У МАУ нове керівництво. Які зміни чекають на авіакомпанію

  • 13.09.2019 12:18
  • Dmytro
Літак МАУ

Найбільша українська авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» на порозі великих змін. Юрій Мірошников, який очолював перевізника в якості президента протягом 15 років, йде з цієї посади. З 18 вересня новим очільником МАУ стане Євгеній Дихне, який зараз працює першим заступником генерального директора аеропорту «Бориспіль».

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Проблеми

На жаль, останнім часом МАУ переживає не найкращі часи. Посилення конкуренції на авіаринку, яке пов’язане, в першу чергу, з приходом до України найбільшого європейського лоукостера Ryanair, змусило перевізника суттєво здешевити квитки. Приблизно два роки тому українська авіакомпанія, передбачаючи зменшення середніх цін на перельоти у зв’язку з приходом ірландського перевізника, запровадила власні лоукост-тарифи, за якими українці могли подорожувати досить бюджетно.

Як результат, МАУ спромоглася суттєво збільшити кількість пасажирів, які користуються її послугами. Але разом з тим перевізник відчув негативний вплив лоукост-тарифів на власну прибутковість. За прогнозом МАУ, у 2019 році авіакомпанія перевезе більш ніж 8,2 млн пасажирів, що на 2% більше, ніж у 2018 році. Разом з тим оборот компанії знизиться – на 2% до приблизно $983 млн.

Можливо, розуміючи пагубність для фінансового стану авіакомпанії занадто низьких цін, МАУ декілька місяців тому відмовилися від продажу дуже дешевих квитків. Але це були аваіквитки на рейси за десять місяців і більше. Тому ефект від їх продажу МАУ буде відчувати ще декілька місяців.

Та не тільки ці фактори заважали перевізнику в останні роки. Як розповів на нещодавній прес-конференції МАУ голова наглядової ради авіакомпанії Арон Майберг, негативно на роботу як МАУ, так і загалом інших українських перевізників впливає більш висока вартість аеронавігаційних послуг, ніж в середньому в Європі. За розрахунками МАУ, вона перевищує на $350 обслуговування середньомагістрального рейсу і на $990 – далекомагістрального.

Крім того, переплачують українські авіакомпанії за авіаційне паливо. Якщо, за даними МАУ, в Європі перевізники звільнені від акцизу на авіапаливо, то в Україні авіакомпанії сплачують – $32 за кожну тонну.

Негативно впливає на фінансову ситуацію в МАУ і необхідність обльоту території Росії при виконнанню рейсів на схід. Декілька років тому Україна та РФ запровадили взаємну заборону на проліт своїм повітряним простором для авіаперевізників.

В МАУ підрахували, що загалом як три останні причині, так і деякі інші (наприклад, ПДВ на внутрішньоукраїнських рейсах) призвели до того, що перевізник за період з 2014 по 2019 роки втратив $216 млн.

Крім того, додатковий негативний ефект на роботу МАУ додала заборона на польоти для нових літаків Boeing 737 MAX, які повинні були почати роботу на регулярних рейсах МАУ з середини квітня поточного року. Однак, у зв’язку з тим, що їх експлуатація призупинена до завершення розслідування двох нещодавніх катастроф з цими повітряними суднами, поставка трьох Boeing 737 MAX для авіакомпанії МАУ заморожена.

У тому числі з цієї причини МАУ навесні зменшила кількість рейсів за деякими своїми маршрутами, наприклад, це торкнулося таких напрямків, як Афіни, Стамбул, Єреван.

Втім в авіакомпанії не вважають, що попередня влада нічого не робила для розвитку авіаційного ринку. Наприклад, на початку 2018 року «Бориспіль» опублікував публічну оферту, згідно з якою багато авіакомпаній, в першу чергу, МАУ, отримали право на досить пристойні знижки за обслуговування в аеропорту. Крім того, в МАУ до позитиву відносять зниження ставок за аеронавігаційне обслуговування з липня 2019 року.

Тим не менше, Арон Майберг вважає, що системних змін не відбулося.

Будь-які питання, які треба було вирішувати, робилися в ручному режимі. І, природньо, воно мало ефект латки, коли латали дірки, щоб щось не завалилося, – заявив він на прес-конференції.

Літак МАУ

Зміна кадрів

Власне, в таких не досить простих умовах відбувається передача влади в МАУ. Та опитані порталом «У відпустку» експерти загалом схвально відгукуються як відносно колишнього керівника МАУ, так і майбутнього. Все це дозволяє розраховувати на те, що перевізник знаходиться у відносно стабільному стані та має потенціал для подальшого розвитку.

Наприклад, голова наглядової ради «Української авіатранспортної асоціації», виконавчий директор авіакомпанії «Аероджет» Анатолій Мазуренко вважає Юрія Мірошникова одним з кращих авіаційних керівників України.

У нього величезний досвід. Він зробив для авіакомпанії все, що можна було зробити в ситуації, яка склалася в останні роки, – продовжує він. – Тому голова наглядової ради Арон Майберг правильно відповів на нещодавнє питання про те, чи впорався Юрій Мірошников з поставленим завданням, що саме питання поставлене неправильно. Підтвердженням тому є рішення акціонерів залишити Юрія Володимировича членом наглядової ради. Його досвід і знання будуть використані для авіакомпанії і в подальшому. Перед Юрієм Мірошниковим стояли об’єктивні труднощі – акциз на авіаційне паливо, якого немає ніде в світі, завищені державні збори, ПДВ, заборона на проліт територією Росії, дуже дорогі кредити тощо.

А експерт авіаринку Віктор Логвиненко, який працював в МАУ в 2011-2012 роках, говорить, що він знає Юрія Мірошникова приблизно з 2004 року і тільки з кращого боку.

Він, скажімо так, дуже європейськи налаштований. До зміни власників в МАУ приблизно на початку 2010-их років компанією керували австрійці з Austrian Airlines. Він з ними дуже добре спрацювався. На той момент МАУ часто виконувала функцію підвезення пасажирів до Відня під рейси Austrian Airlines, – розповідає він. – Але перехід на мережеву модель роботи, якої зараз дотримується МАУ, був неминучий, оскільки таким перевізникам довго працювати тільки за принципом перевезення з одного аеропорту в інший складно.

Авіаексперт, секретар громадської ради при Державіаслужбі Кирил Новіков нагадує, що Юрій Мірошников віддав авіації і МАУ більшість своєї професійної кар‘єри, був у витоків компанії. Але в публічній площині він спілкувався сухою мовою прес-релізів та інтерв‘ю, а також часто виступав критиком конкуренції та, зокрема, лоукост-моделі бізнесу, додає він. Така сухість неприпустима, коли ти керуєш реально великим і соціально важливим бізнесом, вважає Кирил Новіков.

Втім, Кирил Новіков не впевнений, що є прямий зв‘язок із падінням прибутковості та діяльністю Юрія Мірошникова на посту президента компанії у 2018 році. Експерт думає, наглядова рада та акціонери хочуть реальних змін, а не косметичних. Тому і відбулася зміна першої особи, зазначає він.

Віктор Логвиненко також вважає, що проблема з прибутковістю лежить не в площині дій авіакомпанії або її менеджменту. На її наявність впливають, скоріше, фактори присутності ПДВ на внутрішніх рейсах, витрати по митному оформленню літаків з-за кордону, важка доступність кредитів, заборона прольоту над РФ тощо, говорить він.

Кризовий менеджер повинен щось оптимізувати. Але що тут оптимізуєш? Зменшити частоти в мережі, піти з «експериментальних» маршрутів, трохи скоротити кадри. Ці всі дії і Юрій Мірошников сам міг зробити, не вдаючись до залучення Євгенія Дихне, – зазначає Віктор Логвиненко.

Втім, перед новим керівником МАУ основним завданням поставлено повернення перевізника в зону прибутковості при стабільному збалансованому розвитку і збереженні мережевий моделі.

На думку Анатолія Мазуренко, Євген Дихне – добрий фахівець, прекрасний організатор.

Тому я впевнений, що йому багато чого вдасться реалізувати, хоча завдання у нього дуже складне. Якщо за 2018 рік збитки МАУ склали 1,8 млрд гривень, що становить аж 10% від обороту, то домогтися прибуткової роботи за результатами 2020-го року – це вкрай амбітний план. Напевно, не обійтися без непопулярних методів скорочення витрат. Але заради успішної роботи авіакомпанії іноді необхідно йти і на такі кроки. Йому в цьому допомагатимуть Юрій Мірошников і сам Арон Майберг, який є теж одним з лідерів серед авіаційних менеджерів нашої країни, а не просто акціонер , – очікує він.

Кирил Новіков відмічає, що Євгеній Дихне для нього є людиною сучасних поглядів. Він дуже добре розуміється на зв‘язках із владою, зазначає він.

Інакше не можна пояснити, як бути топ-менеджером головного аеропорту 5 років поспіль, а до цього успішно керувати пасажирським напрямком «Укрзалізниці». Впевнений, таке під силу лише людям із великим запасом міцності. Адже ти щодня витримуєш шалений тиск в роботі від колективу, контролюючих органів, партнерів та підрядників, – каже Кирил Новіков. – Це вимагає не аби-яких знань та досвіду. Насправді, керівника успішним робить його команда. Я не знаю Євгенія Дихне так добре, але можу стверджувати, що в його команді справжні професіонали.

Єдине, що бракує топам МАУ – вони ігнорують українську мову, відзначає Кирил Новіков. Тому моя симпатія, як пасажира, буде більшою, якщо новий Президент вживатиме державну мову у своїй діяльності, каже він.

Виконати завдання акціонерів – вивести МАУ на прибутковість – може допомогти держава. Як розповів Арон Майберг, зараз проходять процедуру експертизи документи щодо надання компенсацій українським авіакомпаніям, які виконують рейси на Схід, за обліт території РФ. Це важливо для розвитку далекомагістральних східних і північних напрямків, вважає голова наглядової ради МАУ.

Цю інформацію підтвердив і нещодавно призначений міністр інфраструктури Владислав Криклій.

Так, дійсно, ми ведемо і будемо пропонувати якісь речі стосовно того, що мають бути компенсації за обліт Росії. Але необов’язково це має бути пряма компенсація. Це можна надати через аеропортові збори або ще якусь зручну модель шукати, – сказав міністр. – Авіакомпанії стають неконкурентоздатними, бо вони змушені робити обліт і втрачати чимало коштів.

За словами Владислава Криклія, ця проблема торкнулася авіакомпаній МАУ і SkyUp. Відповідне рішення може бути прийняте не раніше ніж за два тижня. Арон Майберг сподівається, що це трапиться до прийняття держбюджету на 2020 рік.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей