Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Українці в Словенії. Лариса Загнітко: «Чисте повітря, мінеральна вода, неймовірні краєвиди та добре словенське вино творять з тілом справжні дива»

  • 16.04.2019 15:08
  • Dmytro
лариса загнітко

У Європі є країни, про відпочинок в яких знають не так багато простих українських туристів. Однією з таких є невеличких держав є Словенія, що розташувалася на Балканах між Італією, Австрією, Угорщиною та Хорватією. Незважаючи на розміри, країна надзвичайно насичена цікавинками. Тут тобі і цілющі джерела мінеральних вод, і гори з печерами, і Адріатичне море, і купа цікавих фестивалів. Українка Лариса Загнітко, що нещодавно переїхала до цієї країни, надзвичайно сильно полюбила Словенію та розповіла в ексклюзивному інтерв’ю порталу «У відпустку» про те, що там можна робити протягом 10 днів відпустки, як доїхати туди з України та що посмакувати.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

– Поки що Словенія маловідома країна для українців. Якби Ви радили поїхати на відпочинок до цього краю, то чому? Що цікавого тут можна побачити?

– Словенія – маленька балканська країна. У минулому була частиною Югославії, але вона перша стала повноправним членом ЄС і поки що єдина з країн колишньої радянської Югославії входить до Шенгенської зони.

Але повірте, соціалістичного минулого тут немає взагалі. Є справжня тиха та спокійна Європа, яку ми собі уявляємо, коли говоримо «стара історична Європа». Словенія – як маленька чарівниця, причаїлася на півдні Європи. У неї більш досвідчені сусіди – Австрія, Італія, Угорщина, Хорватія. Але чому маленька чарівниця? Тому що за всю свою довгу історію та роки належності до різноманітних імперій, вона змогла зберегти свою мову, культуру, традиції та свою неймовірну природу гір, озер, берега моря, печер, яка зачаровує та надихає людей творити свої особливі чудеса.

Перед поїздкою я б порадили уважно почитати офіційний туристичний інформаційний ресурс Словенії – slovenia.info, звідки я сама багато чого дізналася про цю країну.

Якщо вам хочеться одночасно – смачної їжі та релаксу для тіла, «їжі» духовної та історичної для мозку, «їжі» природної естетичної для очей та зробити м’яке «перезавантаження», то Словенія – країна для вашої відпустки.

Словенія – це перш за все країна з чистим повітрям, незабрудненою екологією, чистими містами та питною водою з-під крану, в фонтанах та бюветах у будь-якій частині країни. Вода – є справжнім багатством Словенії. Якість питної води вважається однією з найкращих у світі.

озеро Блед

У Словенії є 4 цілющі джерела мінеральних вод:

1. У місті Раденці в північно-західному регіоні знаходиться джерело з водою багатою на кальцій та магній;

2. У містечку Рогашка Слатіна знаходиться джерело, що містить найбільшу кількість магнію у світі Donat Mg, що є добрим помічником у боротьбі з хворобами травної системи;

3. У містечку Тун’їце у Камніка знаходиться одне з семи відкритих у світі джерел з постійною напругою, простими словами ця вода має такі ж самі властивості як вода у живих організмів – жива вода. Ця вода ідеально підходить для самовідновлення людського організму;

4. У регіоні Караванке під горою Олшево є джерело залізної води, що вміщає в себе залізо, магній, калій. Вода має дуже позитивний вплив на кровоносну систему.

Словенія єдина країна у Європі, яка має Альпійський, Середземноморський регіони, Панонську рівнину та карстову область. Тобто море, гори, річки, озера, полонини одночасно й недалеко один від одного.

гори словенія

Простими словами за 10 днів відпустки:

* влітку можна встигнути поплавати та позасмагати на узбережжі Адріатичного моря та у гірських озерах Блед та Бохинь;

* піднятися в гори (Тріглав, Похорье, Караванке, Планіца та Тамар, Камніко-Савінські Альпи та інші

* спустися у Постойнську печеру та подивитися на прикольну «людську рибку»;

* попити цілющої води з джерел та поніжитися у термах;

* обов’язково проїхати 30 км на велосипеді, бо якщо ви були у Словенії та не їздили на велоекскурсію, наприклад, по словенськими містечкам, то це те ж саме, що поїхати в Італію та не скоштувати морозиво Gelato. Відсутність спеціальної підготовки не проблема – не бійтеся тут їздять всі віком від 2 до 100 років;

* «попірнати» в історію та легенди – обов’язково відвідати казкове й досі здається середньовічне старослов’янське містечко Шкоф’я Лока та передивитися половину (бо всі за один відпочинок об’їздити mission is impossible) 50 середньовічних замків Словенії;

* помацати легендарних драконів у Любляні

* попити словенського orange wine, яке вважається одним з найкращих у світі та відвідати живий найстаріший у світі виноград у Мариборі. Його вік 450 років й це не PR, бо є рекорд, внесений у книгу рекордів Гінесу

* наприкінці відпустки можна ще поїхати на один день погуляти до Венеції, бо вона від Словенії всього за 300 км – по словенським та італійським дорогам це займе 2,5 години.

Взимку у Словенії – рай для всіх, хто любить швидкість гірських спусків – 282 км трас на висотах майже 2292 метри, майже 50 гірсько-лижних курортів. Як гірськолижна країна Словенія має дуже розвинений сервіс зимових розваг, але трохи дешевший ніж у сусідів в Австрії або Італії.

Кому я раджу приїхати до Словенії? Всім, хто не байдужий до свого здоров’я, бо чисте повітря, мінеральна вода, неймовірні краєвиди та добре словенське вино творять справжні дива з тілом – відновлять та відкриють внутрішні джерела енергії та життєвої сили, та всім, хто шукає «перезавантаження думок», натхнення, нових ідей, та відпочинку від великої швидкості руху життя.

словенія гори

– Чи є тут цікаві місця для відпочинку молоді, туристам з дітьми, людям похилого віку?

– Так, звичайно. Кожен знайде щось цікаве для себе.

Чим зайнятися молоді у Словенії?

* Перш за все – це відвідати район Метелково, що у Любляні. Це центр альтернативної та незалежної культури, де знаходиться безліч музичних клубів. То є територія молоді;

* Ще в Словенії проводиться багато музичних фестів сучасної музики. Я б сказала, що вони, майже всі теж є територія молоді: MetalDays, StellaBeat Musical Festival (urban music), PankRock Holidays, Overjam Reggae, Ment (urban music);

* А для спортивної молоді я б порадила байкінг з усіма його видами – від прогулянок до гірського байкінгу.

Чим зайнятися туристам з дітьми у Словенії?

* Після пірнання у морі, спуску до Постойнської печери та безлічі прогулянок горами, варто перепочити у аквапарках «Аквалуна» що є у містечку Подчетртек, у Термах Чатеж, у Термах 3000 Моравске Топлицe та у Термах Птуй. Для дітей розваги – дорослі відпочивають;

* Ну й звичайно фести, без них ніяк, тем паче, що вибір багатий – від світової зірки фестів «Курентованія» (фестиваль, який проганяє зиму, щось на кшталт нашої Масляни) до фесту Пікін – Пепі Довга Панчоха. До речі, на Курентованіє перевдягаються у маскарадні костюми геть усі віком від 0 до 100 років. Якщо прийдете на фест без костюму, то будете як біла ворона, не прикольне відчуття скажу я вам.

Я б порадила вивчити перелік найкращих фестів за цим посиланням >>

Чим зайнятися людям похилого віку у Словенії?

* Терми, мінеральні води й знову терми. Всі без винятку термальні та мінеральні курорти пропонують спеціальні пакети для дорослих людей зі спеціальною програмою, яка в прямому та переносному сенсі “ставить на ноги та дає сили”. Я маю знайомого відомого українського професора – хірурга, якому вже майже 70 років, й він кожного року приїздить до Словенії на курорт з магнієвою водою Donat Mg. Так він у Словенії не тільки п’є воду та ніжиться у термах, а ще й по горам на велосипеді ганяє.

– В яку пору року найкраще їхати в Словенію?

– Словенія гарна у будь-яку пору року, тому що тут гарний теплий клімат – тепле літо, м’яка зима (суперсніжна тільки у горах) та не дуже «плаксиві», як в Україні, весна та осінь. Але все же таки я би раділа для людей похилого віку відвідувати Словенію з березня по червень та з кінця серпня по початок листопада, коли не дуже спекотно. Молоді та активним мандрівникам підійдуть зимові та літні періоди. Якщо ж ви пошанувачі зимового відпочинку, то ваші місяці є грудень – лютий.

Влітку з червня по вересень – найкращий період для літніх розваг та сімейного відпочинку. Перевага Словенії в тому, що влітку вона не така спекотна як Туреччина чи Греція, тому що тут багато гір, але вона дуже сонячна. Якщо треба адріатичної засмаги, то вона буде.

замок словенія

– Чи радили б разом зі Словенією відвідати якісь сусідні країни?

– Словенія – країна компактна. З одного краю до іншого можна проїхати за майже 3 години, тобто десь 300 кілометрів. Тому відпочиваючи у Словенії, можна відвідати сусідні країни – з’їздити в Італію (Трієсте та Венеція найближчі міста від кордону, 2-3 години подорожі на машині в один кінець) поїсти пасти та потішити себе італійським шопінгом.

Лише за 60 км від Словенського Марибору знаходиться австрійське місто Грац – центр сучасного мистецтва Австрії, де можна надихнутися витворами сучасних архітекторів в центрі сучасного мистецтва Кунстаусі.

Якщо захочеться погуляти історичними вулицями Загребу, столиці Хорватії, то через 1,5 години і 100 км ви вже будете насолоджуватися дзвонами соборів та традиційним хорватським чорним різотто (ćrni rižot). Це страва з рису та морепродуктів з чорнилами каракатиці. До речі, це була перша страва, яку я скоштувала, коли уперше потрапила до Хорватії ї тепер щоразу, як відвідую цю країну неодмінно ним насолоджуюсь.

Угорський Будапешт знаходиться “далеченько” від Словенії – за 350 км. Та туди теж можна з’їздити. Але я би радила відвідати його на зворотному шляху до України, якщо ви подорожуєте автомобілем. Найкоротшій автомобільний шлях з України до Словенії лежить через Угорщину.

Та я б не тільки рекомендувала, а просто наполягала спланувати поїздки у інші країни – не тому, що Словенія маленька й нічого дивитися, а просто у нас таке стрімке життя, а така коротка відпустка, що хочеться подивитися якомога більше всього, а зі Словенії зручно подорожувати.

Ще перевага в тому, що між Італією, Австрією та Словенією кордонів немає. Є кордон з Хорватією, але на ньому у нас, громадян Україні, тільки перевіряють паспорти та ставлять штампи, що ми перетнули кордон.

В тому році я зі своєї сім’єю, наприклад, на Різдво кожного дня відвідувала різні Різдвяні ярмарки Загреба, Граца та локальні у Любляні, Мариборі та Цельє. Цього року на Різдво збираємося поїхати до Відня (250 км від Словенії) та Будапешту (350 км від Словенії).

– Яким чином можна дістатися з України до Словенії?

– Нажаль минулого року словенська авіакомпанія Adria Airways відмінила прямі перельоти до столиці Словенії Любляни. Було зручно 2 години і ти вже їси знаменитий словенській пиріг потицю.

Зараз можна дістатися наступними шляхами:

* літаком:

*** Київ – Відень (прямий), Харків – Відень (прямий), Львів – Відень (прямий), Дніпро – Відень (прямий), Одеса – Відень (прямий). Вартість квитків від €40 євро в обидва боки, а часом, як вже всі напевно знають, вдається купити квитки з Києва до Відня і за €20.

*** Київ – Любляна (з пересадкою), вартість квитків від €270

*** Київ – Загреб (з пересадкою), вартість квитків від €250

*** Київ – Грац (з пересадкою), вартість квитків від €280.

Дістатися з Відня, Загребу, Грацу можливо наступними видами транспорту:

*** Автобус: за допомогою декількох сервісів автобусних перевезень по Європі (www.flixbus.si, www.goopti.com, www.igoline.com). Вартість квитків від €40 в обидва кінці.

*** Залізниця: наприклад, можна придбати квитки за цим посиланням >>. Вартість квитків від €45 в обидва кінці.

*** Словенський аналог blablacar. Вартість проїзду від €40 в обидва кінці.

*** Безпосередньо за допомогою Blablacar. Вартість квитків від €40 в обидва кінці.

*** Оренда авто в аеропорті.

* Автобусом: з України до Словенії можна дістатися, наприклад, за допомогою сервісу www.flixbus.com. Але автобуси від нього їздять не кожного дня – 1-2 рази на тиждень. Можливі пересадки у Будапешті. Вартість поїздки зі Львова – €100 – 120, з Києва – €120-200 в обидва кінці в залежності від маршруту. Подорож з Києва займе приблизно 23 години.

* Мінібусом: це маленькі перевізники, які їздять до Італії через Словенію. Зі Львова подорож займе 12 – 15 годин до Словенії в залежності від часу очікування на кордонах. Є також мінібуси із Хмельницького, Чернівців, Тернополя, Вінниці, Києва. Вартість поїздки – Львів – Словенія – €100 в обидва кінці, з інших місць – від €120 до €200.

* Також можна дістатися Словенії за допомогою залізниці. Але цей варіант для тих, хто, як говорять у нас в Україні, «має час та натхнення», бо подорож буде тривати 24 години до Відня й ще 4 години до Словенії. До Відня туристів довезе поїзд «Укрзалізниці». А вже з Відня до Словенії курсують інші перевізники. Купити квиток та подивитися розклад можна за цим посиланням >>. Якщо ж з Відня не хочеться їхати поїздом, то можна скористатися різноманітними автобусними та авто сервісами: flixbus, blablacar, goopti, igoline, prevoz. Вартість квитків на поїзд складає від €180 (або 5400 грн) в обидва кінці.

* Крім того, на своєму авто теж класно подорожувати до Словенії. Це буде швидше ніж автобусом та дешевше ніж літаком, якщо ви їдете сім’єю або великою компанією. Як тільки перетинаєш кордон з Україною, дороги стають гарними. Подорож займе від 18 до 20 годин з Києва. Можна й за 15 годин, як ми їздили взимку, але все залежить від черг на кордонах. Я раджу краще спланувати поїздку з ночівлею перед самим кордоном в Україні або дорогою зупинитися у Будапешті чи на озері Балатон.

– Де б ви порадили жити в Словенії – в готелях чи апартаментах? Чи краще зупинитися в хостелі чи кемпінгу? Взагалі, скільки коштує проживання?

– Якщо ви їдете сім’єю, то апартаменти та guesthouse (це такі приватні міні-готельчики) – це ваш варіант. З мінусів – в апартаментах треба самим готувати. В guesthouse також можуть запропонувати харчування. Така система є також у нас на західній Україні. Якщо не хочете взагалі турбуватися про харчування, то готелі – ваш варіант, але вони трохи дорожче.

Вартість апартаментів та guesthouse може бути від €30 за добу, готелі від €80 за номер на двох, у Любляні – від €100 євро за номер.

Якщо ви подорожуєте без компанії, то можна скористатися бюджетним варіантом – хостелами. Вони, до речі, дуже непогані у Словенії.

В горах краще зупинятися у guesthouse, де 100% можна замовляти харчування, бо після прогулянок ви дуже зголоднієте.

– Чи можете порадити як їздити Словенією? Краще на громадському транспорті, прокатній машині чи велосипедах? Скільки треба буде заплатити за квитки на громадський транспорт чи оренду машин та велосипедів?

– Якщо ви приїдете на вихідні прогулятися по Любляні, то машина не потрібна. В цьому місті краще ходити пішки або пересуватися велосипедом. В місті працює система Bicikelj – шерінгу велосипедів, майже безкоштовна. Реєстрація €1 євро на тиждень. Така ж система є в містах Піран (на узбережжі), Птуй, Целє, Нове Мєсто, Мурська собота. Оренда велосипеда в інших місцях від €3 євро/3 години, день – від €10.

Взагалі Словенія – країна велосипедна. Тут є багато доріжок, майже всі дороги, за винятком хайвеїв (по ним не можна їздити на велосипеді, бо швидкість авто досягає 130 км/год), мають велосипедні доріжки. Ну й велотуризм у Словенії – це така ж найлюбша розвага, як й купання у термах.

Також можна скористатися й іншими видами транспорту аби дістатися з одного міста в інше. Наприклад, поїздами, автобусами громадського транспорту або приватними перевізниками (www.flixbus.com, www.nomago.si).

Ще не бійтеся користуватися словенським сервісом «а-ля blablacar» – prevoz.org. По-перше, словенці в більшості говорять англійською або німецькою мовами. По-друге, словенська мова подібна до української, тільки пишуть вони латиницею. Тому для українців не проблема зрозуміти прості слова на сайті, який є словенською. По-третє, цей сервіс дуже популярний серед самих словенців, навіть більше, ніж громадський транспорт. Крім того, словенці охоче беруть мандрівників у машину.

Та найзручнішим варіантом для пересування Словенією є автомобіль, оскільки можна побачити багато цікавого поза туристичними маршрутами. Відстані між містечками невеликі. Словенія – це країна, якою треба їздити або на авто, або на велосипеді.

– Що варто знати при оренді автомобіля?

– У всіх аеропортах працюють міжнародні сервіси оренди авто. Крім того, можна скористатися сервісом www.rentalcars.com. Цей агрегатор допоможе знайти кращий варіант для прокату.

Вартість оренди авто в Словенії може бути від €10 в день. Але при такій ціні орендні компанії бажають депозит на банківській картці від €750 до €1500. Якщо ж вартість авто буде від €20, то депозит може бути від €450.

Машина бронюється як усюди у Європі. Якщо хочете найкращу ціну, то варто забронювати заздалегідь.

При оренді авто варто пам’ятати:

* В ЄС вимагають українські водійські права міжнародного зразку.
* Для оренди знадобиться депозит, сума залежіть від компанії – від €500 до €1000.
* Машина береться з повним баком й повертається з повним баком.
* Хайвеї в Словенії – платні, тому необхідно купити венетку на заправці Petrol Station одразу як виїжджаєте з аеропорту на хайвеї або після перетинання кордонів з Хорватією, Угорщиною або Австрією. Вартість €7,50 за 7 днів.
* Якщо вирушите до Австрії, то пам’ятайте, що хайвеї там також платні. Необхідно на будь-якій заправці купити венетку. Вартість за 10 днів €9,20. Якщо ви їдете з Німеччині, то в Австрії на шляху є 2 тунелі, які також платні – €9 та €5,50 відповідно.
* Хайвеї в Угорщини також платні. Там на заправці можна купити венетку за €12 на 10 днів.
* Швидкість на хайвеях – до 130 км/год, багато камер спостереження. Штрафи від €70 до €250 за перевищення швидкості.
* Швидкість у містах 50 км/год, подекуди 70 км/год, є камери.
* Паркування платне – від €0,5 до €2 за годину в залежності від зони. Треба одразу оплатити стільки годин, скільки будете стояти і покласти документ під скло. Якщо не будуть оплачені хоча б 5 хвилин, то буде накладений штраф від €70 до €250. В вихідні та святкові дні паркування в Словенії безкоштовне. В деяких місцях паркування після 18:00 години також безкоштовне.
* В Словенії водіям дозволяється пити алкоголь, але не більше пляшки пива чи бокалу вина – до 0,50 промілле. Поліція може зупиняти для перевірки.
* Вартість палива – €1,32 – 1,40 за літр, вартість дизпалива – €1,26-1,3.
* Цілодобово працюють лише заправки на автомагістралях. Заправки у містах працюють не весь день. У суботу та неділю можуть взагалі не працювати.

– Скільки треба платити за харчування в Словенії? Чи порадили б відвідати місцеві ресторан?

– Вартість харчування може бути від €20 на день на людину. Ціни у супермаркетах на деякі продукти трохи вищі, ніж в Україні (20-30%), на деякі такі ж самі – наприклад, фрукти та овочі. На алкоголь та пиво ціни вищі на 35-45%. За винятком деяких домашніх словенських вин. Вони можуть коштувати й €3 за пляшку, але якість досить такі непогана.

В Словенії є цікаві та відомі ресторани (по-словенські Restovracijo), де варто їсти. За цим посиланням можна знайти їх перелік >>. В ресторані обід з келихом вина буде коштувати від €15 на людину.

Якщо ви хочете скоштувати справжньої домашньої словенської кухні, то треба йти не до ресторану, а до Gostilna (щось середнє між кафе, баром та їдальнею, бо тут є й алкоголь, є ввечері музика та звичайно їжа). Гостильна – традиційне місце зустрічі словенців та місце, де вони їдять malice (ланч) та kosilo (обід). Не бійтеся заходити у можливо не дуже елегантні з точки зору інтер’єру гостильні – будьте впевнені там буде справжня словенська їжа. В деяких гостильних обід може коштувати від 4 євро (суп + основна страва)

Чашка кави коштує від €1,20, пляшка води 0,5 літри – €0,5. Але воду можна пити з-під крану. В кафе, гостильних та ресторанах також можна просити воду у стаканах й вона буде безкоштовна.

– Що треба обов’язково скоштувати у Словенії?

– Найсмачніші пончики чи, як їх називають, krofi варто скушувати у ресторані Trojane. Він знаходиться на основній дорозі між Марибором та Любляною.

Також раджу посмакувати місцевими пирогами – потица (пиріг з горіхами) та прекмурська гибаніца (prekmurska gibanica). Також цікавий місцевий десерт Krenma rezina. Він є у багатьох кав’ярнях, але на озері Блед найсмачніший.

Якщо ви любите м’ясо, то скуштуйте чавапчічі (ćavapćići), лепеню (lepenja) чи плескавицю (pleskavica). Добрі місцеві грибні (gobova juha) та яловичі (goveja) супи.

Думає, туристам сподобаються салати з гарбузовою (bućna) олією, наприклад, з травою мотовілець.

Також раджу скуштувати словенський прошутто та всі види словенських klabasi (ковбаси), особливо крайнську ковбасу. Останню треба шукати у магазинах виробників. Також у Любляні є дуже історична ковбасарня, де продаються ці найсмачніші ковбаси.

Крім того, словенці готують цікаві Šrtuklji – варені клецкі з вареничним тістом з різними наповнювачами.

В Словенії смачний каштановий мед (Kaštanjev med). У нього незвичайний смак з гірчинкою. Такий я зустрічала тільки в Словенії.

Також словенці роблять доволі смачні вина – біле, червоне та orange.

– Наскільки безпечно відпочивати в Словенії в порівнянні з іншими країнами Європи?

– Словенія – дуже спокійна та маленька країна, яка дуже піклується про свою безпеку та дотримання законів, а населення не розуміє як це можна порушувати правила дорожнього руху (мінімальний штраф – від €60 за незаплачену парковку та €250 за перевищення швидкості).

Нікому навіть в голову не прийде не купити він’єту (дозвіл на користування автомагістралями). Хоча за майже рік, що я постійно приїжджала та живу зараз в Словенії, жодного разу поліція її наявність не перевіряла.

Насамкінець, не буду говорити рекламними фразами: «Приїзжайте та все таке інше». Просто згадайте про Словенію, коли вам захочеться чистого повітря, шалених краєвидів, теплих терм, смачного вина та дати волю своєму inner peace (внутрішній силі творити дива).

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей