безпечно.

Втім, є ще одне правило. Але воно більше набридає кубинцям, ніж іноземним туристам. Якщо на вулиці поліція побачить пару з кубинцем та туристом, то правоохоронці можуть перевірити документи у… кубинця. Його можуть навіть затримати у відділку на добу за звинуваченням у приставанні до іноземця з метою заробітку. Тому якщо до дівчини на вулиці чіпляється хтось з кубинців, варто лише покликати поліцію і у цієї людини будуть дуже великі проблеми.

Крім того, іноземці ніколи нічого не зможуть купити в звичайних аптеках. Для них працюють спеціальні аптеки, де в наявності є більшість необхідних ліків. Якщо для кубинців якісь антибіотики будуть коштувати копійки на їх гроші, то для іноземців $15-20 і більше.

Куба

– Ви згадали про ром і сигари. Де краще їх купляти, щоб не потрапити на підробки? Це ж головні сувеніри, які можна привезти з Куби?

– Так. Ром та сигари можна купити в мережі державних магазинів. Там точно ніколи не буде підробки. Але я ніколи не рекомендую купувати на вулиці. Там великий ризик потрапити на підробку.

Треба пам’ятати, що сигари доволі дорогі – в середньому ціна на них становить $5-7 і більше за одиницю в залежності від торгової марки. Тому, якщо хтось хоче купити собі упаковку сигар, то це буде коштувати солідні гроші – $250-300.

Місцеві знають як можна дешевше купити сигари з фабрик в 4-5 разів. Але про це треба дуже добре випитувати у кубинців, бо цей бізнес заборонений на Кубі.

Втім є легальний спосіб придбати сигари дешевше. Їх можна купити на невеличких приватних фабриках в регіоні Віньялес. Тут продаються добрі сигари, щоправда, без торгових марок.

Куба

Також можна купити ром і сигари в аеропорту в Duty Free. Ціни на ці товари в держаних магазинах приблизно однакові всією країною. Тому в Duty Free вони будуть дорожчі не в декілька разів, а лише на $1-2.

Фото Софії Вовк

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей