Керівник Wizz Air Йожеф Вараді: “Навіть якщо ми припинимо всі рейси, у нас є запас міцності на 3 роки”

  • 18.03.2020 16:05
  • Dmytro
Літак Wizz Air

В березні попит на мандрівки радикально знижується і, можливо, впаде ще більше в квітні. Та в травні ситуація зміниться, а в червні повернеться до нормального стану. Такі очікування в Wizz Air.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Втім, Wizz Air готується до того, що ефект від поточної кризи буде спостерігатися перші шість місяців. Про це розповів в інтерв’ю угорському порталу Index керівник лоукостера Йожеф Вараді. Крім того, він впевнений, що його перевізник вийде з кризи неушкодженим.

– Наші грошові резерви становлять €1,5 млрд. Це означає, що ми є однією з найкращих ліній з точки зору фінансової ліквідності. Таким чином, якщо криза серйозно зачепить авіаційну галузь, інші авіакомпанії постраждають набагато більше. Навіть якби ми призупинили всі рейси за ніч, ми могли б фінансувати себе протягом трьох років. Багато хто з наших конкурентів мають достатні кошти тільки на 1-2 місяці роботи, багато ліній вже шукають кредити на кредитному ринку, обговорюють умови фінансової допомоги зі своїми урядами, інакше вони не зможуть вижити. І навіть якщо вони отримають цю допомогу, їх бачення майбутнього кардинально зміниться, тому що в якийсь момент ці позики доведеться сплачувати, що вплине на масштаби їх зростання. Саме тому ми очікуємо, що більш слабкі авіакомпанії зникнуть з ринку або стануть ще слабшими, в той час як більш сильні перевізники тільки збільшать свою частку на ринку після закінчення цієї кризи, – розказав Йожеф Вараді.

Керівник Wizz Air не планує просити угорський уряд про державну допомогу.

Але мені дуже цікаво, що буде з тими, хто бере гроші. З одного боку, ці кошти доведеться повернути, і ці лінії не зможуть розвиватися так само стрімко, як раніше, тому що їм доведеться запроваджувати структурні зміни. З іншого боку, є і юридична сторона всього процесу – наскільки законною є така допомога, – сказав Йожеф Вараді.

Також, схоже, що Wizz Air планує ще активніше купляти нові повітряні судна.

Більшість авіакомпаній призупиняє закупівлю літаків або навіть скасовують замовлення. Ми зробимо навпаки, ми плануємо придбати нові машини раніше, ніж планували. Нинішня ситуація є перевагою і ми розглядаємо це як можливість для зростання, – повідомив Йожеф Вараді.

Wizz Air

Крім того, очільник Wizz Air вважає, що бюджетні авіалінії набагато більш стійкі до зовнішніх шоків, ніж традиційні перевізники.

Майже половина повітряного руху в Європі вже забезпечується низькобюджетними авіакомпаніями. Як очікується, [нинішня ситуація] додасть їм нового імпульсу на шкоду традиційним перевізникам, – сказав Йожеф Вараді. – Інший ефект полягає в тому, що в цілому це посилить консолідацію ринку. В Європі все ще занадто багато слабких авіакомпаній, які потребують державної підтримки. Над цим зараз думають в різних країнах, але це не стійкий шлях в довгостроковій перспективі.

Коли його запитали щодо авіаліній, які матимуть найбільші проблеми, він згадав Norwegian, Alitalia і… Lufthansa.

Як я вже сказав, у деяких авіакомпаній є серйозні проблеми з ліквідністю, кредитний ринок зазнав краху, тому вони не зможуть отримати звідти гроші. Якщо хтось хоче взяти кредит сьогодні, це коштує значно більше, ніж два місяці тому, – відповів Йожеф Вараді. – З іншого боку, банки розглядають питання про те, чи варто кредитувати авіакомпанію, яка потрапила в біду. Це основна проблема, але в даний час складно передбачити, що буде з цими перевізниками. Ми знаємо, що ці авіакомпанії менш життєздатні на вільному ринку, але держава зі своєю допомогою все ще може втрутитися.

Керівник Wizz Air зазначив, що вони завжди дотримувалися принципу «гроші – головне» і знали, що в разі кризи потрібно буде більше резервів. В авіаційній галузі трапляються численні шокові ситуації, сказав Йожеф Вараді.

Бажаєш отримувати повідомлення з новими акційними пропозиціями?

Створи аккаунт і виріш як часто будемо висилати тобі повідомлення. Не висилаємо спаму.

Iдеї подорожей