Друзі, у нас війна. Російська Федерація хоче знищити нашу країну і ми повинні дати відсіч. Сайт «У відпустку» неодмінно відновить свою діяльність після нашої перемоги. Подумаємо про подорожі пізніше. Зараз - всі сили на допомогу українському війську і українському народу. Слава Україні!

Відпочинок з туроператором чи самостійна подорож? Шукаємо оптимальний варіант

  • 24.06.2019 09:58
  • Dmytro
Дмитро Горюнов з дружиною

Українці все частіше відкривають для себе світ. Нерідко перший виїзд за кордон відбувається за допомогою туроператора, наприклад, до тієї ж Туреччини чи Єгипту. Але світ не закінчується на цих країнах. Відпочивши раз чи двічі з допомогою організованого туру, туристи все частіше замислюються, а чи не краще не прив’язуватися до туроператора та самостійно організувати собі подорож?

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Пакетні подорожі

Щоденно з українських аеропортів мало не десятками вирушають чартерні літаки з туристами, що придбали пакетні тури у туроператорів до сонячних Туреччини і Єгипту. Особливо це стосується літа, коли більшість людей мріє про відпочинок. Ці дві країні вже багато років залишаються лідерами серед уподобань українців для проведення своїх відпусток. Помірні ціни, сонце, море та система all inclusive – беззаперечні переваги відпочинку на курортах цих держав.

У свою чергу помірні ціни досягаються завдяки тому, що туристичні оператори бронюють гуртом номери в готелях та місця в літаках для своїх туристів. Тому зазвичай тури є дуже привабливими для того, щоб більшість туристів віддавали перевагу саме такому стилю мандрівок.

Пакетний тур до Туреччини, в більшості випадків, обійдеться дешевше, ніж аналогічна самостійна подорож. Особливо це характерно для готелів вище середньої цінової категорії, які майже повністю завчасно викуповуються туроператорами. Крім того, у Туреччині чисте тепле море, якісний сервіс (як правило), дуже якісна кухня і непоганий бар (в дорогих готелях), якісні шоу-програми (в дорогих готелях), дитяча та доросла анімація, – розповідає закоханий у цю країну українець Сергій Біленький. – Якщо ж чогось не вистачає, то завжди можна докупити екскурсії та розваги на воді. Крім того, летіти туди недалеко. Що стосується Єгипту, то він, на мій погляд, сильно поступається Туреччині за всіма критеріями, крім моря. Хоча там в деяких місцях потрібно досить далеко крокувати по пірсу, щоб вийти на прийнятну глибину.

Трохи категоричніша у своїх поглядах туристка Надя Колесникова, яка вважає єдиною перевагою пакетного відпочинку те, що він дає можливість розслабитися і, сплативши за поїздку, забути на тиждень про необхідність щось планувати, організовувати, шукати тощо. Особливо, якщо при цьому вдається утримуватися від інтернету і соціальних мереж, додає вона.

Також подорожі з туроператором надзвичайно популярні серед сімей з дітьми. Як зазначає туристка Олена Нужненко, пакетні тури до Туреччині дають можливість відпочити і батькам, і дітям, бо важливо, щоб у мандрівках з малечою був комфорт.

Хоча я і не є прихильником такого виду відпочинку, але він актуальний, якщо у сім’ї багато дітей. Нам зручно в таких пакетних подорожах, бо ми їздимо з трьома дітлахами, а в готелях закрита територія, анімація, басейн і море поруч, а також не треба думати про їжу, – розповідає турист Данило Іванов. – Це зручно».

Крім пакетних турів до Туреччини та Єгипту, серед українці доволі популярні автобусні тури до тієї ж Європи. Так, туристка Наталія Богута вважає, що організований автобусний тур – це, перш за все, відсутність турбот про дорогу, місце проживання, пошук пам’яток. Це ідеально підходить людям старшого віку, молоді, дітям (а часто в тури їдуть цілі групи школярів) каже вона, додаючи, що все, що потрібно – з паспортом приїхати в турагентство, підібрати тур, оплатити його і все. Далі на пошту приходить інформаційний лист з програмою туру і контактами супроводжуючого екскурсовода. У програмі туру є оглядові екскурсії, що включені у ціну, і цілий перелік додаткових екскурсій, які оплачуються окремо, каже Наталія Богута.

Повторюся, головна зручність – це відсутність витрат часу і сил на пошук квитків, житла, логістики. Це все зручно тим, хто не володіє знаннями і навичками з пошуку рейсів, способами пересування по містах, бронювання готелів (страховку теж купувати не потрібно – вона вже в пакеті). До того ж за один тур можна відвідати від трьох до 10 і більше міст, кілька країн. При самостійній поїздці так теж можна, але для цього точно потрібна тривала підготовка і більший бюджет, – відзначає Наталія Богута.

Але, звичайно, є і мінуси в таких подорожах, каже Наталя Богута. Перший – наприклад, більшість турів – зі Львова, тобто потрібно враховувати час і витрати на дорогу до Львова з інших міст країни, розповідає співрозмовниця.

Другий – це мало вільного часу. Часто в певне місто автобус заїжджає на дві-три години. Тому часу сильно розглянути місто немає. Третій – заселення в готелі відбувається зазвичай пізно вночі – о першій чи другій годині ночі, а вже о сьомій ранку сніданок і виселення з подальшими екскурсіями, – продовжує Наталія Богута. – Четвертий мінус – самі готелі. Так як селити оператору потрібно велику групу (50-60 чоловік), то зазвичай бронюються готелі в передмістях або на околицях, що в принципі виключає можливість самостійної (навіть вночі) прогулянки по місту, так як готелі далеко від центру. В цілому оператори надають масу цікавих програм, коли за одну поїздку можна побачити, наприклад, Рим, Венецію, Будапешт, Верону, Флоренцію, Пізу, Любляну. Але це, скоріше, тури для загального вивчення Європи. Адже, щоб відчути тут чи іншу країну, її характер, краще осісти в місті на два-три дні або проїхатися по країні з меншим поспіхом.

Про недолік пакетного туризму згадує і туристка Наталя Красненкова.

В турі у тебе лише гід та твої співвітчизники чи вихідці з колишнього Союзу, за яких інколи стає соромно. Пам’ятаю як одного разу в турі Іспанією ми були єдині українці на весь автобус росіян. Це було 15 років тому, але нам і тоді було пекуче соромно за них. На 9 травня десь у Валенсії вони зсунули столи в ресторані і почали пити горілку з криками «За родіну, за Сталіна». Відтоді вислів «іспанський сором» для мене означає той епізод, – розповідає вона про ще один з мінусів пакетного туризму, додаючи, що в самостійній поїздці турист більше вхоплює атмосферу, звички місцевих, більше спілкується з іншими людьми.

Наталя Красненкова з чоловіком

Також до недоліків пакетних турів Наталя Красненкова відносить часті затримки чи скасування чартерів. Регулярні рейси більш надійні, а в разі форс мажорів вилетіти 2-4 людям простіше, ніж цілому чартерному літаку пасажирів, додає вона.

Наприклад, цього разу ми летіли до Португалії літаком SkyUp. За день до вильоту вони скасували наш рейс назад. Поки я чекала їхніх дій з перебронювання чи повернення коштів, ми швиденько купили собі квитки іншими авіакомпаніями з Фаро до Києва. Вийшло навіть дешевше, ніж у SkyUp. Щоправда доведеться пересісти і провести півдня в Гамбурзі. Що ж, для нас це можливість побачити нове місто, – наводить приклад Наталя Красненкова.

Підсумовуючи вище зазначене, український турист Дмитро Горюнов, який побував з сім’єю в багатьох країнах світу від Мексики до Індонезії, вважає, що у пакетного відпочинку є кілька плюсів і мінусів. По-перше, по суті, туристу нічого не треба робити – потрібно просто купити і полетіти.

Можна не знати, де взагалі країна знаходиться, що і як там робити. А у випадку з all inclusive не потрібно не те що готувати їжу, але навіть шукати і вибирати ресторани. На найбільш популярних напрямках немає віз або вони видаються по прильоту. У деяких випадках можна навіть не знати мову, навіть англійську. Крім того, пакетний тур буває особливо зручним для відпочинку з дітьми. За рахунок великих потоків туристів такі поїздки можуть бути недорогими. Крім того, найпопулярніші курорти знаходяться в декількох годинах прямого перельоту з тим же часовим поясом, що і в Україні, – розказує він.

У той же час, на думку Дмитра Горюнова, пакетний відпочинок – це прив’язка до місця, адже, як правило, в таких турах туристи сидять на одному місці. Екскурсії не беруться до уваги – якщо їх брати багато, то це вже буде не дуже дешево і неякісно, бо, наприклад, туристам недовго дозволяють перебувати на тій чи іншій пам’ятці. Крім того, до мінусів Дмитро Горюнов відносить обмежений вибір країн для такого відпочинку, формат (в основному, це море), перебування серед натовпів туристів, в тому числі співвітчизників, а також надмірна залежність від оператора. Туроператори, як правило, щоб виграти в ціновій конкуренції вдаються до жорсткої оптимізації витрат, що призводить до того, що туркомпанії підписують договори з авіакомпаніями, які пропонують свої послуги як можна дешевше. Це, в свою чергу, прямо впливає на кількість поломок літаків і, як результат, більше затримок вильотів, додає співрозмовник. Схожа проблема стосується і поселення в готель – іноді туроператори продають більше турів в те чи інше місце проживання, ніж у них там заброньовано номерів. В результаті, вони змушені переселяти туристів в інші готелі, які не завжди краще раніше заброньованих, зазначає Дмитро Горюнов.

Самостійні подорожі

І хоча вже згадувана Надя Колесникова інколи їздить на відпочинок разом з туроператорами, вона віддає перевагу самостійним подорожам. Відпочивати тільки у пакетних турах мені було б нудно, каже вона. Надя Колесникова вважає за краще планувати свої поїздки самостійно – це дозволяє прокладати власні маршрути, не обмежуватися стандартним набором визначних пам’яток і здійснювати приємні відкриття, розповідає Надя Колесникова.

Дмитро Горюнов

При цьому навіть подорож до Туреччині можна організувати власними силами за менші гроші, ніж коштує тур у туроператора. Так, Марія Попович стверджує, що самостійний відпочинок у цій країні може бути дешевший, ніж пакетний приблизно на $150. Протягом останніх трьох років саме таким чином вона організовує свою відпустку в цій країні. Для цього Марія купує квитки на регулярні рейси з пересадками у Стамбулі або Анкарі. Якщо їх купувати заздалегідь, то, за словами туристки, вони обійдуться дешевше, ніж на чартерних рейсах.

Марія Попович виділяє кілька переваг самостійного відпочинку в Туреччині. Якщо туристи летять за допомогою туроператора, то часто їхній відпочинок пройде у сусідстві з галасливими компаніями. З усіма наслідками. Щоб так не сталося, Марія Попович сама вибирає готель в красивій частині Анталії з розвиненою інфраструктурою без непотрібних їм водних гірок, басейнів і безкоштовного алкоголю.

Зате ми отримуємо гарний просторий номер з приємними сусідами-турками, яких ми ніколи не чуємо, розповідає вона.

Крім того, під час самостійної подорожі до Туреччині туристи можуть самі розпоряджатися як влаштувати своє харчування, а не залежати від all inclusive.

У першу нашу самостійну подорож ми вибрали готель з напівпансіоном. На місці зрозуміли, що сильно помилилися. Я погладшала на два кілограми. При цьому особливого задоволення це харчування не приносило. Тепер ми обідаємо і вечеряємо в місцевих кафе, які працюють цілодобово і пропонують найкращі страви місцевої багатої кухні. Всі вони – в кроковій досяжності від готелю, – розповідає Марія Попович.

Також до плюсів самостійного відпочинку в Туреччині Марія Попович відносить свободу з вибором тривалості відпочинку, а також перельоти регулярними рейсами, які, як показує практика, виявляються більш надійними, ніж чартерні.

Про переваги самостійних подорожей може довго розказувати і Наталя Красненкова, яка лише так відпочиває зі своєю сім’єю. За її словами, це робить мандрівників вільними у виборі місць для відвідування та складання маршрутів. Приміром, зараз сім’я Наталії подорожує Португалією із заїздом до іспанської Андалузії.

Ми не любимо перебувати на одному місці. Ми завжди беремо машину в прокат і половину відпустки їздимо дивитись нові місця, а другу половину – сидимо на місці і влаштовуємо радіальні вилазки для огляду пам’яток та відвідання пляжів, – розповідає Наталя Красненкова. – Поїздка самостійно – це свобода. Ти їдеш туди, куди хочеш лише ти. Можеш затриматись чи скоротити перебування в якомусь місці. Або взагалі поміняти маршрут. Ми можемо легко перебудувати свою подорож. «А давайте заїдемо в Гранаду, тут лише 300 км до неї», – звучить як план до дії. Так, випадково поза програмою, часто відкриваються несподівані цікаві місця: музей Каравели Колумба в Палос де ла Форнтера в Іспанії, закинуте містечко Містра в Греції. Або через те, що нам набридло сидіти в Закопане, ми рвонули показати дітям Австрію, а саме, Відень з його будинком Хундертвассера.

Крім того, самостійні подорожі дають можливість вільного вибору місць проживання.

Ми не любимо готелі і завжди знімаємо апартаменти або вілли. Це атмосфера! В Греції ми жили в сімейному готелі на 3 номери, де тітка Панайоту готувала нам сніданок і проводжала нас як рідних. Ми спали в кімнаті, де вона народилась, – розказує Наталя Красненкова. – Або в італійському Монополі ми жили в 300-річному будиночку, де зберігалась автентична піч, а на стінах були сімейні фото і повістка на першу світову війну прадіду хазяйки будинку. Її мама сплела нам серветку в подарунок.

Та зараз, в Португалії, Наталя Красненкова з сім’єю живуть самі на великому винограднику 56 гектарів, щоранку ходять до апельсинового гаю за помаранчами і чавлять з них сік на сніданок.

Ми спілкуємося тут лише із собаками та пташками. Повне усамітнення. Біля басейну ми самі, на терасі ми самі, барбекю з креветками смажимо теж самі. Такого не купиш в пакетному турі, – розповідає вона.

Помаранчі в Португалії

Та Наталя Красненкова не заперечує, що у самостійних подорожей є і мінуси, оскільки вони планується людьми, які все ж таки не мають великого досвіду у туризмі. Якщо ти не передбачив вхідний квиток в Сікстинську капелу заздалегідь чи не продумав вхід в Альгамбру (архітектурно-парковий ансамбль та музей в Гранаді в Іспанії, – ред.), то всі твої плани можуть зруйнуватись, наводить приклад вона. Крім того, за словами Наталі, інколи в пакетному турі може бути приємніша ціна.

Таким чином, на думку Дмитра Горюнова, у самостійного відпочинку є кілька незаперечних плюсів.

По-перше, це повна свобода вибору поїздки в найширшому сенсі (країна, маршрут, набір об’єктів, тривалість, формат внутрішньої логістики, формат проживання, їжа тощо). По-друге, такі поїздки приносять більше вражень – можна відвідати (і провести там часу скільки хочеш) як популярні серед туристів пам’ятки, так і зануритися, за бажанням, в місцеве життя. По-третє, в більшості випадків, самостійні подорожі дешевші, ніж купувати тур у туроператора, наприклад, як у нас було при поїздках до Мексики і Перу, – розповідає він.

У той же час, за словами Дмитра Горюнова, у самостійних подорожей є і мінуси – вони вимагають багато зусиль як на етапі вивчення і планування, так і під час самої поїздки. Наприклад, необхідні знання, як мінімум, англійської мови, а, максимум, і місцевої, наприклад, іспанської або португальської в Латинській Америці. Також не завадить вміння самостійно керувати машиною, щоб користуватися прокатними автомобілями, вважає Дмитро Горюнов. Крім того, за будь-які помилки несе відповідальність сам мандрівник, а не туроператор, якому можна в разі чого пред’явити претензії. Наприклад, Дмитро Горюнов витратив зайві $1800 на двох на пересадці в Маямі (при перельоті з Ліми до Нью-Йорку), тому що передбачив лише годину на пересадку і не знав тоді, що в США всі митні процедури при перельоті до України відбуваються в першому аеропорті, а не в кінцевому. У підсумку він з дружиною не встиг на другий літак і змушений був купувати нові квитки.

Фото Дмитра Горюнова та Наталі Красненкової

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей