Ціни на квитки на літаки впали у десять разів? Спробуємо перевірити твердження міністра

  • 06.06.2019 10:06
  • Dmytro
Літак МАУ

За останні декілька років до України розпочали польоти багато нових перевізників. Завдяки цьому на ринку зросла конкуренція, що вплинуло на зниження цін. Вже багато українців змогли скористатися дешевими квитками та злітати за невеликі гроші у подорожі до сусідніх країн. Але ж чи не цікаво на скільки саме подешевшали такі мандрівки?

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Цікавою новиною поділився міністр інфраструктури Володимир Омелян. Як він повідомив на своїй сторінці у Facebook, у порівнянні з 2013 роком середня ціна на авіаквитки впала у десять разів. На жаль, високопосадовець не вказав звідки він отримав такі дані. Але, можливо, міністр мав на увазі (і вказав це у пості), що на ринку збільшилася вага лоукостерів, що пропонують свої квитки за дешевими тарифами, що, власне, і спричинило таке різке зниження цін. За даними Володимира Омеляна, якщо у 2016 році частка таких перевізників у міжнародному сполученні складала 11,7%, то вже у 2018 році – 30%.

Однак ці дані не збігаються з розрахунками найбільшої української авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України». Вона займає найбільшу частку на авіаційному ринку і тому ціноутворення на її послуги повинно також впливати на кінцеві розрахунки середньої ціни на авіаквитки.

Як розповіла порталу «У відпустку» корпоративний прес-секретар МАУ Євгенія Сацька, за останні шість років – з 2013 по 2019 рр. – середня ціна на квитки на рейси авіакомпанії МАУ знизилася на 32% зі $154 до $104. При цьому вартість послуг аеропортів і наземного обслуговування практично не змінювалася, уточнюють в компанії.

Та, власне, для пересічного користувача авіаційних послуг не так важливо, хто та яким чином підраховує середні ціни. Основним висновком є те, що авіаквитки поступово дешевшають. А це розширює можливості для українців літати все частіше та відкривати для себе нові країни.

Цікаво, що тенденція зниження цін на авіаподорожі властива не тільки українському авіаційному ринку. Як нещодавно повідомив найбільший європейський лоукостер Ryanair, за період з 2004 до 2019 року середня ціна на квитки цього перевізника у Великобританії впала на 8% з £36 до £33. До речі, саме завдяки приходу цієї авіакомпанії на український ринок вартість перельотів в Україні також знижується.

Але чи будуть авіаційні подорожі і надалі дешевшати? Щоб зрозуміти причини зниження цін на авіаквитки, потрібно більш детально розглянути два головних фактори, які впливають на це – собівартість перевезення і конкурентне середовище, стверджує в коментарі порталу «У відпустку» Андрій Ярмак.

«По-перше, за останні 5 років, глобальний ринок авіаперевезень дуже сильно змінився – на ньому відчутно посилилася конкуренція. Головне становище стали займати лоукостери, які значно перетягнули на себе частку ринку перевезень в середньомагістральному сегменті point-to-point (перельоти з одного аеропорту в інший без пересадок, – ред.). Класичні авіакомпанії, для збереження своїх позицій на ринку, вступили з ними в цінову конкуренцію, тим самим надавши пасажирам доступ до дешевих авіаквитків і створивши подальший стимул для розвитку ринку, – розповідає Андрій Ярмак. – З іншого боку, глобальна економіка рухається в напрямку лібералізації економічних відносин, в тому числі лібералізації міжурядових авіаційних угод. Це легко простежується на прикладі України, яка за останні кілька років скасувала (зменшила) обмеження з багатьма європейськими країнами (Німеччина, Франція, Італія, Польща, Кіпр та інші), не дочекавшись підписання Угоди про Відкрите небо з ЄС, а також деякими іншими країнами (Іран, Йорданія, Грузія, Вірменія та ін.)».

Крім конкурентного середовища, зміни торкнулися і продукту більшості авіакомпаній, а отже і собівартості перевезення, продовжує експерт. Для успішної цінової конкуренції з лоукостерами, регулярні перевізники стали відмовлятися від безкоштовних сервісів на борту – багажу, харчування, реєстрації в аеропорту з метою оптимізації операційних витрат. Також вони стали застосовувати більш досконалі підходи для планування і експлуатації флоту повітряних суден – уніфікація моделей літаків (дозволяє економити на технічному персоналі та запасних деталей, технічному обслуговуванні), утилізація флоту (більше часу літаки стали проводити в повітрі) і оптові замовлення (здешевлення вартості кожного літака), зазначає Андрія Ярмак. Всі вищевикладені прийоми дозволяють зменшити розмір тарифу авіакомпанії в собівартості кожного квитка.

«Що стосується інших складових квитка, то глобальна комп’ютеризація процесів підготовки і виконання польотів (планування оптимальних повітряних трас), перехід пасажирів в інтернет для придбання квитків, їх змін, реєстрації, замовлення додаткових опцій для подорожей дозволяє поступово знижувати аеропортові та аеронавігаційні витрати в структурі квитків. У той же час, великі авіакомпанії отримують преференції від аеропортів, постачальників палива і інших провайдерів в обмін на збільшення обсягів їх перевезень», – розповідає Андрія Ярмак.

Як результат, собівартість перевезення знижується, що дозволяє встановлювати привабливі і рентабельні ціни на авіаквитки, стимулювати додатковий попит, відкривати нові маршрути і розвивати супутні бізнеси для авіації.

Схоже, що на це розраховують і у МАУ. В авіакомпанії очікують, що в найближчому майбутньому ціни на авіаперельоти продовжать знижуватися. Але відбуватися це буде паралельно з розширенням переліку додаткових платних послуг.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей