Євгеній та Олена Пузатки – родина самостійних мандрівників. Подорожують разом з дітьми вже 20 років. Перша самостійна поїздка за кордон була до Угорщини, їхній донечці тоді виповнилось 3 роки. Відтоді побували в 20 країнах Європи. У деякі повертались знову, щоб побачити різні регіони. Щороку розширяють географію своїх сімейних подорожей. Маршрутами, досвідом, враженнями щедро діляться на власному тревел-блозі. Розробляють індивідуальні путівники. Проводять авторські екскурсії по рідному місту Богуслав.
Стамбул – грандіозний мегаполіс, що розкинувся на берегах Мармурового моря, протоки Босфор і затоки Золотий Ріг. Розташований одразу в двох частинах світу – у Європі та Азії. Протягом 2500 років існування місто було столицею кількох імперій. Називалось Візантій, Константинополь (або Царгород), Стамбул. Історичні пам’ятки різних епох приваблюють туристів зі всього світу. У місті також можна побачити мальовничі парки, мечеті, приголомшливі сучасні хмарочоси, романтичні старі квартали.
Для нас Стамбул – місто східного колориту, котів, тюльпанів, троянд, яскравих будинків і гостинних людей. Дуже любимо слухати азан, коли переспівують, підхоплюють один одного муедзини з сусідніх мечетей. Наші туристичні маршрути допоможуть вам за три дні побачити і відчути різний Стамбул.
У Стамбулі два аеропорти. Аеропорт Сабиха – İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) – розташований в 40 км і 2 годинах на транспорті від центру міста. З України сюди літають компанії Pegasus, Turkish. Новий аеропорт Стамбула – İstanbul Havalimanı (IST) – знаходиться в 40 км і 1-1,5 годині у дорозі до центру. До цього аеропорту з України прилітають рейси Turkish, МАУ.
Доїхати до міста з Нового аеропорту можна на комфортабельних автобусах компанії Havaist. До історичного району Султанахмет прямує маршрут İST-20. Вартість проїзду – 18 лір. Оплата кредитною карткою у водія автобуса або Istanbulcard, яку можна придбати і поповнити у автоматі біля зупинки.
Громадський транспорт включає трамваї, метро, міську залізницю Мармарай, автобуси, метробуси, фунікулери, канатні дороги, пороми вапуру. На всі ці види транспорту діє єдина картка оплати – Istanbulcard. Нею також можна оплатити парковки, муніципальні пляжі, громадські туалети. Є у Стамбулі свої «маршрутки», називаються «долмуші» . Вони не входять у загальну систему громадського транспорту. Проїзд оплачуються водію готівкою і коштує в середньому 3 ліри.
Для туриста з усіх видів Istanbulcard вигідно вибрати ANONİM IstanbulCart. При покупці в автоматі Biletmatik вона коштує 6 лір, у сервісному центрі, тютюнових кіосках – 10 лір. Для сімейної поїздки або дружній компанії достатньо придбати одну таку картку (якщо ви плануєте всюди їздити разом). IstanbulCart треба поповнити перед поїздкою. Biletmatik приймає тільки готівку у лірах. Вартість першої поїздки 2,6 лір, другої при пересадці – 1,95 лір.
Оплата проїзду здійснюється через турнікети при вході на зупинку або в транспорті. Гроші знімаються, коли ви підносите Istanbulcard до монітору. Про успішну оплату повідомляє зелене світло.
Стамбул, як і багато мегаполісів світу, має свої небезпечні квартали і нетрі. Іноді вони знаходяться недалеко від туристичних місць або престижних, спокійних районів. В таких кварталах краще не гуляти ввечері, поодиноким дівчатам може бути небезпечно тут навіть вдень. Тож для знайомства з пам’ятками Стамбула оптимально обрати готель у історичному районі Султанахмет. Ми гуляли туристичним центром опівночі і почувались безпечно. Другий аргумент на користь цього району – не потрібно витрачати кошти і час на міський транспорт. Практично всі основні пам’ятки доступні пішки.
Що подивитись у Стамбулі за 3 дні. Ділимось своїми «протоптаними стежками» по найцікавіших місцях.
День 1: Піша прогулянка по історичному району Султанахмет.
Палац Топкапи – Церква Айя-Ірині – парк Гюльхане – Гробниці Султанів – Собор Айя Софія – парк Султанахмет – Цистерна Базиліка – Блакитна мечеть – Іподром – спуск колоритними вуличками Старого міста – Мечеть Мала Айя Софія.
Для поціновувачів музеїв, прогулянку можна доповнити відвідуванням Археологічного музею, Музею килимів Halı Müzesi, Музею турецького та ісламського мистецтва İslam Eserleri Müzesi, Музею мозаїки Великого Палацу Büyük Saray Mozaikleri Müzesi.
День 2. Стамбульский колорит: стародавній і сучасний.
Спочатку пішки: Цистерна Феодосія – Мечеть Нуруосманіє – Гранд-Базар – підйом старовинним вуличками до Мечеті Сулейманіє (нам вона найбільше сподобалась), біля неї – Могила Роксолани (Хюрем-Султан) – піший спуск до причалу Еміненю, Галатського мосту і Єгипетського базару.
Далі пересуваємось між пунктами маршруту на транспорті: Від Еміненю на трамваї Т1 їдемо до зупинки Кабадаш, пересадка на фунікулер до станції Таксім. Піша прогулянка популярною вулицею Істікляль – Галатська вежа.
Особливо «витривалим» туристам можна доповнити цей маршрут підйомом на найвищий (236 м) оглядовий майданчик Стамбулу – хмарочос «Сапфір». Дістатись просто: на метро М2. Від станції Таксім доїхати до зупинки 4.Levent.
День 3. Маршрут по Босфору й азійському району Ускюдар.
Від причалу Еміненю на катері вапуру переправляємось до причалу Ускюдар в азійський частині Стамбулу. Далі на автобусі №15 (з будь-якою літерою) їдемо до зупинки Кузгунджук – фото-зупинка у яскравому кварталі Кузгунджук. 2..Далі на автобусі 15С прямуємо до кінцевої зупинки – найбільша і найновіша мечеть Стамбулу Чамлиджа. 3. На автобусі 15С повертаємось до зупинки Белербей – Палац Бейлербей.
З причалу біля Палацу Бейлербей можна влаштувати собі самостійний тур по Босфору. Сісти на вапуру у напрямку, протилежному від Ускюдар. Вийти на будь-якому причалі, що сподобався, і погуляти нетуристичними кварталами Стамбулу. Ми доїхали до району фортеці Анадолухісар. Повернутись у центр можна так само на вапуру до причалу Ускюдар, потім пересадка до Еміненю.
Музейна карта Museum Pass Istanbul
Для відвідування основних туристичних пам’яток Стамбулу без черги варто придбати Музейну карту. Коштує 325 лір, діє протягом 5 днів для 14 музеїв, що належать Міністерству Культури і туризму Туреччини. Серед них Палац Топкапи, Айя Софія, Археологічний музей, Музей Каріє, фортеця Румелі, Музей мозаїки Великого Палацу, Музей турецького та ісламського мистецтва.
Музейна карта НЕ дійсна для Гарему в Палаці Топкапи, для Церкви Айя Ірині, Цистерни Базиліки, Галатської вежі, Палаців Домабахче, Бейлербей. Для цих об’єктів потрібно купувати окремі квитки. Музейну карту можна придбати через інтернет або у касі менш популярного об’єкту, ніж Айя Софія и Топкапи..
Дні відвідування пам’яток.
Коли плануєш подорож, варто врахувати дні роботи туристичних місць. Як і в багатьох містах світу, в більшості музеїв і палаців Стамбулу понеділок вихідний. В цей день зачинені Собор Айя Софія, Палац Долмабахче, Палац Бейлербей, музеї. У вівторок зачинений для туристів Палац Топкапи, а в понеділок він приймає туристів. Гранд Базар не працює у неділю. Крім того вихідні у музеях бувають на великі державні і релігійні свята. Не плануйте відвідувати мечеті у п’ятницю, це основний молитовний день у Туреччині.
Щоб не стояти у великих чергах на вхід і не розглядати пам’ятки у щільному натовпі приходьте до відкриття, на 9 ранку. Вже з 11 години у Топкапи багато туристів.
Мечеті.
Туристам не можна заходити до мечетей під час молитви. Існує також дрес-код. Перед входом у мечеть потрібно роззутись. Взуття можна скласти у пакет і носити з собою. Жінкам треба накинути шалик так, щоб він покривав голову і плечі. Коліна і плечі мають бути закриті. Підійде довга сукня або штани. Чоловіки теж мають дотримуватись правил одягу. Заборонено вхід у шортах і майках. Всередині говорять тихо.
Ресторани.
Особливість традиційних закладів Стамбулу у спеціалізації. Один ресторан готує тільки м’ясо, другий тільки страви з квасолі, третій подає котлетки кюфте, рибний балик-екмек або картоплю кумпур. Такі «спеціалізовані» страви найсмачніші. Тому місцеві мешканці за вечір можуть побувати у кількох закладах. В одному поїсти основні страви, а в інший піти на чай і десерт. Звісно, поруч з популярними туристичними місцями ця традиція не дотримується. В одному закладі гість Стамбулу може замовити все. Але цікаво спробувати пройтись по ресторанах як місцеві.
Стамбул – місто, що дивує масштабами, атмосферою, колоритом. Вражають модернові хмарочоси. Цікаво знайомитись з визначними римськими, візантійськими, османськими пам’ятками району Султанахмет. Але найбільший затишок і задоволення ми отримали, коли блукали автентичними вуличками віддалених старовинних кварталів. Тут можна відчути справжній Стамбул, гостинний і яскравий.
Читайте більше про подорожі авторів у їхньому блозі або на їхній сторінці у Фейсбуці