Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Подорож з тревел-блогером. Маріанна Лєдок: «Подорож з наметом – це чудове відчуття свободи, гармонії з природою і відпочинку від цивілізації»

  • 10.06.2019 19:16
  • Dmytro
Маріанна Лєдок

Розчавлений скорпіон під наметом посеред пустелі Ваді-Рам в Йорданії – лише одна з сотень пригод, яка недоступна туристам, котрі обирають для ночівлі готелі чи апартаменти. Роздивляючись слонів в Африці через вікно джипу чи відвідуючи замки в Європі у супроводі гідів, мандрівники ризикують не відчути справжній колорит тої чи іншої країни. У той же час докладно познайомитися, наприклад, зі звичаями місцевих жителів Бразилії чи побачити несамовиті за красою краєвиди Ісландії мають більше можливостей туристи, які вирушають у подорож з наметом.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Мрієте здійснити таку подорож, але вагаєтесь, не знаючи основних правил подібних мандрівок? Боїтеся диких звірів чи злочинців? Не знаєте де саме можна заночувати з наметом? На ці та інші питання надає відповіді в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» мандрівниця Маріанна Лєдок, що відвідала вже не один десяток країн з наметом та знає більшість засад подібних подорожей.

Подорож з наметом не з легких. У чому переваги такого відпочинку?

– Я не можу назвати подорожі з наметом – важкими. Швидше, вони для тих, хто хоче побачити більше і відчути єднання з природою. Тому що тільки з наметом можна дістатися до «диких» і нетуристичних місц – таких, де не буде кемпінгу, гостьового будиночка і тому подібних умов. При цьому я зараз говорю про різні походи до найкрасивішиї місць нашої планети.

На мою думку, перевагою подорожі з наметом є повна автономія. Не потрібно зайвий раз перейматися місцем ночівлі – ти можеш поставити намет майже всюди. Мало того, у багатьох місцях ночівля можлива тільки в наметі. Плюс економія коштів – поставити намет у більшості випадків можна безкоштовно.

Крім того, можна вибрати місце, звідки відкривається гарний і незабутній вид, де не буде людей – і відчути себе в готелі «тисячі зірок». Подорож з наметом – це чудове відчуття свободи, гармонії з природою і відпочинку від цивілізації.

Цiкава подорож була на Шавлінські озера і Чуйський тракт на Алтаї. Якщо ви хочете побачити ці озера, які так схожі на Канаду, вам доведеться йти з наметом і спати в ньому – іншого вибору ночівлі там немає. Але натомість вам відкриються неймовірні види, поля з лохиною, льодовикові озера і шаманські обряди алтайців.

Маріанна Лєдок

Подібні відчуття переживаєш під час подорожі Патагонією (особливо на гору Фіцрой і трекінги навколо). Про це навіть важко розповідати, тому що це потрібно бачити. Вся Патагонія – рідкісний шматок гарної землі: лами, броненосці, дикий вітер, заходи сонця, величезна і сильно віддалена від України територія. А ще я пам’ятаю, як ми 2 дні гуляли 40 кілометрів по пустелі Ваді Рам, ночували в наметі і милувалися марсіанськими пейзажами.

Незабутнім був похід по Ісландії. Це відмінна країна для тих, хто любить природу і намет. Гейзери, вулкани, льодовики, водоспади і унікальні місця.

Маріанна Лєдок

Крім того, мені запам’ятався в Перу трекінг на «Райдужні гори» – висота більше 5 тис. метрів, індіанці кечуа, цікава живність і повна екзотика. Всім раджу Перу – самобутня і цікава країна.

– Але у такого виду подорожей є не тільки полюси, а й мінуси. У чому вони полягають?

– У будь-якому відпочинку є свої мінуси. Я подорожувала і на машині, і без намету, і тільки по готелях. Але більшість моїх подорожей, а це поїздки до майже 70 країн, були якраз з наметом. Для мене плюси від подібного відпочинку переважують мінуси.

З можливих мінусів можу виділити наступні: необхідність нести на собі рюкзак, відсутність звичного комфорту, зокрема, душу, нормального туалету, перебої з інтернетом, труднощі з підзарядкою техніки, харчування з похідної кухні, яка зазвичай складається з простих страв.

Але з такими складнощами мандрівники стикаються тільки, якщо вони будуть зупинятися в диких місцях, поза платноим кемпінгом. Тому що в платних кемпінгах, зазвичай, є всі зручності – душ, туалет, гаряча вода, розетки і кухня, де можна приготувати собі їжу.

Та навіть в дикому кемпінгу туристи можуть з легкістю організувати душ, нагріти воду, користуватися сонячними батареями для зарядки техніки, приготувати їжу на багатті, пальнику і т.д.

– Чи існують якісь заборони чи інші обмеження на відпочинок в наметі в тих чи інших країнах?

– У деяких країнах заборонений «дикий» кемпінг (наприклад, у Ісландії), але там все одно з легкістю можна поставити намет поза містами. У містах намет можна ставити, в основному, тільки в платних кемпінгах, але, насправді, так і безпечніше, і комфортніше. Але чим більше людей поруч, тим більша ймовірність, що вони будуть тебе турбувати.

Інших обмежень мало – в основному потрібно залишатися людиною, забирати після себе сміття.

Маріанна Лєдок

– Поставлю, напевно, найголовніше питання. Які ризики для безпеки при подорожах з наметом за кордоном? Що робите для того, щоб уникнути ризиків для безпеки?

– Я подорожую і сама, і з чоловіком, і з друзями. Найближчим часом я поїду з подругою на Мальту. Подорожувати з наметом нестрашно. Якщо дотримуватися заходів безпеки, якщо знати, куди можна ходити, а куди не варто, якщо не світити цінними речами, одягатися простіше, не зухвало, то, в принципі, подорожуючий не піддається великому ризику.

Я подорожувала з наметом і до Південної Америки, і до Африки. Тому можу дати кілька цінних порад в цьому плані. Щоб подорож проходила безпечно, я користуюся наметом кольору хакі, який складно помітити в кущах, лісі та інших подібних місцях. Крім того, завжди намагаюся ставити намет подалі від осель людей, а також так, щоб вони не бачили, де я його ставлю. Це захищає мене від цікавих і непроханих гостей.

Маріанна Лєдок

– Яких заходів обережності треба дотримуватися при поїздках по небезпечним країнам, наприклад, Африкою?

– Я їздила з чоловiком по двох африканських країнах – Кенії і Танзанії. Ми наїздили по цих місцях 4700 км. Відвідали не тільки якісь туристичні місця типу озеро Найваша в Кенії або острів Занзібар в Танзанії. У нас дуже часто туристи, коли їздять до Танзаніїї, відвідують тільки Занзібар. Але він не може повністю охарактеризувати країну. Наприклад, мало хто знає, але тут живе близько 130 племен. Я їздила на місцевих автобусах з місцевими жителями, а не на туристичних джипах. Адже саме так можна відчути колорит місцевого життя, побачити життя зсередини.

Мінусом для мене в Африці здалася дуже велика скупченість людей. При цьому вони досить допитливі. Вони звикли, що білий турист відпочиває по-багатому – їздить на джипі, живе в готелі. Тому, коли місцеві жителі бачать білу людину з рюкзаком і наметом, то у них виникає багато питань. Африканці дуже темпераментні люди, вони в чомусь схожі на жителів Південної Америки. Їм цікаво поспілкуватися. Тому, якщо поставити намет на видному місці, то можна очікувати гостей на ніч. Це, звичайно ж, небезпечно, оскільки, як я вже сказала, багато хто з них вважає білих багатими. Щоб не спокушати місцевих жителів на негарні вчинки, краще ставити намет у відлюдному місці.

Другий нюанс – тут проблеми з рослинністю. Її або немає практично, а якщо і є – то це складно прохідні ліси зі зміями та іншими подібними небезпечними тваринами. Ми проходили місцевість племені самубру, де водяться і хижаки. Найнебезпечніша і агресивна місцева тварина – це бегемот. Але хижаки просто так не нападуть. Вони це роблять тільки, як правило, якщо їх спровокувати. Але у нас жодного разу не було зіткнення з якою-небудь хижою твариною або, наприклад, зі слоном. Єдине що якось поруч проходили жирафи і пумби. Але пам’ятаю, як хтось вночі до намету підходив, але ми так і не дізналися хто саме це був. Для уникнення небезпечних ситуацій ми застосували хитрість місцевих жителів масаїв. Вони живуть в селах. Масаї ставлять навколо своїх осель гілки якогось місцевого дерева висотою 70-80 см з великою кількістю колючок. Я думаю, що це зупиняє тварин.

Маріанна Лєдок

– Чи були якісь дійсно небезпечні інциденти під час подорожей по світу?

– Якраз такий випадок стався під час подорожі по Африці. У нас була сутичка з племенем самбуру. Чотири п’яних місцевих жителя з автоматами заштовхали нас в джип і вимагали від нас гроші. Вони забрали у нас рюкзаки. Це був один з найскладніших випадків в моїй практиці подорожей. Ми були абсолютно самі – без туру, без гіда, без взагалі нікого. До найближчого села, де був поліцейський відділок, було 35 кілометрів. При цьому на дорогах машини або не їздили, або з періодичністю одна на 40 хвилин.

Туристи, які їздять на джипах по Африці, не бачать справжньої Африки.

– На інших континентах були подібні інциденти?

– Не було. Я перед тим, як їхати до якоїсь країни, обов’язково про неї багато читаю, в тому числі англійською мовою. Читаю про правила подорожей, про кемпінги, де їх можна ставити, а де не можна. Наприклад, в Бразилії, яка відома високим рівнем злочинності, ми намагалися зупинятися в наметах біля АЗС, оскільки вони охороняються озброєними поліцейськими.

В принципі, чим бідніша країна, тим, швидше за все, там більше буде розвинена злочинність – від злодійства до більш важких злочинів. Наприклад, коли ми приїхали до Бразилії і поліцейські побачили, що ми катаємося автостопом, то вони попередили, що тут широко поширені такі злочини, наприклад, як торгівля органами. У Бразилії, в принципі, навіть поліцейські не ходять по одному-двома – вони їздять по 4-6 чоловік в міні-броньовиках. Коли це бачиш, то відразу розумієш, що ситуація в країні не така проста.

– Правильно я розумію, що в подорожах Ви відпочиваєте не тільки в наметах?

– Так. Необов’язково подорожувати з наметом і жити тільки в наметі. Подорожі не зводяться тільки до такого виду ночівлі. Я живу і в хостелах, і в апартаментах. Наприклад, коли я їздила в подорож по Непалу, то дуже часто ночувала там в гостьових будинках, оскільки послуги на проживання в них дуже низькі. Часто приємно після декількох днів у наметі поспати в готелі, на контрастах цікавіше.

Маріанна Лєдок

– Якщо немає можливості зарядити техніку в хостелах, то як вирішуєте проблему?

– Можу попросити підзарядити техніку на заправках або в магазинчиках. Наприклад, в Ісландії я попросила в кафе залишити батареї і мобільний телефон на зарядку на ніч, а сама ночувала приблизно в кілометрі від нього в наметі. Як правило, всі йдуть на зустріч мандрівникам.

– Наскільки дешевші подорожі з наметом на відміну від відпочинку з проживанням в готелях або апартаментах? Наскільки часто для цього використовуєте кемпінги?

– Набагато дешевше, тому що – це безкоштовно. У різних країнах різні ціни на готелі, апартаменти, але в будь-якому випадку, якщо готель коштує €50, а вам відпочивати треба тиждень, то ви заплатите – €350, а я в приємному місці можу зекономити ці гроші.

При цьому платні кемпінги в будь-якому випадку завжди коштують дешевше, ніж готелі. Хоча я досить рідко зупиняюся в таких кемпінгах, так як люблю усамітнення і красиві місця, наприклад, гори, віддалені морські узбережжя, пустелі, ліси, де платних кемпінгів або немає взагалі, або мало.

В Європі самі кемпінги та ціни на них дуже різні. Як правило, вони стартують від €8 з людини плюс €2 за оренду намету. Тому можна сміливо говорити, що ціни починаються від €10 з людини.

– Чи виникають складнощі при відвідуванні тих чи інших туристичних, історичних пам’яток при подорожах з наметовим спорядженням?

– Ні, жодного разу не було таких складнощів. Хіба що якщо не було можливості поставити намет безкоштовно, я використовувала платний кемпінг.

– Які країни світу найкраще пристосовані для відпочинку в наметах? Наскільки добре і де для цього розвинена інфраструктура?

– Там, де розкішна природа – Норвегія, Швеція, Ісландія, Непал, Чилі. В цілому найрозвиненіша інфраструктура для такого виду відпочинку в європейських країнах. Взагалі, чим багатша країна, тим більш розвинута інфраструктура, а чим бідніша, тим більше вражень ви можете отримати, але для цього потрібно звикнути до обмежень в питаннях звичного комфорту.

Насправді подорож з наметом дає корисний навик – вчить задовольнятися малим і ще отримувати від цього задоволення. Це не смертельно, якщо турист один раз помиється водою з річки, а не в душі, поїсть просту їжу і побуде поза інтернетом. Нагрійте воду і використовуйте її, насолодіться кашею або смачним супчиком з багаття, почитайте книгу або споглядайте захід. Як на мене, це більш якісний відпочинок.

– Які б кемпінги в Європи Ви б визначили як найкращі і найгірші?

– В Європі вони здебільшого схожі між собою, можуть відрізнятись ціною. Тому я не можу виділити гірші або кращі. Все залежить від ціни, країни і т.і. В цьому плані я раджу заздалегідь почитати відгуки на TripAdvisor.

– А які тоді країни світу гірші для відпочинку з наметами і чому?

– Досить важко, але цікаво, було подорожувати з наметом по Африці – особливо диким кемпінгом, так як там багато диких тварин, мало рослинності і важко заховати намет від цікавих поглядів. Крім того, в спекотних країнах в наметі може бути душно, тому необхідний душ, щоб освіжитися. У цьому випадку краще скористатися платним кемпінгом.

Крім того, судячи з мого досвіду, можу сказати, що в Монголії сильний вітер, тому для подорожі по цій країні потрібно мати добрий намет, здатний витримати різкі пориви вітру. Таке ж я можу сказати і про Патагонію в Південній Америці.

– Які б Ви дали поради при зборі спорядження для мандрівки з наметом?

– Ціна на спорядження дуже сильно залежить від: імені і країни виробника, призначення (кількість сезонів, коли буде користуватися спорядження, а також просто для походів або альпіністів і т.і.). У будь-якому випадку знадобиться – хороший рюкзак, намет, здатний витримати вітер, дощ, каремат (він може бути звичайним килимком або надувним), спальник (він може бути з різними наповнювачами, також для різних температур, від чого залежить його вага і характеристики). Посуд для їжі, пальник для приготування їжі, кросівки або трекінгові черевики, ліхтарик, особисті речі тощо.

Для підбору спорядження я рекомендую звернутися до туристичного магазину. Крім того, варто почитати безліч корисних оглядів на цю тему, щоб точно визначитися з вибором спорядження. Адже воно дуже сильно розрізняється. Наприклад, для наших Карпат вам не потрібне таке спорядження, яке необхідне для подорожі на Фанські гори або до Тянь-Шаню в Центральній Азії. А також можу виділити наших якісних українських виробників Terra Incognita і Turbat.

При зборі речей я б радила брати з собою тільки найважливіше, наприклад, не класти зайвий одяг або взуття. Для подорожей я користуюся рюкзаком на 50 л і висотою 55 см. Як правило, у мене виходить приблизно 12 кг. Це дозволяє мені не купувати окремий багаж при перельотах, а купувати послуги, наприклад, пріоритетною посадки в Ryanair. Звичайно ж, для подорожі з наметом невеликої ручної поклажі не вистачить. Хоча, наприклад, на рейсах Air Malta допускається безкоштовне перевезення ручної поклажі саме розміром 55 см.

Маріанна Лєдок

– Яким чином організовуєте харчування і побутові умови під час відпочинку з наметом?

– Роблю багаття. А якщо немає для цього можливості, то використовую бензиновий або газовий пальник. Правда, ще можна купити дорожчий, але універсальний – мультипаливний. Також беру з собою сублімати, розчинні каші, іноді консерви, батончики. Якщо цього не вистачає, то докуповую їжу в супермаркетах тієї чи іншої країни. Зазвичай деякі європейські країни вважають дуже дорогими, але в тій же Ісландії чи Норвегії, в магазинах можна знайти смачну, якісну і зовсім недорогу їжу. В Швеції смачнючий літровий йогурт коштує близько двох євро, дешева ікра, консерви, у Франції та Італії смачні сири та інше. Прикладів можна наводити багато. Насправді в похідних умовах побут досить простий, а задоволення приносить багато.

– Якщо на вулиці холодно, йде сніг, наскільки комфортно ночувати в наметі? Що робите, щоб не замерзнути?

– Скажу наперед, в грудні я з чоловіком планую поїхати до Лапландії в подорож з наметом. Відпочинок при мінусовій температурі можна перенести з комфортом, якщо брати з собою нормальний спальник. Минулої зими я спала в наметі при мінус 10 С у Ворохті. Спальники допускають так звані температури комфорту і екстриму. Я брала з собою спальник з температурою комфорту мінус 7 С. Але оскільки я спала ще і в пуховику, то ночівля пройшла нормально.

Маріанна Лєдок

– Радили б Ви поїхати на відпочинок з наметом з дітьми? А літнім людям?

– Так. Я всім раджу поїхати хоч раз і спробувати такий вид відпочинку. Почати можна зі своєї країни – вибрати якийсь маршрут на вихідні (1-2 ночі в наметі) і подивитися, наскільки це сподобається. Я впевнена, що багатьом дітям це буде цікаво, так як вони люблять будувати курені, різні будиночки. А намет – це як ціла пригода і гра. Люди похилого віку також можуть отримати від цього задоволення, адже природа налаштовує на вдумливий настрій і дозволяє відпочити не тільки тілом, а й душею.

Фото Маріанни Лєдок

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей