Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Українці у Франції. Олена Ящук-Коде: «Париж – це рай для тих, хто любить солодке!»

  • 29.05.2019 14:56
  • Dmytro
Олена Ящук-Коде

Вирішили вперше поїхати до одного з найбільш відомих міст планети – Парижу? Місцева мешканка, українка Олена Ящук-Коде розказала нам що саме треба відвідати, як пересуватися та що скуштувати у місцевих ресторанчиках та кафе. А також багато інформації про те, як почувається місто без Нотр-Дам-де-Парі та чи безпечно блукати вулицями під час протестів «жовтих жилетів»

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Отже, у віртуальну подорож романтичним Парижем нас забирає співзасновниця онлайн-сервісу «Літературні прогулянки в Парижі», письменниця Олена Ящук-Коде. А також поділиться з нами корисною інформацією щодо ціни відвідування основних музеїв, на громадський транспорт, напої та їжу у Парижі.

– Всі мандрівники коли-небудь бувають перший раз в якійсь країні. Якщо турист вперше приїжджає до Парижу, наприклад, на 3-4 дні, то що варто відвідати в першу чергу?

– Париж, та загалом Франція – найбільш відвідувані місця у світі. Про найвизначніші пам’ятники знають всі: Ейфелеву вежу, Собор Паризької Богоматері, Єлисейські поля, Лувр, Версаль… Це все здається деяким таким банальним, стереотипним, але треба себе запитати: чи хочу я це побачити чи пропустити? Чи іншим разом? Чи цього разу я піду на вежу, а іншим разом – якщо планується, піду до Лувру? Я прожила в Парижі майже двадцять років і тільки у лютому цього року вирішила із сином піднятися нагору до веж Нотр-Даму. Хто міг подумати, що за кілька місяців собор згорить і на найближчі роки буде недоступний? Тому не відкладайте те, що можна зробити сьогодні. Робіть те, що вас цікавить.

Я можу порекомендувати піти на «історичну вісь» – це фактично пряма лінія, на якій розташовані відомі пам’ятки Парижа. Можна почати з Тріумфальної арки, піднятися на неї та побачити дванадцять бульварів, що розходяться від площі Етуаль («Зірки»), як промені від сонця. Відкривається прекрасний вид на Єлисейські поля… Звідти можна пройти по прямій до площі Згоди (Place de la Concorde), яка раніше називалась Королівською. Це найбільша площа Парижа та Франції, саме там рубали голови на гільйотині під час Французької революції, і саме там стоїть справжній єгипетський обеліск, який був подарований Франції Єгиптом у 19 сторіччі.

Далі можна продовжити прогулянку в парку Тюельрі, закладеному королівським садівником Люнотром за наказом Людовіка ХІV. Це чудовий парк із фонтанами та скульптурами, один з відомих прикладів «французького парку». Там приємно відпочити, діти можуть покататися на каруселях в старому стилі (це платно), є дитячий майданчик. Якщо пройти через парк, то потрапите до Лувра. В цьому році святкують тридцятиріччя встановлення Піраміди Лувра, яка тепер слугує головним входом до музею.

париж площа

Якщо плануєте піти до Лувра або до будь-якого великого музею, то краще купити квитки он-лайн заздалегідь, аби уникнути черги. Оскільки це найбільший музей у світі, побачити всю колекцію за один раз неможливо, це дуже втомлює. Тому краще підготуватися та подумати, який період найбільше цікавить, що би хотіли побачити у першу чергу. Розподілити візит на кілька частин. Хронологічно у Луврі представлена колекція мистецтва до середини 19 століття. В Музеї д’Орсе представлена колекція імпресіонізму та другої половини 19 століття. Якщо цікавитесь модерністами та сучасним мистецтвом, до вашої уваги є два музеї – Центр Помпіду (Centre Pompidou) та Палац Токіо (Palais de Tokyo). Якщо приваблює мистецтво африканського континенту та Азії, доколумбової Америки – вам до музею Бранлі (Musée du Quai Branly).

З другого поверху (для нас третій) Ейфелевої вежі відкривається надзвичайний вид Парижа. Варто туди піднятися хоча б одного разу. Ви можете трішки зекономити на квитку та на часі, якщо підніметесь на один поверх пішки. А ще у вас є можливість, якщо сплануєте заздалегідь, відвідати механізми вежі та побачити, як працюють ліфти, зроблені ще у 19 столітті. В цьому році ми святкували 130-річчя вежі. Без неї неможливо уявити Париж, навіть якщо здається, що вона обридла. Це надзвичайно гарна «залізна дама», під чиєю «спідницею» варто прогулятись, а ввечері раз на годину подивитися, як вона світиться.

Якщо погода гарна та немає сильного вітру, недалеко від Ейфелевої вежі знаходиться парк Андре Ситроен, звідки піднімається Повітряна Куля (Ballon de Paris). Вона піднімається на кілька хвилин, це теж цікавий та незвичний досвід.

Франція Париж Ейфелева вежа

Якщо шукаєте іншого небанального місця, то можете піднятися на 56 поверх вежі Монпарнас (Tour Montparnasse). Ви побачите ще один варіант Парижа «зверху». І неможливо оминути похід до Сакре-Кер. Оскільки Париж – місто пласке, з пагорба Монмартру видно все, як на долоні…

Після Лувру можна зазирнути у сквер Пале Руаяль (Jardin du Palais Royal), захований за стінами будинків. Це затишне та красиве місце, де можна відпочити від міського шуму! На вході в сквер побачите знамениті колони Бюрена (Colonnes de Buren), де всі фотографуються. Якщо пройти скрізь парк, то можна вийти на маленькі вулички та пасажі, на вулицю Рішельє. В неї є особливий шарм та багато маленьких ресторанів із сучасною чи азіатською кухнею.

Можна також вийти на авеню Опера, це пряма дорога від Лувра до Опери Гарньє. Ця авеню прокладена так, аби здалеку було найкраще видно оперу, побудовану в другій половині 19 століття. Вона надзвичайно багато декорована, можна за окрему плату її відвідати зсередини (воно того варто!). За Оперою знаходиться бульвар Османн та два найвідоміших магазина: Галері Лафайет та Прінтен. Навіть якщо вас не цікавить шопінг, обидві будівлі славляться своїми куполами. На Різдво в Галері Лафайет ставлять феєричну ялинку (штучну, звичайно!). Два магазини-конкуренти постійно змагаються. На зимові свята фасади прикрашають спеціальними декораціями, а у вітринах ставлять міні-лялькові вистави, які так тішать і дітей, і дорослих.

Насправді, неможливо кількома словами описати всі можливі маршрути прогулянок. Можна навіть просто гуляти вулицями та піднімати очі в гору: ви завжди знайдете щось особливе на фасадах. Або пройти вздовж Сени набережними: ви так ніколи не заблукаєте, але побачите багато цікавого. Паризькі мости – це романтичні місця, з яких легко спостерігати за містом. Проявіть фантазію!

Франція Париж

– Як живе туристичний Париж без Нотр-Дам-де-Парі?

– Поки що рано щось говорити. Це був травматичний досвід для всіх парижан та для тих, хто перебував на місці подій. Вже обговорюються плани реставрації/перебудови, зібрано понад мільярд євро пожертвувань. І хоч президент Емманюель Макрон обіцяв відновити Нотр-Дам за п’ять років, ніхто не знає, як буде і скільки часу все це займе. А поки ми можемо спостерігати за собором здалеку. Він зовнішньо майже не змінився, тільки немає його знаменитого шпилю та даху…

– Чи заважають туристам протести «жовтих жилетів»?

– Якщо не бувати там, де вони маніфестують, тоді не заважають. Окрім того, цей рух вже трохи заспокоївся. Але по суботах деякі станції метро все одно зачинені, в тому числі у центрі. Але можна пройтися пішки, це не проблема.

– Париж все-таки дороге місто для українських туристів. У які дні або години можна відвідати паризькі музеї безкоштовно?

– Національні музеї безкоштовні в першу неділю місяця. Але будуть черги! Тому краще встати рано. Але загалом музеї платні й ціна може коливатися між €5 до €15 за вхід (в кінці інтерв’ю є невеликий довідник цін з інформацією про дні, коли музеї зачинені).

париж ріка

– Щоб порадили відвідати в Парижі сім’ям з дітьми або літнім людям?

– Багато сімей бажають відвідати Діснейленд. Варто зауважити, що на нього треба виділити цілий день. Якщо є можливість, то на території парку є готелі, де зупиняються на ніч, аби провести в Діснейленді два дні. З центру Парижа туди йде електричка. Треба готуватися до великих черг на атракціони, дорогі туристичні крамнички, до того, що діти захочуть все купити… Але кажуть, магія Діснея варта того, або перетерпіти деякі незручності.

В центрі міста є Palais de la Decouverte, куди можна піти з дітьми, менш центрально знаходиться ботанічний сад Jardin des Plantes, Jardin d’Acclimatation, але якщо маєте достатньо часу, вам буде приємно відвідати ці місця.

Щодо літніх людей, то я не бачу, що можна особливо виділити, все залежить від фізичної форми та індивідуального бажання. Можна адаптувати ритм, але всі інші принади Парижа відкриті для людей будь-якого віку!

– Яких помилок при підготовці подорожі до Парижу варто уникнути і яким чином?

– Мабуть найголовніша помилка, яка стосується будь-якої подорожі, а особливо до Парижа – це завищені очікування. Я буду чесна: Париж – не дуже чисте місто, на багатьох вулицях немає дерев та будь-якої зелені. Буває, що власники не прибирають за своїми собаками, і побачите на тротуарі сліди їхньої життєдіяльності.

Місто, на жаль, «славиться» неввічливими офіціантами… Але насправді, це як пощастить. Не треба очікувати, що офіціанти стоятимуть весь час поруч чи швидко прибиратимуть за вами. Так склалася традиція: персоналу мало, а туристів багато!

Французька столиця – дороге місто, за все треба платити. Для того, щоб зекономити у подорожі Парижем, необхідно добре підготуватися до неї. Завдяки інтернету сьогодні це зробити значно легше, ніж раніше. Треба бути обережними з особистими речами, особливо, в натовпі в метро – можуть вкрасти телефон та гаманець. Але якщо ви уважні, то все буде добре.

Багато залежить від того, наскільки ви готові сприймати чужу країну та чужі традиції, які не співпадають з нашими. Париж – столиця багатонаціональна, тут живуть люди з усіх куточків світу. Тому не раджу говорити про те, що Париж «чорний» чи «тут багато «арабів», бо побутовий расизм дуже псує репутацію деяких українців. Це строкате місто, кожен з нас приносить сюди і хороше, і погане.

Франція Париж Мулен Руж

– Франція відома своєю кухнею. Які національні страви і де Ви б порадили спробувати мандрівникам?

– Всі знають про паризькі круасани! Але чи всім вони справді до вподоби? Є ще «брати чи сестри» круасанів, що називається загальним словом «viennoiserie», тобто «віденські тістечка» з шоколадом (pain au chocolat), яблучним пюре (chausson aux pommes), рогалики з родзинками (pain aux raisins)… Французький сніданок – солодкий. Класичний варіант: кава чи гарячий шоколад та шматок багета, намазаний варенням. В готелях можуть також подавати континентальний сніданок – він «солоний». Якщо у вас є дух авантюризму, варто просто зайти в пекарню-кондитерську, все роздивитися та щось спробувати. Хоча б ще теплий хрусткий багет! Як правило, все смачно!

Щодо обіду, то протягом робочого тижня майже всі ресторани пропонують спеціальне меню з двох-трьох страв. Так дешевше. Можна спробувати салати, як «нісуаз», тобто «салат з Ніцци», класичний «цезар», «нордичний салат» з лососем, «селянський» – salade paysanne. Вони великі за об’ємом, наїстеся!

Перша страва, найкласичніша – це «яйце під майонезом»! Але для українців це не екзотично… Думаю, якщо є можливість, варто спробувати бургундських равликів, яких подають запеченими у вершковому маслі з часником та подрібненою зеленню, устриці та «дари моря» – різних молюсків. Такого вибору в Україні немає. Чи тартар з картоплею фрі. Це сирий м’ясний фарш, до якого подають різні гострі соуси, каперси. У французькій кухні найголовніше – свіжість продуктів. Тому і м’ясо можна з’їсти сире.

В ресторанах типу «brasserie» подають прості страви та обслуговують швидко. Гарний варіант для тих, хто вийшов з роботи поїсти в обідню перерву. Там можна замовити кролика чи куряче стегно, чи «яловичину по-бургундськи» – «boeuf bourguignon», чи телятину «blanquette de veau»… Чи знаменитий завдяки мультфільму рататуй. Варіантів багато.

Французи їдять мало супів. Це вважається зимовою стравою. В більшості випадків це овочеві чи грибний перетерті супи, їх подають на перше. Всім туристам відомий суп із цибулі, але насправді його подають далеко не у всіх ресторанах, він не завжди вдалий і треба надзвичайно любити варену цибулю!

Рибні страви, як правило, трошки дорожчі за м’ясні, але вони смачні, варто спробувати. В Парижі немає своєї «паризької» кухні, зате є кухня регіональна, яка може сильно відрізнятися в залежності від регіону. Наприклад, бретонська кухня представлена млинцями: солоними, з гречаного борошна, та солодкими з пшеничного борошна. І запивають млинці сидром: «сухим» брютом чи напівсолодким.

Франція славиться своїми десертами: крем-брюле, клафуті, профітеролі, еклери, ромові баби, «тарт-тата» – яблучне тістечко, «павлова», «опера», фруктові тарталетки… Всіх не перерахуєш. Париж -це рай для тих, хто любить солодке! Куштуйте!

Олена Ящук-Коде

– Париж складно уявити без його багаточисельних кафе на затишних вуличках. Можете дати якісь поради стосовно їх відвідування чи етикету?

– Так, у Парижі дуже багато кафе та ресторанів. Основним і відомим правилом завжди буде, якщо можна – уникати туристичних місць, де все дорожче, а сервіс може бути гіршим. Не боятися зайти до маленьких вуличок, туди, куди ходять місцеві. Заблукати, зайти кудись спонтанно. Дуже часто офіціанти хоч і звиклі до туристів, але можуть не говорити англійською. Молодь володіє нею набагато краще.

У Франції залишати чайові необов’язково, оскільки сервіс уже входить в ціну. Найдешевша кава – за барною стійкою, де стоїть офіціант. Вона абсолютно така сама, як і за нормальним столиком, просто ви не платите за сервіс. Якщо ви замовляєте каву, то за замовчуванням вам принесуть еспресо. Якщо ви бажаєте американо, то вона називається «алонже». «Лате» – це «кафе крем». А чай буде чаєм!

– У яку пору року краще відвідати Париж?

– Найкраще, мабуть – це весна та осінь, але Париж прекрасний у будь-яку пору! Взимку може дощити, але дощити може будь-коли! Цікаво приїхати на Різдво, але така подорож буде дорожчою, ніж в інший час. Влітку також багато туристів і може бути дуже спекотно. Наразі паризька погода стала непередбачуваною!

На сьогодні найкращий спосіб дістатися Парижу це прямі рейси МАУ та Air France. З лоукостерами поки не дуже зрозуміло, тому я нічого не скажу (нещодавно з Парижу до Києва розпочала літати французька авіакомпанія Aigle Azur, яка позиціоную себе в якості лоукостера. Крім того, скоро планує розпочати польоти до Парижу з Києва та Харкова український перевізник SkyUp, – ред.). Можна також летіти з пересадками, аби зекономити. Але якщо подорожуєте з дітьми, то краще летіти прямими рейсами.

– Яким чином краще організовувати пересування Парижем – на громадському транспорті, орендованій машині, таксі?

– Моя особиста думка – найкраще ходити в Парижі пішки! Це не дуже велике місто, порівняно з Києвом. Але все пішки не обійти, тому найшвидший та найзручніший транспорт – це метро (14 основних ліній та 2 допоміжні, більш, ніж триста зупинок…). Є лінії трамваю, які об’їжджають місто, вони теж зручні.

Для тих, хто потрапляє до паризького метро уперше, може здатися, що знайти правильний напрям важко, потрібен деякий час, аби розібратися. На табличках вказують номер та колір лінії та дві кінцеві зупинки. Перед самим виходом на перон вказують напрям та станції до кінцевої. Отже треба перевірити, де ваша станція. Якщо ви заплутались, то запитайте перехожих, вам завжди хтось допоможе.

На машині пересуватися важко, оскільки у місті дуже часті корки та мало місць для паркування. Якщо кудись треба дістатися швидко, то таксі підійде. Є також дуже розгалужена мережа автобусів, але потрібно дивитися план на зупинках, аби дізнатися, чи підходить цей напрям.

– Щоб Ви порадили в питанні проживання? Де краще оселитися – в готелях, апартаментах, за містом?

– Все залежить від ваших вимог, кількості людей. Зараз серед подорожуючих до Парижу став дуже популярним сервіс Airbnb, оскільки готелі коштують доволі дорого. Якщо приїздите великою групою, то дешевше селитися за містом. Але краще все-таки селитися в місті, аби не витрачати зайвого часу на дорогу.

– Які сувеніри варто привезти з Парижа? Де краще їх купити?

– Це вже індивідуально! Сувенірні крамнички є біля будь-яких відомих пам’яток. В музеях є магазини, де можна придбати книжки, листівки, сувеніри, пов’язані з представленою колекцією. Франція славиться їжею, але, наприклад, сири важко транспортувати, бо вони пахнуть і швидко псуються! Можна купити шоколад або те, що називається «épicerie fine» – варення, соуси, мед, вони, як правило, дуже гарно оформлені, високої якості за відповідну ціну!

Якщо ви бажаєте більше дізнатися про щоденне паризьке життя, то я раджу мої книги: «Париж та Лондон. Столиці мого життя» та збірка (6 авторів) «Париж такий, як є, і іншого нема», які можна знайти у мережі книгарень «Буква».

Довідник цін від Олени Ящук-Коде:

Музеї

Тріумфальна Арка: €12

Лувр (у вівторок зачинений): €17 он-лайн, €15 на місці, дітям до 18 років безкоштовно

Ейфелева вежа: пішки на 2 (французький) поверх – €10,20, на ліфту – €16,30, на самий верх – €25,50. Дітям до 4-х років безкоштовно, дітям 4-11 років – від €2,50 до €6,40, дітям 12-24 років – від €5,10 до €12,70

Музей д’Орсе (зачинений у понеділок) – €14, дітям до 18 років безкоштовно

Центр Помпіду (зачинений у вівторок) – €14

Палац Токіо (зачинений у вівторок)- €12, 18-24 років – €9, до 18 років безкоштовно

Ballon de Paris (Повітряна Куля) – €11 квиток для дорослих, €5 – для дітей

Опера Гарньє – €12

Вежа Монпарнас – €9,5

Jardin d’Acclimatation – атракціони – 1 квиток – €5

Транспорт

Таксі із аеропорту Шарль де Голль / Руасі до Парижа – €45-55

Таксі із аеропорту Орлі до Парижа – €35

10 квитків на транспорт (метро, автобус, трамвай) – €14,90, але паперові квитки незабаром можуть бути замінені на пластикові картки багаторазового використання

1 квиток на транспорт (метро, автобус, трамвай) – €2

Проїзний на день/тиждень – від €7,5. Потрібно мати при собі маленьку фотографію. Картка без абонемента коштує €5, потім її необхідно поповнювати.

Для туристів – Forfait Paris Visite – 5 днів, необмежена кількість поїздок, на всі види транспорту – €38,35. Але є також різні варіанти, в залежності від того, куди ви бажаєте поїхати та кількість днів.

Їжа та напої

Кава еспресо – на барі – €1,20, за столиком – від €2

Кава з молоком /чай – €3,60-5

Обід в ресторані – меню на тижні – від €12-15

Фото Мар’яна Гевак і Олена Ящук-Коде

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей