Українці на Шрі-Ланці. Володимир Притула: «Однієї подорожі на Шрі-Ланку точно не вистачить!»

  • 17.08.2019 13:23
  • Dmytro
Володимир Притула

Мандрівники, які вперше потраплять на Шрі-Ланку, дивуються – як можна було так довго оминати цю дивовижну країну? На перший погляд, невеличка держава містить у собі безліч приємних таємниць, які кожен шукач пригод буде відкривавати для себе всю подорож. Приємний клімат та чудові пляжі, безумовно, сподобаються українським мандрівникам. Будуть в захваті вони і від різноманітних природних та історичних місцевостей, які сховала в собі Шрі-Ланка.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Звісно, що перед мандрівкою варто дізнатися, що обов’язково треба подивитися на Шрі-Ланці, куди з’їздити, де краще оселитися, яким транспортом варто користуватися, що спробувати та, звісно ж, які сувеніри взяти з собою додому. Про це все ви прочитаєте в інтерв’ю порталу «У відпустку» українця Володимира Притули, який разом з Віктором Скрябіним переїхав у 2015 році на Шрі-Ланку. Тут вони заснували туристичну компанію Sweet Lanka, яка пропонує мандрівникам організацію різноманітних пригод у цій країні.

– Якби перед туристом стояло запитання де краще відпочивати – на Шрі-Ланці, в Індії, Таїланді чи на Мальдівах, чому його вибір міг би пасти саме на першу країну?

– Думаю, всюди цікаво по-своєму, адже це все країни з тропічним кліматом. У 2019 популярне туристичне видання Lonely Planet назвало наш острів напрямком номер 1 у 2019 році і це міжнародне визнання. Шрі-Ланка – країна, яка в силу певних історичних подій зуміла зберегти буйство природи. Острів розміром з десяту частину України, але «глибина» вражає – різноманіття природи, національностей, релігій, запахів, кольорів, звуків, але найважливіше – тут досі багато райських куточків, де практично немає туристів. Знаєте те відчуття, коли все, що тебе оточує – виключно для тебе? От це про Шрі-Ланку.

Шрі-Ланка

– Мабуть, багатьох туристів хвилюють питання безпеки після нещодавніх терористичних актів в цій країні. Що влада зробила для підвищення рівня захисту?

– На даний момент більшість країн відмінили обмеження на поїздки на Шрі-Ланку. Влада країни з міжнародною допомогою виявила причетних, ведеться слідство. В місцях масового скупчення людей застосовуються додаткові заходи безпеки – металошукачі, перевірка сумок тощо. Знаєте, якби не ця сумна трагедія, можна було б сміливо сказати, що Шрі-Ланка – абсолютно безпечна, більше того, дуже доброзичлива країна. Як до, так і після квітневих атак тут безпечно. На жаль, теракти мають місце у багатьох куточках світу, і завдання світової спільноти підтримувати ці країни. Кожен, хто приїжджає зараз на острів, безумовно, допомагає.

Шрі-Ланка

– Що такого особливого є на Шрі-Ланці, чого немає ніде у світі?

– Куди б Ви не їхали, всюди є щось незабутнє. Природа. Кожні 10 км за вікном картинка змінюється. Ви можете проїхати 100 км, на початку яких рис будуть тільки висаджувати на плантаціях, а в кінці цієї короткої мандрівки врожай уже збирають. Кольори, запахи. Насправді, все залежить від глибини занурення. Цю країну треба досліджувати, потрібно мандрувати.

Усього 10 років тому, після закінчення довготривалої громадянської війни, доступним для туристів стало Східне узбережжя. Тому тут досі можна знайти безлюдні білосніжні пляжі, де часто маєш нагоду побути сам на сам з Індійським океаном. Багато водоспадів, прихованих від людського ока, усамітнені від цивілізації села, які максимально зберегли свою самобутність, надзвичайна північна частина острова – спекотна і сухіша, але дуже яскрава культурно. Тут є острів, куди голландці під час колонізації завезли породистих коней, тепер вони здичавіли і живуть самі по собі. І гори – які хочеш, з чайними плантаціями або евкаліптами і лемонграсом. Джунглі, дощові ліси. Маленькі колоритні містечка і села. Найбільше місто Коломбо, яке доволі швидко перетворюється в сучасний азійський мегаполіс завдяки в першу чергу китайським інвестиціям. А на сході є місто, де олені ходять поміж людей. А ще в одному містечку є дикі віслюки, які також цікаво співіснують з місцевим населенням. Національні парки, їх тут аж 22. До речі, буквально тиждень тому видання Forbes назвало Шрі-Ланку номер один напрямком для сафарі за межами Африки. З грудня по березень є можливість побачити китів і дельфінів біля Мірісси (на Півдні). З березня по липень в Трінкомалі (на Сході).

Крім того, тут величезна кількість цікавих і яскравих храмів – буддистських, індуїстських, католицьких, мусульманських мечетей. В місті Канді, яке відоме своїми буддистськими храмами, найцікавішим є Храм Зуба Будди. В Коломбо фантастична червона мечеть в Петті. Індуїстський храм Сіти по дорозі з Нувара Елії в Еллу – там просто казкова історія.

У різні періоди історії королівство сингалів, які складають більшість місцевого населення, переносилося у нові місцевості. Так виникли знамениті на сьогодні міста руїн Анурадхапура і Полонарува.

Мало хто знає, але на Шрі-Ланці також росте кава. До того як британці завезли чай, Цейлон був номер 3 експортером кави у світі. Але на жаль, напала тля, і каву довелося викорчувати. Британці привезли чайні дерева з Китаю і ми тепер насолоджуємося відомим цейлонським чаєм, який самі китайці називають «червоним», а не чорним чаєм. Місцеві, до речі, п‘ють чай dust – те, що залишається після хорошого чаю, який експортується. Як на мене, він має чудовий міцний смак, а з молоком просто бомба.

Тут є найрізноманітніше дорогоцінне і напівдорогоцінне каміння. Основне місце видобутку навколо міста Ратнапура. Двічі на тиждень відбуваються аукціони, де місцеві жителі продають свій необроблений скарб торгівцям, серед яких багато китайців. Все це відбувається на вулицях міста просто під відкритими небом.

Я впевнений, що однієї подорожі на Шрі-Ланку точно не вистачить, щоб усе подивитися! Найважливіше тут, як зрештою, будь-де – не дивитися на цей світ через свою призму і розуміння реальності і стереотипи. В англійській мові є влучний вираз – be open minded. Це інший світ, і слава Богу! Було б не цікаво, якби всюди все було однакове. Прийняття навколишнього таким, як воно є – запорука отримання максимального задоволення від подорожі.

Шрі-Ланка

– Так, однієї подорожі не вистачить. Тому, що, на Вашу думку, повинно входити в обов’язковий перелік для відвідування туриста на Шрі-Ланці?

– Слово «турист» мені особисто якесь прісне, не до кінця розкриває суть, ми використовуємо слово мандрівник (traveler). Якщо Ви приїхали в пакетний тур на два тижні в один із великих готелів – позасмагайте кілька днів і вперед до пригод, мандруйте. Якщо вирішили купляти саме пакетний тур, то я б радив вибирати готель в одному з цих регіонів – Хіккадува, Бентота, Ваддува, Негомбо, Індурува, Унаватуна, Ахунгала (південне і західне узбережжя), Пасікуда (східне узбережжя).

Серед туристичних must see я б виділив: скелі в Сігірії , стародавнє місто руїн Полоннарува, скельний храм Дамбулла, Канді, Нувара – Елію. Сігірія і Полонарува – дуже колоритні, їх відвідувати цікаво навіть з дітьми, бо тут є багато мавп. Дамбулла, або храм Золотого Будди, – скельний храм у печерах, дуже потужне енергетично місце. Місто Канді – серце острова в усіх значеннях – саме тут було останнє сингальське королівство до приходу сюди британців, а отже і зуб Будди зберігається тут, тому це місцева колиска буддизму. Тут також величезний і дуже добре доглянутий королівський ботанічний сад. Довкола Канді оточене горами і саме звідси починається одна з наймальовничіших залізниць у світі – потяг з Канді до Нувара Елів та Елли через високогір’я чайних плантацій. Нувара – Елія одне з найвищих містечок острова, чайна столиця країни. Тут дуже чітко відчувається колоніальна епоха – попити чай в The Grand Hotel – це must. Відправити листівку з казкового поштового відділення тих часів теж цікава атракція.

Шрі-Ланка

Для подорожі по острову можна поїхати як в автобусний тур чи громадським транспортом, так і взяти індивідуально машину з водієм. Будьте готові, що вхідний квиток в основні туристичні місця коштуватиме від $10 до $35 (Сігірія). Намагайтеся ночувати в невеликих гестхаузах чи homestays (гестхауз, який управляється сім‘єю). Саме в таких місцях Ви отримаєте щирі поради, справжню ланкійську їжу і відчуєте гостинність місцевих жителів. У нас в Канді є свій новенький Sweet Lanka Boutique Kandy – завжди раді вітати рідні душі.

– Якщо я не помиляюсь, в різні сезони потрібно їхати в різні регіони Шрі-Ланки? Чи це так?

– Центральна частина острова, де гори і чайні плантації, прекрасна протягом року, а от океан буває бурхливим на різних узбережжях. Протягом грудня – квітня краще відпочивати на західному та південному узбережжі, а з березня по листопад – на східному.

До речі, порада – не покладайтеся на прогнози погоди у своїх смартфонах. Зазвичай, вони показують дощі і грози, а насправді може бути сонце. Так чи інакше, затяжні дощі тут бувають всього кілька разів на рік, тому сильний короткочасний тропічний дощ – це fun i полегшення.

Шрі-Ланка

– Ви вже трохи згадали про пляжі. А в яких регіонах Шрі-Ланки найкращий пляжний відпочинок і чому?

– Тут все на любителя. Хто за чим їде. Якщо просто повалятися, то краще їхати в такі регіони як Бентота і Негомбо, зайнятися серфінгом – Велігама, Хіккадува, Аругам Бей, дайвінгом і сноркелінгом – Мірісса, Хіккадува, Унаватуна, Трінкомалі, Пасікуда, побачити китів і дельфінів – Мірісса і Трінкомалі.

Я раджу міксувати пляжі з подорожами центральною частиною острова. Максимальне занурення і активний відпочинок перед пляжним – запорука відчути Цейлон як він є. Щоб просто валятися на пляжі не треба так далеко летіти.

Якщо самостійно подорожуєте – я б радив спочатку поїздити по країні (транспортом/машиною/для особливо сміливих – моторолер на прокат), а в кінці відпочинку осісти на одному/двох пляжах. Таким чином повернетеся додому свіжі і щасливі.

Якщо Ви приїхали в пакетний тур у великий пляжний готель, то Вам завжди запропонують автобусні екскурсії в найважливіші туристичні точки, часто з російськомовним гідом. Якщо Ви сміливець і любите досліджувати самостійно – вперед до пригод, беріть квиток на поїзд або автобус, але в останньому випадку будьте готові, що подорож займе певний час – середня швидкість на дорогах Шрі-Ланки, не враховуючи автобан, 30-40 км/год. Для тих хто любить зануритися із комфортом і індивідуально – ідеальний варіант автомобіль з водієм-гідом.

Хочу трохи попередити щодо правил для мандрівок – беріть із собою паспорт, медичну страховку, коли мандруєте. Ввічливість і посмішка – запорука вдалого відпочинку. В той же час, хоч країна й цілком безпечна, ніхто не застрахований від неочікуваних пригод – то ж просто будьте обережні зі своїми особистими речами, зрештою, як і будь-де.

Шрі-Ланка

– А скільки коштують квитки на поїзди та автобуси?

– Тут дешевий транспорт. Квитки на звичайний автобус коштують – 2 рупії (приблизно 0,3 гривні) за 1 км, автобус з кондиціонером 3 рупії (0,4 гривні) за 1 км. Наприклад, з Коломбо до Канді доїдете за 350 рупій (50 гривень за 120 км шляху). Ціни на квитки на потяги різні – від 20 рупій (3 гривні) за третій клас без крісла до 1500 рупій (213 гривень) за перший клас з кондиціонером.

Зараз ще стало популярним брати в оренду місцевий транспорт тук тук. Це краще, ніж мопед, бо є де скласти валізи, але в ньому відсутня будь-яка техніка безпеки. Його оренда коштує приблизно $15-25 на день.

Ціни на автомобілі з гідами різні – стартують від $40 до $65 на день в залежності від якості автомобіля та рівня обізнаності водія-гіда.

Шрі-Ланка

– І чим краще користуватися? Можливо, навіть велосипедом?

– Велосипедом можна де-не-де, але на якісь короткі вилазки, бо тут спекотно. Але не треба боятися місцевого громадського транспорту – його мережа добре розвинута (потяги, комфортні кондиціоновані автобуси на деяких напрямках, звичайні автобуси (трохи навіжені, але які є)).

Можна, звісно, орендувати машину чи моторолер. Ціни на них різні. Наприклад, машину можна взяти на прокат за $25-60 на день, а моторолер – $6-15 на день. Але рух на дорогах доволі хаотичний, не всі користуються дзеркалами, тут всі сигналять. Тому якщо Ви невпевнений водій, то найкраще рішення брати машину з водієм. Тоді і роздивитися зможете більше, і фізично не будете перевтомлюватися.

Шрі-Ланка

– Якщо туристи їдуть самостійно на відпочинок на Шрі-Ланку, то де їм краще оселитися і скільки це буде коштувати?

– С кілька типів самостійних мандрівників: гості, які люблять добре підготуватися, перерити інтернет і літературу, сісти і спланувати чіткий маршрут, забронювати готелі. Іншим мандрівникам подобається спонтанність – вони купують квитки на літак, прилітають і вже по ходу п‘єси розбираються, куди їхати і що дивитися, де зупинятися відповідно до свого гаманця. Але в цьому випадку потрібно витратити час безпосередньо тут, бо є певні особливості острова, про які вони могли не здогадуватися, наприклад, досить довгий час на подорож з однієї точки в іншу.

Якщо у вас не має часу чи можливості, чи бажання планувати маршрут можете звернутися у невеликі локальні туристичні агентства, які складуть індивідуальний маршрут, допоможуть з організацією трансферів і проживання.

Зазвичай мандрівники обирають вілли/будинки/апартаменти недалеко від океану у перерахованих мною вище місцевостях. Ціна оренди залежить від місцезнаходження, виду і умов – від $100 до $1000 на добу і більше. Довготривала оренда обійдеться у $400-3000 на місяць. Звичайно, буває значно дорожче – у колоніальних бутікових віллах з басейнами.

Проживання у гестхаузах зі сніданком на двох стартуватиме з $20 до $100 на добу. А для тих, хто хоче побачити максимум, а витратити мінімум, існують хостели, де ціна за ніч вартуватиме від $5 до $15.

В Коломбо також стали доступні модні тепер капсульні готелі (як в фільмі «5 елемент» на космічному кораблі). Ціна на проживання – від $20 до $40 доларів за ніч.

Що стосується готелів, то вони завжди коштують дорожче гестхаузів, а ціна за проживання остаточно збільшується через податки (ПДВ тощо).

Шрі-Ланка

– Чи можна на Шрі-Ланці перезимувати зиму? Якщо так, то чи є якісь візові обмеження для довготривалого перебування в цій країні?

– Перезимувати можна і треба. Знаю багато людей, які винаймають будинки/вілли на узбережжі і кайфують. Наразі на Шрі-Ланку можна дістатися з України з пересадками декількома перевізниками, наприклад, Turkish Airlines, Qatar Airways, FlyDubai, AirArabia.

Згідно нових правил, мандрівники можуть оформити безкоштовну візу онлайн на 30 днів. По прильоту її вклеюють до паспорту. Якщо хочете залишитися на довший термін, то продовження візи коштуватиме близько $60. Ви може продовжити візу до 3-ох місяців (при процедурі продовження бажано мати дійсний зворотній авіа квиток). Для цього необхідно поїхати до Коломбо до завершення дії безкоштовної візи і прийти в департамент імміграції та еміграції. Далі просто слідуйте вказівкам персоналу – зазвичай продовження візи займає до півдня. Ціна питання близько $60. Потім візу можна продовжити ще на три місяці, але треба буде надати обґрунтовану інформацію, що мандрівник так довго тут робитимете. Максимальний термін перебування туриста 6 місяців.

Шрі-Ланка

– Щоб Ви порадили в питаннях організації харчування на Шрі-Ланці? Що варто скуштувати з місцевої кухні?

– Пробуйте нове для Вас. Наїдайтеся фруктами. В залежності від сезону – вони різні і в різну ціну: манго (кілька видів), ананаси (надзвичайні, солодкі, від них не терпне в роті), різні банани (найдешевші lemon banana, дуже цікаві «з димком» red banana), маракуйя (passion fruit), мангостіни (мультяшні навіть на смак), рамбутани (червоні їжачки, схожі за смаком на лічі), є й кавуни, дині, полуниця. Пийте королівські (помаранчевого кольору) кокоси – це корисно, втамовує спрагу і голод.

Страви місцевої кухні, якщо добре приготовані, то дуже смачні і ароматні. Це рис і каррі (каррі – це будь-який овоч, риба, м‘ясо приготовані у спеціях каррі, але не плутайте з тим каррі, яке продається в українських супермаркетах). Також класні страви доса, чапаті, ідлі – це вироби з різних видів муки, зазвичай також подаються з карі. Будьте готові їсти гостре, особливо в нетуристичних точках.

Шрі-Ланка

– Ще хочу запитати, чи є на Шрі-Ланці якісь незвичні українцям місцеві звичаї та закони, про які їм обов’язково треба знати?

– Якщо навідуєтеся в храми, то покривайте коліна і плечі. Будьте готові роззуватися і ходити босими в приміщеннях. Це традиційно і, в цьому кліматі, дуже приємно. Будьте готові до зорового контакту і посміхайтеся. Шрі-Ланка, як дзеркало, як Ви до неї, так і вона до Вас.

Щодо одягу – особливо це стосується жінок – для свого комфорту добре вдягатися стримано.

Взагалі, вважаю круто спостерігати за культурою, де б не були і використовувати побачене і почуте. Для спілкування з місцевими вивчіть кілька слів сингальською. Наприклад, Bohoma stuti – дуже дякую, Ayubowan – традиційне привітання, що означає бажаю довгих років життя. І використовуйте на практиці. В такому разі шлях до серця ланкійців відкритий.

Крім того, чоловікам можу порадити придбати чоловічу спідницю саронг. Це дуже зручна штука, вдома зможете ходити по хаті.

– І, наостанок, які подарунки та сувеніри можна привезти додому зі Шрі-Ланки?

– Однозначно цейлонський чай. При чому будь-який, навіть найдешевший, дуже смачний. Також варто придбати корицю, ваніль, перець, чілі, мускатний горіх, інші спеції. Наші гості часто їдуть до Шрі-Ланки з напівпорожніми валізами, щоб добряче закупитися свіжими тропічними фруктами – ананасами, маракуєю, манго.

Крім того, можна придбати, що кому до душі, вироби з дерева, аюрведичну косметику, дорогоцінне каміння (особливо сапфіри).

Також тут є всякі незвичні штуки, на кшталт, паперових виробів, вироблених за спеціальною технологією накшталт з фекалій слонів.

Та основний подарунок собі – яскраві тропічні теплі спогади.

Перше фото Володимира Притули

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей