Довгий час ми вважали, що обмеження на подорожі, запроваджені у зв’язку з Covid-19, мають позитивно вплинути на популярні серед туристів природні об’єкти. Проте, за попередніми дослідженнями науковців, ситуація виявилася протилежною. Часто обмеження негативно впливають на стан таких об’єктів. Після закінчення пандемії варто запланувати собі мандрівку до таких місць, поки вони ще існують.
Поточна зміна клімату є найбільшою загрозою для об’єктів Світової природної спадщини. Третина з них (33% з 252) страждають в першу чергу через цю тенденцію, в тому числі найбільший в світі кораловий риф Великий Бар’єрний риф. Вперше його стан оцінюється як такий, який має «критичний» прогноз. Такі невтішні висновки містяться в звіті МСОП (Міжнародний союз охорони природи), вказується в його повідомленні.
Об’єкти Світової природної спадщини є одними з найцінніших місць в світі, і ми зобов’язані захищати їх перед майбутніми поколіннями, – сказав генеральний директор МСОП Бруно Оберле.
МСОП є офіційним радником з питань природи Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО. Об’єкти Світової природної спадщини визнані в усьому світі найбільш важливими територіями і включені до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО за їх унікальні природні цінності, такі як масштаби природного місця існування, незмінність екологічних процесів, а також життєздатність популяцій рідкісних видів і виняткової природної краси.
Черговий звіт МСОП засвідчує, яких збитків завдає зміна клімату Світовій природній спадщині – від скорочення льодовиків до знебарвлення коралів і все більш частих та серйозних пожеж і посух.
Зміна клімату виявилася більш негативним явищем, ніж поширення інвазивних видів, тобто випадково занесених людиною видів на нові території. В даний час головну загрозу для Світової природної спадщини завдає саме зміна клімату.
Серед 83 природних об’єктів Світової природної спадщини, які зіткнулися з серйозними загрозами, знаходиться вже згадуваний Великий Бар’єрний риф, де потепління, закислення океану і екстремальні погодні умови сприяли різкому скороченню коралів і, як наслідок, зменшенню популяцій морських видів. В територіях Капського квіткового регіону в Південній Африці, що знаходяться під охороною, зміна клімату сприяла поширенню інвазивних видів, а заповідна зона Пантанал в Бразилії сильно постраждала від безпрецедентних лісових пожеж 2019-2020 років. Неподалік озера Клуане в Канаді швидко тане льодовик Каскавулш. Це змінило річковий стік, виснаживши популяції риб.
За даними звіту, з 2017 року стан 16 природних об’єктів Світової природної спадщини погіршився, а покращився тільки восьми.
Цікаво, в даному дослідженні також наводяться попередні докази наслідків, викликаних пандемією. Експерти встигли оцінити вплив спалаху Covid-19 на більш ніж 50 об’єктів. Раніше очікувалося, що зменшення кількості туристів має знизити навантаження на деякі екосистеми. Власне, в деяких випадках так і трапилося.
Проте, як виявилося, обмеження на мандрівки також і негативно впливає на такі місця. Закриття туристичних об’єктів призводить до значної втрати їх доходів. При цьому там розквітає різноманітна незаконна діяльність, оскільки для її запобігання залучається менше співробітників. Наприклад, збільшується ризик незаконного полювання на диких тварин і використання природних ресурсів. Такі інциденти були зареєстровані на деяких об’єктах після спалаху пандемії.