Ксенія Борисова: Мандруємо родиною та колекціонуємо особливі моменти! З наших подорожей привозимо відчуття свободи та розуміння, що насправді світ маленький, й до сусідньої країни – просто день у дорозі , і що кордони – лише умовна межа (звісно, біометричний паспорт чудова перепустка), і життя навколо дивовижне! Цей неймовірний світ посміхається вам, тішиться тим, що ви обрали ось цю країну, пригощає вас кавою та щиро каже: “Welcome next time!” – і особисто наша родина із задоволенням приймає це запрошення
Крихітка Словенія неймовірно красива та комфортна від слова «абсолютно»! Вона ніби створена для того, щоб кожен подорожній відчував себе як вдома: і досвідчений мандрівник, і новачок – початківець.
Унікальне розташування країни дарує відчуття подорожі в казку: гостропикі гори, п’янке альпійське повітря, смарагдові поля із наче іграшковими корівками, дивовижні озера з кришталевою водою, старовинний Grad десь на високій кручі, пряничні містечка із вузькими вуличками й червоною черепицею на дахах, невеличкі церкви з високими дзвіницями та море – все за один день! Завдяки невеликим розмірам Словенії можна планувати поїздки на маленькі відстані – отже, не встигнеш втомитися, а вже на місці!
Карта подорожнього в наших нотатках виглядала так: Любляна – Піран – Крань – Вінтгар – Блед – Бохінь. Як завжди, на місці дозволяли собі відхилятися від запланованого маршруту та їхати за покликом серця 🙂 Тому сміливо додавайте Пред’ямський замок, печери чи інше цікаве місце до свого списку must see.
Затишне комфортне місто в цілому – дарма, що столиця! Відчуття спокою, привітні місцеві жителі, невеликий трафік, гарно розвинена інфраструктура, компактне розташування всіх місць, які хотіли відвідати, тому громадським транспортом не користувалися – насолоджувалися пішими прогулянками.
Старий центр із величним Gradом десь у самісіньких хмарах, мостами через Любляницю (у кожного, до речі, власне ім’я та легенда!), драконами на башті замку, гербі та прапорі столиці, й взагалі по всьому місту в найнесподіваніших місцях – закохує із першого погляду!
Піднятися на фунікулері до Ljubljanski grad – must do! З оглядового майданчику вид на місто просто фантастичний, сам замок наче кадри з фільму про лицарів, а зі скляної кабіни виходять класні фото. Музей Люблянського замку зацікавить не лише поціновувачів історії, але й дітей – віртуальна реальність у поєднанні з інтерактивними моніторами та тематичними іграми розкривають усі таємниці середньовічної фортеці. Більше інформації за посиланням Ljubljanski grad
Парк Тіволі та зоопарк сміливо плануйте собі в Любляні – не пошкодуєте! Такий собі природній оазис серед міста із затишними алеями, зеленими галявинами, ігровими майданчиками для собак, цікавими скульптурами та фонтанами, великою кількістю локацій для малечі та спортсменів. Додаткова інформація ZOO Ljubljana
Нічна Любляна просто казкова (не знаю, як можна бути ще більш казковішою, але факт!). Романтика в самому повітрі, і в тих ліхтариках скрізь, і в свічках на кожному столику вздовж річки, і в корабликах крихітних, і в вуличних музиках (хлопець із контрабасом у старому місті – ти неперевершений!)… Тому якщо маєте час та відповідний настрій, влаштуйте собі побачення із містом у сутінках!
Візит до Пірана – це більше про цікавість, ніж про пляжі та море. Словенці мають зовсім невеличкий вихід до Адріатики, але безмежно цим гордяться! Крихітна Венеція в мініатюрі (історики підтвердять!), містечко з вулицями – пагорбами (до супермаркета якихось 700 м, але спочатку ти спускаєшся сходинками, а потім хвилин 10 мужньо піднімаєшся назад), затишним центром із обов’язковою круглою площею та кам’янистою набережною, маленьким портом із яхтами та човнами, рибними ресторанчиками тільки з видом на море й смачнющим морозивом, сонячними місцевими жителями та … італійською мовою, яка до середини ХХ століття в Пірані взагалі була домінуючою! Якщо маєте час та бажання – зовсім поруч справжній італійський Трієст, а до венеціанських каналів та палацу дожів лише 300 км 🙂
Дивне середньовічне містечко на скалі біля підніжжя Юлійських Альп, як ілюстрація до книжки про пригоди королів та лицарів, що має цікаву історію, атмосферний старовинний центр та Град Кізельштайн.
Ми жили саме в пішохідній зоні old town, тому за свіжими булочками ходили зранку так, ніби знімалися в кіно, а ввечері блукали вузькими вуличками під небесну музику церковних дзвонів та древніх годинників! І зовсім не відчували, що десь ще є сучасна частина міста та життя в ХХI столітті. Дуже зручно звідси їздити до гірських озер та ущелин, а ще поруч містечко Шкофя Лока, яке недарма зветься альпійською казкою Словенії.
Візитівка Словенії, найтуристичніше місце країни, столиця VIP – відпочинку, озеро з усіх листівок та магнетиків, обов’язковий must see в кожному довіднику, новорічна казка посеред спекотного літа, іграшковий острівець бажань із нарядною церквою та срібними дзвонами, неймовірного кольору вода така, ніби хтось порозливав свої фарби, смарагдові лісисті береги, величний Grad десь там у хмарах, гори, за які ті хмари позачіплялися, і небо таке високе й безкрайнє – нереальна краса, створена тут, на Землі!
Тому ніяких вагань «ой, не люблю цих розкручених туристичних місць» – безперечно їхати та пройтися по всіх пунктах списку: піднятися на оглядові майданчики (замок, ресторан чи просто дика стежка), щоб подих перехоплювало від захвату, «гумове» тістечко з’їсти навіть тим, у кого фітнес та фігура, посмакувати запашною італійською кавою з альпійськими краєвидами та пообіцяти повернутися сюди знов!
Одна з найкрасивіших природніх перлин улюбленої Словенії, яка розташована приблизно за 6 км від Бледа, тому доцільно поєднати візит у гори із відпочинком біля озера.
Чесно кажучи, якби це диво природи було й за 500 км, воно варто того, щоб кинути все і поїхати туди! У цьому місці хочеться написати якийсь гарний текст, щедро прикрасивши його світлинами, та додати цікавих подробиць … але жоден фотоапарат чи розповідь не здатні передати красу скелястих гір Боршта та Хом вздовж річки Радовна!
Знайдіть пару годин свого часу, обов’язково захватіть кофтину навіть у спекотний літній день (температура в ущелині завжди градусів на 10 – 15 нижча, ніж на рівнині), беріть якісний фотоапарат, бо сучасні смартфони в світлі гір та відблисках води чомусь не можуть передати весь спектр кольорів, – незабутні враження гарантовано!
Вхід до ущелини – через турнікети, каса з продажу квитків поруч, влітку 2019 квиток для дорослих коштував 10 євро, дитячий – 3, груповий – по 7 євро.
Графік роботи влітку з 7.00 до 20.00 (довідка на сайті Vintgar ). Платних парковок багато, ціна в середньому 5 євро за все.
Зважте, що місце надзвичайно популярне, тому щоб не відчувати себе ніби на Хрещатику в святковий день, наполегливо рекомендую прокинутися раненько й приїхати під саме відкриття (або вже під вечір, але хтозна, як там із освітленням у сутінках).
Те відчуття, коли від неймовірної краси ти ледь не божеволієш, затамувавши подих, просто не віриш, що це реальність, а не яскрава книжкова картинка чи сувенірна листівка! Той день на озері Бохінь особисто я запишу до найщасливіших у моєму житті!
Місцеві крамнички із хрумкими багетами, ніжним паштетом, свіжими фруктами та запашною кавою натякають на романтичний пікнік десь на тихій галявині біля озера…
Прихильникам активного відпочинку точно сподобаються вело прогулянки, каякінг, рафтинг, скелелазіння та польоти на параплані. За гарної погоди в озері можна купатися – вода фантастична!, годувати ручних качечок та … риб 🙂
Ми провели в Бохіні лише день – і цього взагалі недостатньо для того, щоб сповна насолодитися цим дивом природи, подумати та перезавантажитися! Якась захмарна концентрація щастя та спокою в тому місці, чесно!
Автобани в Словенії платні, але вони такі якісні та мають зручні розв’язки, з’їзди та купу зон відпочинку обабіч, що хочеться вийти (без жилета на трасі ні – ні!) й платити за кожен кілометр того дива. Десь в паралельних площинах існують звичайні безкоштовні дороги нормальної якості, тому вибір за вами!
Він’єту можна купити на першій заправці при в’їзді до країни за 15 євро для легкового авто та обов’язково приклеїти згідно інструкції той рожевий бланк на скло. Чесно, ніяких особливих проблем із цим не було, але просте занесення в електронну базу, як в Угорщині, наприклад, було б зручніше.
Бензин якісний та за ціною приблизно такий, як в Україні. Парковки платні: від 0.6 євро до 3 євро за годину (в залежності від місця паркування). Оплата тільки в паркоматах, навіть високо в горах чи на краю села 🙂
Дорогою до якогось визначного місця на спеціальних електронних табло повідомляють, чи є місця на паркінгу та скільки там їх, щоб подорожній заздалегідь міг спланувати маршрут та завчасно подумав, їхати взагалі туди та де стати.
Можна залишати авто на безкоштовних парковках біля супермаркетів та торгівельних центрів – машина в безпеці, ви з грошима, але доведеться трохи пройтися пішки (така собі порада задля економії).
Валюта Словенії євро, тому ціни трохи вище, ніж, скажімо, в Польщі. Банківськими картками розраховуватися зручно, але й готівка теж вітається.
Вхід до всіх туристичних місць (замки, музеї, фунікулер, ущелина Вінтгар) за квитками та через турнікети, ніяких контролерів чи наглядачів по периметру.
Словенія – країна, для якої «податки» не просто слово, тому все прозоро та з чеками.
Мова схожа на українську – отже, жодних проблем у спілкуванні! Англійську знають всі, навіть поважні дами (рука не піднімається написати «бабусі») на вулиці, тому рекомендую освіжити власні знання, бо «Ландан із зе кепітал…» там не дуже допоможе 🙂
І так, оті всі «просто транзит до Хорватії чи Італії» – нісенітниця повна! Словенія – неймовірна країна із дивовижною природою, архітектурою та історією, яка ніби створена для щастя та тих неповторних митей, коли від захвату відбирає мову та зашкалюють емоції! Крихітка на мапі Європи, в яку неможливо не закохатися, та куди мрієш обов’язково повернутися!